تناسب اندام

همه چیز درباره عمل جراحی بای پس کلاسیک

بای پس کلاسیک یکی از تکنیک های بای پس معده است که برای درمان چاقی مفرط در بیماران مبتلا به اضافه وزن انجام می شود.

مقدمه

بای پس کلاسیک به عنوان یکی از بهترین و تاثیرگذارترین جراحی های چاقی شناخته می شود. میزان کاهش وزن بعد از انجام این عمل بسیار چشمگیر بوده و در صورت رعایت مراقبت های بعد از عمل کاملاً پایدار و غیر قابل بازگشت است.

انواع جراحی چاقی

بای پس کلاسیک تنها یکی از انواع جراحی های چاقی است که برای کاهش وزن بیماران استفاده می شود. ساسج بای پس، ساسی بای پس و بای پس مینی از دیگر متد های جراحی چاقی بای پس معده Gastric bypass هستند. هر چند روش های جراحی چاقی مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد، اما بای پس کلاسیک به عنوان سریع ترین متد کاهش وزن شناخته می شود. این تکنیک یکی از استاندارد ترین متد هایی است که بر اساس آخرین تکنولوژی ها و تکنیک های موجود انجام می شود. مهم ترین مشخصه این روش، ایجاد چند پیوند مختلف برای اتصال روده ها است.

بای پس کلاسیک معده
بای پس کلاسیک

بای پس کلاسیک

در روش بای پس کلاسیک، معده به دو قسمت مختلف تقسیم شده و سپس قسمت کوچکتر که حجمی برابر با 250 الی 300 سی سی (یک لیوان) دارد به روده پیوند زده می شود. در این روش، چند پیوند برای اتصال بین روده ها انجام می شود. در این تکنیک، هیچ قسمتی از معده از بدن بیمار خارج نمی شود و تنها تغییراتی در مسیر گوارش ایجاد می گردد. مجموعه این تغییرات به اصطلاح “ایجاد میانبر” نامیده می شود و کاهش مدت زمان ماندگاری مواد غذایی در بدن و کاهش جذب کالری را در پی دارد. پس از انجام این جراحی، مواد غذایی بعد از ورود به معده جدید، مستقیماً به دوازدهه رفته و کل مسیر روده را طی نمی کند. در نتیجه تحت تأثیر آنزیم های معده نیز قرار نخواهند گرفت.

این جراحی با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی به روش لاپاراسکوپی انجام می شود و بسیار ایمن است. در این عمل، با استفاده از ماده متیلن بلو تست نشتی از معده گرفته می شود تا از بروز عوارض بعدی جلوگیری شود. در نهایت بیمار بعد از انجام جراحی، شروع به کاهش وزن می کند و طی دو سال چیزی بیشتر از 70 درصد از وزن خود را از دست می دهد.

تفاوت بای پس کلاسیک با سایر تکنیک های بای پس معده

مهم ترین تفاوت تکنیک بای پس کلاسیک و مینی بای پس، در تعداد پیوند هایی است که بین روده و معده انجام می شود. بای پس مینی با نام دیگر بای پس تک آناستوموزی نیز شناخته شده و در آن تنها یک پیوند انجام می شود. میزان پیچیدگی روش بای پس کلاسیک بسیار بیشتر از روش مینی بای پس است. اسلیو ساسی یا همان تکنیک ساسی بای پس نیز ترکیبی از دو جراحی چاقی اسلیو معده و مینی بای پس است. این روش بهترین انتخاب برای درمان بیماری دیابت نوع دو در این بیماران است. در روش ساسج بای پس، ابتدا عمل جراحی چاقی اسلیو معده و سپس بای پس معده انجام می شود. بنابراین مهم ترین تفاوت این روش با بای پس کلاسیک، خارج شدن بخشی از معده از بدن بیمار است.

بایپس کلاسیک
بای پس کلاسیک

علت برتری بای پس کلاسیک بر دیگر روش ها

بای پس کلاسیک به دلیل آنکه در کوتاه ترین مدت، بیمار را به وزن ایده آل خود می رساند و سرعت کاهش وزن در آن بالا است، بسیار محبوبیت دارد. اما لازم به ذکر است که تشخیص بهترین روش برای درمان بیمار تنها بر عهده جراح بوده و نباید به روی همه بیماران یک روش انجام شود.

مزیت های بای پس کلاسیک

بای پس کلاسیک در مقایسه با سایر روش های جراحی چاقی از جمله اسلیو معده، بای پس مینی و غیره، با عوارض کمتری همراه است. احتمال ابتلا به نشتی معده در این روش به مراتب کمتر از سایر روش ها است. همچنین این روش بهترین راه درمان دیابت نوع دو در بیمارانی است که به چاقی مفرط مبتلا هستند. این جراحی می تواند بیماری های همراه چاقی دیگری از جمله کلسترول بالا و فشار خون بالا را نیز درمان کند. این موضوع منجر به کاهش دوز مصرفی داروهایی می شود که فرد مبتلا برای کنترل این بیماری ها قبل از عمل استفاده می کند. از دیگر مزیت های انجام این عمل جراحی، درمان ریزه خواری و کاهش حجم غذای مصرفی بیمار است.

بهترین افراد کاندید برای جراحی بای پس کلاسیک

بر اساس معیار های جدیدی که توسط IFSO و ASMBS اعلام شده است، بهترین کاندیدها برای انجام این جراحی چاقی، افرادی هستند که BMI بالای 35 دارند. همچنین این عمل جراحی به روی بیمارانی که  BMI بین  30 تا 35 دارند و مبتلا به بیماری های چاقی هستند نیز انجام می شود. این افراد به یکی از بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 ، کلیوی، ریوی و غیره مبتلا هستند. این بیماران معمولاً از طریق رژیم های غذایی و انجام ورزش به نتیجه دلخواه نرسیده اند.

افرادی که به رفلاکس معده مبتلا هستند یا دچار فتق معده به داخل قفسه سینه شده اند یا بیمارانی که به ریزه خواری اعتیاد دارند، بهترین کاندید ها برای انجام این عمل جراحی هستند. بنابراین وضعیت سلامت بیمار در انتخاب بهترین تکنیک برای انجام عمل های جراحی چاقی بسیار مهم است. به طور مثال وضعیت بیمارانی که به رفلاکس مبتلا هستند بعد از جراحی اسلیو معده وخیم تر خواهد شد، اما این روش بهترین راه برای درمان آن ها خواهد بود.

جراحی چاقی
بای پس کلاسیک

محدودیت جذب کالری بعد از عمل بای پس کلاسیک

بای پس کلاسیک محدودیت هایی را در جذب کالری مواد غذایی در بدن ایجاد می کند. اما لازم است بدانید که در این روش مواد غذایی تنها مسیر کوتاه تری را تا هضم کامل طی می کنند. در نتیجه جذب کالری مواد غذایی اضافی در بدن با محدودیت روبرو می شود و در جذب کالری و ویتامین های مورد نیاز بدن اختلالی ایجاد نخواهد شد. بنابراین این تصور که بیماران بعد از انجام این عمل جراحی دچار کمبود ویتامین می شوند کاملاً اشتباه است.

سخن پایانی

بای پس کلاسیک می تواند هورمون های بدن را تنظیم کند و متابولیسم یا سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. به همین دلیل افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، راحت تر ورزش می کنند و سریع تر لاغر می شوند. همچنین احتمال بازگشت وزن بعد از این متد بسیار کمتر از روش های دیگر است. تیم جراحی دکتر فربد امامی یگانه توصیه می کند به منظور افزایش درصد موفقیت این عمل جراحی، بیماران به بهترین دکتر بای پس معده در تهران ازجمع  فلوشیپ های فوق تخصصی جراحی چاقی و لاپاراسکوپی پیشرفته مراجعه کنند.

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت دکتر فربد امامی یگانه فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و لاپاراسکوپی پیشرغته مراجعه بفرمایید.

https://dremami.org/

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا