تناسب اندام

آیا قهوه چربی سوز است

قهوه دارای کافئین است. کافئین یکی از مواد مؤثر در متابولیسم بدن است. امروزه کافئین در اغلب مکمل‌های چربی سوز یافت می‌شود. بنابراین قهوه چربی سوز است و خواص مهمی در تنظیم سوخت و ساز بدن دارد.

قهوه حاوی کافئین است و این ماده یکی از پرطرفدارترین مواد مورد استفاده بوده و نوشیدنی قهوه مصرف بالایی در سراسر جهان دارد. کافئین امروزه در اکثر مکمل‌های چربی سوزی تجاری موجود است. علاوه بر این، کافئین، یکی از معدود مواد شناخته شده برای کمک به جذب چربی از بافت چربی شما و افزایش متابولیسم بدن است. اما آیا قهوه چربی سوز است و به کاهش وزن کمک می‌کند؟ این مقاله نگاهی دقیق به شواهد موجود می‌کند.

ترکیبات موجود در قهوه

قهوه حاوی محرک‌های قوی است و بسیاری از مواد فعال بیولوژیکی موجود در دانه‌های قهوه می‌توانند بر بدن فرد، اثر گذاشته و این مواد فعال به راحتی می‌توانند سوخت و ساز بدن را تحت تأثیر قرار دهند، باید دانست آیا با این ترکیبات قهوه چربی سوز است:

کافئین، محرک اصلی موجود در قهوه است که این میزان کافئین به عنوان محرک اصلی، در کاکائو هم مانند قهوه یافت می‌شود. یکی دیگر از مواد موجود در قهوه و کاکائو، تئوفیلین است که معمولاً برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مواد موجود در قهوه می‌توان به کلاژن اسید اشاره کرد که یکی از ترکیبات فعال بیولوژیکی فعال در قهوه بوده و ممکن است به جذب کلسیم کمک کند.

قهوهقهوه حاوی چه تریکباتی است؟

اما باید گفت که مهم‌ترین ماده فعال و محرک موجود در قهوه، کافئین است که بسیار قوی است و به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته است. کافئین باعث مسدود شدن انتقال دهنده عصبی و مهار کننده ای به نام آدنوزین شده و باعث پرتاب نورون‌ها و انتشار نوروترانسمیتر هایی (انتقال دهنده عصبی) مانند دوپامین و نوراپی نفرین می‌شود که این هم به نوبه خود موجب احساس انرژی و بیدارماندن شما می‌شود.

به این طریق، قهوه به شما کمک می‌کند تا فعال تر شوید، و در غیر این صورت احساس خستگی می‌کنید. در واقع، قهوه می‌تواند عملکرد ورزشی را به طور متوسط 11 تا 12٪ بهبود بخشد.

تأثیر کافئین موجود در قهوه

کافئین نه تنها باعث افزایش میزان متابولیسم شما می‌شود بلکه موجب حس هوشیاری بیشتری در شما می‌شود. قهوه می‌تواند از باعث سوخت و ساز چربی در بدن شما شده و چربی‌ها را تحریک کند و به همین جهت قهوه چربی سوز است.

کافئین، سیستم عصبی را تحریک کرده و به این ترتیب، سیگنال‌هایی را مستقیم به سلول‌های چربی شما انتقال می‌دهد. این کار با افزایش سطح هورمون اپی نفرین در بدن شما، انجام می‌شود.

اپی نفرین، همچنین مانند رژیم غذایی مناسب عمل کرده و خون را به بافت‌های چربی می‌رساند و در این زمان، بافت‌های چربی، تجزیه شده و قهوه چربی سوزی کند.

البته آزادسازی اسیدهای چرب در خون شما به شما کمک نمی‌کند تا چربی از دست بدهید، مگر اینکه کالری بیشتری را از دست بدهید و در کنار آن هم از یک رژیم غذایی مناسب بهره ببرید.

شما می‌توانید با کاهش مصرف انرژی یا کاهش تمرکز بیشتر بر روی قهوه، به یک تعادل انرژی برسید. استراتژی تکمیلی دیگر برای کاهش وزن این است که مکمل‌های چربی سوزی مانند کافئین را مصرف کنید.

کافئین همچنین می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را افزایش دهد. میزان کالری در حالت استراحت کمتر و میزان متابولیسم شما در حالت استراحت بالاتر است و شما با مصرف قهوه قبل از خواب به راحتی می‌توانید بر اهداف کاهش وزن تمرکز کرده و می‌توانید بدون افزایش وزن، مواد غذایی مصرف کنید.

قهوه اسپرسو آیا قهوه لاغر میکند؟

مطالعات نشان می‌دهد که کافئین تا 11% در هنگام خواب و استراحت، دارای اثر دهی بیشتری است. جالب است بدانیم که بیشترین شکل افزایش متابولیسم، ناشی از افزایش سوزاندن چربی است. اما متاسفانه تأثیر آن در افرادی که چاق هستند کمتر بوده و باید تلاش بیشتری داشته باشند.

مطالعات نشان داده است که کافئین در افراد نابینا تا میزان 29%، باعث افزایش میزان چربی می‌شود، در حالی که در افراد چاق، این میزان تنها 10٪ است.

این اثردهی همچنین با توجه به بالا رفتن سن، کاهش می‌یابد. در بیشتر استراتژی‌های مربوط به چربی سوزی، معمولاً آسان‌ترین راه برای تقویت متابولیسم ، مصرف کافئین است که از طریق مصرف آن، میزان متابولیسم در زمان استراحت افزایش پیدا می‌کند و این بدان معناست که میزان کالری سوزی در زمان استراحت افزایش پیدا می‌کند.

قهوه چربی سوز و اثر آن بر کاهش وزن

در تحقیقات اخیر به نقش قهوه در کاهش وزن در بلند مدت، تمرکز شده است. در این تحقیق یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که آیا کافئین در طول زمان همچنان دارای اثر چربی سوزی هست یا خیر. کافئین، در کوتاه مدت می‌تواند میزان متابولیسم و چربی سوزی را افزایش دهد، اما بعد از مدتی افراد، به اثرات آن کمتر واکنش نشان داده و تقریباً نوعی عادت در آن‌ها به وجود می‌آید.

در این زمان کافئین اثر دهی کمتری خواهد داشت. اما با این حال، اگر شما در بلند مدت کالری بیشتری مصرف نکنید و قهوه بیشتری مصرف کنید، هنوز هم احتمال دارد که اشتهای زیادی نداشته و همین موضوع کمک می‌کند تا غذای کمتری بخورید. در مطالعه‌ی دیگر در مورد قهوه مشخص شد که کافئین باعث کاهش میل جنسی در مردان است که نسبت به زنان درصد بالاتری را نشان می‌داد.

قهوه ترکرژیم لاغری با قهوه

نوشیدن قهوه در دراز مدت

در این مورد باید گفت شواهد قطعی از اثرات چربی سوزی قهوه و کافئین در دراز مدت، در دست نیست. تأثیر پذیری افراد مختلف در مورد مصرف قهوه ، در دراز مدت، تقریباً متفاوت است. به همین دلیل نوشیدن قهوه و یا سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین ممکن است در دراز مدت یک استراتژی ناکارآمد در کاهش وزن باشد و اثر قهوه چربی سوز را از میان ببرد.

اگر چه کافئین می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را در کوتاه مدت افزایش دهد، اما این اثر به دلیل عادت بدن به مصرف قهوه ممکن است در دراز مدت کاهش پیدا کند.

آیا قهوه چربی سوز و سبب کاهش وزن می‌شود؟ اگر شما برای اهداف کاهش وزن و چربی سوزی آن را مصرف می‌کنید، بهتر است که در روزهای اول به میزان زیادی قهوه مصرف نکنید و واکنش بدن خود را در نظر بگیرید.

البته، یکی از دلایل دیگر برای نوشیدن قهوه، علاوه بر افزایش متابولیسم و چربی سوزی، این واقعیت است که قهوه یکی از بزرگ‌ترین منابع آنتی اکسیدان ها در یک رژیم غذایی مطلوب است.

با در نظر گرفتن تمام این موارد باید گفت که در اهداف کاهش وزن، در کنار مصرف قهوه، موارد دیگر از جمله میزان مصرف و نوع تغذیه هم مهم هستند.

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
nabzema

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا