روابط عاطفی

زوج درمانی و روند انجام آن

مشاوران و روانشناسان همواره اصرار می کنند که در جلسات زوج درمانی، هر دو شریک عاطفی حضور داشته باشند تا بتوانند نحوه ارتباط زوج با یکدیگر را بررسی کنند. اما در مواردی که زوج دیگر برای مراجعه به روانشناس، مقاومت کند و حضور نیابد،‌ جلسات روان درمانی با شخصی که مراجعه کرده ادامه خواهد یافت. انجام جلسات بدون حضور شریک زندگیتان شاید به اندازه قبل موثر نباشد اما همچنان تاثیر بزرگی بر نوع رابطه شما خواهد گذاشت.

در نظر داشته باشید که مانند تمامی جلسات روان درمانی، جلسات زوج درمانی نیز ممکن است در ابتدا از نظر احساسی کمی آزار دهنده باشد اما بدانید که این جلسات مکانی امن برای بازگو کردن احساسات و عواطف شماست، پس از اِبراز آنها به هیچ عنوان دوری نکنید؛ حتی بسیاری از افراد برای تخلیه هیجانی خود گریه می کنند. البته این کاملا طبیعی است که در ابتدا برای ابراز احساسات خود، حس راحتی نکنید و سختتان باشد زیرا این موارد جزو موضوعاتی نیستند که برای همه بتوان بازگو کرد.

روانشناس و مشاور شما همواره می کوشد تا جلسات زوج درمانی را به مکانی امن و راحت برای شما تبدیل کند تا بدون قضاوت شدن، تمام احساسات خود را ابراز کنید. اکثر مشاوره های ازدواج کوتاه مدت است زیرا زوجین برای حل کردن یک مشکل به خصوص، به روانشناس مراجعه می کنند و با حل مشکل، دیگر جلسات را ادامه نمی دهند؛ البته گاهی افراد علاوه بر جلسات زوج درمانی و حل مشکل زوجی، نیازمند درمان های فردی نیز می باشند که آن مسئله نیازمند روند درمانی متفاوتی می باشد. همچنین افراد می توانند برای مشاوره پیش از ازدواج به روانشناس مراجعه کنند که بسیار کاربردی می باشد و ممکن است نیاز به انجام تکالیف مختلف در خانه باشید تا با تکنیک ها و روش های خاص، بتوانید مشکل هایی که در آینده پیش خواهند آمد را حل کنید.

آغاز کردن جلسات زوج درمانی

زوج درمانی

در بیشتر موارد، شما و همسرتان هر دو باید در جلسات حضور داشته باشید تا بتوانید جلسات زوج درمانی را شروع کنید و تاثیر بخشی آن را بهتر مشاهده کنید. البته اگر می بینید که طرف مقابل شما میل چندانی به شروع جلسات ندارد،‌ می توانید ابتدا جلسات را به صورت فردی و جداگانه آغاز کنید. به این ترتیب هر فرد احساس می کند که بدون انتقاد و قضاوت شدن، مسائل پیش آمده را از دیدگاه خود بیان می کند. همچنین می توانید به شریک خود بگویید که تنها جلسه اول را صرفا برای امتحان و تست کردن همراه شما بیاید تا با این شیوه با روانشناستان ارتباط لازم را برقرار کند و برای انجام ادامه جلسات تشویق شود.

البته پیشنهاد آغاز کردن جلسات زوج درمانی به همسرتان، ممکن است برای وی ایجاد وحشت کند. مهم ترین نکته این است که درباره علت رفتن به جلسات روان درمانی صادق باشید و واقعیت ها را عنوان کنید تا با شریک زندگی خود ارتباط لازم را برقرار کنید. هیچ تقصیری را بر گردن شریک خود نیاندازید و به آنها بگویید که دوستشان دارید و صرفا برای تقویت و بهبود رابطه تان می خواهید به روانشناس مراجعه کنید. به آنها بگویید که میخواهید رابطه تان را در طولانی مدت قوی نگه دارید؛‌ روانشناسان و مشاوران  راهکارهای خوب و قابل استفاده ای را برای حفظ و تداوم رابطه ها پیشنهاد می دهند.

همچنین می توانید از جلسات زوج درمانی آنلاین (مشاوره غیر حضوری) نیز استفاده کنید. این روش برای زوج هایی که ممکن است یا از هم دور باشند و یا اینکه هر دو خارج از کشوری باشند که روانشناس مشاوره می دهد، روش بسیار مناسبی است و البته ممکن است هزینه کمتری نیز داشته باشد. درمان آنلاین نه تنها به اندازه جلسات حضوری موثر است، بلکه برای افرادی که قبلا از انجام جلسات روان درمانی ناامید شده اند نیز بسیار بهتر است. بسیاری از افراد می توانند بدون حضور و رودررو شدن ارتباط بهتری برقرار کنند و با اطمینان خاطر بیشتری موضوعات را بیان کنند.

تفاوتی نمی کند بر انجام چه شکلی از مشاوره (اعم از حضوری یا غیرحضوری)  توافق کردید، در هر صورت باید یکسری نکات بسیار مهم را در نظر داشته باشید. برای مثال حتما قبل از مراجعه تحقیقات لازم را انجام دهید که شخص انتخاب شده دارای مدرک دانشگاهی و شماره نظام باشد ، تجربه و آگاهی کافی در زمینه زوج درمانی داشته باشد ، اعتماد و اطمینان لازم را به درمانگر خود داشته باشید. روانشناس خوب و با تجربه بدون قضاوت کردن با هر دو نفر رابطه ، با مهربانی برخورد کند. تا زمانی که ویژگی های مورد نیاز خود را در روانشناس پیدا نکرده اید ، به جست و جوی خود ادامه دهید.

ضرورت مراجعه به متخصص زوج درمانی

در حالی که بسیاری از مردم منتظر می مانند تا رابطه شان غیرقابل تحمل شود، همواره در نظر داشته باشید که هرچه زمان مراجعه شما به روانشناس زودتر باشد، درمان شما راحت تر و با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. یاد گرفتن نحوه ارتباطات صحیح ، یافتن راه حل های موثر در حل مشکلات و باز سازی و تقویت صمیمیت زوجین ، می تواند کمک شایانی به بهبود روابط عاطفی کند تا شما و شریک زندگی تان به یکدیگر نزدیک تر شوید.

هیچ ازدواجی بی عیب و نقص و به دور از مشکلات خاص خودش نیست. اگر احساس می کنید که به عنوان زن و شوهر با مشکلی رو به رو هستید ، بدون اتلاف وقت و انتظار بیهوده ، به روانشناس خوب و با تجربه مراجعه کنید تا موارد پیش آمده را به طور اصولی و از پایه حل کند. مشاوره ازدواج و زوج درمانی می تواند اَبزار بسیار مفیدی باشد که به شما کمک می کند تا رابطه خود را دوباره در مسیر صحیح خود قرار دهید.

منبع: وبسایت خانم دکتر لیلا جبلی

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا