رپورتاژ آگهی

نحوه دفاع در پرونده های مواد مخدر

به نقل از خانم زهره رستگار وکیل مواد مخدر

قبل از توضیح در مورد نحوه دفاع در پرونده‌های مواد مخدر بدوا انواع مواد مخدر را نام می‌بریم که شامل:

مت‌آمفتامین (شیشه)

کوکائین

کراک کوکائین

تریاک

مرفین

هروئین

کراک هروئین

متادون

و … می‌باشد

طبق قانون مواد مخدر، اعمالی مانند کشت وارد کردن،ارسال،صادر، نگهداری و حمل و تولید و ساخت برخی مواد مخدر که نمونه‌هایی از آن ذکر شد جرم می‌باشد و مرتکبین با توجه به نوع ‌‌میزان مواد به مجازات‌های مقرر در قانون محکوم می‌شوند.

مطالعه در پرونده مواد مخدر

مهم‌ترین قسمت بررسی در پرونده مواد مطالعه آن می‌باشد.

در ابتدا ممکن است که مواد کشف شده توسط ضابطين يا پلیس مواد مخدر كشف شود و توسط آن‌ها به دادستانی گزارش گردد.

در روند رسیدگی در برخی اوقات فرد مدعی است که مواد متعلق به وی نمی‌باشد لیکن در برخی موارد مواد كشف شده متعلق به فرد هست و در جلسه اول رسیدگی به این موضوع اقرار داشته كه هركدام دفاع خاص خود را دارد ليكن موضوع مهم اين است که گاهی اوقات مواد دارای ناخالصی بوده یا اینکه داروهای دیگر به همراه مواد کشف شده که جز مواد نبوده و شامل مواد مخدر نمی‌باشد لذا پرونده در این خصوص حتماً می‌بایست توسط وکیل آگاه در زمینه مواد مخدر مطالعه شود و تفکیک گردد.

مثلاً موردی داشتیم که از عطاری داروهایی کشف شده بود که به‌عنوان داروی ترک اعتیاد بوده لیکن به علت اختلاط با مواد جز مواد در نظر گرفته‌شده بود یا در مورد دیگری درجه خلوص ماده مخدر تعیین نشده و در آب تریاک مربوطه که میزان آب در آن بسیار بالا بوده درجه خلوص مشخص نگردیده بود و این موضوع باعث ضرر متهم شده بود.

حال در این موارد چه اقدامی باید انجام پذیرد ؟

بهترین اقدام در خصوص آزمایش مواد مخدر باید به چه نحو باشد ؟

تقاضای آزمایش و توزین مواد مخدر

در ادامه رسیدگی همزمان با ورود وکیل وی می‌بایست طی لایحه بررسی مواد توسط آزمایشگاه و تعیین درجه خلوص آن‌ها را تقاضا نماید تا حق‌وحقوق موکل تضییع نگردد باید توجه شود زمان کشف مواد و ابتدای رسیدگی می‌بایست تقاضای آزمایش مطرح شود زیرا ممکن است متعاقباً مواد کشف شده معدوم گردد و امکان آزمایش فراهم نباشد و این موضوع منجر به تضییع حق‌وحقوق موکل می‌گردد.

صدور قرار تأمین کیفری متناسب با میزان مواد مخدر کشف شده

با توجه به میزان و نوع مواد مخدری که کشف می‌گردد، مجازات آن طبق قانون تعیین می‌گردد. و در واقع میزان مجازات، ملاک برای تعیین نوع و میزان قرار تأمین کیفری است.

تأثیر آزمایش و توزیع مواد مخدر بر روند پرونده چگونه است ؟

برخی اوقات آزمایش مواد مخدر و تعیین درجه خلوص می‌تواند بر کاهش وثیقه و نوع مجازات فرد تأثیرگذار باشد.

لذا برای اینکه بدانید به‌طور قانونی چه مجازاتی احتمال تعیین شدن برای متهم دارد و به‌طور تقریبی و بدون در نظر گرفتن تخفیف در مجازات، مجازات قانونی متهم پرونده چه خواهد بود، به برگ توزین مواد در پرونده کیفری خود دقت داشته باشید زیرا مقام قضایی زمان صدور رأی و تعیین مجازات، به برگ توزین مواد توجه می‌کند.

صدور قرار مجرمیت و ارسال پرونده به دادگاه کیفری

پس از صدور قرار و ارسال پرونده به دادگاه کیفری چنانچه پرونده رفع نقص داشته باشد یا تحقیقات ناقص باشد جهت تکمیل تحقیقات به دادسرا اعاده می‌گردد لیکن در صورت تکمیل تحقیقات مقام قضایی پرونده را بررسی و متناسب با میزان مواد کشف شده و نظر به اوضاع‌واحوال پرونده رأی مقتضی صادر می‌نماید لیکن اگر میزان مجازات تعیین شده مورد قبول متهم نباشد می‌تواند از رأی صادره تجدیدنظرخواهی نماید.

تجدیدنظرخواهی از حکم محکومیت مواد مخدر

اگرحکم صادره منجر به محکومیت در مورد ارتکاب جرم حمل ؛ نگهداری و یا خریدوفروش مواد مخدر باشد متهم می‌تواند به حکم بدوی اعتراض کند و پرونده را به مرجع بالاتر یعنی تجدیدنظر ارسال نماید، یا اینکه تسلیم خود به رأی را اعلام و از تخفیف استفاده نماید لیکن اگر متهم بر بی‌گناهی خود اصرار داشته باشد، می‌تواند با تنظیم دادخواست تجدیدنظر پرونده درخواست رسیدگی از مرجع تجدیدنظر داشته باشد . نکته مهم اینکه متهم باید دارای اطلاعات کافی و دقیق در خصوص نحوه تجدیدنظرخواهی و تنظیم لایحه مربوطه باشد ، تا بتواند نتیجه مطلوب را کسب نماید. به همین جهت همواره توصیه می‌شود که با استفاده از وکیل متخصص و باتجربه در این زمینه می‌توانید دفاعیات لازم و شایسته را ارائه نمایید و نتیجه بهتری در پرونده داشته باشید.

جهات تجدیدنظرخواهی در جرائم مربوط به مواد مخدر

ادعای تجدیدنظرخواه بر مبنای عدم اعتبار ادله موجود در پرونده

ادعای تجدیدنظرخواه در مورد برخلاف قانون بودن رأی

ادعای تجدیدنظرخواه در مورد عدم توجه مقام قضایی بدوی به دلایل ابرازی

ادعای تجدیدنظرخواه در خصوص صلاحیت نداشتن قاضی بدوی

بهترین وکیل مواد مخدر در تهران

زهره رستگار بهترین وکیل کیفری در غرب تهران به آدرس فردوس غرب، خیابان ناصر حجازی، بین ورزی و پروانه، ساختمان نگار، پلاک 435، مفتخر است باسابقه وکالت در پرونده‌های کیفری و مواد مخدر راهنمای شما در این مسیر باشد شما در صورت نیاز می‌توانید از دانش، تجربه و اطلاعات ایشان در این خصوص استفاده نمایید.لذا توصیه می‌شود انجام کلیه اقدامات قانونی خود را به وکیل متخصص و باتجربه در زمینه مواد مخدر بسپارید واز بهترین دفاعیات وکیل باسابقه استفاده کنید.

برای کسب مشاوره تخصصی و ارتباط با بهترین وکیل مواد مخدر در غرب تهران با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

شماره تماس دفتر: 02144141581

به این مطلب امتیاز دهید

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا