دهان و دندان

آیا من کاندید مناسبی برای لمینت دندان هستم؟

برخی افراد به علل مختلف دارای دندان های نامرتب، زرد رنگ و یا تیره رنگ هستند، اینگونه افراد کاندید مناسب لمینت دندان می باشند. تغییر رنگ دندان ها می تواند به علت استفاده زیاد از نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشیدنی های کافئین دار  یا کشیدن سیگار و یا مصرف مواد غذایی رنگی ایجاد شود. در برخی موارد نیز بد رنگ شدن دندان ها به دلیل عصب کشی ناقص دندان و یا آسیب دیدگی دندان ایجاد می شود.

دکتر هومن عشقی

برخی افراد برای فرم بخشیدن و بهبود به هم ریختگی دندان ها،  کاندید مناسب لمینت دندان می باشند. با لمینت کردن دندان ، مشکلات دندانی مانند فاصله بین دندان ها، لب پر شدن دندان و ترک های روی دندان درمان می شوند. لمینت دندان برای ایجاد لبخند زیبا و جذاب در افراد مختلف استفاده می شود.

در سال های گذشته برای نصب لمینت دندان، ابتدا مقداری از مینای دندان تراشیده می شد که مهم ترین ایراد وارده به نصب لمینت بود. امروزه با وجود استحکام بیشتر لمینت سرامیکی نسبت به گذشته، لمینت ها را با ضخامت 3 دهم میلیمتر می سازند. لمینت های نسل جدید با استفاده از تکنولوژی پیشرفته باعث شده تا نیازی به تراشیدن زیاد مینای دندان نباشد.

دلایل اصلی انجام لمینت دندان

لمینت دندان به دلایل مختلفی انجام می شود که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است:

 1. بدرنگی دندان ها
 2. به هم ریختگی و نامرتبی دندان ها
 3. وجود فاصله بین دندان ها
 4. شکل و فرم نامناسب دندان ها
 5. شکستگی جزئی دندان ها
 6. لب پر شدن دندان
 7. دندان های زاویه دار
 8. کوتاهی و یا بلندی دندان ها
 9. اصلاح طرح لبخند
 10. ساییدگی دندان ها

لمینت دندان

چه کسانی کاندید مناسب لمینت دندان هستند؟

برخی افراد کاندید مناسب لمینت دندان هستند تا بتوانند به این وسیله دندان های خود را تراز کنند. جابجایی و عدم تراز دندان ها را می توان  با لمینت درمان کرد. اما در برخی موارد عدم تراز و نامرتبی دندان ها بیش از اندازه ای است که با نصب لمینت بهبود یابد. به همین دلیل دندانپزشک استفاده از روش های اصلاح طرح لبخند مانند ارتودنسی و یا استفاده از براکت ها را  برای تقویت دندان ها، بهبود ساختار فک و ایجاد احساس راحتی برای بیمار در هنگام غذا خوردن و گاز زدن توصیه می کند.

 • کسانی که دارای دندان هایی با شکستگی جزئی، لب پر شده و دندان های بد رنگ هستند، کاندید مناسب لمینت دندان هستند. این مشکلات دندانی با روش درمانی ارتودنسی درمان نمی شوند.
 • کسانی که به دنبال یک روش دائمی برای سفید کردن دندان های خود هستند، کاندید مناسب لمینت دندان هستند. روش سفید کردن دندان ها برای درخشان کردن تمام دندان های یک فک و ایجاد لبخند زیبا کاربرد دارد. اما در برخی مواقع به دلیل داشتن دندان با پرکردگی عمیق، رنگ متفاوتی با دندانی های دیگر موجود در فک مشاهده می شود. به همین دلیل استفاده از لمینت برای این افراد مناسب تر است.
 • کسانی که کاندید مناسب لمینت دندان هستند، می توانند با اطمینان خاطر از لمینت های پرسیلنی که نصب راحت و سریعی دارند، استفاده کنند. البته باید توجه داشته باشید برای افزایش طول عمر لمینت، حتما مراقبت های بهداشتی را به خوبی رعایت کنید.
 • کسانی که یک یا چند دندان بدرنگ دارند، کاندید مناسب لمینت دندان می باشند. دندان های دارای پرکردگی عمیق، زرد رنگ بودن دندان ها، تجمع پلاک دندانی بر روی سطح دندان ها و ایجاد خطوط پوسیدگی بر روی دندان ها،  باعث تغییر رنگ شدید دندان ها می شوند.
  در برخی موارد استفاده از روش های سفید کردن دندان برای حل این مشکل موثر واقع نمی شود. استفاده از لمینت می تواند راه حل خوبی برای بهبود وضعیت دندان ها و ایجاد لبخند زیبا باشد. لمینت های سرامیکی با چسبیدن به مینای دندان می توانند، ظاهر ناخوشایند دندان ها را بهبود بخشند. استفاده از لمینت و انجام مراقبت های بهداشتی از آنها موجب افزایش طول عمر لمینت می شود.
 • برخی افراد دارای دندان های سالم و زیبا در فک بودند اما در اثر تصادفات، آسیب های ورزشی و غیره دچار شکستگی و یا ترک خوردگی دندان شده اند، این افراد باید لمینت و یا کامپوزیت دندان انجام دهند. لمینت دندان یک انتخاب سریع و صحیح برای درمان این مشکلات می باشد. با درمان به موقع از بروز مشکلات جدی تر دهان و دندان در این افراد پیشگیری می شود. علاوه بر این ظاهر نامطلوب دندان های شکسته و لب پر شده، موجب کاهش اعتماد به نفس ورزشکاران می شود. نصب لمینت می تواند باعث ایجاد زیبایی دندان ها و لبخند جذاب شود.
 • کسانی که دارای دندان های لب پر شده و یا دندان های کج هستند، علاوه بر ایجاد اختلال در زیبایی چهره فرد، باعث بروز مشکلات سیستم گوارشی می شود. عدم توانایی در گاز زدن و جویدن مواد غذایی مختلف باعث می شود،  ناراحتی های گوارشی ایجاد شود. با نصب لمینت دندان مشکلات متوسط و خفیف دندان ها برطرف می شود.

چه افرادی نباید لمینت دندان انجام دهند؟

همه افراد کاندید مناسب لمینت نیستند. در زیر به افرادی که نباید لمینت انجام دهند اشاره شده است:

 1. کسانی که مبتلا به بیماری های دهان و دندان هستند
 2. کسانی که مبتلا به عفونت لثه هستند.
 3. کسانی که مبتلا به بیماری پریودنتال می باشند.
 4. کسانی که دندان های روی هم افتاده ای دارند.
 5. کسانی که دندان های آنها بیش از اندازه رشد کرده اند.
 6. کسانی که عادت دندان قروچه دارند.
 7. کسانی که مینای دندانی سالمی ندارند.
 8. کسانی که در مواقع استرس و ناراحتی دندان های خود را بر روی هم می سایند.
 9. کسانی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار نیستند.
 10. 10-کسانی که سیگار می کشند.

لمینت دندان جلو

به طور کلی لمینت دندان برای کسانی که دارای دندان های ناسالم، دندان پوسیده، دندان های ضعیف به دلیل شکستگی زیاد و یا دندان های فاقد مینای کافی می باشند، انتخاب مناسبی نیست. همچنین کسانی که دارای دندانی با تاج دندان روکش شده هستند،  نمی توانند از روش نصب لمینت دندان استفاده کنند. کسانی که مبتلا به بیماری های دهان و دندان هستند، باید قبل از نصب لمینت دندان حتما مشکل خود را درمان کنند. چون لمینت روشی برای درمان بیماری های دهان و دندان نیست. لمینت فقط مشکلات ظاهری دندان ها را بهبود می بخشد. کسانی که یک یا چند دندان از دست رفته دارند، باید ابتدا به یک دندانپزشک زیبایی و ترمیمی مراجعه کنند و با کاشت ایمپلنت دندان، جای خالی دندان ها را پر کنند و سپس برای ایجاد لبخند زیبا از لمینت دندان استفاده کنند.

شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در وب سایت دکتر هومن عشقی دندانپزشک بازیگران به آدرس    www.dreshghi.com  مطرح کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا