اخبار فناوری

توسعه میکرو ربات ها برای انتقال دارو در بدن

گروهی از دانشمندان، ربات های میکروسکوپی اختراع کرده اند که دارای قابلیت های بسیاری از جمله تغییر شکل هستند. از قابلیت این ربات ها میتوان انتقال مواد دارویی به داخل بدن افراد بیمار نام برد. دانشمندان قصد دارند در آینده ای نه چندان دور، ربات های  میکروسکوپی 5 میلی متری بسازند که بتواند از طریق کانال های باریک در بدن انسان حرکت کند.
طبق گزارش وبسایت Daily mail این ربات ها توسط دانشمندان سوئیسی توسعه داده شده اند. این توسعه منجر به تغییر شکل و افزایش سرعت حرکت این ربات ها شده است.

محققان ویدیوهایی در مورد کارکرد این ربات به نمایش گذاشته اند که نشان میدهد این ربات علاوه بر حرکت در بدن انسان می تواند میدان الکترومغناطیسی را کنترل کند و خاصیت انعطاف پذیری دارد.
پژوهشگران همچنین اظهار داشتند که این ربات می تواند تغیر شکل دهد و در شرایط پیچیده و دشوار حرکت کند.

بردلی نیلسون، رئیس مطالعات این پژوهش اظهار داشت، این ربات از باکتری هایی که با استفاده از دمی شبیه پروانه جابجا میشوند الهام گرفته شده است و همچنین می تواند در محیط های مختلف تغییر شکل دهد چرا که قرار است در رگ های خونی باریک و مایعات فشرده با سرعت بالا حرکت کند.
یکی از محققان این پروژه به نام سلمان ساکار اظهار داشت این ربات از ساختار ویژه ای برخوردار است که این اجازه را می دهد که در محیط های مختلف همچون مایعات سازگاری خود را حفظ کند. به عنوان مثال هنگامی که با تغییر گرانروی مایعی که در آن حرکت می کند مواجه می شود شکل خود را برای محافظت از سرعت و قدرت مانور بدون از دست دادن تسلط بر جهت حرکتش تغییر می دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا