بیماری ها

از کجا بفهمیم سرطان رحم داریم

سرطان دهانه رحم به عنوان قاتلی خاموش در میان زنان شناخته می شود. این بیماری تا زمانی که به مراحل پایانی خود نرسیده ممکن است علائم سرطان رحم بروز نکند. از این رو، تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم می تواند دشوار بوده و شرایط درمان را پیچیده سازد.

سرطان دهانه رحم به آرامی پیشرفت کرده و به طور معمول زمانی که بیماری بسیار پیشرفت کرده است، علائم آن پدیدار می شوند. علائم سرطان رحم نیز غیر اختصاصی هستند. علائم غیر اختصاصی می تواند به معنای آن باشد که با شرایط دیگری روبرو هستید، از این رو مواجهه با این علائم لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست. برای بررسی دقیق باید به پزشک مراجعه کرده و این احتمال وجود دارد که با مساله ای جدی مواجه نباشید.

خبر خوب این است که یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند. از آنجایی که پیشرفت سرطان آرام صورت می گیرد، آزمایش پاپ اسمیر سالانه و مراجعه به متخصص زنان می تواند به تشخیص هر گونه ناهنجاری در دهانه رحم کمک کند؛ اما اگر با هر یک از این علائم بین معاینات سالانه خود مواجه شدید، مراجعه به پزشک برای بررسی شرایط بهترین گزینه است.

علائم سرطان رحم

سرطان دهانه رحمسرطان رحم چه نشانه هایی دارد؟

 

خونریزی یا لکه بینی

خونریزی بی دلیل می تواند از علائم سرطان رحم باشد. علائم سرطان رحم مبهم هستند و ممکن است دلایل دیگری موجب بروز آنها شده باشند، اما خونریزی پریود، پس از رابطه جنسی، یا پس از یائسگی می تواند از علائم سرطان دهانه رحم باشد.

این شامل خونریزی قاعدگی شدیدتر از حد معمول، خونریزی پس از یک آزمایش لگن، خونریزی پس از دوش گرفتن، یا دوره های قاعدگی طولانی‌تر از حد معمول نیز می شود.

ترشحات بدبو

دلایل مختلفی در پس ترشحات واژنی قرار دارند، اما مواجهه با ترشحات آبکی و بدبو ممکن است نشانه ای نگران کننده باشد. در شرایطی که ترشحات شفاف تا شیری رنگ و چسبناک واژن کاملا طبیعی محسوب می شوند، ترشحات بدبو می توانند نشانه ای از عفونت باشند. البته مواجهه با این شرایط بسیار رایج است و نباید در ابتدا موجب ترس و نگرانی شما از بروز مساله ای جدی شود.

لگن درد پایدار

احساس درد در قسمت کمر و لگن می تواند با مشکلاتی در اندام های تولیدمثلی که دهانه رحم نیز را در بر می گیرند، مرتبط باشد. لگن درد پایدار شرایطی است که نباید نادیده گرفته شود. اگر درد نزدیک به آپاندیس احساس شود، این می تواند به معنای آن باشد که سرطان در مرحله پایانی خود قرار دارد. بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

درد هنگام رابطه جنسی

رشد تومور در بافت دهانه رحم موجب احساس درد هنگام رابطه جنسی برای زنانی می شود که در مرحله پیشرفته سرطان دهانه رحم قرار دارند. درد یا خونریزی هنگام رابطه جنسی می تواند در نتیجه شرایطی غیر جدی نیز شکل بگیرد. این می تواند نشانه ای از التهاب دهانه رحم، یک عفونت واژنی یا پولیپ رحم باشد که همگی شرایطی غیر جدی بوده و نگران کننده نیستند.

نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر

اگر با نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر مواجه هستید، نباید بلافاصله نگران ابتلا به سرطان دهانه رحم شوید. پزشک نتایج را بررسی کرده تا نوع ناهنجاری را کشف کند. تمام ناهنجاری های سلولی در دهانه رحم به سرطان اشاره ندارند. گاهی اوقات پزشک ممکن است آزمایش بیشتر برای تایید نتایج را تجویز کند.

از دست دادن اشتها یا کاهش وزن بی دلیل

همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان، بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل می تواند نشانه ای نگران کننده باشد. این نشانه به خودی خود به معنای سرطان دهانه رحم نیست، اگر افزون بر بی اشتهایی یا کاهش وزن طیف گسترده ای از نشانه های هشدار دهنده دیگر را تجربه می کنید. برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

خستگی شدید

خستگی شرایطی شایع است که شکل گرفته و از بین می رود و به تنهایی نباید به عنوان نشانگری برای سرطان دهانه رحم مد نظر قرار بگیرد. با این وجود، اگر علائم هشدار دهنده دیگر را به همراه خستگی شدید تجربه می کنید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

تورم یا درد در پا

احساس درد یا تورم در پا نشانه ای از سرطان دهانه رحم است، اگرچه ممکن است تا مراحل پایانی بیماری پدیدار نشود. سرطان دهانه رحم می تواند به غدد لنفاوی در ناحیه بین استخوان های کفل گسترش یابد. سلول های سرطانی می توانند موجب توقف تخلیه مایع لنفاوی شوند. این شرایط می تواند به بروز تورم در پاها به واسطه انباشت مایع منجر شود.

ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی

این بیشتر یک عامل خطرآفرین برای سرطان دهانه رحم محسوب می شود تا این که یک علامت باشد. به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان دهانه رحم بیشتر در زنانی رخ می دهد که به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مبتلا هستند. ویروس پاپیلوم انسانی یک عفونت قابل انتقال از طریق رابطه جنسی است که تولید دو پروتئین E6 و E7 را در پی داشته و آنها برخی ژن های سرکوب کننده تومور را غیر فعال کرده و اجازه رشد بیش از حد و بروز جهش را به سلول های دیواره دهانه رحم می دهند که می تواند به سرطان منجر شود.

ابتلا به اچ‌آی‌وی یا ایدز

یکی دیگر از عوامل خطرآفرین برای سرطان دهانه رحم ابتلا به اچ‌آی‌وی است. زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی هرچه بیشتر مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند زیرا از سیستم ایمنی آسیب پذیرتری برخوردار هستند. ضعف سیستم ایمنی ابتلا به بیماری را تسهیل می کند. نتایج یک پژوهش نشان داد که زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی پنج برابر احتمال بیشتری دارد به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند.

سرطان دهانه رحمعلائم سرطان رحم

 

تشخیص سرطان رحم آندومتر

نشانگرها و روندهایی برای تشخیص سرطان آندومتر استفاده می شوند. از جمله:

آزمایش لگن:

در طول یک معاینه لگنی، پزشک شما بخش بیرونی اندام های تناسلی شما (واژن) را بررسی می کند و سپس دو انگشت یک دست را به داخل واژن می اندازد و به طور همزمان روی شکم شما فشار می آورد تا رحم و تخمدان ها را احساس کند.

او همچنین دستگاهی را وارد واژن می کند. معاینه واژن شما را باز می کند تا پزشک بتواند ناهنجاری های واژن را مشاهده کند.

استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصویربرداری از رحم:

پزشک ممکن است سونوگرافی واژینال را برای نگاه کردن به ضخامت و بافت اندومتر پیشنهاد کند. در این روش دستگاهی (مبدل) به واژن شما وارد می شود.

مبدل از امواج صوتی برای ایجاد تصویری تصویری از رحم خود استفاده می کند. این تست به پزشک کمک می کند که به دنبال ناهنجاری های در پوشش رحم شما باشید.

از لنز برای بررسی آندومتر استفاده می کند:

در طول هیستروسکوپی، پزشک لوله باریک، انعطاف پذیر و سبکی را از طریق واژن و دهانه به رحم وارد می کند. لنزی همراه با دوربین به پزشک اجازه می دهد که داخل رحم و اندومتریوم را معاینه کند.

نمونه برداری از بافت برای آزمایش سرطان رحم:

یک نمونه از سلول های داخل رحمی برداشته می شود. این شامل برداشتن بافت از پوشش رحم برای آنالیز آزمایشگاهی است. نمونه برداری آندومتر در مطب پزشک صورت می گیرد و معمولاً نیاز به بی هوشی ندارد.

انجام جراحی برای برداشتن بافت برای تست:

اگر بافت کافی در طول نمونه برداری وجود نداشته باشد و یا نتایج بیوپسی مشخص نباشند، احتمالاً نیاز به یک روش موسوم به اتساع و کورتاژ (d & c) دارید. در طول d & c, بافت از آستر رحم جدا می شود و زیر میکروسکوپ برای سلول های سرطانی بررسی می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
asrirannamnak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا