رپورتاژ آگهی

⚖️ شرایط تقسیط مهریه از طرف زوج به چه صورت است؟

تقسیط مهریه به معنی پرداخت آن به صورت اقساطی است که بسته به توانایی مالی مرد مقدار اقساط و تعداد آنها تعیین می شود. در اینصورت مرد باید در دادگاه درخواست اعسار بدهد تا در صورت پذیرفته شدن اعسار، دادگاه پرداخت آن را قسط بندی کند. این صداق می تواند سکه، طلا، خانه، پول نقد و غیره باشد که در صورت وجه نقد بودن باید به نرخ روز محاسبه و پرداخت شود. جهت تبدیل مهریه به نرخ روز نیز از شاخص تورم و فرمول خاص استفاده می شود.

روش قسط بندی مهریه

در قوانین مربوط به صداق و روش قسط بندی آن میزان و ملاکی وجود ندارد. بلکه قاضی دادگاه در تعیین آن اختیار کامل دارد و بر اساس مقدار مهریه و شرایط مالی مرد و دفاعیات زن تعداد اقساط و میزان هر قسط را تعیین می کند. این صداق نیز به نرخ روز پرداخت می شود و با محاسبه انلاین مهریه می توان مقدار آن را به نرخ روز محاسبه کرد.

قسط بندی مهریه در طلاق توافقی

در طلاق توافقی توافق طرفین برای دادگاه خانواده ملاک است، در اینصورت زوجین می توانند در مورد صداق و پرداخت آن توافق کنند. مثلا توافق می شود که در قبال طلاق مهریه بخشیده شود یا در قبال دادن حضانت فرزند به مادر صداق بخشیده شود. در این صورت دادگاه نیز بر حسب توافق صورت گرفته حکم می دهد. این مهریه اگر وجه نقد باشد به نرخ روز محاسبه و پرداخت می شود و در سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز مقدار آن بر اساس شاخص تورم و با فرمول خاص محاسبه می شود.

نکات مربوط به طلاق توافقی در تقسیط مهریه

  • اگر توافق شود که مقداری از اقساط مهریه بعد از طلاق پرداخت شود، با ازدواج مجدد زوجه مهریه ساقط نخواهد شد.
  • در مهریه تا ۱۱۰ عدد سکه اگر مقدار مازاد پرداخت نشود ضمانت اجرایی جلب، قابل درخواست است. لذا در صورت عدم پرداخت مهر زن می تواند درخواست جلب مرد را کند.
  • اگر اقساط مهریه پرداخت نشود بعد از طلاق توافقی امکان ممنوع الخروج کردن زوج وجود دارد.
  • اگر زوج ادعا کند توانایی پرداخت اقساط توافق شده را ندارد یا درخواست تعدیل اقساط را بدهد در دادگاه درخواست تغییر اقساط توافق شده پذیرفته نخواهد بود.
  • بعد از اینکه رای طلاق توافقی صادر شد زوجین می توانند توافق کنند که توسط دفتر دادگاه قبوض اقساطی صادر شود. پرداخت نکردن چند قبض اقساطی سبب حال شدن صداق باقی مانده خواهد شد.
  • اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد و اقساط مازاد پرداخت نشود امکان درخواست جلب مرد وجود ندارد. حتی اگر در این خصوص توافق نیز صورت گرفته باشد. در این صورت تنها امکان توقیف اموال مرد و توقیف یک چهارم یا یک سوم حقوق او وجود دارد. البته در صورتی که مرد کارمند دولت باشد.
4/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا