پزشکی و سلامت

عوارض قرص اورژانسی (ضدبارداری)

قرص اورژانسی یا لوونورژسترول (Levonorgestrel)، توسط زنان در مواقعی مثل پارگی کاندوم، برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و ناگهانی استفاده می‌شود. مصرف خودسرانه نه تنها شانس بارداری را کاهش نمی‌دهد بلکه با به هم ریختن هورمون‌های بدن زن باعث دگرگونی‌هایی در خلق، عملکرد جنسی و کارایی وی می‌شود؛ بنابراین از قرص اورژانسی هرگز نباید به عنوان یک داروی عادی برای پیشگیری از بارداری و کنترل تولد استفاده کرد. در ادامه عوارضی را که به دنبال مصرف این دارو احتمالا تجربه خواهید کرد را ذکر کرده ایم، اما شاید در بدن شما این عوارض به شکلی دیگر نمود پیدا کند. اگر پس از مصرف متوجه تغییراتی در خود شدید، تنها کافی است به مشاور جنسی مراجعه نمایید تا موضوع بهتر بررسی و رفع شود.

نحوه عملکرد قرص اورژانسی

قرص اورژانسی یک هورمون پروژسترون است که عمدتا با جلوگیری از تخمک گذاری در طول دوره قاعدگی فعالیت می‌کند. قرص اورژانسی با غلیظ کردن و سفت کردن مایع واژینال، از رسیدن اسپرم به تخمک جهت لقاح جلوگیری کرده و با پوشاندن دیواره رحم، مانع از لانه گزینی و رشد جنین می‌شود
البته ممکن است قرص اورژانسی، بر افراد دارای وزن بیشتر از 74 کیلو گرم و یا کسانی که داروی دیگری در طی ماه گذشته مصرف کرده‌اند، تاثیری نداشته باشد.

عوارض جانبی قرص اورژانسی

قرص ضدبارداری

قرص اورژانسی چه عوارضی دارد

پس از پژوهش‌های مختلف مشخص شد، پس از مصرف 1.5 میلی گرم قرص اورژانسی، بیشتر از 10% افراد عوارضی زیر را گزارش دادند:

_ کهیر
_ سرگیجه و سر درد
_ تهوع
_ درد شکمی و رحمی
_ تاخیر در قاعدگی و یا قاعدگی شدید
_ خونریزی رحمی
_خستگی
_ حساسیت پستان‌ها

و در حدود 1 الی 10 درصد شرکت کنندگان، عوارض جانبی دیگری چون اسهال، استفراغ و قاعدگی دردناک به مدت 48 ساعت ظاهر شد. در صورت شدید شدن هر کدام از عوارض ذکر شده، لازم است که به پزشک مراجعه کنید. در صورت داشته درد شدید معده، به خصوص از 3 تا 5 هفته پس از مصرف، به پزشک مراجعه کنید.

قرص اورژانسی چرخه قاعدگی شما را برهم می‌زند، اما اگر بیش از 7 روز قاعدگی شما به تاخیر افتاد، با مراجعه به پزشک یا استفاده از تست‌های بارداری وضعیت خود را بررسی کنید.

احتیاط های پیش از مصرف قرص اورژانسی

این دارو، فقط برای پیشگیری از بارداری است و اگر لقاح رخ داده باشد این قرص هیچ تاثیری ندارد و باید از مصرف آن در زمان بارداری بپرهیزید. برای اطلاع از روش‌های پیشگیری از بارداری بعد از رابطه کلیک کنید.

قرص اورژانسی تاثیری در جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز یا کلامیدیا ندارد.

در صورت داشتن هرگونه حساسیت و یا تداخل دارویی، قبل از مصرف، در این باره با پزشک مشورت کرده و علائم آلرژیک خود را با او در میان بگذارید.

اگر این دارو را پزشک برای شما تجویز کرده است، هرگز دوز مصرفی خود را تغییر ندهید.

شما باید مطمئن شوید که این دارو، با تمام مواد یا داروهای مصرفی شما سازگار است.

مصرف مکرر این دارو برای جلوگیری از بارداری روشی نامطمئن و نامناسب است.

در صورت شیر دهی، برای کودک خطر آفرین می‌باشد، بنابراین قبل از مصرف با پزشک متخصص در ارتباط باشید.

تداخلات دارویی با قرص اورژانسی

تداخلات و اثر متقابل داروهای مختلف؛ ممکن است عملکرد قرص اورژانسی را تغییر داده یا باعث افزایش خطر جدی عوارض جانبی شود. سعی کنید فهرستی از تمام دارو‌ها و محصولاتی که استفاده می‌کنید تهیه کرده و با پزشک یا دارو ساز در اشتراک بگذارید.

تداخل دارویی قرص اورژانسی

 

برخی از داروها با کاهش مقدار هورمون‌های پیشگیری از بارداری در بدن، می‌تواند باعث کاهش اثر بخشی قرص اورژانسی در پیشگیری از بارداری شود. برخی از این دارو‌ها عبارت‌اند از:

_ مدافینیل

_ ریفامایسین‌ها مثل ریفامپین و ریفابوتین

_ داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج مانند باربیتورات‌ها، کاربامازپین، فنیتوین، پریمیدون

_ دارو‌های HIV مانند نورویپارین و نلفینوویر

5/5 - (1 امتیاز)

خوشحال میشویم که دیدگاهتان را در خصوص این مقاله با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
tebyan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا