رپورتاژ آگهی

بلاکچین اتریوم چیست؟

مدتهاست که اتریوم دومین جایگاه برتر ارزهای دیجیتال در دنیا را تصاحب کرده است، و از مدتها قبل زمانی که برای خرید ارز دیجیتال در ایران نیز به صرافی ها مراجعه می‌کردید، اتریوم همواره درکنار بیت کوین قرار داشت، جایگاه  بلاکچین اتریوم و ارز دیجیتال بومی آن اتر (ETH) در تمام صرافی ها و در تیتر تمام اخبار دنیا درکنار بیت کوین نشان دهنده اهمیت آن است. بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال مدعی است که آینده پول بشر خواهد بود، بنابراین برای کسانی که تازه وارد فضای ارزهای دیجیتال شده اند، پرسش درباره بلاکچین اتریوم مسلما منطقی است. در ادامه با ماهیت بلاک‌چین اتریوم آشنا خواهیم شد و به اهمیت و مزایای خواهیم پرداخت.

بلاکچین اتریوم

بلاکچین اتریوم

اتریوم «یک پلتفرم جهانی و غیرمتمرکز برای پول و انواع جدید برنامه‌ها» است که به دلیل محبوبیت آن  هزاران بازی و برنامه مالی بر بستر آن اجرا می‌شوند. بلاک چین اتریوم که مرکز اتریوم است، یک دفتر کل عمومی غیرمتمرکز و توزیع شده است که در آن تراکنش ها تأیید و ثبت می شوند.

بلاک‌چین اتریوم خود را نماینده اینترنت جدید معرفی می‌کند و اگر پلتفرم‌های متمرکز مانند اپ استور اپل، فیسبوک و اینستاگرام، را نمایندگان وب ۲ بدانیم، شبکه غیرمتمرکز و مبتنی بر کاربر اتریوم، رایج ترین نماینده وب ۳.۰ خواهد بود. چون بلاک چین اتریوم از برنامه های غیرمتمرکز (DApps)، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و صرافی های غیرمتمرکز (DEXs) پشتیبانی می‌کند.

بلاکچین اتریوم

اتریوم چگونه کار می کند؟

وجه اشتراک اتریوم و بیت کوین نحوه انجام کار آن‌هاست، اتریوم در حال حاضر همچنان از همان پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) بیت کوین، برای اعتبارسنجی داده‌ها و افزودن آن به بلاک‌چین استفاده می‌کند.

با این حال، اتریوم در حال حاضر تحت یک بروز رسانی استراتژیک به نام «اتریوم ۲.۰» است که طی این ارتقا، کل بلاک چین اتریوم از اثبات کار به یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) منتقل می‌شود و در اثبات سهام به جای مصرف انرژی برای کشف بلوک‌های جدید، از کاربران می‌خواهد تا ۳۲ اتر (ارز دیجیتال بومی اتریوم) را سپرده گذاری و قفل کنند تا به اعتبار سنج شبکه تبدیل شوند.

در کل اتریوم را می توان به یک سیستم غیرمتمرکز  به نام ماشین مجازی اتریوم (EVM) توصیف کرد، که هر گره یا نود یک کپی از آن رایانه را در خود نگه می‌دارد، به این معنی که هر گونه تعامل باید تأیید شود تا همه بتوانند نسخه خود را به روز کنند. هنگامی که شخصی تراکنش را به یک قرارداد هوشمند مستقر در اتریوم ارسال می کند، هر گره قرارداد هوشمند و تراکنش را از طریق EVM خود اجرا می‌کند. در این محیط شبیه سازی شده، هر گره می تواند ببیند که نتیجه نهایی چه خواهد بود و آیا نتیجه یک تراکنش معتبر ایجاد می کند یا خیر، اگر همه گره‌ها به یک نتیجه معتبر برسند، تغییرات ایجاد شده و وضعیت به روز شده اتریوم در بلاک چین ثبت می‌شود.

تفاوت اتر (ETH) و بلاکچین اتریوم

اتر توکن بومی بلاکچین اتریوم است و به عنوان یک ارز دیجیتال در تراکنش‌های مالی جهت مبادله، سرمایه گذاری یا به عنوان ذخیره ارزش استفاده می‌شود. عملکرد اتر و سایر سازوکارها «جابه‌جایی ساده وجوه، تراکنش‌های پیچیده‌ شامل مبادله دارایی‌ها، گرفتن وام و حتی مالکیت یک هنر دیجیتال همگی در بلاکچین اتریوم پردازش و ذخیره می شوند.

شبکه اتریوم همچنین بهترین گزینه برای ذخیره داده ها و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز است. ویژگی امنیت و غیر متمرکز بودن اتریوم باعث شده تا افراد به‌جای میزبانی نرم‌افزار شان بر سرور گوگل (GOOGL) یا آمازون (AMZN) که بصورت متمرکز اداره می شوند، برنامه‌ها را روی بلاک چین اتریوم میزبانی کنند.

یکی از جالب‌ترین کاربردهای اتریوم قراردادهای هوشمند است. و برخلاف قراردادهای مرسوم، نیاز به واسطه یا وکیل نیست و طرفین با کد گذاری قرارداد، آن را در بستر بلاک چین اتریوم اجرا می‌کنند. هنگامی که شرایط قرارداد برآورده شد، بصورت خودکار اجرا می شود. برای مثال در موعدی خاصی همزمان با اجرای خدمتی هزینه خدمت بصورت اتر به طرف مقابل پرداخت می‌گردد.

نحوه سرمایه گذاری در بلاکچین اتریوم

اتر توکن بومی بلاکچین اتریوم را می توان از صرافی های معتبر خرید، علاوه بر خرید مستقیم اتر، می‌توان در شرکت‌هایی با برنامه های کاربردی مبتنی بر اتریوم کار می کنند سرمایه گذاری کرد. همچنین برای سرمایه گذاری غیر مستقیم  به یک صندوق سرمایه‌گذاری حرفه‌ای مانند صندوق بیت‌ویز اتریوم یا صندوق اعتماد اتریوم گری اسکیل (Grayscale Ethereum)مراجعه کرد. در ایران فعلا بهترین گزینه سرمایه گذاری خرید اتریوم از صرافی تبدیل یا سایر صرافی های معتبر است.

بلاکچین اتریوم

مزایای اتریوم

قدرت بالای هماهنگی:  معماری غیرمتمرکز اتریوم بهترین و مطمئن ترین سازوکار اشتراک گذاری اطلاعات است، و باعث‌شده سازمان‌ها بجای تکیه بر یک نهاد مرکزی برای مدیریت یکپارچه سیستم و میانجیگری تراکنش ها از بلاکچین اتریوم استفاده کنند.

استقرار سریع:  شرکتها بجای فرایند پیچیده کد نویسی، می‌توانند به راحتی با استفاده از یک پلتفرم یکپارچه SaaS مانند هایپرلجر بسو (Hyperledger Besu)، شبکه‌های بلاک چین خصوصی را از ابتدا مستقر و مدیریت کنند.

شبکه‌های مجاز:  شبکه‌های مجاز با پروتکل منبع باز مانند کنسنسایزکوروم (ConsenSys Quorum) به کسب و کارها این امکان را می‌دهد، که شبکه‌های عمومی یا خصوصی بر روی بلاکچین اتریوم  با رعایت الزامات امنیتی بسازند.

اندازه شبکه: اندازه شبکه برای کنسرسیوم‌های سازمانی که موظف به رشد بیشتری از گره‌ها هستند، حیاتی است. بلاکچین اتریوم قادر است با صدها گره و میلیون ها کاربر کار کند. اکثر رقبای بلاک چین سازمانی تنها شبکه هایی با کمتر از 10 گره را اجرا می کنند و هیچ مرجعی برای یک شبکه گسترده و امن ندارند

تراکنش‌های خصوصی:  شرکت‌ها می‌توانند از طریق حریم خصوصی اتریوم و انجام تراکنش خصوصی، بلاکچین اختصاصی داشته باشند.

مقیاس پذیری و عملکرد:  با اجماع بر مبنای قدر ت یا اختیار (Proof of Authority) و زمان بلوک سفارشی و محدودیت گاز، شبکه‌های کنسرسیوم ساخته شده بر روی اتریوم می‌توانند از شبکه اصلی عمومی بهتر عمل کنند.

نهایی شدن:  اتریوم مکانیسم‌های توافقی قابل تنظیمی از جمله RAFT و IBFT را برای نمونه‌های شبکه سازمانی مختلف ارائه می‌کند، و ضمن تضمین امنیت از نهایی شدن تراکنش فوری نیز اطمینان حاصل می کند

لایه مشوق:  اقتصاد بلاکچین اتریوم به شبکه‌های تجاری اجازه می‌دهد مکانیسم‌هایی را توسعه دهند که هم فعالیت‌های شرورانه را مجازات می‌کند و هم برای فعالیت‌های مفید پاداش ایجاد تخصیص می‌دهد.

توکن سازی: کسب‌وکارها می‌توانند هر دارایی دیجیتالی را در اتریوم به توکن تبدیل کنند. با توکن‌سازی دارایی‌ها، سازمان‌ها می‌توانند دارایی‌های یکپارچه قبلی (املاک و مستغلات) را به دارایی‌های با مقیاس قابل تقسیم تبدیل نمایند.

استانداردها: اتریوم بلاکچین استانداردهاست. پروتکل‌های پیرامون طراحی توکن (ERC20)،  سرویس نام اتریوم (ENS)، ذخیره‌سازی غیرمتمرکز (Swarm) و پیام‌رسانی غیرمتمرکز (Whisper) اکوسیستم را منسجم و یکپارچه می‌سازد

قابلیت همکاری و منبع باز: کنسرسیوم های اتریوم در محیط فناوری اطلاعات محدود نمی شوند. به عنوان مثال، مشتریان خدمات وب آمازون می‌توانند شبکه‌های خصوصی را با بلاک چین کسب و کار کلود Kaleido اداره کنند.

سخن پایانی

بلاکچین اتریوم، انقلابی بزرگ در تحول بلاک‌چین محسوب می‌شود، و به دلیل محبوبیت آن بسیاری از پرو‌ژه‌های جدید بر بستر آن ایجاد می‌شود، همچنین پیشتاز قراردادهای هوشمند است و اکثر پروژه‌های محبوبNFT، متاورس و صرافی های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم هستند، بلاکچین اتریوم در مراحل پایانی انتقال به اثبات سهام است و با ادغام کامل به مرحله جدیدی از مقیاس پذیری دست خواهد یافت.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا