دکوراسیون و چیدمان

فنگ شویی در چیدمان مبلمان

احتمالا نام فنگ شویی به گوشتان خورده است. در دهه‌های اخیر تاثیر چیدمان در زیبایی منزل، پا را از یک طراحی ساده فراتر گذاشته، گویی که این تاثیر بیش از یک طراحی با گرایش‌های مختلف است. حالا طراحان و متخصصان این روش، باور دارند که نوع چیدمان مبلمان می‌تواند با تغییرات انرژی پیرامون بر حال ما نیز تاثیر گذار باشند. خوشبختانه، گرایش‌های مناسب طراحی داخلی، مانند فنگ شویی، می‌تواند به شما در طراحی مجدد خانه و چیدمان آن کمک کند تا بتوانید در خانه خود احساس راحتی و رضایت داشته باشید. در ادامه می توانید اصول ضروری اتاق نشیمن به لحاظ استانداردهای فنگ شویی را برای ایجاد آرامش و هماهنگی بخوانید.

مقدمه ای کوتاه درباره فنگ شویی

فنگ شویی، هنر چینی جابه جایی است که بر زیورآلات و مبلمان تکیه دارد تا جریان چی (انرژی) را در خانه تسهیل کند. این فلسفه، ریشه در تائوئیسم دارد، اما محبوبیت آن قرن‌ها پیش از قاره آسیا فراتر رفت. در حال حاضر، این، یکی از شناخته شده‌ترین اصول طراحی خانه در جهان است.

چگونه اتاق نشیمن خود را فنگ شویی کنیم؟

خانه‌ای که بر اساس اصول تعادل و هماهنگی محیطی طراحی شده باشد می‌تواند فضای زندگی سالم‌تر، آرامش بخش‌تر و پرانرژی ایجاد کند. اما چگونه می‌توانید اصول فنگ شویی را در خانه و در چیدمان مبلمان اجرا کنید؟ بهترین رنگ‌های این روش برای اتاق نشیمن کدامند؟ چگونه باید مبلمان را در اطراف اتاق نشیمن قرار دهید؟ به سراغ چه نوع زیورآلاتی بروید؟

نحوه چیدمان مبل‌ها براساس قوانین فنگ‌شویی

جریان چیدمان مبلمان اتاق نشیمن خود را در نظر بگیرید.

برای بهینه سازی جریان چی در اتاق نشیمن، مهم است که مطمئن شوید جریان حرکتی واضحی در اطراف چیدمان مبلمان اتاق نشیمن شما وجود دارد، بدون اینکه مبلمان مانعی ایجاد کنند که شامل ایجاد فضای بین مبلمان و دیوارها است. اطمینان از اینکه مبلمان با دیوارها تماس نمی‌گیرد، فضای باز و آزاد را برای فنگ شویی در داخل و اطراف فضای شما ایجاد می‌کند.

مبل‌ها را در موقعیت فرمان و قدرت قرار دهید

قرار دادن مبل با اصول فنگ شویی، می‌تواند تاثیر زیادی بر اتاق نشیمن شما داشته باشد. همانند تخت خواب در فنگ شویی اتاق خواب، ایجاد یک موقعیت فرمانده برای مبل یا هر صندلی دیگری در اتاق نشیمن بسیار مهم است.

چیدمان مبلمان در این روش تضمین می کند که هرکسی که روی مبل می‌نشیند، دید واضحی از کسی که وارد اتاق می‌شود، داشته باشد. اگر این جابه جایی امکان پذیر نیست و فضای اتاق نشیمن شما کوچک است می‌توانید از یک آینه استفاده کنید و آن را در جایی قرار دهید که بتوانید ورودی در را ببینید. دیدن ورودی اصلی اتاق به شما امکان آرامش می‌دهد.

قراردادن مبل، در پشت در ورودی می‌تواند موجب کاهش حس آرامش افراد در خانه شود. بنابراین، بهتر است مبلمان اصلی رو به روی درب ورودی قرار دهید. این تغییر را در اصطلاح «موقعیت قدرت» یا «موقعیت فرمان» نیز می‌گویند.

پنجره‌ها نیز مانند درب ورودی «موقعیت قدرت» خانه و محل رفت‌وآمد انرژی هستند. از این رو نباید مبلمان را در مقابل پنجره قرار داد.

به حرکت درآوردن انرژی در خانه

جالب است بدانید که بر اساس اصول فنگ شویی گوشه‌ها نقاط سمی در خانه هستند. از این جهت زاویه‌دار چیدمان مبلمان می‌تواند عدم آرامش و راحتی اتاق نشیمن را در پی داشته باشد؛ فرقی نمی‌کند مبل شما مبل چستر باشد یا استیل، تا جایی ممکن از ایجاد زاویه و گوشه در اتاق جلوگیری کنید. بهترین راه برای جلوگیری از جمع شدن هرگونه انرژی منفی در گوشه‌های اتاق استفاده از مبلمان گرد و U  شکل است.

هماهنگی در فضای اتاق نشیمن

بد نیست بدانید که اصول فنگ شویی به معنای هماهنگی فضا است؛ هماهنگی همه چیز در درون خود و با سایر چیزای اطراف، هماهنگی را در محیط نیز ایجاد خواهد کرد. بنابراین، بهتر است برای رعایت اصول آن، از وسایل غیرضروری در محیط چشم‌پوشی کنید.

ایجاد مسیری بدون مانع

اطمینان از قرار ندادن مبلمان در مسیرهای منتهی به درگاه‌ها و همچنین فاصله مناسبی برای رفت‌وآمد می‌تواند عبور انرژی را میسر کند. مهم‌ترین نکته در مورد چیدمان مبلمان، عدم چسباندن آنها به دیوار است. از این رو بهتر است بین دیوار و مبلمان هر چند سانتی‌متر فاصله ایجاد شود. اگر از مبل راحتی در خانه استفاده می‌کنید، دانستن این نکته ضروری است که برای ایجاد راحتی در نشستن، مبل‌ها در کنار یکدیگر قرار ندهید.

اندازه مبلمان با توجه به فضای خانه

سعی کنید اندازه مبل را با توجه به فضای نشیمن انتخاب کنید. استفاده از مبلمان کوچک در خانه‌ بزرگ، فضا را خالی و بی‌روح نشان خواهد داد و برعکس آن موجب شلوغ و نامرتب نشان دادن خانه و علاوه بر این مسیر درگاه‌های ورودی را مسدود می‌کند.

جمع بندی

رنگ‌ها نقش مهمی را در آگاهی و روحیات ما ایجاد می‌کنند. با انتخاب رنگ مبل می‌توانید تعادل و جریان انرژی را به خانه بیاورید. پالت ظریفی از طوسی روشن، آبی آسمانی یا زرد کم‌ رنگ می‌تواند برای شروع بسیار عالی باشد. اما دانستن اینکه هر کدام از این رنگ‌ها معرف کدام یک از عناصر پنجگانه فنگ شویی یعنی آب، آتش، زمین، فلز و چوب هستند، مهم است. از این رو رنگ مبل نیز در چیدمان مبلمان با این اصول شناخته شده، حائز اهمیت خواهد بود. جهت خرید و مشاوره انواع مبلمان و مصنوعات چوبی از سایت مونیکا چوب دیدن کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا