بیماری ها

مشکلات و بیماری‌های قلب دوم انسان؛ کف پای صاف

حتما شما نیز تا به‌حال عبارت “پا؛ قلب دوم انسان” را شنیده‌اید. چه عاملی موجب می‌شود که عضو دیگری از بدن این‌چنین مهم باشد که آن‌ را در طول حیات انسان هم‌رده قلب بدانند؟

پا از ترکیب تعداد بسیاری مفصل، ماهیچه و استخوان تشکیل شده است. تمامی این اجزا توسط رباط‌‌ها و تاندون‌های ریز و درشتی به یکدیگر متصل شده‌اند تا پا بتواند به ‌راحتی تحرک داشته باشد.

اهمیت توجه به سلامت پا زمانی مشخص می‌شود که بدانیم تحمل نیروی تمام وزن بدن و همچنین نیروی عکی‌العملی که از زمین دریافت می‌شود کاملا روی پاها و به خصوص کف پا می‌باشد.

بیماری و مشکلات مربوط به پا

با توجه به میزان نیرو و فشاری که پاها به صورت روزانه متحمل می‌شوند امکان صدمه و آسیب‌دیدگی آنها بیشتر از سایر اعضای بدن است. اولین زنگ‌ خطرها با بروز “درد” در پاها و سایر نقاط مرتبط مانند زانوها و کمر به صدا درمی‌آیند.

از مشکلات رایجی که ممکن است پاها به آن دچار شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تاول
  • انگشتان چکشی
  • ناخن‌های فرورفته در گوشت
  • بروز میخچه و پینه
  • رشد قارچ در ناخن‌ها یا میان انگشتان
  • صافی کف پا

و بسیاری مشکلات دیگر که اغلب بر اثر عدم توجه و رسیدگی به‌موقع رخ می‌دهند.

در میان این مشکلات و بیماری‌ها کف پای صاف از مواردی است که می‌تواند اختلالاتی جدی در حرکت و کیفیت زندگی بیماران به‌وجود آورد که در ادامه به توضیحاتی در مورد این بیماری و نحوه درمان آن می‌پردازیم.

کف پای صاف

هنگامی که فردی به هنگام ایستادن در کف پای خود، قوس طولی نداشته باشد یعنی دچار بیماری صافی کف پا شده است که در ادامه سایر بخش‌های پا و مچ‌ را درگیر می‌کند و برای فرد مبتلا عموما وضعیتی دردناک و گاها ناتوان‌کننده ایجاد می‌شود.

هنگامی که کف پا گودی لازم را نداشته باشد، بالطبع انعطاف‌پذیر نبوده و توانایی خنثی کردن نیروی وزن بدن و انتقال آن به زمین را از دست می‌دهد. در این صورت است که به‌مرور زمان و با از بین رفتن دیسک‌های بین مفصلی، کمردردهای شدید به سراغ این افراد خواهد آمد.

تمامی انسان‌ها در زمان نوزادی کف پای صاف دارند. قوس‌های کف پا به مرور در ‌هنگام‌ به راه‌ افتادن کودک ایجاد می‌شوند. اگر در برخی افراد به هر دلیلی این اتفاق نیوفتد توصیه می‌شود که با انجام اقدامات کمکی سعی شود تا از فشار شدید روی پا کمی کاسته شده و تعدیل گردد.

با تمام این اوصاف صافی کف پا معمولا با استفاده از اُرتزها و کفی‌های طبی مخصوص قابل درمان است.

درمان کف پای صاف

این بیماری معمولا با مشاهده بصری پزشک و رادیوگرافی ساده قابل تشخیص است و درمان آن در بزرگسالان بسته به علت بیماری می‌تواند متفاوت باشد.  اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌باشید می‌توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

درمان صافی کف پا بدون جراحی

رایج‌ترین درمان برای کسانی که درد ساق یا مچ ناشی از صافی کف پا را دارند استفاده از کفی‌های طبی است که قوس طبیعی را در کف پا ایجاد می‌کند. این کفی‌ها را می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها یا به‌صورت سفارشی و شخصی‌سازی شده از کلینیک‌های ارتوپدی فنی تهیه کرد.

کفی طبی کلینیک پاسارگاد

کفی طبی

وظیفه اصلی که این کفی‌ها علاوه بر ایجاد گودی در کف پا، حمایت از پاها به هنگام وارد آمدن فشار وزن بدن است؛ این ابزارهای کمکی با تراز کردن ساختار استخوانی کف پا از دردهای ناشی از فشار وزن بدن جلوگیری می‌کنند.

کفی‌های طبی سفارشی

این نوع کفی‌ها کاملا ارگونومیک بوده و دقیقا طبق فُرم پای بیمار ساخته می‌شوند. تمامی نقاط تحت‌فشار کف پا، در این کفی‌ها تشخیص داده شده و هنگام ساخت مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین نقاط چرخشی در لگن نیز بر نحوه ساخت این کفی‌ها تاثیرگذار است.

باتوجه به تحقیقات انجام شده کفی‌هایی که شخصی‌سازی شده و سفارشی برای بیماران ساخته شده‌اند بسیار موثرتر از کفی‌هایی هستند که به‌صورت عمده‌ در بازار فروخته می‌شوند.

اسکن کف پا و ساخت کفی

روند کار ساخت کفی طبی به‌این صورت است که ابتدا پاها روی دستگاهی به نام اسکنر قرار داده می‌شوند تا ساختار پا کاملا اسکن شود. طی اسکن، تمامی اجزا، نقاط فشار، میزان صافی و هرگونه اطلاعاتی که از پا نیاز باشد استخراج شده و در اختیار تیم سازنده قرار داده می‌شود. سپس کفی موردنظر با هدف پخش نیروی وارده به پاها و متعادل‌سازی، طبق اطلاعات اسکنر توسط دستگاه پیشرفته CNC تراشیده خواهد شد. اگر تمایل دارید در مورد نحوه ساخت کفی اطلاعات بیشتری به دست آورید، روی لینک زیر کلیک کنید:

ساخت کفی های طبی در کلینیک ارتوپدی فنی پاسارگاد

تمایز کفی‌های آماده و سفارشی

کفی‌های حاضری موجود در بازار به کمک قالب‌های از پیش تعیین شده ساخته می‌شوند و برای هر نوع پایی مناسب نیستند. چه‌بسا که در صورت کارکرد ناصحیح موجب آسیب بیشتر به پاها، زانوها و کمر خک بشنود که مسلما جبران چنین مشکلاتی سخت و هزینه‌بر است و احتمالا پس از مدتی، ناچار به سفارش کفی طبی سفارشی خواهید شد.

همان‌گونه که پیشتر نیز ذکر شد علاوه بر موثرتر بودن کفی‌های سفارشی، با توجه به اینکه استفاده از این کفی‌های طبی ممکن است تا پایان عمر بیمار مورد نیاز باشد کیفیت و دوام آن بسیار حائزاهمیت است.

کفی‌های سفارشی در کلینیک ارتوپدی فنی پاسارگاد طبق تجویز پزشک و کاملا منطبق بر ساختار پا ساخته می‌شوند و از آن حمایت می‌کنند.

فراموش نکنید که پاهای ما قلب دوم ما هستند.

2.5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا