سلامت جنسی

چه بخوریم تا شهوت و میل جنسی‌مان کم شود؟

آنچه در این مقاله میخوانید

میل جنسی یکی از موهبت‌های الهی است برای دوام بقا و اگر این نیرو در انسان‌ها کنترل شود یکی از ارکان اصلی موفقیت به حساب می‌آید. آنچه ما در این مطلب در صدد کنترل آن هستیم، میلی است که هدف‌دار نبوده و در مسیر مثبت قرار ندارد. البته کنترل به معنی سرکوب کردن نیست.

راه‌های عملی برای کم کردن شهوت و میل جنسی

۱- خود را به ورزش و کار و فعالیت‌های زیاد سرگرم کنید، ورزش و کار در کاهش طغیان غریزه‌ی جنسی اثر فوق‌العاده سودمندی دارد و به همین علت است که معمولاً ورزشکاران و کسانی که در زندگی فعالیت‌های سنگین دارند، گاهی دیرتر ازدواج می‌کنند و نیز کمتر از فشار جنسی آسیب می‌بینند.

۲- گردش و تفریح و کوهنوردی، از عواملی است که برای کاهش شهوت و تسکین نیروی جنسی نقش مؤثری دارد.

  • البته قطعاً منظور نویسنده از کوه رفتن این نبوده که شما برید کوه، دخترهای مردم رو دید بزنید و به خیال خودتون اومدید تا غریزه‌ی جنسی خودتون رو کم کنید!

۳- مسافرت که خواه یا ناخواه در اخلاق و روحیات انسان تحولاتی به وجود می‌آورد، غریزه جنسی را نیز تسکین می‌بخشد.

۴- مطالعه، علاقه به کارهای فکری، سرگرمی‌های هنری و خواندن سرگذشت قهرمانان علمی انسان را تا اندازه زیادی از شعاع خود خارج می‌کند و سرانجام این سرگرمی و آشنایی‌های روحی باعث کاهش نیروی جنسی می‌گردد.

تبلیغات

۵- صبر و بردباری، اعتمادبه‌نفس، استقامت و پایداری و ایمان و تقوا، سنگرهای بزرگ روحی هستند که می‌توانند به انسان مدد بخشند و او را از لغزش و شکست حفظ نمایند.
قرآن کریم می‌فرماید: «آنان که وسایل زناشویی ندارند، باید عفت و پاکی را پیشه سازند تا اینکه خدا از فضل خود آنان را بی‌نیاز گرداند …» (سوره نور آیه ۳۳ – تفسیر المیزان ج ۱۵)

وقتی غریزه جنسی به سراغ کسی می‌آید و او را رنج و عذاب می‌دهد، اگر صبر و بردباری کند و خود را آلوده ننماید، اضافه بر اینکه آبروی خود و دیگران را حفظ کرده، به یک مقام معنوی هم دست یافته است.
امیرالمؤمنین علی (ع) می‌فرماید: «صبر دو گونه است، صبر در مصیبت که نیکو و پسندیده است و صبر در مقابل گناه و نافرمانی خدا که از صبر اول شایسته تر و نیکوتر است» (سفینه ج ۲ ص ۵) اما کسی که زیر فشار شهوت واقع شده، چنان چه خود را از دست بدهد و ارزش معنوی خود را نادیده بگیرد، خدای بزرگ می‌فرماید: «هر بنده‌ای دنبال میل و هوس خود رود و خواسته و فرمان مرا نادیده بگیرد در کارهای دنیایی او نیز پریشانی و اضطراب به وجود می‌آید»

۶- ششمین راه تسکین غریزه جنسی این است که از دیدن فیلم‌ها، عکس‌ها، بدن‌های عریان زنان و خلاصه از دیدن مناظر شهوت‌انگیز جدا خودداری فرمایید؛ زیرا «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد»
در روایت آمده است: «از نگاه به نامحرم بپرهیزید، زیرا نگاه در قلب تخم شهوت می‌افشاند!»

۷- غذاهای گرم مثل شکلات و…کمتر مصرف کنید.

همچنین بخوانید:  مهم ترین دلایل کاهش میل جنسی زن و مرد

۸- حرارت زیاد در رختخواب هم مؤثر است (منظور اینکه باعث افزایش میل جنسی می‌شود).

۹- از حضور در مکان‌هایی که باعث تحریک شما می‌شود تا حد امکان خودداری کنید و در صورت حضور نگاه خود را کنترل نمایید.

  • مثلاً تو اتوبوس روی این صندلی‌هایی که برعکس نصب شده‌اند نشینید و دخترهای مردم رو دید نزنید!

۱۰- سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.

۱۱- از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان اجتناب کنید.

۱۲- از نگاه کردن به مناظر، فیلم‌ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجه شدن با این امور چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.

۱۳- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‌های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور جدا پرهیز کنید.

۱۴- از خوردن مواد غذایی که محرک است مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب، حتی‌المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.

۱۵- قبل از خواب حتماً مثانه خود را تخلیه نمایید.

۱۶- هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.

۱۷- از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی دست ورزی نکنید مخصوصاً هنگامی که در رختخواب هستید.

۱۸- هرگز به رو نخوابید.

۱۹- به منظور تخلیه انرژی زائد بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.

۲۰- هیچ گاه بیکار نباشید و برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت، کتاب و … پر کنید.

۲۱- هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید.

۲۲- هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید، بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید بهترین روش پیشنهادی در این حالت این است که به دوستانتان تلفن زده و با آن‌ها مدتی صحبت کنید.

۲۳- هفته ای یکی دو روز روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.

۲۴- با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آن‌ها خودداری کرده و از نرمی و لینت در کلام با آن‌ها اجتناب ورزید.

۲۵- هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، حتی برای آموزش و …

۲۶- قرآن زیاد بخوانید و درباره معانی آیات آن فکر کنید.

۲۷- تا قبل از اینکه شما را خواب نگرفته به رختخواب نروید (سعی کنید زمانی که می‌خواهید به رختخواب بروید با خواندن کتاب یا تماشای تلویزیون افکار جنسی را از خود دور کنید). به محض بیدار شدن رختخواب را ترک کنید.

۲۸- اگر قصد استحمام دارید و مورد حجوم افکار جنسی واقع هستید از استحمام خودداری کنید.

رژیم غذایی و داروی گیاهی برای کاهش میل مردان

کاهش میل جنسی با شیرین بیان

روی میزان تستوسترون و کورتیزول اثر منفی می‌گذارد و باعث ناتوانی جنسی، ناباروری و کاهش میل جنسی می‌شود.

نعنا، کم کننده میل جنسی

مطالعات نشان می‌دهد جوهر نعنا خشک موجود در قرص نعنا سطح تستوسترون را کاهش می‌دهد و تحریک جنسی را به تأخیر می‌اندازد.

شکر و سویا برای کاهش میل جنسی

حتی مصرف زیاد مواد غذایی حاوی شکر میل جنسی را کم می‌کند. غذاهای شیرین باعث افزایش ناگهانی قند خون و کاهش تستوسترون می‌شوند که به طور مستقیم بر میل جنسی اثر منمی گذارند.

سویا ماده غذایی طبیعی غنی از ریزمغذی‌هاست. این گیاه حاوی انواع پروتئین، قندها، چربی‌ها، ویتامین آ و ب، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و … است؛ با این حال به دلیل داشتن فیتو استروژن‌ها کاهنده میل جنسی در زنان و مردان است چون باعث کاهش سطح تستوسترون می‌شود.

غذاهای سرخ شده

اسیدهای چرب موجود در مواد غذایی سرخ شده به شدت بر میل جنسی تأثیر منفی می‌گذارد. چربی‌های هیدروژنه با تأثیر بر هورمون‌ها باعث کاهش سطح تستوسترون شده و حتی عامل بروز نقص در ساختمان اسپرم هستند. اسیدهای ترانس، گردش خون را کند می‌کنند و مانع نعوظ مردان می‌شوند. در زنان نیز تحریک‌پذیری را کم کرده و میل جنسی را پایین می‌آورند.

همچنین بخوانید:  30 خوردنی که باعث افزایش میل جنسی می‌شوند

کلم و پنیر برای کم کردن شهوت

کلم گرچه نماد باروری است اما می‌تواند باعث کاهش میل جنسی شود. کلم غنی از فیبر بوده و باعث تحریک دستگاه گوارش و نفخ می‌شود. از سوی دیگر کلم پخته بویی متصاعد می‌کند که خود کاهش دهنده میل جنسی است.

پنیر هم حاوی هورمون‌هایی به نام زنوسترون است که بر میل جنسی اثر منفی می‌گذارد. لبنیات همچنین حاوی سروتونین است که فرد را خواب آلوده می‌کند.

کاهش میل جنسی با گل نیلوفر آبی

استفاده از گل نیلوفر آبی تحریکات عصبی و جنسی را تخفیف می‌دهد. مقداری دانه نیلوفر آبی تهیه کرده، آن‌ها را کوبیده، پودر نمایید و قبل از خواب یک قاشق چای‌خوری میل کنید.

تخم کاهو کاهنده میل جنسی

از راهکارهای طب سنتی برای کم کردن شهوت، مصرف تخم کاهو است. ابو علی سینا اعتقاد داشت که برای کاهش میل جنسی روزی سه نخود تخم کاهو که معادل 5/7 گرم است را جوشانده و صبح ناشتا میل کنید. همچنین مصرف آب کاهو و برگ کاهو نیز برای این امر مفید است.

دانه تمر هندی برای کاهش میل جنسی

مصرف دانه تمر هندی نیز برای کم کردن شهوت مفید است. به این منظور دانه تمر هندی را سه تا چهار روز در آب بخیسانید. سپس پوست آن را گرفته و مغز آن را میل کنید. خوردن هر صبح ناشتا، 3 عدد مغز دانه میوه تمرهندی برای کاستن میل جنسی زیاد بسیار مفید است.

کاهش شهوت با مصرف دوغ تازه

خوردن دوغ تازه برای آن‌هایی که حرارت و میل جنسی‌شان بالا است، مفید می‌باشد.

برگ ریواس، کاهنده شهوت و میل جنسی

12 گرم برگ ریواس را در 5 لیوان آب به مدت 20 دقیقه بگذارید، دم بکشد و سپس از صافی بگذرانید و میل نمایید. ریواس از گیاهان دارویی مفید برای کاستن میل جنسی زیاد است.

کاهش تحریک‌پذیری با تخم رازیانه

روزانه 20 گرم از تخم رازیانه را در قوری ریخته، 4 لیوان آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید 30 دقیقه دم بکشد، سپس از صافی گذرانده، بعد از غذا میل کنید. مصرف رازیانه برای کاهش میل جنسی در مردان مفید است ولی برای زنان خاصیت تحریک‌کنندگی دارد.

قهوه برای کاهش میل جنسی

مصرف قهوه در کنار اینکه شادی زاست، باعث افزایش هورمون‌های استرس زا مانند کورتیزول می‌شود که کاهش دهنده میل جنسی است. پس کسانی که میل جنسی کمی دارند نباید زیاد قهوه بخورند و برعکس کسانی که نیاز بیش از حدی دارند مصرف قهوه را فراموش نکنند.

سبوس کاهنده میل جنسی

افزایش مصرف سبوس موجب افزایش حجم مدفوع و پیشگیری از یبوست می‌شود. ولی فیتوستروژن زیادی تولید می‌کند که بر کاهش میل جنسی تأثیر گذار است. همچنین مصرف بیش از حد آن موجب ریزش مو در مردان خواهد شد.

کاهش شهوت با مصرف میگو

هگزیل ریسورسینول موجب اختلال در غدد درون ریز می‌شود. این ماده در میگو برای جلوگیری از تغییر رنگ اعمال می‌شود. سایر غذاهای دریایی با میزان آفت کش بالا، تیلاپیلا و ماهی قزل آلای پرورشی هستند. این آفت کش ها بر میل جنسی افراد تأثیر می‌گذارند.

بستنی کاهنده میل جنسی در مردان

بستنی از محتوای قند و کالری خالی بالا برخوردار است و از این رو، انتخابی نامناسب برای سلامت بدن انسان محسوب می‌شود. در صورت مصرف زیاد، بستنی ممکن است به افزایش خستگی و شکل‌گیری میگرن منجر شود.

کاهش تحریک‌پذیری با دانه کتان

دانه‌های کتان از میزان کافی چربی برای غلبه بر اثر تستوسترون پایین برخوردار نیستند، زیرا آن‌ها حاوی ترکیباتی به نام لیگنان هستند که به تقلید استروژن در بدن می‌پردازند. اگر دانه‌های کتان منبع اصلی تأمین اسیدهای چرب امگا-3 شما محسوب می‌شوند و مردی با سطوح پایین تستوسترون هستید، ممکن است زمان استفاده از مکمل‌های امگا-3 فرا رسیده باشد.

مارچوبه کاهنده تحریک مردانه

یکی از خوراکی‌هایی که باعث کاهش میل جنسی می‌شود مارچوبه است. مارچوبه می‌تواند بوی بسیار بدی در دستگاه تناسلی ایجاد کند که خود باعث کاهش میل جنسی می‌شود.

همچنین بخوانید:  30 خوردنی که باعث افزایش میل جنسی می‌شوند

توت فرنگی و توت‌ها

میوه‌هایی که با پوست خوراکی تولید می‌شوند، به خصوص توت فرنگی و در مجموع خانواده توت‌ها در میان سایر میوه‌ها بالاترین سطح از آفت کش ها را دارند. آفت کش های موجود در پوست این میوه‌ها هم قاتل استروژن هستند.

حبوبات و لوبیاها برای کاهش میل جنسی

حبوبات فعالیت استروژنی دارند. به‌عنوان‌مثال، لوبیای لیما سرشار از ترکیبی به نام فیتواستروژنیک فیبر اینوزیتول و لیگنان ها است که سبب کاهش میزان تستوسترون و در نهایت میل جنسی می‌شود.

غلات کامل، کاهنده تحریک‌پذیری

غلات کامل برای دستگاه گوارش است، ولی متأسفانه بر سطوح تستوسترون تأثیر منفی می‌گذارد. آن‌ها حاوی گلوتن هستند که می‌تواند سطوح پرولاکتین را افزایش داده و سطوح تستوسترون را کاهش دهد. رژیم غذایی سرشار از فیبر سبب کاهش سطوح تستوسترون و کاهش میل جنسی خواهد شد.

به طور کلی مصرف خوراکی‌های با طبع سرد مانند عرق کاسنی، رازیانه، کافور، آب انار، سرکه، ترشیجات، ماست، کشک و قره‌قروت از ازدیاد شهوت می‌کاهد.

داروهای شیمیایی برای کاهش میل جنسی

هشدار: ذکر این داروها در این مطلب صرفا جهت معرفی بوده و مصرف آنها بدون نسخه پزشک ممنوع است، قبل از مصرف این داروها با پزشک خود مشورت نموده و تحت نظر پزشک خود داروها را مصرف نمایید.

کاهش میل جنسی با داروهای ضد افسردگی

افسردگی قاتل میل جنسی شناخته شده است. برخی داروهای ضد افسردگی مانند پروزاک، سرترالین و سایر مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین باعث بهبود خلق و خو و بالا بردن سروتونین می‌شوند اما متاسفانه می‌توانند میل جنسی را پایین بیاورند.
گزینه‌هایی مانند ولبوترین و ویبرید این عوارض جانبی را ندارند.

کاهش میل جنسی با Propecia

این دارو هم مانند داروی Proscar است اما در دوزهای پایین برای جلوگیری از ریزش مو در مردان استفاده می‌شود. این به آن معناست که مردان جوان بدون مشکل پروستات هم ممکن است دچار کاهش میل جنسی شوند. گزارش‌ها حاکی است اثرات این دارو حتی بعد از قطع مصرف هم ممکن است تا مدت‌ها باقی بماند.

کاهش میل جنسی با آنتی هیستامین‌ها

فصل بهار و پاییز برای برخی افراد فصول سختی است، چون سبب بروز علائم آلرژی در آن‌ها می‌شود. برای کاهش علائم آلرژی، اکثر افراد به سراغ داروهای آنتی هسیتامین می‌روند. در واقع بسیاری از افراد نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌بینند و خودسرانه به سراغ این داروها می‌روند.

آنتی هیستامین‌ها باعث باز شدن مجاری تنفسی شده و مشکل احتقان در فصل آلرژی را کاهش می‌دهند؛ اما همین داروها می‌توانند روی زندگی جنسی افراد، اثرات نامطلوب بگذارند.

طول مدت اثر آنتی هیستامین‌های نسل جدید، حدود ۱۲ ساعت است. با این حال بهتر است مراقب مصرف بی رویه و خودسرانه‌ی این قبیل داروها باشید.

کاهش میل جنسی با داروهای بتابلوکر

بسیاری از افراد برای پیشگیری و درمان مشکلات قلبی، کنترل فشار خون و غیره به سمت مصرف بتابلوکرهایی مانند پروپرانولول (پرانول) و متوپرولول (متورال) می‌روند. متاسفانه داروهای بتابلوکر نیز اثرات نامطلوبی روی میل جنسی می‌گذارند.

علاوه بر این قطره‌های چشمی حاوی بتابلوکرها مانند تیمولول که برای درمان آب سیاه چشم (گلوکوم) استفاده می‌شوند نیز باعث کاهش میل جنسی افراد می‌شوند.

کاهش میل جنسی با داروهای ضد تشنج

Tegretol برای افراد دچار تشنج و افرادی که اختلال دو قطبی دارند استفاده می‌شود که می‌تواند میل جنسی را به شدت کاهش دهد. این دارو تکانه‌های عصبی را تعدیل می‌کند و همین موضوع حس لذت را کاهش می‌دهد.

مخدرها، کاهنده میل جنسی

مخدرها به شدت میل جنسی را کاهش می‌دهند. البته باید بدانید برخی مسکن‌ها، به عنوان مخدر و داروی اعتیاد آور شناخته می‌شود که میل جنسی را کاهش می‌دهد. درست است که این مخدرها یا مسکن‌ها درد ما را کم می‌کند، ولی از طرف دیگر اعتیاد آورند و میل جنسی را کاهش خواهند داد.

طبق بررسی‌های بدست آمده داروهایی مانند ویکودین، کونتین و پرکوست Percocet، باعث کاهش سطح تستوسترون شده و میل جنسی را کم می‌کنند.

4.6/5 - (15 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
khatoononlinenininamaasantebگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

‫4 دیدگاه ها

      1. من همه چی امتحان کردم بی فایده این قرصای اعصاب ومواد مخدر که نابود میکنه فقط تنها را شریک جنسی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا