رپورتاژ آگهی

تاثیر هورمون جیبرلین برای رشد درخت آلبالو

یکی از میوه های پر مصرف در کشور ایران که جایگاه ویژه‌ای در بین مصرف کنندگان ایرانی دارد باید به میوه آلبالو اشاره کرد این میوه کوچک تکدانه به رنگ قرمز و زرشکی پررنگ تولید می‌شود، رنگدانه های قرمز رنگ آلبالو تاثیر بسزایی در درمان انواع بیماری‌ها دارد، نباید فراموش کنیم علاوه بر خود میوه آلبالو برگ و هسته آن نیز خاصیت دارویی داشته، تازه خوری میوه آلبالو، دمنوش، شربت مربا و دیگر فراورده های آلبالو باعث شده تا  فروش میوه آن در بازار داخلی و خارجی پر رونق باشد.

به همین خاطر اکثر کشاورزان به دنبال راه‌حل هایی هستند تا باغات آلبالو را مغذی و رشد آن را کمی تسریع بخشیده در عین حال سیستم دفاعی درخت آلبالو را افزایش دهند، استفاده از هورمون‌های تحریک کننده باعث می‌شود تا قدرت باروری و رشد درخت آلبالو تا چند برابر افزایش یابد ما در ادامه هورمون جیبرلین و نحوه مصرف آن را برای شما معرفی خواهیم کرد.

تاریخچه پیدایش هورمون جیبرلین در جهان

بهتر است قبل از تاثیر هورمون جیبرلین بر روی رشد درخت آلبالو تاریخچه پیدایش آن را مورد بررسی قرار دهیم، اولین بار در کشور ژاپن وقتی شالیکاران با رشد بی رویه بوته‌های برنج رو به رو شدند، گیاه پزشکان بر روی آنها مطالعات انجام دادند که مشخص شد قارچی به نام «Gibberella Fujikuroi» به گیاهان برنج حمله کرده و باعث شده تا گیاهان رشد بی‌رویه را تجربه کنند، البته این مسئله مربوط به صد سال پیش است، وقتی که دانشمندان کشاورزی با این قارچ آشنا شدند، مطالعات فراوانی که بر روی آن انجام داده و متوجه شدند هورمون جیبرلین از این قارچ تولید شده و در رشد و باروری درخت آلبالو تاثیر مثبت دارد.

همانطور که اشاره کردیم هورمون جیبرلین یک هورمون گیاهی و منشا آن قارچی بوده و جزو هورمون‌های اصلی گیاهان قرار گرفته است، کشف این هورمون باعث شده تا مشکل بسیاری از باغداران در مورد کم باری میوه‌ها حل شود، ماهیت این هورمون به گونه ای است که بر روی تمامی قسمت‌های درخت آلبالو تاثیر مستقیم گذاشته و رشد آن را به صورت یکدست و کاملاً استاندارد انجام می‌دهد، لازم است باز هم تکرار کنیم این هورمون منشاء کاملاً گیاهی داشته و هیچ گونه ماده شیمیایی در آن وجود ندارد، از مزایای استفاده هورمون جیبرلین در درختان آلبالو و نهال آلبالو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دانه های میوه آلبالو درشت و آبدار و تمامی آن ها به صورت یکدست رشد می‌کنند.
  2. این هورمون یک نوع محرک است که میزان گلدهی درخت آلبالو را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
  3. مهمترین مزیت وجود هورمون جیبرلین در درخت آلبالو این است که رنگدانه سبز برگ درخت را حفظ کرده و مانع از تحلیل کلروفیل برگ‌ها شده به همین خاطر فتوسنتز درخت آلبالو با قدرت بیشتری انجام می‌شود و مواد معدنی بیشتری به میوه آلبالو می‌رسد.
  4. اطلاعات به دست آمده استفاده از هورمون جیبرلین عمر اقتصادی و باروری درخت البالو را افزایش می‌دهد.
  5. استفاده از هورمون جیبرلین باعث می‌شود تا درختان کاشته شده سریع تر به سن بلوغ و رشد گلدهی برسد.
  6. کمک به ریشه زایی درخت آلبالو، آنطور که تحقیقات نشان داده است درختانی که از هورمون جیبرلین استفاده می‌کنند قدرت ریشه دهی قوی دارند.
  7. استفاده از این هورمون به درخت آلبالو کمک می‌کند تا عنصر نیتروژن را به راحتی از عمر خاک جذب کند.

اطلاعات تکمیلی : https://bartarnahal.ir/cranberry-seedlings

البته نباید فراموش کنیم که درخت آلبالو به خودی خود سیستم دفاعی بسیار قوی دارد، به طوری که اکثر درختان گیلاس را به صورت پیوندی بر پایه آلبالو تلخ تکثیر می‌کنند، مخصوصاً در سال‌های گذشته درخت اصلاح شده و پیوندی آلبالو توسط نهالستان‌های معتبر تکثیر و به بازار عرضه شده و کیفیت این درختان را تا چند برابر افزایش داده است، حال اگر کشاورزان با محرک‌ها آشنا شوند بهتر می‌توانند از درختان خود مراقبت کنند.

 

تاثیر ترکیبات هورمون جیبرلین در صنعت کشاورزی

کاملاً مشخص است مهمترین کاربرد هورمون جیبرلین در صنعت کشاورزی و باغات میوه شناخته شده، کشاورزانی که می‌خواهند میوه آلبالوی تولید شده درشت و یکدست باشد معمولاً از جیبرلین مایع استفاده می‌کنند، درست است که هورمون جیبرلین در تحریک مولکول‌های میوه آلبالو نقش بسزایی دارد، این هورمون چون در ریشه جمع می‌شود بنابراین کمک زیادی به رشد طولی وحانبی درخت آلبالو نیز می‌کند.

این ترکیب بیوشیمی به درختان آلبالویی که رشد کمتری داشته و ارتفاع آنها کمتر از حد استاندارد باشد کمک می‌کند تا جثه مناسبی داشته باشد، برای مصرف هورمون جیبرلین دو روش کاملا متفاوت وجود دارد:

  1. روش آبیاری هورمون جیبرلین: در روش آبیاری بهتر است تنها ۱۰ میلی لیتر از هورمون جیبرلین را با یک لیتر آب رقیق کنید تا در مناسب را برای آبیاری تهیه کنید.
  2. روش محلول پاشی هورمون جیبرلین: برای محلول پاشی دوز کمتری از هورمون جیبرلین را مصرف می‌کنند معمولاً ۵ میلی لیتر هورمون مایع جیبرلین در یک لیتر آب کافی است.

اطلاعات تکمیلی : https://www.starkbros.com/growing-guide/how-to-grow/fruit-trees/cherry-trees

نکته: یکی از نکات مورد توجه برای کشاورزان این است، آبی که برای تهیه محلول جیبرلین به کار می‌رود باید زیاد سخت و سنگین نبوده و املاح معدنی متفاوتی در آن وجود نداشته باشد.

با اینکه از مزایای هورمون جیبرلین برای صنعت کشاورزی و رشد بهتر درختان آلبالو اشاره شد ولی مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن متذکر شد این است که بدون مشورت گرفتن از مهندسین کشاورزی و مشاوران گیاهپزشکی به هیچ عنوان از هورمون و کودهای شیمیایی استفاده نکنید، چون استفاده نابجا حتی از هورمون جیبرلین باعث می‌شود تا ضررهای جبران‌ناپذیری به درختان آلبالو وارد شود.

کلام آخر

باغداران باید توجه داشته باشند با خرید نهال آلبالو اصلاح شده از مراکز معتبر به صورت تضمینی و لیبل دار می‌تواند بسیاری از مشکلات رشد و باردهی باغ آلبالو را حل کند، مطمئناً درخت آلبالو در طول رشد و باردهی دچار مشکلاتی می‌شود که باعث سردرگمی کشاورزان است، باغداران می‌توانند برای حل این مشکلات به سایت تخصصی و علمی برتر نهال مراجعه کرده و با کارشناسان نهالستان در ارتباط باشند.

کشاورزان با ارائه اطلاعات تکمیلی می‌توانند مشکلات خود را از کارشناسان گیاهپزشکی مرکز برتر نهال پرسیده و جواب‌های تخصصی دریافت کنند، نهالستان های معتبر که سابقه ای طولانی در تکثیر و تولید انواع نهال میوه دارد مشاوره تخصصی خود را به صورت رایگان و بدون هزینه انجام می‌دهند.

تماس با برتر نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال: 09141832393

4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا