پوست و مو

لیزر موهای زائد با چه دستگاه‌هایی انجام می‌شود؟

از بین بردن موهای زائد همیشه یکی از دغدغه‌های اغلب افراد بوده است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد اما بسیاری از این روش‌ها به علت ایجاد حساسیت‌های پوستی یا سرعت دادن به رویش موهای زائد چندان مورد قبول افراد مختلف نیستند. همین موجب شده است که بسیاری از افراد به لیزر موهای زائد خود روی آورند. خدمات لیزر موهای زائد در تهران بسیار زیاد شده است ولی چیزی که بسیار اهمیت دارد نوع دستگاهی است که برای انجام این کار استفاده می‌شود. در این مطلب به بررسی انواع دستگاه‌های لیزر موی زائد می‌پردازیم.

لیزر موهای زائد

درباره لیزر موهای زائد بدانید!

یکی از بهترین ویژگی‌ها و فواید لیزر قابلیت استفاده از آن برای تمامی نقاط بدن است. همچنین استفاده از لیزر نه‌تنها برای خانم ها، بلکه برای آقایان نیز انجام می‌شود. بیشترین نواحی مورد استفاده برای لیزر شامل زیر بغل، سینه، صورت، نواحی بیکینی و دست و پا است.

این روش سرعت بسیار بالایی دارد و علاوه بر این مدت زمان ماندگاری اثر آن نیز بسیار بیشتر از روش‌های دیگر است. در روش لیزر اگر موهای زائد رشد کنند بازهم مانند گذشته نخواهند بود و بسیار نازک و با تراکم کم رشد خواهند کرد.

لیزر موهای زائد نیازمند دقت بالایی است، بنابراین باید در مرکز معتبر و زیر نظر پزشک صورت گیرد تا بتوانید به نتیجه مورد نظر برسید. ضمن اینکه رعایت نکات مختلف پیش از لیزر نیز برای تاثیرگذاری آن مهم است.

بهترین و جدیدترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد کدامند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، لیزر موهای زائد به وسیله دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادمه به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

لیزر آقایان

دستگاه لیزر الکساندرایت

اگر تا به حال به فکر لیزر موهای خود افتاده و اندکی راجع‌به آن پرس‌و جو کرده باشید حتما نام لیزر الکساندرایت را شنیده‌اید. این دستگاه در حال حاضر یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر در جهان است. این دستگاه طول موج قابل تنظیم دارد و تقریبا با هر دستگاه و نوع پوست و مویی سازگار است. لیزر الکساندرایت دارای طول موج 755 نانومتر است و به سیستم خنک‌کننده و کولینگ بسیار قوی مجهز است که باعث می‌شود پوست شما هیچگونه سوختگی یا دردی را هنگام فرایند لیزر احساس نکند.

دستگاه لیزر ICE Platina Plus و ICE Platinum

دستگاه پلاتینوم و پلاتینا پلاس انقلابی در نوع خود هستند و جزو پیشرفته ترین دستگاه‌های لیزر به شمار می‌روند. یکی از مزایای این دستگاه این است که سه تکنولوژی دایود، دستگاه الکساندرایت،Nd:YAG را در خود جای داده است. به عبارت دیگر هر سه تکنولوژی نامبرده را در یک دستگاه برای شما به ارمغان می‌آورد. این دستگاه با ترکیب این سه طول موج برای افرادی با موی بلوند و روشن و یا نازک یا حتی موهای نازک و پوست تیره بسیار مناسب است و می‌تواند موهای زائد شما را به‌راحتی از بین ببرد.

سه طول موج برای این دستگاه شامل Alex که همان طول موج دستگاه الکساندریت با موج 755 نانومتر، تکنولوژیSpeed برای دستگاه دایود با 810 نانومتر و تکنولوژی YAG با طول موج 1064 است. هریک از این طول موج‌ها قابلیت نفوذ در پوست و از بین بردن موهای زائد را برای هر فردی دارند.

دستگاه دایود

دستگاه لیزر دایود یکی دیگر از دستگاه‌های معروف برای اکثر خدمات لیزرموهای زائد است. این دستگاه دارای طول موج 800 نانومتر برای از بین بردن تمامی موهای زائد است.

البته اگرچه میزان جذب طول موج در این دستگاه از دستگاه الکساندرایت بسیار کمتر است، اما عمق نفوذ بیشتری دارد که باعث می‌شود سازگاری بسیار خوبی برای پوست ایرانی‌ها داشته باشد. علاوه بر این تنظیمات آن به گونه‌ای است که برای موهای زائد پوست‌های تیره نیز مناسب است.

این دستگاه قابلیت کولینگ سطحی پوست را نیز دارد و تا حدودی از درد لیزر می‌کاهد.

دستگاه IPL

این دستگاه بیشتر برای پوست‌های روشن و دارای موهای تیره استفاده می‌شود. لامپ‌های زنون در این دستگاه کاربرد‌های مختلفی روی پوست دارد و بسته به نظر تکنسین می‌تواند بهترین نتیجه را روی پوست شما داشته باشد.

دستگاه IPL برای جوانسازی و رفع لک پوست صورت نیز کاربرد دارد و یکی از کم خطرترین روش‌ها برای رفع موی زائد است. بنابراین اگر تکنسین لیزر شما تجربه کافی داشته باشد می‌توانید بدون هیچ سوختگی موهای زائد خود را به کمک این دستگاه از بین ببرید. نکته مهم برای استفاده از این دستگاه مراجعه به یک معتبر کلینیک است زیرا در صورت استفاده اشتباه احتمال سوختگی برای شما وجود خواهد داشت.

لیزر Nd:YAG

یکی از دستگاه‌هایی که احتمالا کمتر به گوش شما خورده باشد، دستگاه YAG است. اگر دارای پوست تیره باشید یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای شما این دستگاه خواهد بود؛ زیرا این دستگاه با طول موجی دارای مادون قرمز بیشتر باعث می‌شود ملانین پوست را رد کرده و فقط دنبال فولیکول‌های مو پیش می‌رود.

از این لیزر بیشتر برای از بین بردن خالکوبی یا تتو، هایپرپیگمنتیشن و لکه‌های پوستی استفاده می‌شود اما به مقدار محدودی برای لیزر مو نیز کاربرد دارد.در واقع اکثر آقایانی که به دنبال لیزر آقایان هستند از این دستگه استفاده می کنند. برای استفاده از این دستگاه ابتدا از یک لوسیون دارای کربن روی پوست اسفتاده می‌شود که به فولیکول‌های مو نفوذ می‌کند. سپس با استفاده از این دستگاه لوسیون طول موج‌های لیزر را جذب و باعث از بین رفتن موهای زائد می‌شود. البته احتمال ایجاد ناراحتی پوستی برای افراد در این دستگاه بیشتر از دستگاه‌های دیگر است.

دستگاه کندلا

یکی از گران قیمت‌ترین دستگاه‌های لیزر در دنیا دستگاه کندلا است. دستگاه جنتل مکس پرو دستگاه لیزری است که فولیکول مو را در ریشه مورد هدف قرار می‌دهد. این دستگاه قدرت موردنیاز را به همراه سرعت و راحتی برای هر پوست به ارمغان خواهد آورد. این دستگاه نیازی به ژل ندارد و برای پوست‌های تیره نیز قابل استفاده است.

این دستگاه قابلیت تنظیم عرض پالس و میزان انرژی را نیز دارد و به همین دلیل می‌تواند موهای زائد با هر ضخامت و رنگ پوستی را مورد هدف قرار داده و از بین ببرد.

تفاوت دستگاه لیزر الکس با IPL چیست؟

یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که همان‌طور که پیش‌تر مطرح کردیم، از دستگاه IPL بیشتر جهت جوانسازی پوست استفاده می‌شود و کاربرد آن برای موهای زائد کمتر است. در حقیقت این دستگاه به هیچ عنوان عملکرد لیزر الکس را ندارد و فقط یک پرتو تقویت‌شده است. دستگاه E Light نیز مانند دستگاه IPL سیستم نوری است.

جمع‎بندی

یکی از نکاتی که باید پیش از اقدام برای لیزر در نظر داشته باشید این است که لیزر تنها برای موهای ضخیم جواب مناسبی می‌دهد و موهای کرکی را نباید لیزر کرد. تا آنجا که بسیاری از افراد از تاثیر عکس لیزر روی موهای کرکی صحبت می‌کنند. بنابراین بهتر است پیش از آنکه از دستگاه‌های مختلف برای لیزر موهای زائد خود استفاده کنید، با یک پزشک مشورت کنید و حتما پیش از لیزر تمامی نواحی بدن، از تست لیزر استفاده کرده و آن را روی قسمتی از پوست خود امتحان کنید.

هریک از این دستگاه‌ها می‌تواند با توجه به پوست شما و ویژگی‌های آن برای شما مفید باشد و نمی‌توان گفت بهترین دستگاه لیزر کدام‌است. یکی دیگر از نکاتی که بهتر است بدانید این است که اگر چه دستگاه‌های لیزر در عمق پوست نفوذ می‌کنند اما این مقدار آنقدر زیاد نیست که بتواند به اندام‌های داخلی بدن آسیبی وارد کند؛ بنابراین می‌توانید با خیال راحت از لیزر با هریک از دستگاه‌هایی که در این مطلب اشاره شد استفاده‌کنید و برای همیشه از شر موهای زائد خود خلاص شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا