راهنمای خرید و خدماتویژه

فرش دستباف قم بخریم یا فرش دستباف تبریز؟

فرش دستباف قم بهتر است یا تبریز؟ این سوال ممکن است در ذهن افراد زیادی باشد. هر دو شهر تبریز و قم ، فرش‌های بسیار زیبا و باکیفیتی را تولید می‌کنند.

اما واقعا پاسخ به این‌که کدام بهتر است، نیازمند یک تحقیق و بررسی جامع دارد. در این مقاله همراه ما باشید، تا این تحقیق و بررسی را انجام دهیم و ویژگی‌های هر کدام را بررسی کنیم.

مشخصات فرش دستباف تبریز

فرش ایرانی برای اولین بار در دوران صفویه و از شهر تبریز شروع شد و به همین سبب تبریز یکی از شهر‌های قدیمی ایران در این زمینه محسوب می‌شود.

از آن سال‌ها تا خود امروز تبریز همواره به‌عنوان یکی از شهر‌های مهم ایران در زمینه فرش شناخته شده و محصولات آن هنوز هم شهرت جهانی دارند.

فرش تبریز به‌قدری قدمت دارد که برخی از آنها در موزه نگه‌داری می‌شود. فرش تبریز دارای ویژگی‌های خاصی است که در بخش بعدی به‌صورت مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

از نقش‌های معروفی که برای حاشیه فرش تبریز استفاده می‌شود می‌توان به توسباغی یا سماوری اشاره کرد. طرح‌های فرش تبریز نیز بسیار زیاد و متنوع هستند اما از معروف‌ترین فرش‌های آن می‌توان به شاه عباسی، بته‌جقه‌ای و خشتی اشاره کرد.

فرش دستبافت تبریز چه ویژگی‌هایی دارد؟

فرش دستباف تبریز دارای ویژگی‌های خاصی است که به آن‌ها شناخته می‌شود. در واقع این ویژگی‌ها شناسنامه او هستند و به واسطه همین ویژگی‌ها می‌توان این فرش را شناخت.

فرش تبریز با رج شمار بالا بافته می‌شود و بخش زیادی از شهرتش را به واسطه ریزبافت‌بودن و ظرافتش به‌دست آورده است.

فرش تبریز تنوع رنگی زیادی دارد و اکثر رنگ‌های آن نیز شاد هستند. بیشتر ظرافت آن‌ها بخاطر گره‌های ترکی است. ارتفاع نخ خواب در فرش تبریز کم بوده و ضخامت آن زیاد نیست. این فرش معمولا پر از نقش و نگار است و در آن کمتر فضای خالی می‌بینید.

مشخصات فرش دستباف قم

قدمت فرشبافی قم به پای تبریز نمی‌رسد و در این شهر صنعت فرشبافی تقریبا یک قرن قدمت دارد. اما در همین مدت پیشرفت‌های زیادی کرده و به یکی از قطب‌های ایران در این زمینه تبدیل شده است. البته که این کیفیت هم از همان ابتدا وجود نداشت و رفته‌رفته افزایش پیدا کرد تا به کیفیت عالی امروز برسد.

امروز فرش دستباف ابریشم قم برای مراسم‌های مختلف به‌عنوان هدیه اهدا می‌شود و حتی محصولی صادراتی است. رشد قم در صنعت فرشبافی یک دلیل بسیار ظریف دارد که با کمی دقت می‌توان متوجه آن شد.

جغرافیای قم باعث شد که این شهر بتواند قالیباف‌های حرفه‌ای کاشان، اصفهان و اراک را جذب کند و صنعت فرشبافی خود را توسعه ببخشد. در ادامه برای شما از ویژگی‌های این محصول باکیفیت سخن خواهیم گفت.

ویژگی‌های فرش دستبافت قم

ابریشمی که در بافت فرش‌های قم استفاده می‌شود بسیار ظریف و باکیفیت است و این فرش‌ها به این قضیه شهرت دارند. فرش‌های دستبافت چون کار دست هستند همواره ممکن است در بافت‌شان ایراداتی پیش بیاید و قسمتی اشتباه یا بد بافته شود.

اما باید بدانید که فرش قم یکی از بی‌نقص‌ترین فرش‌ها است و به‌سختی می‌توان تفاوت آن با فرش ماشینی را به‌لحاظ کم‌ایرادبودن تشخیص داد.

در این فرش‌ها نیز تنوع رنگی بالا و بافت گره نازک است. گره نازک باعث ظریف‌تر جلوه‌کردن کار خواهد شد. شاه عباسی لچک ترنج، شاه عباسی افشان و محرمات از معروف‌ترین طرح‌های فرش قم هستند.

در شهر قم وابستگی به نقشه و طرح خاصی وجود ندارد و همین باعث شده که طراحان، دست بازی برای طراحی داشته باشند. به همین سبب تنوع طرح فرش دستباف قم بسیار زیاد است.

فرش دستباف ابریشم قم بهتر است یا فرش دستبافت تبریز؟

پیش از این‌که بخواهیم درباره بهتربودن هر کدام از این فرش‌ها نظر بدهیم بیایید یک‌بار دیگر تفاوت‌های آن‌ها را در کنار هم بگذاریم و مقایسه کنیم.

رنگ‌هایی که در فرش تبریز می‌بینیم زنده‌تر و جذاب‌تر هستند. فرش قم با تنوع رنگی بالای خود از رنگ‌های کلاسیک و طبیعی استفاده می‌کند. اما در فرش تبریز رنگ‌های خارج از پالت کلاسیک در طرح ها وجود دارند.

یکی دیگر از تفاوت آنها در بافت شان است . بافت فرش دستباف قم فشرده‌تر، کلاسیک‌تر و در نتیجه مقتدرانه‌تر است. اما فرش تبریز ظاهری ظریف و زیبا در خود دارد. با این تفاوت‌ها حالا این شما هستید که باید انتخاب کنید کدام مورد بهتر است.

فرش تبریز دستباف گران تر است یا فرش ابریشم قم؟

به‌طور کلی فرش‌های تبریز گران‌تر هستند، چون ظرافت بیشتری دارند. اما در بحث متریال، قم دست برتری دارد. چون گران‌ترین فرش دستباف قم با متریال 100درصد ابریشم بافته می‌شود، که باعث می‌شود این فرش قیمت و کیفیت زیادی داشته باشد.

خرید انواع فرش دستباف ابریشم قم و تبریز از بازار آنلاین فرش آریاس

در این نقطه ممکن است برای شما این سوال به‌وجود بیاید که بهترین راه برای خرید فرش‌های معرفی‌شده چیست؟ بازار فرش آنلاین آریاس یک راهکار مدرن و کارا برای خرید‌ فرش شما است.

شما در این فروشگاه با طیف بزرگی از محصولات مختلف روبه‌رو هستید و می‌توانید از بین موارد مختلف انتخاب خاص خود را داشته باشید.

مدل‌های مختلف فرش دستباف قم و تبریز در آریاس موجود هستند و برای مشاهده آن‌ها کافی‌است سری به وبسایت این فروشگاه بزرگ بزنید.

آریاس با خدمات منحصربه‌فرد خود امروز مرجع خرید فرش در ایران شناخته می‌شود و روزانه کاربران زیادی به آن برای خرید فرش مراجعه می‌کنند. شما نیز می‌توانید یکی از آن‌ها باشید.

جمع‌بندی

فرش دستباف قم و تبریز هر کدام دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی هستند. هر کدام داستان خود را دارند. یکی از دل تاریخ آمده و یکی دیگر با تلاش و ممارست توانسته در مدت کوتاهی به جایگاه بزرگی دست پیدا کند.

نمی‌توانیم بگوییم که کدام یک از آن‌ها بهتر است. هر کدام مزیت‌ها و محدودیت‌های خاص خودشان را دارند. شما می‌توانید با مقایسه‌شان و در نظر گرفتن نیاز خود در نهایت بهترین انتخاب را داشته باشید.

ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. امیدواریم از این مطالب بیشترین استفاده را کرده باشید. فروشگاه بزرگ آریاس در خدمت شما است.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا