سبک زندگی

25 عادت مهم برای شادتر بودن در زندگی!

خوشبختی برای هر کسی معنای متفاوتی دارد. صرف نظر از تعریف خوشبختی واقعی از دید شما، داشتن یک زندگی شادتر و رضایت بخش تر، امکان پذیر است. چند ترفند ساده در عادات منظم می تواند به شما در رسیدن به آن کمک کند.

عادات روزانه

1. لبخند زدن

لبخند زدن باعث ترشح دوپامین در مغز می شود که این ما را شادتر می کند. دفعه بعد که احساس ضعف کردید، کافیست لبخند بزنید و ببینید چه اتفاقی می‌ افتد! خواندن متن و جملات زیبا را از یاد نبرید و سعی کنید هر روز صبح را با لبخند زدن به خودتان در آینه شروع کنید.

2. ورزش کردن

ورزش فقط برای بدن شما مفید نیست. ورزش منظم می تواند به کاهش استرس، احساس اضطراب و علائم افسردگی نیز، کمک کند و در عین حال عزت نفس و شادی را در شما افزایش دهد. حتی مقدار کمی فعالیت بدنی می تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

3. داشتن خواب کافی

مهم نیست چقدر جامعه مدرن ما را به سمت خواب کمتر سوق می دهد، می دانیم که خواب کافی برای سلامتی، عملکرد درست مغز و رفاه عاطفی مان حیاتی است.

بیشتر بزرگسالان هر شب به 7 یا 8 ساعت خواب کافی نیاز دارند. اگر متوجه شدید که در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید، ممکن است بدن تان به استراحت بیشتری نیاز داشته باشد.

4. تغذیه مناسب

می دانید که انتخاب های غذایی بر سلامت جسمانی کلی شما تاثیر می گذارند. اما برخی از غذاها می توانند بر وضعیت ذهنی شما نیز، تاثیر بگذارند. به عنوان مثال:

  • کربوهیدرات ها سروتونین را ترشح می کنند که یک هورمون «احساس خوب» است.
  • گوشت بدون چربی، مرغ، حبوبات و لبنیات، سرشار از پروتئین هستند. این غذاها دوپامین و نور اپی نفرین را آزاد می کنند که انرژی و تمرکز را افزایش می دهند.
  • غذاهای فرآوری شده یا سرخ شده باعث کاهش انرژی و خستگی شما می شوند. حذف وعده های غذایی نیز همینطور است.

5. سپاسگزاری

سپاسگزار بودن، می تواند در کنار سایر مزایایی که دارد، خلق و خوی شما را تقویت کند. به عنوان مثال، اخیرا یک مطالعه نشان داد که تمرین سپاسگزاری می تواند تاثیر قابل توجهی بر احساس امید و شادی داشته باشد.

هر روزتان را با سپاسگزاری بابت یک چیز خوب در زندگی تان آغاز کنید. در طول روز نیز، توجه تان به چیزهای خوشایند زندگی تان باشد.

6. تعریف و تمجید 

تحقیقات نشان داده است که انجام اعمال محبت آمیز و مهربانانه می تواند به شما کمک کند احساس رضایت بیشتری داشته باشید.

یک تعریف و تمجید صادقانه، راهی سریع و آسان برای این است که علاوه بر اینکه روز کسی را بسازید، شادی خود را نیز افزایش دهید.

7. کشیدن نفس عمیق

همه ما دچار تنش های شدید شده ایم. اما یک نفس طولانی و عمیق، می تواند شما را آرام سازد. این یک غریزه است و به نظر غریزه خوبی می آید!

با توجه به مطالعات دانشگاه هاروارد، تمرینات تنفسی عمیق می توانند به شما در کاهش استرس تان کمک نمایند.

8. تایید لحظات غمگین 

نگرش مثبت، به طور کلی یک امر خوب است؛ اما لحظات بد برای همه اتفاق می افتد. اگر اخبار ناراحت کننده ای می شنوید، اگر اشتباهی مرتکب شوید یا هر اتفاق ناراحت کننده ای رخ می دهد، سعی نکنید وانمود کنید که خوشحال هستید!

آن احساس ناراحتی را تصدیق و تایید کنید و بعد از تجربه آن، تمرکز خود را روی بهبود احساس تان بگذارید. ممکن است تمرینات تنفسی، پیاده روی یا صحبت کردن با دیگران گزینه خوبی برایتان باشد.

9. یادداشت کردن

یادداشت کردن، بهترین راه برای سازماندهی افکار، تجزیه و تحلیل احساسات و ایجاد برنامه ریزی است. و برای این کار، مجبور نیستید یک نابغه ادبی باشید!

این امر می تواند به سادگی نوشتن چند خط قبل از رفتن به رخت خواب باشد. می توانید نوشته های خود را بعد از اتمام کار، مچاله کنید و دور بیاندازید؛ مهم، روند کار است.

10. با استرس تان روبرو شوید

زندگی پر از عوامل استرس زای اجتناب ناپذیر است. استرس، همیشه مضر نیست و ما باید نگرش مان را نسبت به آن تغییر دهیم.

هنگام مواجهه با عوامل استرس زا به خودتان یادآوری کنید که استرس برای همه است، اما شما قوی تر از آنچه فکر می کنید هستید.

به جای اینکه به خودتان اجازه دهید در استرس غرق شوید، سعی کنید رو در رو با آن مقابله کنید.

عادات هفتگی

11. مرتب سازی

مرتب سازی به نظر کار سخت و زمان بری می آید؛ اما حقیقتا بیشتر از 20 دقیقه طول نمی کشد.

تایمر گوشی خود را روی 15 دقیقه تنظیم کنید و شروع به مرتب سازی یک اتاق، کمد، کشو یا هر چیز دیگری کنید. هرگونه بی نظمی و آشفتگی را از بین ببرید.

12. ملاقات دوستان

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و داشتن دوستان صمیمی می توانند ما را شادتر کند. برای خودتان یک زمان خاص برای ملاقات با دوستان تان یا حتی تلفن زدن به آن ها مقرر کنید.

13. برنامه ریزی هفتگی

آخر هر هفته، بنشینید و لیستی از کارهای هفته جدیدتان تهیه کنید. برای شستشو، خرید یا انجام وظایف شخصی و کاری تان، برنامه ریزی کنید. این کار می تواند به آرامش ذهن شما کمک کند.

14. دوری از تلفن همراه

هفته ای حتی یک ساعت، تلفن همراه، ایرپاد و هر وسیله الکترونیکی تان را خاموش کنید و آن را کنار بگذارید. از تفاوتی که در زندگی تان ایجاد می شود، شگفت زده خواهید شد! ذهن تان را مشغول مطالعه، پیاده روی و یا تنهایی وقت گذراندن کنید.

15. رفتن به طبیعت

هفته ای 30 دقیقه یا بیشتر، در طبیعت یا فضاهای سبز، وقت بگذرانید. این امر به کاهش فشار خون و افسردگی کمک می کند. این فضای سبز می تواند پارک، حیاط، تراس یا حتی پشت بام تان باشد.

16. مدیتیشن 

روش های زیادی برای مدیتیشن وجود دارد. نیازی هم نیست که مدیتیشن پیچیده ای انجام دهید. می توانید به سادگی در یک مکان بی سر و صدا به مدت 5 دقیقه بنشینید و تمرینات تنفسی انجام دهید.

17. ملاقات یک درمانگر

مطمئنا وقتی یاد بگیریم که چطور با موانع و مشکلات کنار بیاییم، شادتر زندگی می کنیم. اگر احساس می کنید در شرایط سختی گیر افتاده اید یا مشکلات به شما فشار می آورند، هفته ای یکبار با یک درمانگر صحبت کنید.

18. آیین خود مراقبتی

در دنیای مدرن، خود مراقبتی به آسانی نادیده گرفته می شود. اما بدن شما دارد تمام افکار، احساسات و روحیه شما را در همین جهان با خود یدک می کشد. آیا این بدن، سزاوار کمی توجه و مراقبت نیست؟

خود مراقبتی می تواند به سادگی یک حمام طولانی و گرم باشد؛ یا حتی روتین های هفتگی مراقبت از پوست و مو!

عادات ماهیانه

19. مهمانی دادن

اگر وقت گذراندن با دوستان تان به شما حس خوبی می دهد، ماهی یکبار یک مهمانی ترتیب دهید یا حتی با آن ها به سینما یا رستوران بروید.

20. بیرون رفتن

هیچ کس نیست که با شما بیرون بیاید؟ بسیار خوب، چرا تنها نمی روید؟ خودتان را به رستوران مورد علاقه تان دعوت کنید یا تنها به سینما یا سفر بروید.

21. نوشتن لیست افکار

ابتدای هر ماه، لیست کوتاهی از اتفاقات و چیزهایی که دوست دارید در ماه جدید تجربه کنید، روی کاغذ یا در گوشی خود بنویسید و هر زمان بیکار بودید یا احساس کردید نیاز به تغییر افکارتان دارید، آن را مرور کنید.

عادات سالیانه

22. بررسی خود

شروع سال نو، زمان خوبی برای لحظه ای درنگ و بررسی زندگی تان است. همه چیز را کنار بگذارید و با خودتان کمی خلوت کنید. از خودتان بپرسید حالت چطور است؟ آیا امسال از سال گذشته شادتر بودی؟

صادقانه به این سوالات پاسخ دهید و اگر احساس کردید نسبت به سال گذشته شادتر نبوده اید یا اتفاقات ناگواری برایتان رخ داده، حتما با یک مشاور یا درمانگر ملاقات کنید.

23. ارزیابی مجدد اهداف

همه افراد تغییر می کنند؛ بنابراین نیاز است تا هر از چند گاهی، اهداف خود را بررسی کنید و ببینید آیا باز هم می خواهید به آن مقاصد برسید؟ یا نیاز به تغییر دارند؟

24. مراقبت از بدن

بارها شنیده ایم که سلامت جسمی و ذهنی، با یکدیگر ارتباط متقابل دارند. در کنار تمامی عاداتی که شادی و خوشبختی تان را افزایش می دهند، باید به بدن تان هم به طور منظم توجه کنید.

شما نیاز دارید که سالیانه شرایط سلامتی بدن و بهداشت دندان هایتان را بررسی کنید.

25. رها کردن کینه ها

قرار نیست این کار را به خاطر دیگران انجام دهید! بلکه به خاطر خودتان باید ببخشید و کینه ها را رها کنید.

منظور این نیست که مصالحه کنید یا با کسانی که قطع ارتباط کرده اید، مجددا ارتباط برقرار سازید. بلکه فقط نیاز است از درون آن ها را ببخشید و رها کنید.

منبع: www.healthline.com

5/5 - (4 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا