بارداری و اطفال

ساخت تست بارداری خانگی

وقتی هنوز مطمئن نیستید که باردار هستید یا نه، به کمک تست‌های بارداری می‌توانید شرایط خود را بررسی کنید. برخی از تست‌های بارداری بیمارستانی دقیق‌تر هستند اما تحقیقات نشان می‌دهند که تست‌های خانگی نیز می‌توانند تا درصد قابل توجهی، باردار بودن یا نبودن شما را بررسی کنند. همان‌طور که می‌دانید آزمایشات خون و ادرار این امکان را به شما می‌دهند که به وسیله سنجش گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG)، تشخیص دهند که شما باردار هستید یا نه. طبیعتا روش‌های بیمارستانی، روش‌های دقیق‌تری هستند و اعتماد به آنها راحت‌تر است اما در برخی مواقع می‌توانید از روش‌های خانگی جهت ساخت تست بارداری استفاده کنید.

آزمایشات خانگی ادعا می‌کنند که به دلیل واکنش‌های شیمیایی بین hCG و تست‌های بارداری خانگی، امکان تشخیص بارداری وجود دارد. در متن زیر به تعدادی از انواع تست‌های بارداری خانگی اشاره می‌کنیم:

 • شکر
 • شامپو
 • صابون
 • سرکه
 • خمیر دندان
 • جوش شیرین
 • سفید کننده

شکر: یک قاشق غذاخوری شکر را در یک کاسه پلاستیکی بریزید. یک قاشق غداخوری (حجم تخمینی) ادرار را به شکر اضافه کنید. نحوه واکنش شکر می‌تواند به شما بگوید که باردار هستید یا خیر. اگر شکر به سرعت حل شد، این بدان معناست که نتیجه آزمایش خانگی منفی است اما اگر توده‌هایی از شکر تشکیل شد، نتیجه آزمایش بارداری شما مثبت است. شواهد علمی نشان می‌دهند که hCG تولید شده پس از بارداری، به شکر اجازه حل شدن نمی‌دهد.

شامپو: ادرار خود را در یک ظرف بریزید، سپس شامپو و مقداری آب را در ظرف دیگر حل کنید. ترکیب شامپو و آب باید شکل صابونی داشته باشد. ادرار خود را به آرامی به مخلوط شامپو و آب اضافه کنید. اگر مخلوط به دست آمده کف کرد و فوم تشکیل شد، این بدان معناست که نتیجه آزامیش بارداری خانگی شما مثبت است؛ در صورتی که کف نکرد، تست بارداری شما منفی است. در حقیقت به نظر می‌رسد که hCG موجود در ادرار با شامپو واکنش نشان می‌دهد و باعث کف کردن آن می‌شود.

صابون: مقداری از ادرار خود را به یک تکه صابون اضافه کنید و سعی کنید آن دو را باهم مخلوط نمایید. اگر مخلوط به دست آمده کف کند یا فوم کفی ایجاد نماید، تست بارداری خانگی شما مثبت است؛ در غیر این‌صورت شما باردار نیستید. گفته‌ها حاکی از این است که hCG باعث کف کردن یا ایجاد حباب در صابون می‌شود. در صورتی که نتیجه آژمایش بارداری شما مثبت بود، حتما با پزشک درباره ویتامین‌های مورد نیاز خود صحبت کنید؛ لیست بهترین مکمل‌های دوران بارداری را از اینجا چک کنید.

سرکه: یک فنجان سرکه را به نصف فنجان ادرار اضافه کنید و 5 دقیقه صبر کنید. اگر این ترکیب تغییر رنگ داد، نتیجه تست بارداری خانگی شما مثبت است اما در صورتی که تغییر رنگی ایجاد نشد، نتیجه تست بارداری منفی بوده یعنی شما باردار نیستید. البته این موضوع را در نظر بگیرید که به منظور قطعی شدن بارداری خود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آژمایشات لازم را انجام دهید.

خمیردندان: مقداری خمیردندان سفید را در ظرفی بریزید و ادرار خود را به آن اضافه کنید. ترکیب را مخلوط کرده و چند لحظه صبر کنید. اگر رنگ خمیردندان آبی شد، نتیجه تست بارداری خانگی شما مثبت است؛ اگر رنگ خمیردندان عوض نشد، شما باردار نیستید. حتما دقت کنید که از خمیردندان با رنگ‌های دیگر استفاده نکنید. گفته می‌شود که hCG موجود در ادرار در برابر ترکیبات خمیردندان واکنش می‌دهد و در نهایت منجر به تغییر رنگ خمیردندان خواهد شد. هیچ مدرک علمی برای این گفته‌ها وجود ندارد اما شواهد و گفته‌ها دال بر این است که زنان باردار تغییر رنگ خمیردندان را مشاهده کرده‌اند.

جوش شیرین: مقداری از ادرار خود را در یک لیوان یک‌بار مصرف جمع کنید و دو قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید. اگر محلول ایجاد شده، کف کرد یا حباب در آن ایجاد شد، این بدان معناست که تست بارداری شما مثبت است. در صورتی که محلول کف نکرد یعنی شما با احتمال بالا باردار نیستید اما می‌توانید از آزمایشات بیمارستانی جهت تایید این فرضیه استفاده کنید. همان‌طور که درباره صابون و شامپو نیز گفته شد، برخی شواهد و گفته‌ها حاکی از این است که hCG موجود در ادرار که پس از بارداری تولید می‌شود، در مقابل ترکیبات جوش شیرین واکنش نشان می‌دهند.

قیمت و خرید مکمل بارداری

سفید کننده: نصف فنجان (مقدار تقریبی) ادرار را به نصف فنجان سفید کننده اضافه کنید؛ 4 تا 5 دقیقه صبر کنید اگر محلول تولید شده کف کرد، این احتمال وجود دارد که شما باردار باشید اما در صورتی که که کف یا حباب ایجاد نشود، تست بارداری خانگی شما منفی است. شواهد حاکی از این است که hCG موجود در ادرار زنان باردار با ترکیبات سفید کننده واکنش می‌دهند و حباب یا کف ایجاد می‌کنند. البته این احتمال وجود دارد که این واکنش در ادرار زنانی که باردار نیستند نیز ایجاد شود.

حتما توجه کنید که این آزمایش خانگی می‌تواند برای شما خطرناک باشید. در زمان انجام دادن این آزمایش از دستکش استفاده کنید و مراقب باشید که بخار ایجاد شده از محلول بر روی پست شما قرار نگیرد. همچنین در زمان انجام آزمایش دقت کنید که بخار ایجاد شده از محلول را استنشاق نکنید زیرا این بخار می‌تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

هر محلول سفید کننده‌ای می‌تواند در این آزمایش استفاده شود و نتایج مشابهی داشته باشد. به طور معمول hCG با ترکیبات موجود در سفیدکننده‌ها ترکیب می‌شود و تغییرات ایجاد شده در محلول می‌تواند نشان دهنده بارداری شما باشد اما در هر صورت پیشنهاد می‌شود که نتیجه نهایی را از مراکز درمانی پیگیری کنید. تست‌های خانگی بارداری که در بالا گفته شد، هیچ مبنای علمی یا تحقیقاتی ندارند. هیچ تحقیقی به طور دقیق نشان نمی‌دهد که این روش‌ها، معیار دقیقی برای تشخیص بارداری باشند. آنها فقط بر اساس شواهد و گفته‌های افراد در نظر گرفته شده‌اند. خوشبختانه تست‌های بارداری آزمایشگاهی به شما کمک می‌کنند نتایج بارداری دقیق‌تری داشته باشید.

تست‌های بارداری زمانی دقیق هستند که از ادرار اول صبح شما استفاده شده باشند. همچنین از تست‌های بارداری تاریخ‌دار استفاده کنید. احتمال اشتباه نشان دادن نتایج بارداری، زمانی بیشتر می‌شود که تست بارداری داروخانه‌ای شما منقضی شده باشد. بارداری یک موضوع بسیار مهم و ارزشمند است. در این شرایط پیشنهاد می‌شود که برای تشخیص بارداری خود از تست‌های علمی نیز استفاده کنید.

علائم زیر می‌تواند نشانه بارداری شما باشد:

 • نفخ معده
 • تهوع و استفراغ
 • سینه‌های دردناک و حساس
 • از دست رفتن پریود طی یک ماه یا بیشتر
 • تکرر ادرار
 • خستگی غیرمنطقی

این علائم می‌تواند دلایل دیگری غیر از بارداری داشته باشد پس حتما برای دقیق شدن نسبت به بارداری خود، از تست‌های بارداری استفاده کنید. شما می‌توانید زمانی که مشکوک به بارداری شدید، از تست بارداری خانگی استفاده کنید و در نهایت با انجام تست‌های آزمایشگاهی، مهر تاییدی بر بارداری خود بزنید.

جمع‌بندی

قطعا انجام تست‌های بارداری خانگی می‌تواند جذاب و راحت باشد اما به خاطر داشته باشید که به منظور بالا بردن دقت تست‌های بارداری، بهتر است از تست‌ها داروخانه‌ای یا آزمایشگاهی استفاده کنید. شما می‌توانید با ساختن تست‌های بارداری خانگی، شرایط را بررسی کرده و در نهایت برای قطعی کردن آن به آزمایشگاه مراجعه کنید. اگر متوجه شدید که باردار هستید، سریع به پزشک مراجعه کنید و مراقبت‌های پزشکی زمان بارداری را انجام دهید. تشخیص زودهنگام بارداری، روند بارداری شما را بهبود می‌بخشد همچنین شما می‌توانید مراقبت‌های ویژه بارداری خود را به بهترین شکل ممکن شروع کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا