گردشگری

تفاوت هتل و هتل آپارتمان چیست؟

یکی از مهمترین بخش‌های هر سفر انتخاب بهترین مکان برای اقامت است. هر چقدر اقامت راحتتر و با کیفیت تر باشد، لذت سفر بیشتر خواهد شد. شاید شما هم هنگام انتخاب اقامتگاه دچار تردید شده اید و این سوال برایتان پیش آمده که تفاوت هتل و هتل آپارتمان چیست؟ هتل و هتل آپارتمان دو نوع اقامتگاه مختلف هستند که هر کدام از ویژگی‌هایی برخوردار می‌باشند. با داشتن اطلاعات کافی درباره انواع هتل و هتل هتل آپارتمان و نوع اقامت، امکانات، خدمات، کیفیت، قیمت و … آنها می‌توانید انتخاب راحتتر و در نتیجه سفر خاطره انگیزتری داشته باشید. اگر شما هم به دنبال فرق هتل آپارتمان و هتل هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

هتل چیست؟

هتل به مکانی گفته می‌شود که برای اقامت موقت مسافران در شهرهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هتل نوعی اقامتگاه است که افراد در سفر به شهر یا منطقه ای دور از محل از زندگی خود مانند شهرهای توریستی از آن برای اسکان و استراحت استفاده می‌کنند.

در هتل امکانات و خدمات مختلفی برای رفاه بیشتر مسافران فراهم شده است که نوع و سطح آنها درجه هتل را مشخص می‌کنند. درواقع انواع مختلفی هتل وجود دارد که براساس یکسری از معیارها مانند موقعیت مکانی، تعداد و تنوع امکانات، سطح خدمات، نوع و سایز اتاق‌ها و … دسته بندی می‌شوند.

هتل‌های 5 ستاره و 4 ستاره به خاطر داشتن امکانات و خدمات ویژه تر به عنوان بهترین هتل شناخته می‌شوند و در مقایسه با هتل‌های 3 ستاره و دو ستاره که سطح خدمات آنها پایینتر است، قیمت بیشتری دارند.

هتل آپارتمان چیست؟

هتل آپارتمان نیز نوعی اقامتگاه محسوب می‌شود که ترکیبی از هتل و آپارتمان مسکونی است. یعنی شما می‌توانید با انتخاب هتل آپارتمان در اقامتگاهی با امکانات موجود در خانه اقامت داشته باشید. هتل آپارتمان درواقع یک خانه یا آپارتمان مبله با تمامی‌وسایل و امکانات است که برای چند روز اجاره می‌شود. شما می‌توانید در هتل آپارتمان مانند خانه خود از امکانات مناسبی به ویژه آشپزخانه برخوردار گردید.

هتل آپارتمان‌ها نیز بر اساس نوع امکانات و خدمات دسته بندی می‌شوند. برخی از آنها فقط دارای امکانات حداقلی و معمولی یک خانه مسکونی را دارند و در برخی دیگر از هتل آپارتمان‌ها امکانات و خدماتی مانند هتل‌ها نظیر رستوران، مجموعه ورزشی، کافی شاپ، رستوران، لابی و … وجود دارد.

تفاوت بین هتل و هتل آپارتمان

هتل و هتل آپارتمان هر دو اقامتگاه مسافران محسوب می‌شوند اما دارای تفاوت‌هایی هستند. اصلی ترین تفاوت هتل و هتل آپارتمان این است که شما در هتل آپارتمان احساس میزبان می‌کنید؛ به طوری که انگار در خانه خود به سر می‌برید و می‌توانید اقامتی راحت را تجربه کنید. اما در هتل شما به عنوان یک مهمان با محیط همیشگی خانه خود فاصله زیادی دارید و خدمات مختلفی را دریافت خواهید کرد.

فرق هتل و هتل آپارتمان در موارد مختلفی مشخص می‌شود که با اطلاع داشتن از آنها می‌توانید هنگام انتخاب مکان مناسب برای اقامت در مسافرت‌ها کار راحتی پیش رو داشته باشید.

نوع واحد اقامتی

اولین فرق هتل و هتل آپارتمان در نوع واحد اقامتی است. شما در هتل آپارتمان یک واحد آپارتمان یا خانه با امکاناتی همچون آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن و … را در اختیار خواهید داشت. اما در هتل فقط می‌توانید یک اتاق را اجاره کنید.

خدمات و سرویس دهی

اختلاف نوع و سطح خدمات و سرویس دهی تفاوت دیگر هتل و هتل آپارتمان به شمار می‌رود. در هتل امکانات و خدمات بیشتر و متنوع تری نسبت به هتل آپارتمان به مسافران ارائه می‌شود. برای مثال در هتل‌ها مخصوصا هتل‌های 5 ستاره و 4 ستاره خدماتی همچون ترانسفر،ر روم سرویس، باربری، خانه داری، لاندری و … برای مسافران در نظر گرفته شده است. اما در هتل آپارتمان‌ها این موارد وجود ندارند.

مدت زمان اقامت

اگر به دنبال تفاوت هتل و هتل آپارتمان هستید، باید از مدت زمان اقامت در هر یک از این اقامتگاه‌ها نیز باخبر باشید. هتل برای اقامت مسافران به صورت کوتاه مدت مانند سفرهای 1 تا 7 روز مناسب است. در حالیکه هتل آپارتمان مناسبترین مکان برای اقامت در سفرهای طولانی محسوب می‌شود زیرا در آن احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. اگر سفر چند هفته ای یا یک ماه دارید پیشنهاد می‌کنیم به دنبال رزرو هتل آپارتمان در مقصد سفر خود باشید.

امکانات

هتل‌ها به ویژه هتل‌های لوکس امکانات کاملی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند که از مهمترین آنها می‌توان به رستوران، کافی شاپ، سالن ورزشی، مجموعه آبی و استخر، سالن کنفرانس و … اشاره کرد. ولی در اکثر هتل آپارتمان‌ها این موارد به مسافران ارائه نمی‌شود و بزرگترین و مهمترین ویژگی و امکانات هتل آپارتمان آشپزخانه آن است که امکان آشپزی راحت را برای مسافران فراهم می‌کند. درواقع تنها امتیاز هتل آپارتمان این است که شما یک واحد آپارتمان با تمام چیزهایی که از یک خانه انتظار دارید را در اختیار خواهید داشت.

هزینه

مغایرت هزینه اقامت یکی دیگر از تفاوت‌های هتل و هتل آپارتمان است. هزینه اقامت در هتل آپارتمان نسبت به هتل کمتر است. همانطور که گفته شد هتل‌ها بر اساس کیفیت، تنوع و نوع امکانات و خدمات دسته بندی و رتبه بندی می‌شوند و هر چقدر سطح این امکانات و خدمات بالاتر باشد درجه یا همان ستاره هتل بیشتر بوده و در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر است.

اما هتل آپارتمان به خاطر اینکه امکانات و خدمات کمتری نسبت به هتل دارد، از قیمت کمتری برخوردار است. اگر به دنبال رزرو هتل ارزان هستید تا بتوانید با صرفه جویی در هزینه‌ها، سفری اقتصادی را تجربه کنید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ رزرو هتل آپارتمان بروید.

ظرفیت اتاق ها

دیگر فرق هتل آپارتمان و هتل مربوط به ظرفیت اتاق‌ها می‌شود. هتل‌های با توجه به نوع اتاق ظرفیت بین 1 تا 5 نفر است. اما ظرفیت هتل آپارتمان به خاطر وسعت بیشتر آن حتی تا 10 نفر نیز می‌رسد. بنابراین هتل آپارتمان برای سفرهای دسته جمعی به صورت خانوادگی یا دوستانه که تعداد نفرات زیاد هستند، گزینه ای ایده آل به شمار می‌رود.

معماری و نوع ساختمان

معماری و نوع ساختمان هتل آپارتمان همانند آپارتمان‌های مسکونی و خانه‌های موجود در شهرها و محله‌های مختلف است. حتی می‌توان گفت اگر یک هتل آپارتمان تابلو یا سردرب مشخصی نداشته باشد امکان دارد با یک آپارتمان معمولی و مسکونی اشتباه گرفته شود.

اما ساختمان هتل متفاوت و منحصربفرد بوده و معماری آن مانند هتل آپارتمان نیست. معماری هر هتل با توجه به درجه، موقعیت مکانی و موارد دیگری می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال هتل‌های داخل شهر با هتل‌های ساحلی از نظر نوع ساختمان و معماری تفاوت‌های زیادی دارند.

تعداد نفرات در اتاق

از آنجایی که در هتل آپارتمان فضای بیشتری وجود دارد افراد بیشتری می‌توانند در آن اقامت کنند. در هتل تعداد نفرات با توجه به تعداد تخت‌های اتاق محاسبه می‌شود. برای مثال در اتاق دو نفره امکان اقامت 2 نفر وجود دارد و به اندازه دو نفر خدمات و امکانات ارائه می‌شود. البته در برخی از موارد هتل‌ها امکان اضافه شدن یک نفر اضافه را برای اتاق‌های خود در نظر می‌گیرند.

شباهت هتل آپارتمان و هتل

مهمترین شباهت هتل آپارتمان و هتل امکان اقامت مسافران است. یعنی مسافران در سفرهای مختلف می‌توانند یکی از این دو اقامتگاه را برای اسکان خود انتخاب کنند. در برخی موارد هتل آپارتمان‌ها نیز دارای امکانات و خدماتی مانند هتل‌ها هستند.

از دیگر شباهت‌های هتل و هتل آپارتمان می‌توان به امکان رزرو اینترنتی هردو آنها اشاره کرد. شما می‌توانید پیش از سفر خود یک هتل یا هتل آپارتمان مناسب را از طریق سایت‌ها و مراکز رزرواسیون هتل مانند سایت بوکینگ انتخاب کنید.

ویژگی های هتل چیست؟

هتل‌ها از ویژگی‌های مختلفی برخوردارند که اصلی ترین آنها داشتن امکانات و خدمات متنوع است. هرچقدر هتل درجه بالاتر و ستاره بیشتری داشته باشد تعداد و کیفیت امکانات و خدمات آن بالاتر می‌رود. داشتن امکانات و خدماتی همچون مجموعه ورزشی، رستوران‌ها، کافی شاپ، تفریحات، نظافت روزانه اتاق‌ها، ترانسفر فرودگاهی، گشت شهری، صرافی، آرایشگاه و سالن زیبایی، خدمات درمانی، ماساژ، خدمات معلولین و … جزو ویژگی‌های هتل‌ها به شمار می‌روند.

ویژگی های هتل آپارتمان چیست؟

اصلی ترین ویژگی هتل آپارتمان فضا و محیط راحت آن است. هتل آپارتمان همانند خانه خود مسافران با تمامی ‌امکانات به ویژه آشپزخانه است. امکان پخت و پز در سفر یکی از اصلی ترین عوامل کاهش هزینه محسوب می‌شود. تعداد اتاق‌های بیشتر، کم بودن تعداد مسافران در یک مجموعه هتل آپارتمان نسبت به هتل و … از دیگر مزایا و ویژگی‌های هتل آپارتمان محسوب می‌شوند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا