رپورتاژ آگهی

8 تفاوت مهم ایمپلنت دیجیتال و معمولی

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی از موضوعات بحث‌برانگیز در محافل دندانپزشکی و فضای مجازی است. همه افرادی که کاندید کاشت ایمپلنت دندان هستند به نوعی با این چالش درگیر هستند که تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست و کدام روش مناسبتر است. پس اگر به دنبال کسب اطلاعات پیرامون تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی هستید تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

ایمپلنت دندان، امروزه به یکی از بهترین روش‌ها برای حل معضل بی دندانی، تبدیل شده است. استفاده از روش کاشت ایمپلنت دندان علاوه بر جبران دندان ازدست‌رفته به زیبایی لبخند، بهبود جویدن غذا و همچنین به اصلاح تکلم نیز کمک می‌کند.

انواع سرویس‌های جراحی و کاشت ایمپلنت دندان:

 1. ایمپلنت تک دندان
 2. ایمپلنت دندان فوری
 3. ایمپلنت دندان بر مبنای پونتیک
 4. جراحی‌های لیفت سینوس
 5. جراحی بازسازی استخوان فک در ایمپلنت دندان

این درمان به ایمپلنت معمولی و ایمپلنت دیجیتال تقسیم می‌شود. در ایمپلنت معمولی، این جراحی با متریال تیتانیوم اجرا می‌شد. فیکسچر در فک قرار گرفته وسپس با فاصله چند ماهه پروتز روی آن قرار می‌گیرد که در صورت نگهداری صحیح برای مدت طولانی ماندگاری خواهد داشت.

تنوع این محصولات به دو صورت زیر است:

 • اندوستیال (endosteal)

اندوستیال ایمپلنتی است که درون استخوان فک قرار می‌گیرد

 • ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

ساب پریوستیال زیر بافت لثه و روی استخوان آرواره قرار داشته و نسبت به نوع اول از استحکام و ماندگاری کمتری برخوردار است.

اما برای کسانی که مایل به جراحی نیستند یا شرایط انجام آن را ندارند شیوه امروزی و جدید با عنوان ایمپلنت دیجیتال نیز وجود دارد. در صورت اطلاع از تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی بهتر می‌توانید درباره انتخاب نهایی روش مورد نظر جهت انجام این عمل تصمیم بگیرید.

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

در روش جراحی کاشت ایمپلنت دیجیتالی ابتدا باید وضعیت فک، دندان‌ها، عصب‌ها، لثه، عروق و سینوس فرد مورد بررسی قرار گیرد که به تهیه عکس رادیوگرافی سه‌بعدی از فک (cbct) نیاز است. قدم بعدی تهیه اسکن از دندان‌ها و لثه‌های بیمار است.

متخصص ایمپلنت پس از گرفتن تصاویر رادیوگرافی با استفاده از تکنولوژی شبیه‌سازی سه‌بعدی پردازش‌های لازم را انجام می‌دهد. پس از پردازش، مناسب‌‌‌ترین وضعیت کاشت ایمپلنت دیجیتال طراحی شده و بهترین طول و قطر ایمپلنت با توجه به کیفیت استخوان فک، جایگاه عصب و سینوس تعیین می‌شود. در این مرحله نیاز است که طرح توسط ایمپلنتولوژیست تایید ‌شود. پس از تایید طرح، با استفاده از پرینتر سه‌بعدی، راهنما یا گاید که از جنس پلاستیک شفاف است، ساخته می‌شود.

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی در چیست؟

ایمپلنت دیجیتال که آن را با نام ایمپلنت بدون جراحی نیز می‌شناسند، شیوه‌ای کاملا مدرن با کمترین برش و بدون نیاز به بخیه است که طی آن زمینه برای کاشت آسان دندان با کمترین میزان درد نسبت به روش سنتی فراهم می‌شود.

 1. در ایمپلنت معمولی پزشک پس از معاینه و تهیه تصاویر رادیوگرافی اقدام به جراحی می‌کند. در روش ایمپلنت دیجیتالی، پس از تهیه تصاویر رادیوگرافی نیاز به پردازش و شبیه‌سازی رایانه‌ای، و همچنین تهیه و ساخت راهنمای جراحی است. پس از تهیه راهنما، جراح اقدام به جراحی می‌کند.
 2. در ایمپلنت معمولی لثه به صورت طولی و عمیق برش زده می‌شود، پایه ایمپلنت درون آن قرار می‌گیرد و لثه بخیه زده می‌شود. در صورتی که در روش ایمپلنت دیجیتالی نیازی به برش و بخیه ‌زدن لثه نیست. این کار تنها با ایجاد سوراخ بسیار کوچکی در لثه، به اندازه پایه ایمپلنت انجام می‌شود.
 3. فرایند درمان و بهبودی لثه در روش معمولی، برخلاف روش ایمپلنت دیجیتالی زمان‌بر است.
 4. ظاهر ایمپلنت‌ دیجیتالی طبیعی‌تر و زیباتر از نوع معمولی آن است.
 5. ایمپلنت معمولی، نیاز به تعداد ویزیت بسیار بیشتری از کاشت دیجیتال دندان دارد. این روش کاشت دندان چندین ماه زمان می‌برد. ولی در روش ایمپلنت دیجیتال، بیمار تنها با یک بار مراجعه به پزشک صاحب دندان می‌شود.
 6. در روش ایمپلنت معمولی جراحی بسیار زمان‌بر است و گاهی به چندین ساعت می‌رسد. در صورتی که در روش ایمپلنت دیجیتال، کاشت هر پایه در کمتر از ۳۰ دقیقه و گاهی حتی کمتر از ۱۵ دقیقه صورت می‌گیرد.
 7. در ایمپلنت دیجیتالی، بیمار پس از جراحی، سلامت و تغذیه عادی خود را از سر می‌گیرد و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. در صورتی که در روش معمولی به دلیل بخیه و درد ناشی از جراحی این امر با مشکلاتی همراه است.
 8. کاشت دیجیتالی سرعت بهبودی سریع‌تری از ایمپلنت معمولی دارد و نیاز به تعمیرات و ترمیم ندارد.

نکته مهم در تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی این است که آمارها نشان می‌دهند که رضایت مراجعین و بیماران در ایمپلنت دیجیتال بسیار بیشتر از ایمپلنت معمولی است.

در پایان باید گفت که ایمپلنت دندان یک روش مناسب برای جبران دندان‌هایی است که حفظ آن‌ها ممکن نیست . اگرچه که ایمپلنت دندان نوعی جراحی محسوب می‌شود و فرآیند طولانی دارد با استفاده از روش ایمپلنت دیجیتال می‌توان تا حد زیادی عوارض ایمپلنت معمولی را کاهش داد.

منبع: mikhakdental.com

اینستاگرام: www.instagram.com/mikhakdental

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا