دکوراسیون و چیدمان

چگونه دکوراسیون داخلی شیک و زیبا داشته باشیم ؟ چند نکته اساسی برای بهترین چیدمان دکور داخلی

بعد از طراحی نقشه ساختمان و طی کردن تمام مراحل ساخت و ساز احتمالاً نفس راحتی کشیده و خیالتان راحت می‌شود که مراحل اصلی ساختمان شما به اتمام رسیده و به راحتی می توانید اقدام به خرید لوازم منزل و چیدمان آن کنید.اما باید به شما بگویم کار اصلی شما تازه شروع شده. تعجب نکنید !!! شما وارد مرحله طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی خود شده اید که انجام درست و صحیح آن می تواند زیبایی ساختمان شما را چندین برابر کند و هرگونه اشتباه، تمام زحمات شما را به هدر داده و خستگی بر تن شما خواهد ماند. اگر تا پایان، با ما همراه باشید چند نکنه اساسی برای بهترین چیدمان دکور داخلی را با هم مرور می کنیم.

6 اصل ساده برای داشتن دکوراسیون داخلی شیک و زیبا

اگر بدون شناخت از اصول چیدمان دکوراسیون داخلی و یا داشتن یک طراحی مناسب ، اقدام به خرید تجهیزات و لوازم مورد نیاز خود کنید؛ قطعا دچار سردرگمی در انتخاب می شود. هنگام انتخاب هر کدام از المان های دکوراسیون مثل مبلمان ، فرش ، پرده ، کابینت ، لوازم دکوری و … با تنوع فراوانی در بازار روبرو می شوید. این تنوع بالا و همچنین وارد شدن به جزییات هر کدام از آنها ، می تواند شما را در دریایی غرق کند که هیچ انتها و پایانی ندارد. همه اینها می تواند کار را برای شما مشکل کند. پس نیاز است قبل از اقدام به خرید، نکاتی را بدانید تا انتخاب راحت تر داشته باشید .در ادامه می خواهیم چند اصل ساده را برای شما بیان کنیم که با رعایت آن حتی اگر آشنایی زیادی با طراحی دکوراسیون،  نداشته باشید بتواند خانه ایی شیک و زیبا را برای خود طراحی کنید.

طراحی دکوراسیون پذیرایی

1) دید کلی و همه جانبه به دکوراسیون داخلی

هر ساختمان شامل سالن پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه ، اتاق خواب ها ، حمام و سرویس بهداشتی  است .شما نمی توانید هر بخش را به صورت جداگانه و بدون توجه به دیگر بخش ها دیزاین کنید. بنابراین می توان گفت مهمترین اصل در طراحی دکوراسیون داخلی ، داشتن دید کلی و همه جانبه به فضاست.

2)توجه به سبک دکوراسیون داخلی

یکی دیگر از نکاتی که قبل از اقدام به خرید تجهیزات باید به آن توجه داشته باشید، توجه به سبک دکوراسیون داخلی است. معمولا در زمان طراحی نقشه ساختمان ، سبک دکوراسیون مشخص می شود. سبک فضای داخلی باید با سبک نمای ساختمان نیز هماهنگی داشته باشد. بنابراین حتماً با توجه به سبک دکوراسیون خود اقدام به خرید کنید.

3)انتخاب رنگ سفید یا روشن به عنوان تم اصلی در دکوراسیون

توصیه می‌شود رنگ غالب در دکوراسیون داخلی خود را از رنگ سفید یا نزدیک به سفید انتخاب کنید. انتخاب رنگ سفید یا نزدیک به سفید به شما کمک می کند به راحتی بقیه اجزای دکوراسیون را با آن ست کنید. البته این امکان وجود دارد که از دیگر رنگها نیز استفاده کنید مثلاً یک یا چند دیوار را سبز یا آبی کنید؛ اما قطعاً دیزاین بقیه اجزا با آن کار سخت و حرفه ای است.

4) استفاده از رنگ مورد علاقه خود در ریز جزییات و لوازم دکوری

اگر به رنگ خاصی علاقه دارید سعی کنید از آن در المانهای اصلی دکوراسیون خود استفاده نکنید . بهتر است از آن رنگ در لوازم جزئی ، کوچک و ارزان قیمت دکوراسیون استفاده کنید. در این صورت اگر تمایلات و حالات درونی شما تغییر کرد نیاز به تغییر اساسی در دکوراسیون نیست. استفاده از رنگهای خاص در پرده ، مبلمان و لوازم اساسی در صورت تغییرعلایق، هزینه زیادی را به شما تحمیل می‌کند. اما لوازمی مثل دکوریجات ، کاور مبل ، کوسن یا گلدان به راحتی و با هزینه جزیی قابل تعویض کردن هستند.

5)استفاده از لوازم و تجهیزات چوبی یا رنگ چوب

استفاده از لوازم و تجهیزات چوبی از آنجا که برگرفته از طبیعت است ، حال و هوای خوبی را به فضا می‌دهد. با نیاز روحی هر انسانی همخوانی داشته و از طرفی هیچ گاه قدیمی نشده و از مد نمی افتد و با هر دکوراسیونی هم هماهنگی دارد.

6)استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون می‌تواند فضا را لطیف کرده و روح تازه ای به فضا ببخشد. ربط چندانی هم به سبک و نوع دکوراسیون نداشته و در هر دکوراسیونی قابل استفاده است.

اصول طراحی دکوراسیون پذیرایی

تا اینجا به چند نکته کلیدی در دکوراسیون اشاره شد. در ادامه به چند نکته مهم در دکوراسیون پذیرایی ، دکوراسیون آشپزخانه و اتاق خواب به اختصاراشاره می کنیم.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون پذیرایی

 • در طراحی دکوراسیون پذیرایی توجه داشته باشید مبلمان را مطابق با ابعاد و اندازه فضا انتخاب کنید.
 • اگر فضای شما کوچک است از مبلمان های کلاسیک استفاده نکنید.
 • از شلوغ کردن فضا بپرهیزید. شلوغی بیش از حد علاوه بر نازیبا کردن فضا ، آسایش و رفاه را نیز ازساکنین می‌گیرد.
 • برای ایجاد تناسب رنگی در دکوراسیون فقط کافیست یک قانون را بلد باشید. آنهم قانون 10-30-60 است. پیروی از این قانون ، تعادل رنگی را در فضا ایجاد می کند . مطابق با این قانون باید ۶۰ درصد فضا را از رنگ غالب که بهتر است رنگ روشن باشد انتخاب کنید، ۳۰ درصد از رنگ ثانویه و ۱۰ درصد باقی مانده را از رنگ مکمل یا متضاد استفاده کنید. در این صورت می توانید فضایی با ترکیب رنگی مناسب داشته باشید
 • نقطه کانونی ایجاد کنید. این فضا می تواند دیوار پشت مبلمان ، شومینه ،دیوار پشت میز تلویزیون ، مبلمان پدیزایی ، فرش یا حتی لوستر پذیرایی باشد.

با رعایت همین نکات فضای پذیرایی شما فضایی دلنشین خواهد بود.

اصول کلی چیدمان دکوراسیون آشپزخانه

 • مهمترین نکته در چیدمان دکوراسیون آشپزخانه تناسب آن با دکوراسیون پذیرایی است. حتماً سبک و رنگ دکوراسیون آشپزخانه را مطابق با سبک دکوراسیون پذیرایی خود انتخاب کنید.
 • مثلث کار را در آشپزخانه رعایت کنید. حتماً توجه داشته باشید مکان وسایل اصلی مثل سینک ظرفشویی ، گاز و یخچال را به گونه ایی انتخاب کنید که مثلث کار در آشپزخانه رعایت شود. محیط این مثلث فرضی 8 تا 6 متر مناسب است .
 • از شلوغ کردن روی کابینت ها بپرهیزید و سعی کنید لوازم را در درون کابینت ها جایگذاری کنید.
 • در صورت کمبود جا از شلف دیواری یا قفسه دیواری استفاده کنید.
 • سعی کنید فضایی را به عنوان فضای ناهار خوری در بیرون آشپزخانه در نظر بگیرید تا فضای آشپزخانه شلوغ و درهم وبرهم نباشد.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

اتاق خواب می‌تواند شامل اتاق والدین و فرزندان باشد. رعایت این چند اصل اساسی در هر اتاق خوابی الزامی ست.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

 • در طراحی دکوراسیون اتاق خواب چه بزرگسال و چه برای فرزندان مهمترین نکته این است که طراحی به گونه ای انجام شود که فرد در آن احساس آرامش کند. پس حتماً لازم است از رنگ های آرامش بخش در طراحی استفاده کنید و از رنگ های تند و استرس زا بپرهیزید.
 • سادگی را در دیزاین اتاق خواب رعایت کنید و از شلوغ کردن فضا بپرهیزید.
 • نورپردازی مناسبی در فضا داشته باشید.
 • در زمان انتخاب سرویس خواب و مبلمان ، تناسب و اندازه را رعایت کنید.
 • ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون اتاق خواب در زیبا سازی آن تاثیر دارد. برای این کار هم نیاز نیست لوازم و وسایل دکوری لوکس و گران قیمت تهیه کنید. فقط نحوه چیدمان لوازم خود را به گونه ای انجام دهید که آن نقطه، بتواند مرکز توجه قرار گیرد. بهترین نقطه کانونی در اتاق خواب، دیوار پشت تخت خواب است.

کلام آخر

آشنایی با این اصول و رعایت آنها می تواند به دیزاین بهتر دکوراسیون شما کمک کند. اما بهترین پیشنهاد خانه معمار استفاده از نظر کارشناسان مجرب است. اگر شما از کارشناسان حرفه ای برای طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید ، به دلیل دیده حرفه ای و همه جانبه ی آنها به دکوراسیون،یک طراحی را برای شما انجام می دهند که از همه لحاظ دارای هارمونی بوده و از طرف دیگر رفاه و آسایش را برای شما و ساکنان خانه به همراه داشته باشد. شما با داشتن یک نقشه راه بدون هیچ گونه درد سر و سردرگمی می توانید اقدام به خرید کنید و در کمترین زمان ، خانه خود را چیدمان کنید. خانه معمار با داشتن سالها تجربه در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی آماده پاسخگویی به شماست . جهت ارتباط مستقیم می توانید با شماره  91014525-021  تماس حاصل فرمائید.

3.4/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا