پزشکی و سلامت

بازار کار مهندسی پزشکی

احتمالا شما هم وقتی رشته مهندسی پزشکی برای اولین به گوشتان بخورد، ذهنتان اول از همه میرود سمت پزشکی و درمان و مسائل این چنینی! شاید بهتر باشد اول از همه نام دیگر این رشته را بگوییم و بعد ببینیم اصلا این رشته درباره چیست. مهندسی پزشکی یا مهندسی زیست پزشکی، ترکیبی است از دانش فنی مهندسی و علم پزشکی. درواقع میشود گفت تخصصی است بینارشته ای که جدای از کاربردهای بسیاری که در تشخیص و درمان دارد، ارتباط و نسبت نزدیکی با علوم دیگر نیز در آن وجود دارد. مهندسی پزشکی درواقع هدف کمک رسانی به پزشکان در تشخیص و درمان را با طراحی، ساخت و نگهداری تجهیزات و ابزارهای پزشکی دنبال میکند. از مزایای این رشته میشود به افزایش دقت در تشخیص بیماری ها اشاره کرد. از دستگاه هایی که توسط یک مهندس پزشکی طراحی میشود میشود به دستگاه MRI، EEG، ECG و … اشاره کرد.

وظایف مهندس پزشکی چیست؟

وظایف گوناگون و مختلفی برای کسی که فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی است، در نظر گرفته میشود. از نظارت و اجرای عملیات مربوط به واردات و صادرات تجهیزات و دستگاه های مختلف پزشکی گفته تا انجام برخی کارهای پژوهشی نظری و عملی درباره تولید یا بهتر کردن کیفیت تجهیزات و دستگاه های پزشکی و همچنین نصب و راه اندازی دستگاه ها، آموزش شکل استفاده و نگهداری از آنها به بیمارستان ها و پزشکان و … اشاره کرد. اینها تنها نگاهی کلی به وظایف مهندسی پزشکی است. در ادامه به طور مفصل هرکدام از این وظایف را باز کرده و برایتان شرح خواهیم داد:

  • طراحی و ساخت: طراحی و همچنین ساخت دستگاه های الکترونیکی و آزمایشگاهی، بخش های مکانیکی و برقی سیستم های تصویربرداری پزشکی، سیستم های اندازه گیری بیمارستانی و پزشکی، اندام مصنوعی بدن و … از جمله وظایف مهندسان پزشکی است.
  • نگهداری، تعمیر و بهینه سازی: متخصصان مهندسی پزشکی دارای اطلاعات و دانش کافی برای بهینه سازی و همچنین ترکیب دستگاه های پزشکی هستند. همچنین میتوانند دستگاه ها و تجهیزات پزشکی قسمت های مختلف را نصب، تعمیر و راه اندازی کنند.
  • برای آموزش تعمیرات تجهیزات اتاق عمل کلیک کنید.
  • خرید و فروش تجهیزات پزشکی: کاربردی بودن رشته مهندسی پزشکی در حوزه سلامت انسان باعث میشود تا خرید و فروش تجهیزات پزشکی یکی از پردرآمدترین صنایع در جهان باشد به طوری که کشور کوچکی مثل لیختن اشتاین، مردمش بیشتر به همین کار مشغول هستند و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی میفروشند.

برویم سر اصل مطلب؛ بازار کار مهندسی پزشکی چطور است؟

دانستن بازار کار یک رشته، میتواند بینشی درست نسبت به آن رشته به ما بدهد و این که بتوانیم تصمیم بگیریم، ورود به فلان رشته، کار عاقلانه ای است یا نه. یکی از سوالات پرتکرار این است که بازار کار مهندسی پزشکی چطور است؟ به چه شکلی است؟ بازار کار این رشته در بیشتر کشورهای دنیا فوق العاده است. شما با داشتن مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری میتوانید وارد این حوزه شوید و در بیمارستانها و سایر مراکز تحقیقاتی مشغول به کار شوید. همچنین اگر شما دارای مدارک تحصیلی عالی و سرمایه لازم باشید میتوانید شرکتی تاسیس کنید که کار آن واردات تجهیزات پزشکی است. آن وقت میشود گفت نانتان در روغن است و قرار است پول روی پول بگذارید و یک گوشه بنشینید و لذت ببرید. دوره الکترونیک از آن دوره های پایه برای بازار کار است.

تصمیمتان برای آینده چیست؟

انتخاب از میان رشته های تحصیلی موجود کار ساده ای نیست. سالانه کلی فارغ التحصیل در رشته های مختلف وارد جامعه میشوند که هیچ کاری برایشان نیست یا آنقدر در کارشان توانمند نیستند که بتوانند خودشان را ثابت کنند. شما جزء کدام دسته هستید؟ احتمالا وقتی رشته ای به دشواری مهندسی پزشکی را انتخاب میکنید، از خودتان و انتخابی که کرده اید، مطمئن هستید، نه؟ درباره بازار کار مهندسی پزشکی همین را بگوییم که اگر کارتان را به درستی انجام دهید و تلاش کنید باید بگوییم که حسابی قرار است از این رشته پول به جیب بزنید.

اگر دارید به این فکر میکنید که از کجا بهتر است شروع کنید، پیشنهاد ما به شما مرکز سلامت ایرانیان است. شرکت در دوره های مختلف مرکز سلامت ایرانیان علاوه بر اهدا مدرک معتبر به شما که امکان پیدا کردن شغل و استخدام را برایتان فراهم میکند، میتوانید درس خود را به خوبی فرابگیرید و از اساتیدی برجسته نیز بهره مند شوید. مسیر موفقیت پیش روی شما، هموار است. انتخاب با شماست که کدام راه را بروید.

تبلیغات
5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا