بهداشت کودکان

درمان تب کودکان با روش های خانگی

تب یکی از معمول‌ترین نگرانی والدین فرزندان است که کودکان را به اورژانس یا مراقبت‌های فوری می‌برند. برای درمان تب کودکان با ما همراه باشید.

تبلیغات

تب به‌خودی‌خود تهدیدکننده حیات نیست، مگر آنکه شدید وپایدار باشد. در بیشتر موارد جای نگرانی وجود ندارد زیرا تب معمولاً واکنش طبیعی سیستم ایمنی کودک به یک ویروس یا عفونت باکتریایی است. اکثر کودکان سالم می‌توانندبه‌خوبی تب را تحمل کنند.

علت تب در کودکان

از علل معمول تب در کودکان می‌توان به عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های ویروسی، عوارض جانبی داروها، استفاده از مواد مخدر غیرقانونی و بیماری‌های مربوط به گرما و آلرژی می‌باشد.

از دلایل دیگر تب می‌تواند به واکنش بدن به ایمن‌سازی یا واکسن، عفونت گوش، عفونت‌های دستگاه ادراری و برخی بیماری‌های التهابی خاص، تغییر ناگهانی در آب‌وهوا و عدم بهداشت اشاره کرد.

نشانه‌های تب در کودکان

کودکان می‌توانند از یک درجه پایین‌تر یا یک درجه بالاتر از حد طبیعی دمای بدن (کمتر از 37.1 درجه سانتی گراد و بالاتر از 38.1 درجه سانتی‌گراد) رنج ببرند. از سوی دیگر تب بالا در کودکان 3 ماه به بالا 38.9 درجه سانتی‌گراد و به بالاتر است.

تبلیغات

علائم عمومی مرتبط با تب در کودکان شامل: خلط، درد، سردرد، عرق کردن یا احساس گرسنگی، از دست دادن اشتها، کم‌آبی و ضعف یا کمبود انرژی است. همچنین ممکن است بچه‌های کوچک‌تر تحریک‌پذیرتر باشند و اغلب گریه می‌کنند.

روش‌های خانگی درمان تب کودکان

شما می‌توانید برای کمک به کودکان و پایین آوردن تب کودکان از روش‌های زیر برای درمان خانگی تب کودکان استفاده کنید. این داروهای طبیعی می‌تواننداز سیستم ایمنی بدن حمایت کنند و سطح راحتی کودک را افزایش دهند تا دوباره به‌خوبی عمل کند.

درمان تب کودک با کمپرس سرد

برای کاهش دمای بدن کودک و درمان تب کودک کمپرس سرد بسیار مؤثراست. هنگامی‌که فرزند شما دچار تب می‌شود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دستمال مرطوب خیس بر روی پیشانی او قرار دهید.

نکته: از آب بسیار سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن کودک شود.

 • مقداری آب سرد را درون یک‌کاسه قرار دهید. در صورت تمایل می‌توانید چند قاشق غذاخوری سرکه را به آن اضافه کنید. اسید سرکه سبب خارج شدن گرما از پوست می‌شود.
 • یک دستمال تمیز را درون آب قرار دهید و سپس آب اضافی آن را بگیرید.
 • سپس این دستمال مرطوب را بر روی پیشانی کودک خود قرار دهید.
 • هنگامی‌که پارچه گرم می‌شود آن را بردارید و دوباره تکرار کنید.
 • برای پایین آوردن تب کودکان این کار را تا جایی که تب او کاهش بیابد ادامه دهید.

درمان تب کودک با حمام آب گرم

هنگامی‌که کودک شما دچار تب شده است می‌توانید او را به یک حمام آب گرم ببرید.

تبلیغات

حمام آب گرم می‌تواند به برگشتن دمای بدن به حالت معمولی کمک کند. حمام آب گرم همچنین سبب ریلکس شدن بدن کودک و خواب بهتر او می‌شود که برای بهبود سریع‌تر او لازم است. بااین‌حال از حمام سرد خودداری کنید.

غوطه دادن بدن یا بخشی از بدن در حمام آب گرم سبب گردش خون و کاهش دمای بدن می‌شود.

بر اساس مطالعه در سال 2018 در مجله بین‌المللی تحقیقات کاربردی

 • شما می‌توانید فرزند خود را به حمام آب گرم با بخار ببرید. این کار را 2 الی 3 بار در روز انجام دهید.
 • همچنین برای درمان تب کودکان، چند قاشق غذاخوری سرکه را با یک‌کاسه آب گرم مخلوط‌کنیدو سپس یک دستمال را درون آب قرار دهید و سپس فشار دهید و روی پیشانی کودک خود قراردهید.

کمپرس سرکه گرم در طی 15 دقیقه سبب کاهش دمای بدن کودکان مبتلا به تب می‌شود.

بر اساس مطالعه در مجله بین‌المللی علوم و تحقیقات در سال 2015

تبلیغات

درمان تب کودکان با روش های خانگی 1

درمان تب کودک با مصرف مایعات

برای درمان تب کودکان می‌توان مصرف مایعات را افزایش داد. مایعات کمک می‌کند تا کودکان خنک شوند و مایعات ازدست‌رفته از طریق عرق جایگزین شود. مصرف مایعات همچنین از کمبود آب جلوگیری می‌کند که ممکن است منجر به عوارض مختلف دیگر و تأخیر در بهبودی شود.

 • به کودک خود آب‌معدنی بدهید و همراه با آب از حمام آب گرم نیز استفاده کنید.
 • شیر سرد، آب نارگیل، آب‌میوه، میوه‌های غنی از آب، سوپ و ماست نیز می‌تواند به کودکان داده شود.

توجه: کودکان ممکن است به علت ناراحتی از تب دست رد به خوردن زیاد مایعات بزنند پس بهتر از در چند وعده به آن‌ها داده شود.

درمان تب کودکان با روش های خانگی 2

استراحت و خواب تب کودک را درمان می کند

صرف‌نظر از اینکه یک کودک یا یک بزرگ‌سال در معرض تب می‌باشد، بایستی فرد استراحت و خواب کافی داشته باشد.

تبلیغات

برای درمان خانگی تب کودکان استراحت لازم است زیرا سبب می‌شودکه بدن انرژی را برای بهبودی اختصاص دهد.

همچنین با خوابیدن بدن انرژی و زمان لازم برای مبارزه با میکروب‌های ورودی را دارد، بنابراین برای پایین آوردن تب کودکان مهم است که خواب و استراحت کافی داشته باشد.

اگر کودک تمایلی به خواب نداشته و یا نمی‌تواند در مدت‌زمانی طولانی در یک محل بنشیند فعالیت‌هایی که نیازمند دامنه حرکاتی محدود است انتخاب کنید مانند رنگ‌آمیزی، حل جورچین، بازی با اسباب‌بازی موردعلاقه می‌توان انتخاب‌های خوبی باشند.

شما همچنین می‌توانید فیلم یا برنامه تلویزیونی موردعلاقه او را برایش پخش‌کنید.

تب کودک

تبلیغات

نگه داشتن کودک در یک مکان خنک

برای درمان تب کودکان لازم است که کودک را در یک محل خنک نگه‌دارید، درمان اتاق نباید بیش‌ازحد گرم یا سرد باشد، سعی کنید اتاق کودک خود را بین 21.1 و23.3 درجه سانتی‌گراد نگه‌دارید.

اگر از پنکه استفاده می‌کنید اطمینان حاصل کنید که فرزند شما در معرض مستقیم باد قرار نگیرد.

اگر از سیستم تهویه مطبوع مانند کولر استفاده می‌کنید درجه حرارت را در سطحی قرار دهید که کودک راحت باشد، اطمینان حاصل کنید که کودک در حال لرزش نیست.

همچنین اگر از بخاری برای متعادل نگه‌داشتن دما استفاده می‌کنید مراقب باشید که اتاق کودک شما بیش‌ازحد گرم نشود.

توجه: مراقب باشید لباس‌های سبک تن کودک خود کنید و پتو سبک بر روی او قرار دهید. بسته شدن کودک با لایه‌های لباس یا پتو سبب افزایش دما بدن او و بدتر شدن حال او می‌شود.

تبلیغات

ریحان برای درمان تب کودک

ریحان یک گیاه مؤثر برای درمان خانگی تب کودکان است. ریحان دارای خواص آنتی‌بیوتیک و ضد باکتری است که می‌تواند به خلاص شدن از باکتری‌هایی که ممکن است سبب تب شوند کمک کند. علاوه بر این سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 • تعداد انگشت‌شماری از برگ‌های ریحان را درون 2 فنجان آب قرار دهید و اجازه دهید تا به جوش بیاید و آب محلول نصف شود، سپس مقداری عسل اضافه کنید و به کودک بدهید تا بخورد، برای پایین آوردن تب کودکان این کار را چند بار در روز انجام دهید.
 • یکی دیگر از گزینه‌ها آب 5 الی 7 برگ ریحان را بگیرید و سپس مقداری کمی فلفل سیاه به آن اضافه کنید و به کودک خود بدهید، برای درمان تب کودکان این کار را 2 الی 3 بار در روز تا زمانی که تب از بین رفته باشد انجام دهید.

خاصیت ضد تب زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از روش‌های خانگی برای درمان تب کودکان است، زنجبیل به بدن کمک می‌کند تا گرما را از بین ببرد که به‌نوبه خود سبب کاهش تب می‌شود. خواص ضد باکتری و ضدویروسی آن در برابر هرگونه عفونت مؤثر است. علاوه براین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند که در فرآیند بازیابی مؤثر است.

 • 2 قاشق غذاخوری پودر زنجبیل را به یک وان آب اضافه کنید و کودک را به مدت 10 دقیقه درون آن قرار دهید. حال کودک خود را خشک‌کنید و کاملاً با پتو بپوشانید. به‌زودی کودک شما عرق می‌کند و تب او پایین می‌آید.
 • روش دیگر مخلوط کردن نصف قاشق چای‌خوری آب زنجبیل و 1 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و1 قاشق غذاخوری عسل. این مخلوط را 2 الی 3 بار در روز برای پایین آوردن تب کودکان تا زمانی تب از بین رفته باشد به کودک خود بدهید.

زنجبیل

درمان تب کودک با چای کشمش

1 فنجان کشمش را به 7 فنجان آب گرم اضافه کنید و اجازه دهید کامل خیس بخورد.

وقتی کامل خیس خورد و نرم شد آن را له کنید تا به خوبی با آب ترکیب شود.

کشمش له شده در آب را از صافی رد کنید تا یک مایع یکدست داشته باشید، نوشیدن نیمی از فنجان در طول روز توصیه میشود.

درمان تب کودک با چای مریم گلی

این گیاه موجب عرق کردن و کاهش تب می شود.

 • یک فنجان را با آب جوش پر کنید و چند برگ مریم گلی را اضافه کنید.
 • روی آن را بپوشانید و برای چند دقیقه صبر کنید.
 • اضافه کردن عسل، قند یا استویا و همچنین چند قاشق غذاخوری آب لیمو، توصیه میشود.

چای کاهو برای درمان تب کودک

یک راه عالی برای حفظ آب بدن شما، نوشیدن چای کاهو است. این سبزی، حاوی مقدار زیادی پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سدیم و فسفر برای تغذیه بدن در حالی که غذاهای معمولی را ندارید است.

 • یک لیتر آب جوشیده را به یک ظرف و یک بوته برگ کاهو در آن بریزید.
 • پانزده دقیقه صبر کنید، شیرین کننده را انتخاب کنید و قبل از سرد شدن آن را بنوشید.

غذای سالم در فاصله‌های منظم

تغذیه سالم کودک بسیار ضروری است زیرا در مبارزه بدن بسیار کمک می‌کند. غذای سالم غذایی است که مایعات و الکترولیت‌های بدن را متعادل سازد و سیستم ایمنی را تقویت کند.

 • رژیم غذایی توصیه شدن برای کودکان باید حاوی پروتئین بالا، چربی پایین و مایع بالا باشد.
 • سوپ مرغ با سبزیجات بهترین گزینه برای کودک شماست.
 • گیاهخواران می‌توانند سوپ هویج یا دیگر سوپ‌های سبزیجات سالم را برای درمان تب کودکان مصرف کنند.
 • غذاهایی با کربوهیدرات بالا باید در رژیم غذایی کودک شما موجود باشد تا نیازهای انرژی بدن را تأمین کند. از مصرف غذاهای تند، چرب و فیبر بالا اجتناب کنید زیرا هضم آن‌ها دشوار است.

ممکن است کودک دچار فقدان اشتها شده باشد، بنابراین انتظار نداشته باشید که فرزندتان مقدار خوبی بخورد. سعی کنید در چند وعده به او غذابدهید.

درمان تب کودکان با روش های خانگی 3

توصیه هایی برای کاهش تب کودک خردسال بدون دارو

کودک نو پا خود را حمام کنید، از آنجایی که آب سریعتر گرما را از بدن دور می کند، حمام یک روش موثر برای کاهش تب و سریعتر از داروها عمل می کند.

شما، همچنین می توانید از حمام برای کاهش تب در کنار استامینوفن (Tylenol) و یا یکی دیگر از مسکن های تب بر استفاده کنید، از آب ولرم استفاده کنید و هرگز از آب سرد برای کاهش تب استفاده نکنید. دمای آبی که کمی کمتر از دمای بدن در حالت تب است، سریعترین زمان برای کاهش تب را فراهم می کند.

این یک توصیه قدیمی است و دیگر توسط ارائه دهندگان خدمات بهداشتی توصیه نمی شود شما همچنین، می توانید یک دستمال مرطوب خنک را روی پیشانی یا بدن کودک نو پای خود قرار دهید تا تب را کاهش دهید، کودک نوپا را تشویق کنید که مقدار زیادی مایعات بنوشد.

تب، می تواند به کمبود آب منجر شود که می تواند یک تهدید جدی باشد و بنابراین ضروری است که کودک شما مقدار زیادی مایعات برای نوشیدن در اختیار داشته باشد تا آبرسانی به بدن انجام شود.

لباس کودک را یک لایه و  سبک انتخاب کنید:

هر لایه لباس، بیشتر در بدن تولید گرما میکند، لباس های آزاد و نازک، اجازه می دهد هوا به صورت آزادانه تر گردش کند. اگر کودک شما از احساس سرما شکایت کرد، یک پتوی نازک روی او بیندازید.

یک پنکه یا تهویه سریعتر حرکت می کند و می تواند در دفع حرارت از پوست کمک کند، اگر از فن استفاده کنید، کودک خود را به طور مداوم نظارت کنید تا باعث سرمای بیش از حد نشود و به طور مستقیم، طرف فن نماند.

چه زمان به دکتر مراجعه کنیم؟

هنگامی‌که کودک دچار تب 40 درجه سانتی‌گراد یا به بالاتراست و علائمی مانند لرزش یا تکان دادن غیرقابل‌کنترل اعضای بدن مانند دندان، مشکل تنفس، مشکل در بینایی و تشخیص افراد و یا پادرد دارد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر کودک شما کمتر از 3 ماهگی است و تب دارد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

نکات پایانی

 • ممکن است دکتر آنتی‌بیوتیک تجویز کند اگر فرزند شما دچار عفونت باکتریایی شده باشد.
 • مطمئن شوید که کودک شما فعالیت شدید بدنی نداشته باشد، زیرا سبب بالا رفتن دمای بدن او می‌شود.
 • به کودکان کوچک نباید آسپرین داده شود، زیرا ممکن است خطر ابتلا به بیماری کشنده به نام سندرم رید را افزایش دهد.
 • هنگامی‌که کودک شما دچار تب است، او را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
 • از بردن کودک به مکان‌های عمومی پرهیز کنید زیرا بدن ضعیف است و نسبت به آلودگی‌ها بسیار آسیب‌پذیر است.
 • مراقب باشید کودک در معرض دود (مخصوصاً محصولات تنباکو و سیگار) قرار نگیرد، زیرا سبب تضعیف سیستم ایمنی کودک می‌شود.
5/5 - (3 امتیاز)

منبع
doctornimnamnak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا