راهنمای خرید و خدمات

تفاوت لوله پلی اتیلن گرید A و B و C چیست؟ چرا لوله پلی اتیلن گرید A بخریم؟

یکی از راهکار های مناسب برای صرفه جویی در مصرف آب در حوزه کشاورزی استفاده از لوله پلی اتیلن است. این لوله ها در گرید های A , B , C و غیر استاندارد تولید می شوند.

لوله پلی اتیلن با توجه به امکانات کارخانه توسط سازمان استاندارد و انجمن صنفی تولیدد کنندگان لوله پلی اتیلن گرید بندی می شود.

به عنوان مثال لوله پلی اتیلن گرید A در پروژه های دولتی و شرایط خاصی مانند گازکشی استفاده می شود.

لوله پلی اتیلن گرید B و C نیز در حوزه های دیگر از جمله لوله کشاورزی ، لوله برق و انتقال آب شرب استفاده می شود.

اما سوال اصلی ما این است که چه لوله ای بخریم؟ گرید A یا گرید B و C

برای روشن شدن موضوع چند مساله را بیان خواهیم کرد:

تفاوت لوله پلی اتیلن گرید A و گرید B

از جمله تفاوت های مهم لوله پلی اتیلن گرید آ و ب ، امکانات آزمایشی کارخانه تولید کننده است. به زبان ساده تر هرچقدر کارخانه تولیدکننده بزرگتر بوده و امکانات بیشتری داشته باشد در نتیجه گرید آن بالاتر می رود.

امکاناتی مااند دستگاه های آزماشگاهی بیشتر ، آزمایشگاه چند منظوره ، مسئول آزمایش در چند شیفت و نظارت بیشتر در تولید ، وجود کولر گازی در آزمایشگاه ، وجود نمازخانه و اتاق استراحت کارگران و سکوهای بارگیری تخصصی ، وجود لیفتراک در کارخانه لوله پلی اتیلن ، وجود کارگران بیشتر در کارخانه و سالن تولید و… از جمله مواردی هستند که در یک کارخانه تولید لوله پلی اتیلن ملاک و معیار بازرسان برای دریافت امتیاز بیشتر و افزایش گرید اند.

همانطور که بهتر میدانید کارخانه هایی مثل گاز لوله ساوه و باارن پلیمر خمین و پارس اتیلن کیش سالیان درازی است که در این حوزه در حال فعالیت اند. این کارخانه محصولات تولیدی خود را از طریق نمایندگی های خود در سراسر کشور عرضه می کنند. همچنین با عقد قرارداد های دولتی و خصوصی در تامین پروژه های بزرگ همکاری می کنند.

انبار لوله پلی اتیلن

آیا کیفیت لوله پلی اتیلن ربطی به گرید کارخانه دارد؟

از جمله مواردی که برای خرید لوله پلی اتین باید مورد توجه قرار بگیرد کیفیت لوله پلی اتیلن است. یعنی گرید کارخانه بیانگر امکانات آن واحد تولیدی بوده اما ضمانت کننده کیفیت لوله های تولیدی نیست!

به بیان دیگر اکثر مردم و خریداران تصور می کنند گرید کارخانه لوله پلی اتیلن یک خط کش و معیار برای بررسی کیفیت نهایی لوله است در حالی که اینطور نیست!

هرچند توجه به گرید لوله مهم است اما کیفیت مواد مصرفی در لوله نیز بسیار مهم بوده که علی القاعده هیچ ارتباطی با گرید کارخانه ندارد.

تفاوت گرید کارخانه و استاندارد لوله شامل PE80 و PE100

لوله های پلی اتیلن در سه استاندارد PE40 و PE80 و PE100 تولید می شوند. این استاندراد ها در ایران و اکثر کشور های جهان از سوی سازمان های استاندارد معرفی شده است. در واقع این استاندارد معیار قیمت گذاری در کارخانه ها و سنجش های اداره استاندارد جهت حفظ حقوق مشتریان است. بر اساس این سه استاندارد لوله ها در قالب ها و وزن های مشخصی تولید می شوند که بیانگر فشار اتمسفر لوله است.

به عنوان مثال لوله 3 اینچ با حدود 10 قالب شامل 3.2 بار تا 25 بار تولید می شود.

این استاندارد ها ارتباط مستقیم با ضخامت جداره لوله دارند

تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 چیست؟

شاید یک سوال دیگر برایتان پیش بیاید که این دو استاندارد چه تفاوتی با یکدیگر دارند.

باید بگوییم تنها تفاوت این دو استاندارد در وزن و مواد مورد استفاده در این لوله هاست. مواد پلی اتیلنی وجود دارند که علیرغم وزن کمتر می توانند فشار اتمسفر بیشتری را تحمل کنند. البته باید اعتراف کنیم که به همین میزان قیمت آنها نیز بیشتر از سایر لوله هاست. پس نهایتا و عملا بین لوله پلی اتیلن 4A PE80 و 6A PE100 هیچ تفاوتی در تحمل فشار و وزن مشاهده نمی شود.

گرید کارخانه دیگر منسوخ شده است. امتیاز مهم است!

سالیان بسیار زیادی است که انجمن تولیدکنندگان لوله پلی اتیلن معیاری به نام گرید برای سنجش کارخانه ها دارد. شاید تعجب کنید که چرا ما تا کنون درباره چیزی صحبت کردیم که به تازگی و در ماه اخیر توسط انجمن لوله پلی اتیلن مورد استفاده قرارنمیگیرد!

پاسخ اینکه اگرچه دیگر کارخانه ها بر اساس گرید لوله رده بنده نمی شوند اما هنوز هم در میان بسیاری از فروشندگان لوله داستان گرید ادامه دارد.

باید بگوییم که کارخانه دیگر بر اساس امتیاز 1 تا 100 رده بندی شده و این امتیاز ها به کارخانه ها و همینطور بصورت عمومی اعلام می شود.

پس از اینجا به بعد دیگر داستان گرید منتفی شده و رده بندی بر اساس امتیاز است.

اگر میخواهید لوله پلی اتیلن خریداری کنید، حتما باید در نظر داشته باشید که امتیاز کارخانه از حداقل 80 بالاتر بوده و همینطور از موارد استفاده شده در تولید مطمئن شوید.

چطور بفهمیم لوله پلی اتیلن با کیفیتی میخریم؟

یکی از راه هایی که برای شناخت مواد مصرفی در لوله مورد تاکید است ، آزمایشگاه لوله پلی اتیلن می باشد. این آزمایشگاه ها حداقل چندین آزمایش دقیق روی مواد لوله ، مقدار تحمل فشار داخلی ، مقدار تحمل فشار خارجی ، جوش پذیری و… انجام می دهند.

برخی آزمایش ها شامل آزمایش های شیمیایی و برخی آزمایش ها فیزیکی و ترمودینامیکی است.

همچنین راه های دیگری نیز برای شناخت لوله وجود دارد: مثل مشاهده سطح و داخل لوله ؛ که هر چقدر سیقلی و صاف تر باشد، بیانگر استفاده از مواد مرغوب است. اما ما توصیه می کنیم لوله پلی اتیلن را با گارانتی و ضمانت نامه های کتبی خریداری کنید تا خیالتان از این موارد راحت باشد.

چرا قیمت لوله پلی ایتلن متفاوت است؟

یکی از موضوعات مهم دیگر و در واقع آخرین موضوع مورد بحث ما در این مقاله همین امر است.

علت تفاوت قیمت لوله می تواند زیاده خواهی و یا انصاف کارخانه تولیدکننده در قیمت گذاری باشد

یا علت مهمتر مواد استفاده شده در لوله پلی اتیلن است که اگر مواد با کیفیتی نباشد ، طبیعتا قیمت لوله کمتر خواهد شد.

برای این مورد توصیه می کنیم تا از سامانه قیمت لوله پلی اتیلن (همین لینک) استفاده کنید. در این سامانه با رده بندی کیفیت های لوله قیمت های روز را ارائه می دهد.

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خیلی مفید بود امیدوارم اطلاعات همه کشاورزان با خواندن سایت هایی مثل سایت شما افزایش پیدا کنه و شاهد پیشرفت و جلوگیری از هدررفت ابیاری کشاورزی باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا