گیاهان دارویی

جینسنگ و خواص آن برای سلامتی

جینسنگ در واقع یک ریشه گیاهی است که در زبان انگلیسی به آن Ginseng گفته می شود و به گیاه آدم یا نوش دارو نیز معروف است. خواستگاه آن چین بوده و در دوران گذشته بعنوان یکی از داروهای اصلی در طب چینی کاربرد داشته است. بهترین انواع آن که بصورت وحشی در کوهستان های چین به عمل می آمده را مخصوص امپراطور می چیده اند و مردم عادی حق استفاده از آن را نداشته اند.

خواص جینسنگ برای سلامتی

مدت هاست که جینسنگ در طب سنتی چین کاربرد داشته است. این گیاه کوتاه با رشد آهسته و ریشه های گوشتی، بسته به مدت زمان رشد آن، می توان به سه دسته تقسیم کرد: جینسنگ تازه، جینسنگ سفید و جینسنگ قرمز.

جینسنگ تازه قبل از سال چهارم گیاه برداشت می شود درحالیکه جینسنگ سفید بین 4 تا 6 سال برداشت شده و ریشه جینسینگ قرمز که بهترین نوع جینسینگ می باشد، بعد از 6 یا چند سال برداشت می شود. جینسینگ های آمریکایی و آسیایی از لحاظ میزان ترکیبات فعال و تاثیر بر بدن متفاوت هستند. مشاهدات و تحقیقات نشان می دهد که جینسنگ آمریکایی همانند یک ماده آرامبخش عمل می کند ضمن اینکه جینسنگ آسیایی اثر تقویت کننده دارد.

جینسنگ خواص-گیاه جینسنگ-گیاه جینسینگ-عکس گیاه جینسینگ-عکس گیاه جینسنگ-جینسینگ خواص-خرید جینسنگ-قیمت جینسنگ-عسل فروردین

جینسنگ حاوی دو ترکیب است: جینسنوساید و جینتونین.

این ترکیبات مکمل یکدیگر بوده و مزیت هایی برای سلامتی دارند. مزایای متعددی برای جینسنگ گزارش شده است. با این حال، برای تأیید این، تحقیقات بیشتری لازم است. جینسنگ به‌طور سنتی برای کمک به طیف وسیعی از بهبود سلامتی در نظر گرفته شده اما دانشمندان غربی و متخصصان بهداشت، اغلب خواص دارویی جینسنگ را مورد سؤال قرار می‌دهند و معتقدند تحقیقات بیشتری برای تأیید فواید آن به عنوان یک مکمل غذایی ضروری است.

هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که اثربخشی واقعی جینسنگ را تأیید کند. محصولات دارای جینسنگ می‌توانند با کیفیت و خواص دارویی متفاوتی همراه باشند. بررسی این محصولات قبل از خرید جینسنگ به شدت توصیه می‌شود. بعضی از محصولات حاوی مقادیر کم یا نامنظم جینسنگ بوده و برخی از آن‌ها حاوی مواد دیگری است.

شواهد مستند نشان می‌دهد که گیاه جینسنگ دارای آثار متعدد فارماکولوژی از جمله دارای اثر ضد خستگی (تقویت‌کننده قوای جسمی و فکری) می‌باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که بسیاری از اثرات ضد خستگی جینسنگ مربوط به اثر محرک جینسنگ روی سیستم اعصاب مرکزی است. از جینسنگ در طب سنتی برای درمان دیابت، تقویت قوای جسمی و جنسی و نیز به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌شده‌است.

بصورت خلاصه محققان اظهار می‌کنند که مزایای سلامتی و درمانی زیر به جینسنگ مرتبط است:

  • افزایش انرژی (نیرومندتر ساختن بدن)
  • بهبود عملکرد شناختی (بهبود فرآیندهای تفکر و ادراک)
  • اثرات ضد التهابی
  • درمان اختلال نعوظ
  • پیشگیری از آنفلوانزا
  • کاهش قند خون

قبل از پرداختن کامل به خواص جینسنگ، نکات مهم و ضروری در خرید جینسینگ را بررسی می کنیم.

ریشه جینسینگ قرمز کره ای خرید-ریشه جینسینگ قرمز کره ای قیمت-عسل فروردین

جینسنگ و لاغری

جینسنگ به دلیل افزایش انرژی، بهبود عملکرد شناختی، جلوگیری از سرطان و حتی کمک به کاهش وزن مشهور است. جینسنگ علاوه بر تأمین انرژی از طریق تحریک متابولیسم پایه، خواص متفاوتی از خود نشان می دهد که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

عصاره های جینسنگ مانند جینسینگ هاگین، جینسینگ جکاریس و… با تحریک اکسیداسیون چربی ها و در نتیجه کاهش چربی بدن، بهبود سطح انسولین و گلوکز و جلوگیری از فشار خون بالا از چاقی جلوگیری می کند. جینسینگ قرمز با کاهش کلسترول، گلوکز خون، سطح لپتین از افزایش وزن جلوگیری می کند و چربی بدن را کاهش می دهد. جینسنوزیدهای موجود در جینسنگ با تأثیر بر مکانیسم های مولکولی که منجر به کاهش اشتها، کاهش قند خون و کاهش سطح چربی خون می شود، اثر ضد چاقی دارند.

خواص جینسنگ برای پوست

جینسنگ خواص آنتی اکسیدان و ضدالتهاب دارد. برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان دادند که عصاره جینسنگ و ترکیبات جینسنوساید می توانند از التهاب جلوگیری کنند و ظرفیت آنتی اکسیدان را در سلول ها افزایش دهند. قرص جینسنگ، التهاب را کاهش داد و فعالیت آنتی اکسیدان را در سلول های پوست افراد مبتلا به اگزما بهبود بخشید. محققان به این نتیجه رسیدند که قرص جینسنگ می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو بواسطه افزایش فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان کمک کند. خلاصه اینکه جینسنگ به کاهش نشانگرهای التهابی کمک کرده و از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند.

قرص جینسنگ-ریشه جینسنگ قرمز-خرید ریشه جینسنگ قرمز-خواص جینسنگ قرمز-عسل فروردین

جینسینگ می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند

جینسنگ می تواند سیستم ایمنی را قوی کند. برخی مطالعات با کشف خواص جینسینگ برای سیستم ایمنی بیماران سرطانی که تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی قرار گرفتند، متمرکز شدند. نکته جالب اینجاست که این افراد با بهبود عملکرد سیستم ایمنی و کمتر شدن دفعات بروز علایم مواجه شدند. مطالعه دیگر، خواص عصاره جینسنگ قرمز را بر نشانگرهای سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان معده از نوع پیشرفته که تحت جراحی و شیمی درمانی قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار داد.

بعد از سه ماه، نشانگرهای سیستم ایمنی در افرادی که عصاره جینسنگ قرمز را مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل یا دارونما بهتر شد. به علاوه یک مطالعه نشان داد افرادی که جینسنگ مصرف می کردند، تا 35 درصد شانس زنده ماندن به مدت 5 سال را بعد از جراحی و تا 38درصد شانس زنده ماندن را در مقایسه با افرادی که جینسنگ مصرف نکرده بودند، تجربه کردند.

به نظر می رسد که قرص جینسنگ می تواند اثر واکسیناسیون را بر بیماری هایی مثل آنفلوآنزا تقویت کند. حتی اگر این مطالعات، بهبود نشانگرهای سیستم ایمنی را در بیماران سرطانی نشان دهند اما تحقیقات بیشتری نیاز است تا خواص جینسنگ در مقابله با عفونت ها در افراد سالم نشان داده شود. خلاصه: جینسنگ می تواند سیستم ایمنی را در بیماران سرطانی قوی کند و اثرات واکسن های خاص را تقویت کند.

خرید جینسینگ اصل-خرید ریشه جینسینگ قرمز کره ای-خواص ریشه جینسینگ قرمز-عسل فروردین

قرص جینسنگ می تواند برای عملکرد مغز مفید باشد

جینسنگ می تواند به بهبود عملکرد مغز مثل حافظه، رفتار و خلق وخو کمک کند. برخی مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهند که ترکیبات موجود در جینسنگ مثل جینسنوساید و پتاسیم می تواند از مغز در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد حفاظت کند. یک مطالعه روی 30 فرد سالم که هر روز 200 میلی گرم panax ginseng به مدت 4 هفته مصرف می کردند، انجام شد.

در پایان مطالعه، این افراد با بهبود سلامت روان، وظایف و مسئولیت اجتماعی و خلق وخو مواجه شدند. دوز 200 میلی گرمی بر خلاف دوز 400 میلی گرمی در بهبود عملکرد ذهنی و خستگی بسیار موثر بود. جینسنگ به جذب قندخون بواسطه سلول ها کمک می کند که این می تواند عملکرد را تقویت کند و خستگی ذهنی را کاهش دهد. اما هنوز مشخص نیست که چرا دوز کمتر موثرتر از دوز بیشتر است. خلاصه اینکه قرص جینسنگ می تواند برای عملکرد ذهنی، احساس آرامش و خلق وخو در افراد سالم و بیماران آلزایمری مفید باشد.

جینسنگ و تقویت قوای جنسی

تحقیقات نشان دادند که عصاره های جینسنگ مانند جینسینگ شاخ گوزنی گلدلیگین، جینسینگ جنتامین و… می تواند یک گزینه مفید برای درمان اختلال نعوظ در مردان باشد. به نظر می رسد که ترکیبات موجود در جینسنگ می تواند از استرس اکسیداتیو در عروق و بافت های خونی در آلت مردان جلوگیری کند و به احیای عملکرد طبیعی آن کمک کند.

به علاوه مطالعات نشان دادند که جینسنگ می تواند تولید اکسید نیتریک را تقویت کند. اکسید نیتریک یک ترکیب است که باعث شل شدن عضله در آلت مردان شده و گردش خون را افزایش می دهد.

یک مطالعه نشان داد مردانی که با جینسنگ قرمز کره ای درمان شدند، بهبود 60 درصدی در علایم اختلال نعوظ را تجربه کردند درحالیکه میزان بهبودی با استفاده از دارو برای درمان اختلال نعوظ 30 درصد بود.

به هرحال مطالعه دیگر نشان داد 86 مرد دچار اختلال نعوظ، بهبود قابل توجهی را در عملکرد نعوظ و رضایت از مصرف 1000 میلی گرم عصاره جینسنگ به مدت 8 هفته تجربه کردند. با این حال مطالعات بیشتری نیاز است تا خواص جینسنگ برای نعوظ مورد بررسی قرار گیرد.

قیمت ریشه جینسینگ قرمز کره ای-ریشه جینسینگ قرمز کره ای خواص-عسل فروردین

خرید جینسینگ قرمز کره ای

جهت خرید جینسینگ قرمز کره ای با کیفیت و هم چنین عصاره جینسینگ، مراجعه به فروشگاه های تخصصی معتبر پیشنهاد می شود. هم چنین شما می توانید با اطمینان خاطر، فرآورده های زنبورعسل اعم از عسل طبیعی، ژل رویال اصل، گرده گل، بره موم و هم چنین محصول بی نظیر جینسینگ را از فروشگاه عسل فروردین خرید کنید تا از ضمانت کیفیت بالای محصولات و ارسال رایگان به سراسر کشور بهره ببرید.

4/5 - (1 امتیاز)

‫4 دیدگاه ها

  1. خیلی خوبه که جینسینگ رو با عسل طبیعی ترکیب کنین و بخورین !
    مخصوصا اگه با راهنمایی و مشاوره درست جینسینگ + ژل رویال + عسل رو ترکیب کرد !!! معجون فوق العاده ای میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا