بهداشت و سلامت

چگونه با باکتری‌های مضر مقابله کنیم؟

میکروارگانیسم ها موجودات بسیار کوچکی در کره زمین هستند که تنها به وسیله میکروسکوپ دیده می شوند. موجودات میکروسکوپی تک سلولی که تقریباً در همه جای دنیا یافت می شوند، باکتری نام دارند. باکتری‌ ها می‌ توانند در هر منطقه با شرایط آب و هوایی خاص زندگی کنند. برخی از باکتری ها در هوا و برخی دیگر در آب و خاک زندگی می کنند. همچنین باکتری ها قادر به زندگی در سطح خارجی و یا در داخل گیاهان و همچنین در درون بدن و یا روی پوست انسان ها و حیوانات هستند. به طور معمول می توان گفت هر روزه میلیاردها عدد باکتری بر روی سطوح مختلف و محل زندگی و نیز بدن انسان زندگی می کنند.

عفونت باکتریایی چیست؟

هنگامی که یک نژاد مضر از باکتری در درون و بخش بیرونی بدن دچار ازدیاد شود، فرد دچار عفونت باکتریایی شده است. به طور کلی وقتی که باکتری های بیماری زا و فرصت طلب در بدن شروع به تکثیر شدید و سریع کنند و بر جمعیت باکتری‌های سالم بدن برتری بیابند و یا به رشد در بافت‌ هایی بپردازند که به طور معمول استریل می‌ گردند، می گوییم عفونت باکتریایی در بدن رخ داده است.

باکتری ها توانایی آلوده کردن نقاط مختلف بدن را دارند. از بیماری هایی که در اثر حضور باکتری های مضر در درون بدن ایجاد می‌شوند می‌‌توان به منژیت،  مسمومیت‌ های غذایی و ذات‌ الریه اشاره کرد. برخی از بیماری ها که دارای عوارض جدی و یا تهدید کننده زندگی افراد هستند، می‌‌توانند به وسیله باکتری‌های بیماری زا به وجود بیایند. از این موارد می‌ توان به مسمومیت های خونی یا همان باکتریمی، نارسایی‌ های کلیوی و سندرم شوک توکسیک نام برد .در مجموع می‌ توان گفت باکتری های عفونی می توانند کیفیت و کمیت زندگی افراد را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.

پیشگیری بهتر از درمان

اما برای مقابله با این مشکل چه باید کرد؟ بهترین راه برای مصون ماندن از خطرات باکتری های بیماری زا، پیشگیری از آن است.

شاید بپرسید چگونه میتوان از ورود این میکروارگانیسم های ریز به محل زندگی و یا بدن خود جلوگیری کنیم. با پیشرفت علم انسان قادر است حتی در مقابل ورود و انتقال باکتری ها از روی برخی سطوح بزرگ  محل زندگی یا کار خود مانند دیوارها جلوگیری کند.

یکی از ساده ترین این روش ها استفاده از نوعی رنگ پایه آب (اکریلیک) برای رنگ آمیزی محل زندگی یا کار خود و از بین بردن باکتری روی سطوح است و در داخل کشور، شرکت رنگ الوان تولیدکننده آن می باشد. البته همه باکتری ها مضر نیستند و جالب این است که رنگ آنتی‌باکتریال‌‎الوان هوشمند است، بگونه ای که فقط باکتری های بیماری زا را از بین می برد.

این محصول که از سال ها پیش در دیگر کشورها برای محیط‌های حساس مانند اتاق کودک، مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و موقعیت های مشابه استفاده می شود، در ایران نیز به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است. محصول آنتی باکتریال الوان دارای تاییدیه از مراکز معتبر داخلی و خارجی می باشد.

از این نوع رنگ که کیفیت و شکل آن دقیقا مانند سایر رنگ های اکریلیک است که نقاشان ساختمان از آن استفاده می کنند. درواقع از نظر شکل و نوع مصرف این رنگ دقیقا یک رنگ اکریلیک است اما فرمول ساخت این رنگ آنتی باکتریال الوان به شکلی است که باکتری های بیماری‌زا را تا زمانی که رو سطح  قرار داشته باشد از بین میبرد.

از رنگ آنتی باکتریال هوشمند الوان میتوان در بیمارستانها، کارخانجات مواد غذایی،  مهدکودک ها و حتی خانه ها استفاده کرد. هم اکنون نیز از همین رنگ در برخی بیمارستان ها در سطح کشور به صورت گسترده استفاده شده است.

این ساده ترین راه برای جلوگیری از خطرات باکتری های مضر است که هر روز استفاده از آن گسترش می یابد تا جایی که برخی که آن را می‌شناسند، خانه های خود را با این رنگ که مانند رنگ اکریلیک که قابل شستشو است نقاشی می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا