رپورتاژ آگهی

ویژگی‌های shitcoin چیست؟

در هر بازاری که وارد شوید بعضی از اجناس ارزش بیشتری دارند. اگر می‌خواهید یک تلویزیون، یخچال، ماشین یا هر چیز دیگری بخرید، ارزش یک سری از مارک‌ها و برند‌ها بیشتر از ارزش مارک‌ها و برند‌های دیگر است. در بازار کریپتوکارنسی نیز همچین قاعده‌ای وجود دارد. یعنی علی‌رغم این‌که بیت کوین، اتریوم و برخی از رمزارز‌های اصلی بازار از ارزش بالایی برخوردار هستند، برخی از رمزارز‌ها نیز وجود دارند که چنین ارزش و منفعتی ندارند و اصطلاحاً به آن‌ها شت کوین می‌گویند. در این مقاله قصد داریم درباره شت کوین بیشتر بدانیم و ببینیم که آیا سرمایه‌گذاری روی آن‌ها می‌تواند مفید باشد یا هنگام خرید و فروش این ارز‌های دیجیتال باید به شدت مراقب بود؟

شت کوین‌: ارز‌های دیجیتالی که مثل نامشان نیستند!

همه کسانی که با زبان انگلیسی آشنا هستند می‌دانند که واژه shit معنای اصلی مناسبی ندارد اما به صورت استعاره‌ای به معنی بی‌ارزش، کم‌اهمیت و دور انداختنی است. هنگامی که در سال 2009 برای اولین بار بیت کوین به بازار معرفی شد و تبدیل به اولین رمز ارز گشت، این اصطلاح در میان فعالان حوزه تکنولوژی رواج نداشت. اما حالا در سال 2022 که 13 سال از تولد بیت کوین می‌گذرد بیش از پنج هزار ارز دیجیتال در بازار وجود دارند. آیا همه این ارز‌های دیجیتال باهم ارزش برابر دارند؟ طبیعتاً نه. برخی از این ارز‌های دیجیتال ارزشی بسیار اندک دارند. اصطلاحاً فعالان حوزه ارز‌های دیجیتال به این نوع رمزارز‌ها که دارای ارزش فراوانی نیستند، شت کوین می‌گویند.

علاقه به بازار کریپتوکارنسی در میان افراد به طرز چشم‌گیری افزایش داشته است. به همین دلیل بسیاری از تجارت‌ها حالا که این وضع را مشاهده کردند با علاقه به دنبال ورود به حوزه تکنولوژی بلاک چین شدند و خواستند از آن سود ببرند. به همین دلیل آلت کوین‌ها به وجود آمدند که در حقیقت دارایی‌هایی هستند که بر اساس بیت کوین ساخته شده‌اند. توسعه‌دهندگان معمولاً یک تعداد مشخصی از توکن‌ها را اعلام می‌کنند. برای مثال بیت کوین 21 میلیون توکن به طور کلی اعلام کرد ولی اتر هر ساله 18 میلیون توکن ارائه می‌کند. محدود بودن تعداد توکن‌ها باعث می‌شود که کمیابی به وجود بیاید و به همین دلیل سرمایه‌گذاران علاقه پیدا می‌کنند تا آن‌ها را بخرند و بعد با قیمت بیشتری به فروش برسانند.

سرمایه گذاری بر شت کوین ها

حال که به طور کلی با شت کوین آشنا شدیم مسأله بعدی اینجاست که آیا سرمایه‌گذاری و دنبال کردن ارز‌های دیجیتال که معمولاً شت کوین حساب می‌شوند مناسب است؟ همان طور که Wallex نیز اشاره کرده است، نکته بسیار مهم این است که ارز‌های دیجیتال موسوم به Shitcoin همان‌قدر که می‌توانند به صورت ناگهانی و بدون دلیل سودآور باشند، همان‌طور هم می‌توانند فروکش کنند و به قهقرا بروند. پس بهتر است که پیش از ورود به هر معامله‌ای با هر نوعی از کوین و توکن، در ابتدا از اطلاعات لازم برای معامله کردن در دنیای کریپتوکارنسی بهره‌مند بشوید تا اتفاق ناگواری رخ ندهد. برای این‌که به این سؤال پاسخ دهیم در ادامه خصوصیات و ویژگی‌های شت کوین را بررسی می‌کنیم.

خصوصیات و ویژگی‌های شت کوین

دارای قیمت پایه هستند

یکی از خصوصیات مهم شت کوین این است که دارای یک قیمت پایه است برای همین سرمایه‌گذاران قادرند تا مقدار زیادی شت کوین خریداری و ذخیره کنند. از این جهت کسی نمی‌گوید که اصلاً نباید شت کوین‌ها را خرید ولی باید مراقب بود.

مدت زمان نگهداری بالا

همان‌طور که نوسان قیمتی در ارز‌های دیجیتال حالتی نسبتاً معقول دارد بسیاری از شت کوین‌ها هستند که نوسان قیمتی روشنی ندارند بنابراین یک دفعه ممکن است قیمتشان ده‌ها برابر بیشتر از قیمتی باشد که خریداری‌شان کردید به همین دلیل می‌توانید آن‌ها را برای مدت زمانی طولانی نگه دارید و سپس در بهترین حالت قیمتی‌شان به فروش برسانید.

بدون پشتوانه هستند

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شت کوین‌ها که حتماً باید بدان توجه کنید این است که پشتوانه مالی برایشان وجود ندارد. یعنی قیمتی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود کاملاً وابسته به هیجانات بازار است. حال وقتی که این موضوع می‌توانست یک نکته مثبت برای شت کوین‌ها باشد همچنین یک نکته منفی است زیرا شما می‌توانید به سادگی اگر دقت به خرج ندهید، دچار ضرر فراوانی از خرید و فروش این ارز‌های دیجیتال شوید.

هویت مستقل ندارند

معمولاً شت کوین‌ها برای به وجود آمدنشان از دیگر ارز‌های دیجیتال الهام می‌گیرند و به همین دلیل می‌توان گفت هویت مستقلی از خود ندارند.

هدف ندارند

یکی دیگر از ویژگی‌های شت کوین این است که هدفی پشت آن‌ها نیست. گاهی اوقات آن‌ها برای یک شوخی ساده به وجود می‌آیند و هیچ کس نمی‌داند که به چه منظوری وارد بازار می‌شوند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی شت کوین‌ها و ویژگی‌هایشان پرداختیم. در یک جمع‌بندی کلی یک سری نقاط قوت و ضعف برای آن‌ها وجود دارد که به طور خلاصه آن‌ها را بررسی کردیم. اگر قصد سرمایه‌گذاری روی شت کوین‌ها را دارید حتماً باید توجه کنید که این کار را با آگاهی از شرایط و وضعیت بازار انجام دهید زیرا ممکن است فریب بخورید یا دچار ضرر فراوان شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا