رپورتاژ آگهی

اسپرم اهدائی (sperm donation)

مقدمه

در هیچ منبعی تعریفی كامل از این مفهوم پیدا نکردیم لذا به یک تعریف كلی بسنده میكنیم، اهدای اسپرم به معنی آن است كه از اسپرم یک نفر غریبه برای باردار کردن زنی که شوهرش فاقد اسپرم است استفاده شود.

معموالً زمانی كه مرد فاقد اسپرم باشد و یا اسپرم مرد و تخمک زن هنگام لقاح مشکلات ژنتیکی داشته باشد و یا یکی از زوجین یا هر دو به دلایلی دچار مشکلی هستند كه عمل لقاح توسط اسپرم مرد صورت نمیگیرد.

تعریف دیگری که میشود برای اسپرم اهدائی در نظر گرفت این است: اهدای مایع منی حاوی اسپرم زنده و سالم به زوجینی است که شوهر فاقد اسپرم است یا شوهر با اینکه اسپرم دارد توانائی بارور کردن همسرش را ندارد.

مردان مجرد و متاهل هر دو میتوانند به زوجینی که شوهر مشکل غیر قابل درمان باروری دارند اسپرم اهدا کنند.

چه کسانی شرایط دریافت اسپرم اهدائی را دارند؟

زوجین ناباروری که اسپرم مرد تعداد یا کیفیت لازم را برای بارور کردن تخمک ندارد و یا از نظر ژنتیکی هنگام لقاح با تخمک مشکل بوجود آید و جنین تشکیل شده دارای مشکلات ژنتیکی گردد و یا نتیجه آزمایش اسپرم مرد، اسپرم صفر را نشان دهد، در اینصورت پزشکان به این افراد توصیه میکنند در صورتی که تخمک زن سالم باشد از اسپرم اهدائی استفاده کنند و چنانچه هم اسپرم مرد و هم تخمک زن ایراد داشته باشند (که البته خیلی نادر است)، میبایست از جنین اهدایی استفاده گردد.

به طور کلی میتوان گفت در شرایط ذیل استفاده از اسپرم اهدائی توسط پزشک تجویز میگردد:

  1. عدم موفقیت در درمان مردان فاقد اسپرم
  2. درصورتیکه مرد به یک بیماری ارثی قابل انتقال به فرزند مبتلا باشد.
  3. درصورتیکه اسپرم های دریافتی از مرد بدرد نخور و ناکارآمد باشد یعنی توانائی بارور کردن تخمک را نداشته باشد.
  4. درصورتیکه مرد یک ناهنجاری کروموزومی قابل انتقال داشته باشد.

تلقیح اسپرم اهدایی کجا انجام می شود.

با اینکه انجام اسپرم اهدایی مخالف هیچ قانونی نیست و از نظر شرعی هم مشکلی ندارد، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت و درمان از انجام آن در بیشتر شهرها جلوگیری می کند. تنها شهری که در آن اینکار آزادانه انجام می شود اصفهان است که توسط دکتر عنایت الله ایزدی راه اندازی شده و از اکثر شهرها اینگونه زوجها مراجعه می کنند. دلیل آن هم این است که رئیس حوزه علمیه اصفهان از مراجعی است که با انجام اینکار موافق است.

چه کسانی توانائی و شرایط لازم برای اهدای اسپرم را دارند:

1-عدم ابتلای فرد اهدا کننده به بیماریهای ژنتیکی و عفونی

کلیه افراد اهدا کننده میبایست از نظر بیماریهای ژنتیکی و عفونی مانند ایدزو هپاتیت وسفلیس وتبخال تناسلی و سرطان و دیابت و خستگی مزمن و بیماریهای ارثی مانند سیستیک فیبروزیس، هموفیلی و تالاسمی و التهاب ریه و … مورد آزمایش قرار بگیرند تا جنین تشکیل شده سالم باشد، چونکه افرادی که داری بیماریهای مذکور باشند نمیتوانند اسپرم سالمی داشته باشند و به طبع جنین سالمی بوجود نخواهد آمد.

همچنین اهدا کننده نباید به بیماریهای ژنتیکی و روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی و مانند اینها مبتلا باشد

2- سن فرد اهدا کننده میبایست در محدوده 20 تا 40 باشد، زیرا که در این محدوده سنی اسپرم مردها از قدرت باروری و سلامت کافی بهتر برخوردار است.

3- انجام آزمایشات خون به صورت دوره ای و منظم

افراد اهدا کننده میبایست به طور منظم حداکثر 4 ماه یکبار آزمایشهای خون را انجام دهند که سلامت آنها از نظر بیماریهای مقاربتی و عفونی مورد تائید قرار گیرد.

4-سابقه پزشکی

فرد اهدا کننده میبایست سالم باشد و فاقد هر گونه بیماری موروثی در خانواده باشد و میبایست سابقه پزشکی مد نظر قرار گیرد که بیماریهای روانی یا عقب افتادگی یا معلولیت در خانواده فرد اهدا کننده وجود نداشته باشد.

به همین دلیل افرادی که به فرزند خواندگی قبول شده اند یا اطلاعی از سابقه پزشکی والدین خود را ندارند نمیتواننمی توان بعنوان اهدا کننده اسپرم قبول کرد.

5-کیفیت و کمیت نرمال اسپرم

فرد اهدا کننده قبل از اهدا اسپرم میبایست خود از نظر تعداد و کیفیت اسپرم مورد آزمایش قرار گیرد که توسط آزمایشگاه معتبر مرکز ناباروری این عمل انجام میگردد و مشخص میشود که فرد اهدا کننده توانائی اهدای اسپرم با کیفیت را دارد یا خیر؟ لازم است که بیش از 70 درصد از اسپرم های فرد اهدا کننده حرکت پیش رونده داشته باشند و حداقل 60 در صد آنها دارای مورفولوژی سالم باشد.

6-متاهل یا مجرد بودن فرد اهدا کننده

متاهل یا مجرد بودن اهداکننده، مشکل یا مزیتی برای گیرنده اسپرم ندارد.

7-رضایت اهدا کننده اسپرم

فرد اهدا کننده باید توسط پزشک مورد مشاوره قرار گیرد و آگاهی کامل نسبت به اینکار وحق و حقوق ووظایف خود داشته باشد.

8-سلامت عمومی اهدا کننده

فرد اهدا کننده میبایست سالم و ظاهری زیبا و بدون عیب داشته باشد یعنی نه بیش از حد چاق باشد ونه لاغر یا زشت باشدو از ضریب هوشی خوبی برخوردار باشد.

همچنین از نظر روحی و روانی و اجتماعی و… نرمال باشد و مشکل خاصی نداشته باشد.

9-سبک زندگی اهدا کننده اسپرم

فرد اهدا کننده نباید ازمواد مخدر و نوشیدنیهای الکلی استفاده کند. همچنین باید از رابطه جنسی متعدد با افراد مختلف پرهیز نماید چونکه ممکن است دچار بیماریهای واگیر دار شود.

10-انگیزه اهدا کننده اسپرم

فرد اهدا کننده میبایست از نظر روانی ومعنوی دارای روحیه قوی باشد و با نیت انجام کار خیر پا پیش گذاشته باشد. چنانچه اهدا کننده فقط دنبال مسائل مادی و پول باشد، فرد مناسبی برای اهدای اسپرم نیست.

روش بارداری با اسپرم اهدائی:

در این روش پس از آزمایشهای لازم بر روی خانم، از نظرسلامتی تخمک وتوانائی باروری، بعد از اینکه پزشک به یقین رسید که خانم مشکلی ندارد و دارای تخمک مناسب است، چرخه تخمک گذاری خانم توسط پزشک بکمک سونوگرافی مشخص میشود و همزمان با آزاد شدن تخمک خانم، دکتر عنایت الله ایزدی در مطب اسپرم فرد سالم وغریبه ای را به روش آی یو آی داخل رحم خانم تزریق میکند.

مسائل شرعی اسپرم اهدائی

خوشبختانه پنج نفر از مراجع محترم تقلید شیعـۀ ایران فتوا داده اند که تلقیح اسپرم اهدایی جایز است، که عبارتند از: آیت الله خامنه ای و آیت الله روحانی و آیت الله مظاهری (رئیس حوزه علمیه اصفهان) و آیت الله طباطبائی و آیت الله موسوی بجنوردی.

سه نفر دیگر از مراجع تقلیدکه در زیر نام برده می شوند فتوا داده اند که اسپرم اهدائی بشرطی جایز است که تخمک را از تخمدان بیرون کشیده و در محیط آزمایشگاه با اسپرم اهدایی لقاح انجام شود و جنینهای تشکیل شده را به رحم زن انتقال دهند، به این روش تلقیح، IVF با اسپرم اهدائی می گویند (آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سیستانی و آیت الله صانعی).

افرادی که قصد دارند از اسپرم اهدائی جهت درمان ناباروری در اصفهان استفاده کنند تماس بگیرند

به امید روزی که تمام زوجهای نابارور صاحب فرزندی سالم، صالح، باهوش و زیبا شده باشند. 32363136 – 031

وبسایت دکتر عنایت الله ایزدی: izadidr.ir 

وجود کودک در خانواده موجب آرامش و امید به آینده می شود

پایان

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا