گردشگری

خانه تاریخی تیزنو در دزفول

استان خوزستان شهری صنعتی و نفت خیز در جنوب ایران است، این استان شهرهای تاریخی و قدیمی زیادی رادر خود دارد، که هر جاذبه های تاریخی با ارزش و بناهای اصیل ایرانی و کهن را در خود جای داده اند. شهرهایی مانند: اهواز، شوشتر، دزفول، آبادان و… امروز آس چارتر در این مقاله قصد دارد، به معرفی یکی از بناهای تاریخی در شهر دزفول بپردازد، بناهایی که با قدمت و معماری هایشان نشانی از فرهنگ و تمدن اصیل ایران از دیرباز تا حال می باشد. آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده بلیط هواپیما ارزان در مشهد می باشد.

 معرفی خانه تیزنو

خانه های تاریخی یادگاری از زمان های خیلی دور که پر است از حرف های ناگفته خانه هایی که زمانی محل تردد ساکنینش بوده است، اما امروز خبری از آنها نیست، خانه هایی که یه روزی شاهد تمام خاطرات تلخ و شیرین بوده اند، خانه های قدیمی امروزه یکی از این جاذبه هایی هستند که دیدن از آن مارا به گذشته ها می برد خانه قدیمی تیز نو نیز یکی از این خانه های تاریخی و کهن مربوط به دوران صفویان در قدیمی ترین محله قلعه دزفول قرار دارد. این خانه مربوط به فردی بنام تیز نو بوده است که به همان نام نیز معروف گشته است، این خانه تاریخی درفهرست آثار ملی ایران به شماره 2573 به ثبت رسیده است و اکنون این خانه بعنوان اداره میراث فرهنگی مورد استفاده قرار گرفته است.

معماری خانه تیزنو

خانه تیز نو به شکل هشتی می باشد و از بخش هایی مانند: غلام کردش، شوادون، شبستان، می باشد، نمای این خانه آجرکاری می باشد، و با قوس های پنج و هفت تزئین شده است، این خانه شامل دو درب می باشد که در دو طرف ساختمان قرار دارد، که بعد از ورود از هر درب به قسمت خواجه نشین ها خواهید رسید، خواجه نشین ها یعنی سکوهایی برای نشستن برای میهمانان یا رهگذران می توانستن بر روی سکو ها نشسته و استراحت کنند. ورودی خانه را به شکل هشتی با سقفی هشتی دوازده ضلعی و هشت و نیم هشت می باشد، و سطح زمین آن با قلوه سنگ های رودخانه ای پوشش داده شده است، در سمت چپ قسمت پذیرایی و سمت راست آن اتاق های خصوصی و اندرونی خانه است.از وردی سمت چپ نیز به حیاط اصلی خانه خواهید رسید، که با پوشش از آجر و حوض آبی وباغچه ای زیبا و سرسبز در میان ان دلربایی می کند. شبستان این خانه حدود یک و نیم متر از سطح حیاط قرار گرفته است که شامل سه ورودی است، که با پله به حیاط ختم می شود.

 بهترین زمان بازدید از خانه تیزنو

همانطور که می دانید خوزستان گرمترین استان در ایران است، دزفول نیز یکی از شهرستان های استان خوزستان است که تابستان های فوق العاده گرمی را دارد، از این رو بهترین فصل برای سفر و بازدید از خانه تیز نو فصل های پاییز و زمستان و اوایل بهار می باشد.

جاذبه های نزدیک به خانه تیز نو

دزفول یکی از تاریخی ترین شهرهای استان خوزستان است، خانه تیز از جاذبه های تاریخی دوره صفویان است که یکی از جاهای دیدنی دزفول می باشد، شما می توانی علاوه بر بازدید از این خانه تاریخی از دیگر جاهای نزدیک به این خانه نیز دیدن نمایید. آسیاب های آبی، بازار کهنه، خانه تاریخی سوزنگر، حمام کرناسیان، روستای پامنار، روستای لیوس و دریاچه شیهون… از جمله جاهای دیدنی در دزفول است که می توانید بعد از بازدی از خانه تاریخی تیز نو سری هم به اینجاها بزنید. در ادامه توضیح مختصری از این جاهای دیدنی را در اختیار شما قرار می دهیم.

 روستای پامنار

یکی از جاذبه های زیبا در دزفول روستای سرسبزپامنار که در محدوده سد دز و کرخه قرار گرفته است، این روستای گردشگریدر فاصله 40 کیلومتری شهر دزفول و درمیان دامنه های کوه های زاگرس و روبه روی دریاچه شیهون واقع شده است، این روستا جاذبه های دیدنی مانند: قلعه تاریخی شاداب و قبرستان مشهور آن است، این روستا درقسمت پشت سد دز بهشت زیبا و وصف ناپذیری را پیش شما قرار می دهد از دیدن این روستای زیبا شگفت زده خواهید شد، به شما پیشنهاد می کنیم در سفر به دزفول وبعد از بازدید خانه تاریخی تیز نو حتما از این روستای سرسبز وجذاب دیدن نمایید.

آدرس روستای پامنار: استان خوزستان، 40کیلومتری دزفول، شمال شرقی منطقه سردشت.

بازار کهنه

بازار با قدمتی 200 سله یکی از کهن ترین بازارها در دزفول می باشد، این بازار دارای بخش های مختلفی مخصوص به یک صنف دارد، راسته هایی مانند: بازار بزازان، بازار زرگران، بازارخراطان، بازار آهنگران و… می باشد، در این بازار انواع صنایع دستی، کپو، کرتله بافی، گلیم بافی، سجاده بافی، ورشوسازی، طلاسازی، نمدمالی ارائه می گردد. همچنین در این بازار مقبره شیخ اسماعیل قصری و چندین کاروانسرا و و دو بنای مخروبه نیز وجود دارد. این بازار تاریخی یکی از جاذبه های تاریخی دزفول که در نزدیکی خانه تاریخی تیز نو است، این بازار 2 آبان ماه سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس بازار کهنه: استان خوزستان، دزفول، خیابان امام خمینی شمالی

آسیاب های آبی

یکی از با ارزشترین آثارهای تاریخی در دزفول سازه های آبی است که بر روی رودخانه دز واقع شده است، نخستین اسیاب های آبی در دوران ساسانیان در دزفول برای آرد کردن گندم ساخته شد، تعداد این آسیاب ها به 50 تا 60 حلقه می رسد، برخی از این آسیاب ها به دلیلی طغیان رودخانه خراب شده اند و فقط تعدا کمی حدود 20 تا از این آسیاب ها به جا مانده است، آسیاب های آبی در دزفول در اسفندماه سال 1390 در سازمان میراث فرهنگی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

آدرس آسیاب های آبی: استان خوزستان، دزفول، رود دز

حمام کرناسیان

حمام کرناسیون یکی از قدیمی ترین آثارباستانی دوران زندیه می باشد، مساحت این حمام حدود 900 متر و شامل دوبخش زنانه و مردانه می باشدو همچنین بخش هایی مانند: گرمخانه، سربینه، دالان ورودیو سرویس بهداشتی می باشد. این حمام تاریخی امروزه به موزه ی مردم شناسی دزفول تبدیل شده است، حمام کرناسیان در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است. در سفر به دزفول از این حمام تاریخی حتما دیدن نمایید. شمت می توانید با تهیه بلیط هواپیما شیراز اهواز لحظه آخری از سایت آس چارتر از تخفیفات و مزایای ویژه ای برخوردار شوید. آس چارتر این امکان را به شما می دهد تا باکمتر از سه دقیقه بلیط خود را به راحتی و با کمترین وقت و هزینه دریافت نمایید.

آدرس حمام کرناسیان: استان خوزستان، دزفول، محله کرناسیون

دریاچه شیهون

دریاچه شیهون یکی از زیباترین دریاچه های ایران و دیدنی ترین جاذبه های زیبای دزفول می باشد، که سد دز نیز بر روی این دریاچه ساخته شده است، مساحت این دریاچه بخاطر کم آبی و پرآبی متغیر است، که در بیشترین حالت پر آبی به 60 هزار هکتار و عمق آن به 50 مترمی رسد، در داخل دریاچه چند زیره کوچک با درختانی مانند: کنار، بادام کوهی بید و کلخنگ زیبا خودنمایی می کنند و چشم انداز بی تظیری را پدید آورده اند. اب این دریاچه از کوه های زاگرس و دو رودخانه اصلی سزار و رود بختیاری سرچشمه می گیرد. در اطراف این دریاچه جانوران کوچکی مانند: روباه، و خرگوش، تیهو، کبک زندگی می کنند. درون دریاچه نیز ماهی های قزل آلا وجود دارد. شما می توانید در بازدید از این دریاچه زیبا به تفریحات لذت بخشی مانند: قایق سواری، ماهیگیری، روستا گردی و عکاسی بپردازید.

آدرس دریاچه سیحون: استان خوزستان، 23 کیلومتری شمال شرق اندیمشک، مجاور روستای پامنار

آدرس خانه تیزنو: ایران، استان خوزستان، دزفول، ضلع شرقی میدان اصلی محله قلعه

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا