صورت

درمان جوش های سرسیاه با روش های خانگی

دانه‌های سیاه ریزی که بر روی صورت ظاهر می‌شوند و در واقع همان جوش سرسیاه است، صاف و یکدست بودن پوست را دچار اختلال می‌کنند و ظاهر زیبای صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در بسیاری از مواقع این جوش‌های سرسیاه به صورت ناگهانی ظاهر نمی‌شوند و برای سال‌های متمادی خصوصاً از زمان نوجوانی جایگاه خود را حفظ می‌کنند. این جوش‌های سر سیاه قدیمی اغلب بر روی بینی وجود دارند و قصد ندارند از بین روند. در بسیاری از موارد افراد برای از بین بردن این دانه‌های ریز از پاک‌کننده‌های صورت، ماسک صورت، لایه‌بردارها و دیگر محصولات استفاده می‌کنند ولی متأسفانه معمولاً هم به نتیجه مورد انتظار دست پیدا نمی‌کنند.

با توجه به اینکه نوع پوست افراد و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنند متفاوت است، نتیجه‌ای که بعد از استفاده از روش‌های درمانی هم حاصل می‌شود، متفاوت است. برخی افراد در شرایط مختلف دچار التهاب پوستی می‌شوند و یا آکنه‌های زیرپوستی و قرمز روی صورتشان نمایان می‌شود و برخی دیگر دچار جوش‌های سر سیاه می‌گردند.

جوش سر سیاه چیست؟

علت جوش سر سیاه صورت و همچنین جوش سر سفید در اصل منافذ بسته شده پوست است. زمانی که پوست مرده، ذرات آلوده هوا و چربی درون منافذ پوست به دام می‌افتند، جوش سر سیاه ظاهر می‌شود. فرق جوش سر سیاه و سر سفید در این است که جوش سر سیاه در برابر هوا باز است و همین باعث می‌شود که به رنگ سیاه در بیاید ولی جوش سر سفید معمولاً دارای پوشش نازکی از پوست است که آنها را در برابر هوا محافظت می‌کند و به همین دلیل به رنگ سفید باقی می‌مانند. منافذ بسته شده سلول‌های پوستی، باکتری‌های به وجود آورنده آکنه را جذب می‌کنند و می‌توانند به آکنه‌های بزرگ تبدیل شوند.

برای اینکه بتوانید از شر جوش‌های سر سیاه صورت و یا حتی همان جوش‌های سر سفید رها شوید، باید منافذ پوست را از آلودگی و ذرات به دام افتاده پاک کنید. به منظور پاکسازی جوش سر سیاه، صورت خود را دو بار در روز بشویید و مطمئن شوید که ذرات آلوده هوا و همچنین مواد آرایشی روی صورتتان به خوبی پاک‌شده‌اند و یا از نوعی نیستند که منافذ پوست را خفه کنند. استفاده از لایه‌بردارهای پوست هم می‌توانند این ذرات مزاحم را از سطح پوست پاک کنند.

بهترین مواد برای رفع جوش سر سیاه صورت

افرادی که از داشتن جوش سر سیاه اذیت می‌شوند، حتماً روش‌های مختلفی را برای نابودی آنها امتحان کرده‌اند. پس بهتر است که این بار به سراغ لایه‌بردارها بروید که با داشتن مواد تشکیل‌دهنده کارآمد، قادرند منافذ پوستی را تمیز کنند و پوست را لایه‌برداری کنند تا سلول‌های مرده هم از بین بروند و چیزی برای بستن این منافذ روی سطح پوست باقی نماند. لایه‌بردارهایی که دارای سالیسیلیک اسید و رتینول هستند به خوبی می‌توانند این وظیفه را به انجام برسانند و پوستی یک دست به شما هدیه کنند.

سالیسیلیک اسید در درمان جوش‌های غیر ملتهب ایده آل است چون می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند و چربی اضافی پوست، سلول‌های مرده، ذرات آلوده و باکتری‌هایی که منافذ را بسته‌اند، بیرون بکشد. در مورد رتینول هم باید گفت رشد سلولی و جایگزینی سلول‌ها را تحریک می‌کند که موجب باز شدن منافذ شما می‌شود و همچنین با تمیز کردن چربی اضافه محبوس شده، باعث نفوذ و اثرگذاری بیشتر دیگر محصولات بهداشتی مورد استفاده می‌شود. رتینول خاصیت خشک‌کنندگی پوست هم دارد و موجب از بین بردن چربی اضافی پوست می‌شود و از این طریق هم می‌تواند از ایجاد جوش سر سیاه به دلیل چربی بیش از حد پوست جلوگیری کند. زمان اثرگذاری رتینول بر روی پوست‌های مختلف، متفاوت است و از چند روز تا چند هفته و حتی چند ماه طول می‌کشد تا نتیجه‌ای که می‌خواهید را نشان دهد. ولی نتایج حاصله از استفاده رتینول بر اساس مطالعات و تحقیقات گوناگون ثابت شده است، فقط کافی است کمی صبور باشید.

استفاده بیش از حد از یک محصول بهداشتی و یا حتی لوازم آرایشی هم می‌تواند باعث بروز جوش سر سیاه و سر سفید شود. اگر از اسکراب بیش از حد استفاده کنید، جوش‌های صورت ملتهب و قرمز می‌شوند و برای بروز انواع عارضه‌های پوستی مستعد می‌شوند. حتی ممکن است با اسکراب زدن دقیقاً برعکس تصوری که دارید، سلول‌های مرده پوست درون منافذ گیر کنند! پس اگر پوستی حساس دارید، برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه و سلول‌های مرده پوستی، از اسکراب‌های خشن و با دانه‌های گرانولی بزرگ و زبر دوری کنید.

زمانی که از پاک کننده و شوینده‌های صورت جدید استفاده می‌کنید و یا یکی از محصولاتی که همیشه به کار می‌بردید را حذف کرده‌اید، به تغییراتی که روی پوستتان ایجاد می‌شود دقت کنید. اگر محصولات جدید باعث سوزش پوست و ایجاد التهاب و قرمزی می‌شوند، بدانید که مناسب پوست شما نیستند. اگر نمی‌دانید محصول جدید برای پوستتان مناسب است یا نه، روی نقطه کوچکی از گردن یا کنار صورت آن را تست کنید تا واکنش پوستتان را ببینید.

ترکاندن جوش سر سیاه

برای اینکه بتوانید آنچه درون جوش سر سیاه نهفته شده است را خارج کنید به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته می‌توانید برای در آوردن جوش سر سیاه هم خودتان در خانه اقدام کنید ولی این کار چندان پیشنهاد نمی‌شود. دست‌کاری کردن جوش سر سیاه و سر سفید و کندن آنها باعث التهاب پوست می‌شود و می‌تواند باعث آکنه، جوش و حتی عفونت گردد. پس اگر درون خانه این کار را انجام می‌دهید حتماً با دست تمیز یا وسایل استریل شده جوش سر سیاه را خالی کنید و بعد از آن صورت خود را بشویید. از وسایل تیز و برنده برای این کار استفاده نکنید. بهتر است کار را به کاردان بسپارید!

حقیقت این است که درمان قطعی جوش سر سیاه وجود ندارد و یا حداقل سریع و تضمین شده نیست. بعد از هر اقدامی همچنین باید مراقبت‌های پوستی در آینده هم انجام شود. در برخی افراد که این جوش‌ها تبدیل به آکنه می‌شود، بعد از آن از بین می‌رود و البته این نکته به ژنتیک فرد و هورمون‌های او بستگی دارد. برای اینکه بتوانید از درمان این جوش‌های سر سیاه مطمئن شوید، پزشک زیبایی کمک بزرگی به شما می‌خواهد. تنها کافی است کمی پول و زمان خرج کنید.

چگونه جوش سرسیاه از بین ببریم؟

یکی از روش‌هایی که برای از بین بردن جوش سر سیاه مؤثر است، این است که چربی پوست خود را کنترل کنید، می‌توانید از محصولات مناسب پوست چرب استفاده کنید ولی هرگز رطوبت رسانی پوست را فراموش نکنید. تصور نکنید که چون پوست چربی دارید نیاز به کرم مرطوب‌کننده ندارید، این کرم قرار است آب‌رسانی صورت شما را انجام دهد و نه چربی رسانی! پس حتماً کرمی سبک و فاقد چربی انتخاب کنید که پوستتان را مرطوب نگه دارد.

استفاده از چسب جوش سرسیاه که به صورت محصولات کارخانه‌ای به فروش می‌رسد، در تخلیه منافذ بسته شده تأثیر خوبی دارند. گاهی جوش‌های سر سیاه به دلیل حضور موهای ریز کوچک خصوصاً روی بینی تیره‌تر به نظر می‌رسند، پس این چسب جوش سرسیاه بینی قادر هستند موهای زائد را هم خارج کنند. حتی ماسک‌های زغال فعال هم به دلیل خاصیت بالا در نفوذ کردن به منافذ پوست، تا حد زیادی می‌تواند برای درمان جوش سر سیاه مؤثر باشد. آنچه که برای درمان و پیشگیری از جوش سرسیاه باید در نظر بگیرید، این است که بعد از درمان فعلی جوش‌ها، برای اینکه دوباره به آنها مبتلا نشوید، باید مراقبت‌های پوستی را جدی بگیرید و حتماً بعد از بازگشت به خانه صورتتان را با شوینده و پاک‌کننده‌های مخصوص بشویید و سپس با استفاده از کرم مرطوب کنید. استفاده از ماسک جوش سرسیاه و لایه‌بردارها را هم در برنامه مراقبتی خود قرار دهید.

درمان های خانگی جوش سرسیاه

در ادامه با روش های طبیعی و خانگی درمان جوش های سرسیاه آشنا خواهید شد.

جوش شیرین (بیکربنات سدیم)

جوش شیرین

جوش شیرین یک روش مؤثر برای درمان جوش سرسیاه و آکنه است زیرا کمک می‌کند ناخالصی‌های روی پوست پاک شود.

 • دو قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با آب‌معدنی مخلوط‌کنید.
 • سپس به‌آرامی بر روی ناحیه آسیب‌دیده پوست ماساژ دهید و پس از چند دقیقه با آب گرم بشورید.
 • این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

دارچین

دارچین

از دارچین نیز می‌توان برای حذف و جلوگیری از جوش‌ها استفاده نمود.

 • یک قاشق چای‌خوری از پودر دارچین را با آب‌لیمو و یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه (اختیاری) مخلوط‌کنید تا خمیری درست شود و سپس آن را بر روی صورت خود بگذارید. پس از 10 تا 15 دقیقه صورت خود را با آب بشورید.
 • همچنین برای درمان جوش سرسیاه می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از پودر دارچین را با عسل مخلوط‌کنید تا خمیری درست شود و قبل از خواب بر روی منطقه آسیب‌دیده اعمال کنید و در هنگام صبح صورت خود را با آب بشورید. برای گرفتن بهترین نتایج این کار را به مدت 10 روز انجام دهید.

بلغور جو دو سر

جودوسر

ترکیب کردن بلغور جو دوسر با ماست برای حفظ پوست عالی است.

 • یک قاشق چای‌خوری عسل و آب چهار گوجه‌فرنگی را با مقداری بلغور جو دو سر مخلوط‌کنید تا خمیری درست شود. آن را بر روی پوست خود قرار دهید. پس از 10 دقیقه با آب پوست خود را بشورید. برای روشن شدن پوست این کار را مرتب تکرار کنید.
 • همچنین برای از بین بردن جوش سرسیاه می‌توانید دو قاشق غذاخوری بلغور جو دو سر را با 3 قاشق غذاخوری ماست و مقدار کمی آب‌لیمو و روغن‌زیتون مخلوط‌کنید تا خمیری حاصل شود و آن را بر روی کل صورت خود قرار دهید و پس از چند دقیقه صورت خود را با آب بشورید.

لیمو

لیمو برای درمان آکنه و جوش سرسیاه مورداستفاده قرار می‌گیرید، زیرا می‌توان جوش را از بین ببرد. همچنین مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در آب‌لیمو برای انواع مشکلات پوستی مناسب است.

 • چند قطره عسل را نصف لیمو مخلوط‌کنید و بر روی پوست خود لیمو را قرار دهید و پس از 10 دقیقه آن را بردارید. این کار را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.
 • همچنین شما می‌توانید از آب‌لیمو تازه با شیر یا گلاب برای ایجاد پاک‌کننده صورت چند بار در هفته استفاده کنید.

چای سبز

چای سبز

چای سبز نیز می‌تواند برای درمان جوش سرسیاه مورداستفاده قرار گیرد.

 • یک قاشق چای‌خوری از برگ‌های چای سبز خشک را با مقداری آب مخلوط‌کنید تا خمیری حاصل شود.
 • به مدت 2 تا دقیقه بر روی بر روی پوست خود به‌آرامی بمالید و این اسکراب منافذ را از بین می‌برد.
 • سپس با آب آشامیدنی پوست خود را بشورید.

عسل

کیفیت متعادل‌کننده موجود در عسل برای درمان جوش سرسیاه مناسب است. عسل سبب روشن‌سازی و از بین رفتن جوش‌ها می‌شود.

 • مقداری عسل را بر روی صورت خود به مدت 10 دقیقه قرار دهید.
 • سپس صورت خود را با آب گرم بشورید.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه برای سوختگی‌های جزئی به کار می‌رود و همچنین می‌توان برای از بین بردن جوش سرسیاه از آن استفاده کرد.

 • پودر زردچوبه را با دو قاشق غذاخوری عصاره نعناع مخلوط‌کنید و سپس بر روی منطقه آسیب‌دیده اعمال کنید. سپس صبر کنید به مدت چند دقیقه تا خشک شود و منطقه آسیب‌دیده را با آب گرم بشورید.
 • همچنین شما می‌توانید پودر چوب صندل، پودر زردچوبه و شیر را باهم مخلوط‌کنید تا خمیری حاصل شود و آن را به مدت 10 دقیقه بر روی قسمت آسیب‌دیده قرار دهید و سپس با آب بشورید.

نمک اپسوم (منیزیم سولفات)

نمک اپسوم (منیزیم سولفات)

یکی دیگر از روش‌های مؤثر و طبیعی برای درمان جوش سرسیاه نمک اپسوم است.

 • یک قاشق چای‌خوری نمک اپسوم را با چند قطره ید در مقداری آب گرم مخلوط‌کنید تا نمک به‌طور کامل حل شود و سپس اجازه دهید تا سرد شود.
 • مقداری پنبه را به این مخلوط آغشته کنید و در منطقه آسیب‌دیده استفاده کنید. اجازه دهید تا مخلوط خشک شود و سپس آن منطقه آسیب‌دیده را بشورید.

آرد ذرت

آرد ذرت

آرد ذرت به‌عنوان یک ساینده سبب تمیز کردن پوست شما و مسدود کردن حفره‌ها می‌شود.

 • یک قاشق غذاخوری آرد ذرت با شیر یا آب مخلوط‌کنید.
 • قبل از استفاده از مخلوط پوست خود را بخار دهید و سپس مخلوط را به پوست اعمال کنید و با حرکات دایره‌ای پوست خود را ماساژ دهید.
 • بعد از چند دقیقه پوست خود را با آب سرد بشورید.

شنبلیله

شنبلیله

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای درمان جوش سرسیاه شنبلیله است.

 • مقداری از برگ‌های تازه شنبلیله را خرد و له کنید و سپس باکمی آب مخلوط‌کنید.
 • آن را در منطقه آسیب‌دیده اعمال کنید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس پوست خود را با آب آشامیدنی شستشو دهید.
 • این درمان را روزانه استفاده کنید.
4.7/5 - (4 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع
digikaladoctornim

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا