بارداری و اطفال

از کجا بفهمم آمادگی بچه دار شدن دارم؟

آیا ما آمادگی بچه‌دار شدن داریم؟ سؤالی قدیمی که تقریباً تمام زوج‌ها از همدیگر می‌پرسند.

بااینکه کتاب‌ها، سمینارها، کلاس‌ها و منابع بی‌شمار دیگری برای کمک به والدین وجود دارد کارشناسان توافق دارند درواقع هیچ راهی برای درک اینکه چه مامان یا بابایی می‌شوید نیست تا زمانی که در موقعیت‌های سخت مراقبت از یک نوزاد قرار بگیرید و حتی بعدازاین هم ممکن است احساس کنید ندانید چه کاری باید انجام دهید.

استفانی آ لیری روان‌شناس بالینی و کارشناس والدین می‌گوید: “درواقع هیچ راهی نیست که بتوان آمادگی زوج برای بچه‌دار شدن را فهمید چون درس‌هایی در زندگی هست که فقط زمانی لازم است آن‌ها را یاد بگیرید که به عنوان یک پدر و مادر بتوانید آن‌ها را درک کنید.

هیچ‌کس نمی‌تواند برای عشق بی‌نظیری که شما احساس خواهید کرد آمادگی قبلی داشته باشد. عشقی که شما را درباره تصمیمات قبلی زندگیتان به شک می‌اندازد، اضطراب درک اینکه کودکتان کاملاً به شما وابسته است (حتی بااینکه شما همیشه مطمئن نیستید بهترین چیست) و هیچ راهی نیست تا ساعت‌های خوابتان با وجود تغذیه شبانه کودک و در آغوش گرفتن او هر روز صبح زود مثل همیشه باشد”.

بااینکه پدر مادر بودن وظیفه‌ای همیشگی است موارد مهمی هست که می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید آیا از هر لحاظی برای پذیرفتن عضو جدید خانواده آماده هستید یا خیر.

نشانه های آمادگی زوجین برای بچه دار شدن

در ادامه توصیه‌های مشاوران را درباره چند عامل قابل‌توجه که برای تصمیم به بچه‌دار شدن باید آن‌ها را در نظر داشت می‌خوانید.

آمادگی برای بچه دار شدنآمادگی و گرفتن تصمیم برای بچه دار شدن

1. اهمیت سلامت جسمانی برای بچه‌دار شدن

آیا خوب می‌خوابید؟ ورزش می‌کنید؟ رژیم غذایی خوبی دارید؟ نه‌تنها این موارد برای سلامت شما مهم هستند بلکه اگر می‌خواهید برای نه ماه حمل یک نوزاد آماده‌باشید لازم است بدنتان با ویتامین‌های مناسب و مواد مغذی موردنیاز جنین تأمین شود.

اگر نتوانید از خودتان خوب مراقبت کنید نمی‌توانید از آن کوچولو هم مراقبت کنید. موضوع ارزش دادن به خود و درک این موضوع است که شما مهم هستید و باید ارزش و اهمیت خود را بدانید. اگر بتوانید به‌خوبی از خودتان مراقبت کنید و آمادگی جسمانی برای بچه‌دار شدن را درک کرده باشید پس می‌توانید از دیگران هم به‌خوبی مراقبت کنید.

2. اهمیت سلامت روان برای بچه‌دار شدن

آوردن یک بچه به دنیا چیزی جز تجربه‌ای شگفت‌انگیز نیست اما این تجربه استرس‌زا، ظرفیت ذهنی و احساسی شما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. با بچه‌دار شدن، شما تغییرات هورمونی، اختلال در خواب و یک دگرگونی کلی در اولویت‌ها و انتظارات را تجربه می‌کنید. به همین دلیل مهم است از خودتان به‌خوبی مراقبت کنید تا بتوانید در آینده از بچه خودتان مراقبت کنید.

جستجو برای درمانگران متخصص، پیوستن به گروه‌های پشتیبانی درزمینهٔ بچه‌داری و دسترسی داشتن به دوستان و خانواده برای اطمینان از داشتن روابطی دوستانه و مطمئن راهی عالی برای این واقعیت است که شما آمادگی ذهنی برای بچه‌دار شدن را دارید.

3. آمادگی احساسی برای بچه‌داری

آمادگی جسمانی برای پدر مادر شدن کافی نیست. کنترل داشتن روی رفتار خود، همدلی، توانایی برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی، توانایی اولویت دادن نیازهای دیگران به نیازهای خودتان، درک متقابل و همدستی با همسرتان، توانایی تعهد به یک بچه برای یک عمر و درواقع آمادگی احساسی برای بچه‌دار شدن تنها چند موضوعی است که باید قبل از تصمیم برای بچه‌دار شدن در نظر داشته باشید.

قسمتی از اطمینان شما برای داشتن این ویژگی‌های احساسی این است که برای تشکیل خانواده رضایت کامل داشته باشید. اگر حس می‌کنید هنوز ماجراجویی‌هایی هست که می‌خواستید انجام دهید پس احتمالاً تعهد به مراقبت از یک بچه هنوز برای شما ناخوشایند به نظر می‌رسد و احساس می‌کنید سبک زندگی شما را محدود می‌کنند.

تا زمانی که حس می‌کنید حاضر نیستید به‌جای ماجراجویی‌های عجیب‌وغریب زندگی آرام‌تری برای بزرگ کردن یک بچه داشته باشید برای بچه‌دار شدن صبر کنید.

آمادگی برای بچه دار شدنداشتن سرمایه مالی، ملاک مهمی قبل از تصمیم به بچه دار شدن

4. اهمیت ثبات شغلی برای بچه‌دار شدن

همان‌طور که هر پدر و مادری به شما خواهد گفت، بچه داشتن یک خرج جدی در زندگی است. درواقع، بیشتر پدر مادرها تا زمانی که بچه‌ها 18 ساله شوند حداقل باید ناخواسته میلیون‌ها تومان خرج او کنند. اگر با حقوق ماهیانه ناچیزی زندگیتان را می‌گذرانید نمی‌توانید غذا و خوراک و دیگر الزاماتی را که یک بچه نیاز دارد فراهم کنید و البته نباید خرج‌های اضطراری غیرمنتظره‌ای را که پیش می‌آید فراموش کرد.

اگرچه پول تنها عامل مهم در آمادگی والدین برای بچه‌دار شدن نیست اما آمادگی و ثبات مالی برای بچه‌دار شدن، در موفقیت شما برای ایجاد ثبات در نیازهای خانوادگی برای بچه و رشد او اهمیت زیادی دارد. لازم نیست آنچه فراهم می‌کنید کامل و بی‌عیب و نقص باشد اما این موارد باید حتماً برای بچه کافی باشند.

5. تأثیر درخواست و پذیرش کمک برای بچه‌داری

در دنیای مدرن امروز ما، بار سنگین بزرگ کردن و تربیت یک بچه روی شانه‌های پدر و مادرها است و این وظیفه می‌تواند بسیار مشکل باشد. توانایی برای درخواست بدون تردید برای کمک و پذیرش آن‌وقتی کسی به شما کمک می‌کند به موفقیت والدین در بچه‌داری کمک می‌کند.

اگر با کمک خواستن برای نگهداری از بچه و نیازمند بودن در این زمینه مشکل‌دارید کمک خواستن در خانه، محل کار یا از دوستان و آشنایان را تمرین کنید و تمام تلاشتان را بکنید تا به‌جای گفتن “معذرت می‌خواهم” از عبارت “متشکرم” استفاده کنید چون احتیاج به کمک و پشتیبانی چیزی نیست که به خاطر آن لازم باشد معذرت‌خواهی کنید.

6. آمادگی برای تغییر برنامه‌های روزانه در بچه‌داری

به یاد داشته باشید نوزاد تفاوت بین صبح و شب یا ساعت 5 صبح و 5 عصر را متوجه نمی‌شود. این یعنی شما باید خودتان را با تغییرات مدام برنامه روزمره‌تان یا کمبودهایی در آن وفق دهید. اگر در مرحله‌ای از زندگیتان هستید که بتوانید برنامه‌های از قبل تعیین‌شده‌تان را رها کنید و بپذیرید که ممکن است کارها همیشه طبق برنامه پیش نروند راحت‌تر می‌توانید با پدر مادر شدن کنار بیایید.

اگر بچه‌دار شدن برای شما موضوعی مهم است بهتر است تغییر در برنامه‌ریزی‌های روزمره‌تان و تعهدات روزانه‌تان به انجام کارها را تمرین کنید تا ببینید آیا می‌توانید خودتان را با آن وفق دهید یا خیر. اگر شخصی هستید که صبح‌ها ورزش می‌کنید در صورت لزوم به‌جای برنامه تمرین و ورزشتان در صبح، عصرها به کلاس ورزش بروید.

آمادگی برای بچه دار شدنآمادگی احساسی والدین برای پذیرش کودک

7. اهمیت پذیرش بی‌عیب و نقص نبودن والدین در بچه‌داری

هیچ‌کس نمی‌خواهد احساس کند یک بازنده است اما اگر معیار پدر مادر بودن کامل و بی‌عیب و نقص بودن باشد نه‌تنها امری غیرواقعی است بلکه می‌تواند پدر و مادر شدن را منجر به عذاب روحی و پریشانی کند. اگر توانایی پذیرش اشتباه کردن را دارید بهتر می‌توانید با استرس پدر و مادر شدن کنار بیایید. بچه‌ها با دستورالعمل به دنیا نمی‌آیند و اوقاتی پیش می‌آید که همه‌چیز را خراب کنید.

پس بهتر است از قبل آمادگی همه‌چیز را داشته باشید.

8. آمادگی شما برای یادگیری، تغییر و رشد در بچه‌داری

مادر و پدر بودن روندی رو به رشد است. این موقعیت، هرکسی را تغییر می‌دهد. هیچ راهی برای آمادگی قبلی مادر و پدر شدن وجود ندارد مگر تمایل به بله گفتن به رشد و تغییر.

اگر شخصی هستید که سرسختانه به افکارتان پایبند هستید و حاضر نیستید به این راحتی‌ها افکار و باورهایتان را تغییر دهید و خودتان را به‌جای کسی دیگر بگذارید و موضوعی را از دیدگاه او هم ببینید باید کمر همت ببندید و برای انعطاف‌پذیر شدن قبل از بچه‌دار شدن روی خودتان کار کنید و آماده شوید.

4.3/5 - (6 امتیاز)
منبع
delgarmگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا