داروشناسی

ایندومتاسین | موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض جانبی

ایندومتاسین به‌عنوان داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی شناخته می‌شود (NSAID).

تبلیغات

موارد مصرف ایندومتاسین

ایندومتاسین برای از بین بردن درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز، نقرس، بورسیت و تاندونیت استفاده می‌شود. همچنین برای از بین بردن درد ناشی از بیماری‌های مختلف دیگر استفاده می‌شود.

ایندومتاسین با مسدود کردن تولید مواد طبیعی خاصی که موجب التهاب می‌شوند، عمل می‌کند. این تأثیر باعث کاهش تورم و درد می‌شود.

اگر تحت درمان یک بیماری مزمن مانند آرتروز هستید، در مورد درمان‌های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود از پزشک مشورت بگیرید.

نحوه مصرف ایندومتاسین

قبل از شروع مصرف ایندومتاسین و هر بار شروع مجدد آن، راهنمای دارویی ارائه‌شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

تبلیغات

این دارو را به‌صورت خوراکی طبق دستور پزشک، معمولاً ۲ تا ۳ بار در روز با یک لیوان آب کامل (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی‌لیتر) مصرف کنید.

حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر هنگام مصرف این دارو ناراحتی معده بروز کرد، آن را با غذا، شیر یا آنتی‌اسیدها مصرف کنید.

دوز ایندومتاسین بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می‌شود. در کودکان نیز دوز دارو بر اساس وزن تعیین می‌شود.

برای کاهش خطر ابتلا به خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، این دارو را در دوز مؤثر طی کوتاه‌ترین دوره زمانی ممکن مصرف کنید.

دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر از دوره‌ای که تجویزشده مصرف نکنید و دفعات مصرف را افزایش ندهید.

تبلیغات

برای بیماری‌های در حال پیشرفت مانند آرتریت، مصرف این دارو را طبق تجویز پزشک ادامه دهید. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

در بیماری های خاص (مانند آرتروز) اگر دارو به‌طور منظم مصرف شود، ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا متوجه فواید و تأثیر دارو شوید.

اگر مصرف این دارو را بر اساس نیاز مصرف می‌کنید (بدین معنی که طبق برنامه منظم آن را مصرف نمی‌کنید)، به یاد داشته باشید که داروهای ضد درد اگر در هنگام بروز اولین علائم درد مصرف شوند، بهترین اثربخشی را دارند.

اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، ممکن است دارو به‌خوبی عمل نکند. اگر وضعیت شما بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی کپسول ایندومتاسین

با مصرف این دارو ناراحتی معده، سوزش سر دل، سردرد، خواب‌آلودگی یا سرگیجه ممکن است رخ دهند. اگر هرکدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فوراً پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

تبلیغات

به یاد داشته باشید که پزشک بدین دلیل این دارو را تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

ایندومتاسین ممکن است فشارخون شما را افزایش دهد. فشارخون خود را به‌طور مرتب بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هرکدام از این موارد بعید، اما جدی بروز کرد، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)
 • تغییرات ذهنی / خلقی
 • بلع دردناک/دشوار
 • علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا / پا)
 • خستگی غیرمعمول
 • افزایش غیرطبیعی یا ناگهانی وزن

در صورت بروز هر یک از این موارد نادر اما بسیار جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر مقدار ادرار)
 • سفتی بدون دلیل در ناحیه گردن

این دارو به‌ندرت می‌تواند بیماری کبدی جدی (احتمالاً کشنده) ایجاد کند.

تبلیغات

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. بااین‌حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، ازجمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به‌ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

ایندومتاسینهمه چیز درباره ایندومتاسین

موارد احتیاط در مصرف قرص ایندومتاسین

قبل از مصرف ایندومتاسین، اگر به این دارو یا به آسپرین یا دیگر NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید.

این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را در مورد سوابق پزشکی خود مطلع کنید، به‌ویژه سوابقی همچون:

 • آسم (شامل سابقه ضعف تنفس پس از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی)
 • خونریزی یا مشکلات لخته شدن
 • پولیپ بینی
 • بیماری‌های قلبی (مانند حمله قلبی)
 • فشارخون بالا
 • بیماری کبد
 • مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، تکرر ادرار)
 • سکته مغزی

با مصرف داروهای ضدالتهابی، ازجمله ایندومتاسین، مشکلات کلیوی ممکن است رخ دهند.

تبلیغات

اگر دچار کمبود آب بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی باشید، سالخورده باشید یا اگر داروهای خاصی را مصرف کنید احتمال بروز مشکلات بیشتر است.

برای جلوگیری از کم شدن آب بدن طبق دستور پزشک مقدار زیادی مایعات بنوشید، در صورت تغییر مقدار ادرار، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب‌آلودگی شود. الکل یا ماری‌جوانا می‌تواند موجب سرگیجه یا خواب‌آلودگی بیشتر شود.

از رانندگی، استفاده از ماشین‌آلات یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به‌ویژه هنگامی‌که همراه با این دارو مصرف شود، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

تبلیغات

از مصرف الکل بپرهیزید و سیگار را ترک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

قبل از جراحی، پزشک یا دندان‌پزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (ازجمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) مطلع سازید.

این دارو ممکن است شما را به نور خوشید حساس‌تر کند. زمان قرارگیری در معرض نور خورشید را محدود کنید.

از برنزه کردن خودداری کرده و از لامپ‌های فرابنفش دوری‌کنید. هنگام خروج از منزل از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید و لباس‌های مناسب بپوشید.

در صورت استفاده از این دارو در افراد سالخورده رعایت احتیاط توصیه می‌شود، زیرا سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو داشته باشند، به‌ویژه خونریزی معده و مشکلات کلیوی.

ایندومتاسین در کودکان

کودکان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به‌ویژه مشکلات جدی کبدی داشته باشند.

هنگام استفاده از این دارو در کودکان، احتیاط کنید. در مورد خطرات و مزایای درمان با این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

ایندومتاسین در بارداری

قبل از استفاده از این دارو، زنان در سن باروری باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات (مانند سقط‌جنین، دشواری در باردارشدن) صحبت کنند.

اگر باردار هستید یا اگر قصد بارداری دارید، با پزشک خود مطرح کنید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود.

مصرف ایندومتاسین در سه‌ماهه اول و آخر بارداری به علت آسیب احتمالی به نوزاد و تداخل در زایمان طبیعی توصیه نمی‌شود.

این دارو به شیر مادر انتقال می‌یابد و ممکن است علائم نامطلوب در نوزاد شیرخوار ایجاد کند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز با ایندومتاسین

درصورتی‌که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می‌توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهرها می‌توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

علائم اوردوز ممکن است شامل موارد زیر باشند: درد شدید معده، استفراغی که شبیه دانه‌های قهوه است، خواب‌آلودگی شدید، تنفس آهسته یا کم‌عمق، سردرگمی، تشنج.

نکته مهم

ایندومتاسین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست‌های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به‌صورت دوره‌ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

درمان‌های غیر دارویی برای آرتریت که توسط پزشک شما تأییدشده‌اند (مانند کاهش وزن در صورت نیاز، تقویت و تمرینات استقامتی) می‌توانند به بهبود انعطاف‌پذیری، دامنه حرکت و عملکرد مفصلی کمک کنند. برای دستورالعمل‌های خاص، با پزشک خود مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
shomanewsگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا