گیاهان دارویی

خواص و فواید عرق خارشتر + طریقه مصرف و موارد منع مصرف

خارشُتُر یا آدور (نام علمی Alhagi) گیاهی است پایا از خانواده باقلائیان (Papilionaceae یا Fabaceae) از زیرخانواده باقالی‌ها (Faboideae) و یکی از بنشن‌ها به شمار می‌رود. نام دیگر آن علف ترنجبین است.

تبلیغات

میوه این خانواده ناشکوفا است. بوته‌های آن نیمه درختچه‌ای و نیمه‌چوبی است که تا ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر می‌رسد. ساقه‌های آن سبزرنگ با خارهای تیز نوک‌زرد است.

 ادرارآور و ضد سیاه‌سرفه و تب و لرز است.

 کاسبرگ آن بدون کرک، زنگ‌مانند و با پنج دندانه مثلثی کوتاه نوک‌تیز است.

 دانه‌های آن در درون نیامک پهلوی هم قرار دارند.

تبلیغات

خارشتر ازنظر پزشکی پزشکی سنتی دارای طبع سرد است و برای رفع صفرا و سنگ کلیه و مثانه مؤثر است. خارشتر یکی از علوفه‌های خوراکی برای دام‌ها به‌ویژه بزها است. این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد. خارشتر برای گیاهانی مانند غلات و چغندر به‌عنوان علف هرز به شمار می‌آید.

ریشه‌های خارشتر گاه تا ژرفای ۵ تا ۷ متر هم می‌رسد. میوه آن را ترنجبین (تَراَنگَبین) می‌نامند که به معنی عسل تر است. این گیاه در شوره‌زارهای ایران، عربستان، صحرای سینا، سوریه و هند و پاکستان تا ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا می‌روید.

عرق خارشترگیاه خارشتر

عرقیجات گیاهی همواره نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است و افراد توانسته‌اند با استفاده از این عرقیجات، بعضی از بیماری‌های خود را برطرف نمایند. یکی از عرقیجات معروف، عرق خارشتر می‌باشد. این عرق دارای ویژگی‌ها و خواص بی‌نظیری می‌باشد که بسیاری از افراد توانسته‌اند با استفاده از آن به این خواص بی‌نظیر دست پیدا نمایند. گفتنی است این عرق سالیان سال است که موردتوجه بسیاری از اطبا و مردم عادی بوده و هست.

لذا بسیاری از افراد با استفاده از این عرق توانسته‌اند بسیاری از مشکلات خود را برطرف نمایند. ما در این متن طریقه درست کردن، مزاج، خواص استفاده از آن برای لاغری، موارد منع استفاده، چگونگی استفاده از آن و خرید آن را برای افراد موردبررسی قرار می‌دهیم. چنانچه به عرق خارشتر علاقه‌مند هستید و دوست دارید از آن استفاده کنید، با ما تا پایان همراه باشید تا نکات ویژه‌ای که در این مورد وجود دارد را برایتان بازگو نماییم.

طرز تهیه عرق خارشتر

افرادی که به این عرق علاقه‌مند می‌باشند، دوست دارند تا بدانند عرق خارشتر را چگونه می‌توان تهیه نمود؛ اما همان‌طور که می‌دانید عرق‌گیری به فرآیند تقطیر می‌گویند و این تقطیر با دستگاه‌های مختلف صورت می‌گیرد. عرق خارشتر به این صورت به دست می‌آید که آب و ریشه گیاه خارشتر را با یکدیگر جوشانده و پس‌ازآن که جوشانده شد، عملیاتی که مربوط به سرد کردن یا همان تقطیر می‌باشد را بر روی آن انجام می‌دهند.

تبلیغات

درنتیجه آن مایعی که از این عملیات به دست می‌آید تبدیل به همان عرق می‌شود که تمامی خواص را با خود به همراه دارد. گفتنی است بعضی از افراد برای تهیه این عرق در خانه تلاش می‌کنند و بعضی از افراد با توجه به داشتن دستگاه‌های بزرگ برای محیط‌های صنعتی از آن برای فروش بالا استفاده می‌نمایند. در کل باید توجه داشته باشید که با استفاده از دستگاه‌های سطح بالا کیفیت عرق‌گیری خود را بالا ببرید تا بتوانید بهترین عرق خارشتر را به دست آورید.

مزاج عرق خارشتر:

افرادی که دوست دارند این عرق را استفاده نمایند همواره به دنبال این هستند که مزاج و طبع این عرق را فهمیده و با توجه به آن از این عرق استفاده نمایند. گفتنی است طبع این عرق بسیار گرم و خشک می‌باشد. لذا افرادی که به گرمی حساسیت دارند و ممکن است واکنش‌های آلرژیک در برابر این عرق از خود نشان دهند بهتر است که مصرف آن را با توصیه پزشک و به‌قاعده انجام دهند.

بعضی از افراد هستند که با مصرف بی‌رویه این عرق به‌جای آنکه از خواص و مزایای ویژه‌ای که دارد بهره‌مند شوند از مشکلات در عذاب می‌افتند. توصیه ما به افراد این است که با مصرف به‌قاعده این عرق مشکلاتی که ممکن است برای افراد با مزاج گرم به وجود آورد را از بین ببرید. در کل می‌توان گفت افراد قبل از استفاده از آن بهتر است با پزشکان و دکترانی که به طب سنتی تسلط دارند مشورت کرده و سپس نسبت به استفاده از آن اقدام نمایید. بسیاری از افراد هستند که با استفاده از این عرق به مشکلاتی جبران‌ناپذیر دچار شده‌اند و به دنبال آن هستند که چگونه مشکلات خود را برطرف نمایند.

خواص بی‌نظیر عرق خارشتر

عرق خارشتر دارای خواص بی‌نظیری می‌باشد که اگر بخواهیم به بعضی از آن‌ها اشاره داشته باشیم، طی چند مقاله باید آن‌ها را موردبررسی قرار دهیم؛ اما اگر بخواهیم به‌صورت موردی اشارات ریزی به تنها بخشی از این فواید داشته باشیم.

  • درمان اسهال
  • پاکسازی روده‌ها
  • از بین بردن سیاه‌سرفه
  • درمان تب و لرز
  • ضدعفونی کردن کلیه و دیگر نقاط بدن
  • بهبود بی‌خوابی
  • تصفیه خون
  • کمک به هضم غذا
  • از بین بردن رسوباتی که از خوردن نوشابه‌های گازدار به وجود آمده‌اند
  • خاصیت‌های آنتی‌بیوتیکی

لذا بعضی از اوقات عرق خارشتر را با دیگر عرق‌ها ترکیب کرده و یک ترکیب بسیار خوب تولید می‌کنند. در بعضی از اوقات از ترکیب عرق خارشتر و خارخاسک می‌توان برای دفع سنگ کلیه به‌عنوان یک داروی بسیار قوی نام برد. گفتنی است این عرق برای بانوان و آقایان ممکن است به یک‌میزان فایده داشته باشد اما در بعضی از اوقات برای بعضی از بانوان ممکن است فواید منفی داشته باشند که در ادامه از موارد منع استفاده آن صحبت خواهیم کرد.

تبلیغات

استفاده عرق خارشتر برای لاغری

بسیاری از عرقیجات با توجه به خاصیت آنتی‌اکسیدانی که دارند، ممکن است افراد را برای لاغری کمک نمایند. بسیاری از افراد دوست دارند که بدانند آیا استفاده از عرق خارشتر برای لاغری کارا می‌باشد یا خیر؟ در این مورد می‌توان گفت که بله عرق خارشتر به‌عنوان یکی از عرق‌های مفید چربی سوز محسوب می‌شود که افراد با استفاده از آن می‌توانند از چاقی خود جلوگیری کرده و به وزن ایده آل خود برسند. لازم به ذکر است که این عرق به دلیل خاصیت مسهل و ملین بودنش، باعث می‌شود که افراد دچار انسداد روده و یا مشکلاتی در دفع مدفوع نشوند و همین موضوع باعث می‌گردد که افراد لاغری خوبی در آینده داشته باشند. می‌توان گفت که استفاده از این عرق می‌تواند در درمان چاقی و جلوگیری از آن تأثیرگذار باشد.

تنها به این نکته توجه داشته باشید که زمان استفاده از این عرق باید مشخص‌شده باشد تا بتواند خاصیت لاغر کنندگی را برای افراد به همراه آورد. لازم به ذکر است که این عرق باعث افزایش سوخت‌وساز در بدن می‌شود و نمی‌گذارد که افراد با خوردن غذاهای مختلف چاق شوند.

عرق خارشترهمه چیز درباره عرق خارشتر

موارد منع استفاده از عرق خارشتر

عرق خارشتر علاوه بر مزایای خاصی که دارد، در بعضی از اوقات دارای موارد منع استفاده نیز می‌باشد و با توجه به مضراتی که ممکن است داشته باشد باید به خوردن آن توجه شود.

افرادی که قصد خرید این عرق را دارند، باید توجه داشته باشند که این عرق ممکن است برای افرادی که به بیماری حصبه، بواسیر، اسهال خونی، خون‌ادراری، آبله و بسیاری دیگر از موارد دچار می‌باشند مضر باشد. لذا توصیه ما این است که حتماً قبل از اینکه از این عرق استفاده نمایید، با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام داده و سپس به استفاده از آن اقدام نمایید.

گفتنی است  استفاده از عرق خارشتر برای بانوانی که در دوران بارداری و شیردهی می‌باشند، ممکن است مشکلاتی به وجود آورد. لازم به ذکر است که این افراد به مواردی چون عفونت مثانه یا کلیه دچار می‌شوند. پس در دوران بارداری و شیردهی بهتر است که از آن استفاده نشود.

تبلیغات

طریقه مصرف عرق خارشتر

سؤالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که عرق خارشتر را چگونه استفاده نماییم. افراد برای اینکه از این عرق استفاده نمایند بهتر است که با توجه به بیماری که دارند در خوردن آن توجه داشته باشند. به‌طور مثال افرادی که برای سنگ کلیه از این عرق استفاده می‌کنند، بهتر است که روزی دو لیوان و برای افرادی که برای لاغری از این عرق استفاده می‌نمایند نصف لیوان همراه با مقداری آب ترکیب نمایند و میل کنند. گفتنی است قبل از استفاده حتماً باید با توجه به نکات گفته‌شده در متن که ممکن است برای بعضی از افراد با طبع‌های مختلف مشکل ایجاد نماید، قبل از استفاده تمامی جوانب را در نظر بگیرید.

چگونگی خرید این عرق:

بعضی از افرادی که قصد استفاده از عرق خارشتر را دارند بهتر است که در زمان خرید آن توجه ویژه‌ای به نوع عرق و مکانی که از آن خرید می‌نمایند داشته باشند. بعضی از فروشگاه‌ها ممکن است کالاهای بی‌کیفیت را به افراد ارائه دهند و همین موضوع باعث می‌گردد تا افراد یک عرق کم خواص را مصرف نمایند.

سعی کنید در زمان خرید عرق به نوع برندی که آن را تولید کرده و فروشگاهی که آن را به شما می‌دهد توجه داشته باشید. لازم به ذکر است که در زمان خرید این عرق باید از تجربیات سایر دوستان و آشنایان که در خرید این عرق تبحر دارند استفاده کرده و نسبت به انتخاب یک عرق باکیفیت اقدام نمایید. در کل می‌توان گفت که خرید این عرق بسیار آسان و راحت است و با توجه به فروش بالایی که دارد شما می‌توانید در تمامی فروشگاه‌های گیاهی آن را تهیه نمایید.

3/5 - (2 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
wikipediabeytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا