روابط عاطفی

علت خیانت همسران به یکدیگر چیست؟

خیانت یکی از تلخ‌ترین تجربه‌های زندگی هر فردی می‌تواند باشد. خیانت یک موضوع بسیار جدی است؛ زیرا اعتماد را از بین می‌برد و مسلماً بدون اعتماد، هیچ رابطه‌ای دیگر شکل نخواهد گرفت. بدون اعتماد، جامعه، خانواده، مؤسسات و قطعاً ازدواج از بین خواهند رفت. خیانت همچنین اثرات مخربی بر زندگی افراد می‌گذارد. اثرات خیانت شامل شوک، از دست دادن روحیه، غم و اندوه، از بین رفتن اعتمادبه‌نفس و خشم می‌باشد. به‌غیراز این‌ها بسیاری از افراد که خیانت دیده‌اند، به دنبال دلیل آن هستند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که چرا شریک زندگی‌شان به آن‌ها خیانت کرده است. در این مقاله علت خیانت در زندگی مشترک را موردبررسی قرار داده‌ایم.

تبلیغات

دلایلی که منجر به خیانت زوجین می‌شود:

احساسات، شهوت، جاه‌طلبی، حرص و طمع همه می‌تواند باعث شود شخص به دیگران خیانت کند. البته دلایل زیادی وجود دارد که آن‌ها را به‌طور خلاصه ذکر می‌کنم اما نمی‌توان برای آن‌ها اولویت و مرتبه‌ای در نظر گرفت.

سردی روابط

وقتی بین زوج‌ها روابط محبت‌آمیز، عاطفی و هیجانی کم می‌شود و دیگر خبری از احساس شور و عشق اولیه نیست، در این زمان ممکن است یکی از زوج‌ها وارد رابطه خیانت‌آمیز شود.

سرد شدن نسبت به ظاهر یکدیگر

در زندگی زناشویی افراد به‌تدریج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند یا اینکه جذابیت‌های فرد مقابل برایشان یکنواخت و تکراری شده باشد.

خیانت همسراندلایل خیانت در زندگی زناشویی

اعتمادبه‌نفس پایین و خودانگاره منفی نسبت به خود

افراد برای آنکه عزت‌نفس و خودانگاره‌شان را حفظ و تقویت کنند، می‌کوشند از طریق رفتارهایشان نشان دهند عزت‌نفسشان بالاست و در این زمینه مشکلی ندارند.

تبلیغات

این دسته از اشخاص به دنبال رابطه‌هایی خارج از سیستم خانواده می‌گردند تا خودشان را اثبات کنند. البته گاهی هم فرهنگ‌ها باعث ایجاد این تصورات می‌شوند. مرد می‌خواهد از طریق مردانگی و زن از طریق جذابیت، خود را نشان دهد.

داشتن اختلالات و مشکلات روان‌شناختی

افرادی که دچار یکسری از اختلالات بالینی هستند بیشتر در معرض خیانت به همسرانشان قرار می‌گیرند. مثلاً اشخاصی که کنترل‌های هیجانی ندارند یا اینکه دچار ضعف شخصیت‌اند.

ازدواج‌های اجباری

زن یا مردی که برخلاف میلشان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج می‌دهند، احتمال آن‌که به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایرین است.

بیشتر بخوانید: در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟

انتقام گرفتن

زن و شوهر ممکن است به خاطر رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خیانت را انتخاب می‌کنند. مثلاً مردی که به همسرش بدبین است و او را تحت‌فشار قرار می‌دهد، همسرش برای انتقام گرفتن از او بی‌وفایی می‌کند. این مورد در زنان شایع است چراکه دائماً زنان به این فکرند کارهای بدی را که همسرشان در حقشان کرده تلافی کنند.

تبلیغات

برآورده نشدن نیازهای جنسی

از دیگر علل خیانت در زندگی مشترک می‌توان به روابط جنسی اشاره کرد. افرادی که در روابط جنسی به مشکل برمی‌خورند به‌جای آن‌که از طریق مشاوره و مراجعه به متخصصان مشکلاتشان را حل کنند، سعی می‌کنند به همسرشان خیانت کنند. مراجعه به مشاوره می‌تواند آن‌ها را در بهبود روابط جنسی زوجین کمک کند.

خیانت همسرانعلت خیانت زن و شوهر به یکدیگر چیست؟

هیجان خواهی

یکسری از افراد دوست دارند دست به کارهای پنهانی بزنند چراکه برایشان تولید هیجان می‌کند و این احساس را به دست می‌آورند که افرادی زرنگی‌اند و دیگران نمی‌توانند این قضیه را بفهمند اما این را باید دانست بالاخره روزی این روابط آشکار می‌شود.

علل اقتصادی

وقتی یکی از همسرها در زندگی مشترک، خواسته‌های مادی‌اش برطرف نمی‌شود وارد رابطه‌ای قرار می‌گیرد که مرکز توجه‌اند و نیازهای اقتصادی‌شان فراهم می‌شود که بیشتر در مورد زنان مصداق دارد.

کنجکاوی

گاهی افراد به دلیل صحبت سایرین درباره روابط خارج از سیستم خانواده، به دنبال بی‌وفایی می‌روند و به‌اصطلاح می‌خواهند ببینند چه خبر است.

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
nikhamrahگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا