بهداشت کودکان

علت دست زدن کودک به آلتش

کودکان در هر سنی ممکن است به اعضای تناسلی خود دست بزنند یا با آن بازی کنند این عمل را ممکن است کودک حتی در سن پنج یا شش‌ماهگی انجام دهد. بدین ترتیب که کودک درحالی‌که به پشت خوابیده است دو ران خود را به هم نزدیک می‌کند و با حرکات منظم و ریتمیک لگن خود را بالا و پایین می‌برد یا کودک درحالی‌که به شکم خوابیده است و زانوها و دست‌هایش روی زمین قرار دارد با حرکاتی منظم و ریتمیک خود را به جلو و عقب می‌برد.

تبلیغات

کودک در سن یک‌سالگی ممکن است هنگامی‌که در بغل مادر است با حرکت دادن ناحیه‌ی کفل خود دائماً دستگاه تناسلی خود را به سینه و شکم مادر بمالد و این کار را در اکثر مواقعی که در بغل مادر انجام دهد. کودک در سن دوسالگی ممکن است دستگاه تناسلی خود را به‌طور مکرر به دسته‌ی میز یا صندلی و یا به لبه‌ی دیوار بمالد.

هنگامی‌که کودک چنین عملی را انجام می‌دهد صورت او برافروخته و قرمزرنگ می‌شود و عرق سردی به پیشانی او می‌نشیند و به یک نقطه خیره می‌شود. بعضی از مواقع صورت کودک پریده و بی‌رنگ می‌شود و به عمل خود ادامه می‌دهد.

کودک این عمل را ابتدا بدون پروا به‌راحتی جلوی پدر و مادر و حتی دیگران انجام می‌دهد ولی اگر آنان او را سرزنش کردند، کودک به محل خلوتی می‌رود و در گوشه‌ای دور از چشم دیگران چنین عملی را انجام می‌دهد.

علت دست زدن کودکان به ناحیه تناسلیشان چیست؟

خودارضایی در کودکانبازی با اندام تناسلی در کودکان

1- شایع‌ترین علت، تحریک موضعی دستگاه تناسلی کودک دختر درنتیجه ابتلا به انگل کرمک می‌باشد. بدین ترتیب که وجود این انگل در دستگاه تناسلی کودک سبب تورم و خارش و تحریک واژن (مهبل) کودک می‌گردد و درنتیجه کودک چنین کاری را انجام می‌دهد.

تبلیغات

2- محکم بستن پوشک به اعضای تناسلی کودک و پیچیدن پلاستیک روی آن و پیدایش قرمزی و تورم آلت در پسرها و کلیتوریس (چوچوله) در دختر سبب سوزش و خارش می‌شود و کودک شروع به مالش دادن اعضای تناسلی خود می‌کند.

3- در بعضی از مواقع دست زدن مکرر و زیاد از حدِّ مادر به دستگاه تناسلی کودک و یا شستشوهای متعدد، سبب می‌شود که کودک یاد بگیرد که به دستگاه تناسلی خود دست بزند و یا آن را مالش دهد و یا از کودکان دیگر تقلید کند.

4- اگر زندگی روزمره‌ی کودک یکنواخت و خسته‌کننده باشد و کودک سرگرمی و دل‌خوشی نداشته باشد و رابطه‌ی او هم با کودکان و افراد دیگر خانواده مطابق میل و دلخواه نباشد، کودک خسته و بی‌حوصله و دل‌تنگ می‌گردد و به این عمل متوسل می‌شود تا به خود آرامش و تسلی دهد.

5- بعضی از مواقع کودک به‌طور اتفاقی یک‌مرتبه به دستگاه تناسلی خود دست می‌زند و مادر او را از این عمل منع می‌کند و کودک برای جلب‌توجه مادر و دیگران به این کار ادامه می‌دهد.

والدین چه کاری باید انجام دهند؟

پدر و مادر مخصوصاً مادر با دیدن کودک که چنین عملی را در گوشه‌ای انجام می‌دهد، ابتدا وحشت‌زده می‌شوند و نگرانی عمیق به او دست می‌دهد و تصور می‌کند که کودک، عمل جنسی غیرمعقول انجام می‌دهد و دچار انحراف جنسی شده است و از این می‌ترسد که این عمل تا هنگام بلوغ و دوران زناشویی او نیز ادامه یابد.

تبلیغات

بنابراین بعضی از مادران در همان موقع مانع از انجام دادن این عمل کودک می‌شوند و او را کتک می‌زنند و یا تهدید به بیرون کردن از خانه می‌کنند. بعضی از مادران به کودک می‌گویند: ((اگر این کار را انجام دهی آلت تناسلی‌ات قطع میشه)).

بعضی از مادران در کمین کودک می‌نشینند و موقعی که او در گوشه‌ای مشغول چنین عملی می‌شود یقه‌اش را می‌گیرند و او را سرزنش می‌کنند. بعضی دیگر این عمل کودک را در جلو کودک به افراد فامیل و یا همسایگان یا همسالانش می‌گویند و تصور می‌کنند که کودک خجالت‌زده خواهد شد و دیگر این عمل را انجام نخواهد داد.

اکثر این واکنش‌های پدر و مادر صحیح و منطقی نبوده و اشتباه است. پدر و مادر اگر متوجه شدند که کودکشان چنین عملی را انجام می‌دهد نباید نگران شوند زیرا کودک دچار انحراف جنسی نیست یا از نظر جنسی کمبود و نقصانی ندارد و یا دچار بیماری‌های عصبی نیست این عمل کوک به نظر بعضی از متخصصین شبیه مکیدن شست و انگشت است و کودک برای ارضاء آرامش خود چنین عملی را انجام می‌دهد.

این عمل کودک موقتی است و ادامه نخواهد یافت ولی رفتار غیر صحیح پدر و مادر ممکن است سبب شود که عمل کودک ادامه یابد. موقعی که پدر و مادر می‌بیند که کودک این عمل را انجام می‌دهد باید به آن اهمیت ندهند و توجهی نکنند و هیچ واکنش غیرمعمولی نیز از خود نشان ندهند.

کودک با آلت تناسلی اش بازی می کند، چطور درمانش کنم؟

پدر و مادر نباید کودک را سرزنش یا تهدید کنند و نباید حتی کلمه‌ای درباره‌ی آن به او بگویند زیرا کودک معصوم نمی‌داند که این عمل او از نظر اجتماعی و فرهنگی پسندیده نبوده و زشت است ولی کودک اگر درک کرد که عمل او موردتوجه پدر و مادر است به عمل خود ادامه خواهد داد.

تبلیغات

اگر علتی از قبیل تورم و خارش در ناحیه‌ی دستگاه تناسلی کودک وجود دارد و یا کودک دچار انگل کرمک می‌باشد باید به‌وسیله‌ی پزشک معاینه شود و درمان گردد. پدر و مادر باید سعی کنند محیط کودک محیطی گرم و توأم با مهر و محبت بوده و کودک کاملاً سرگرم باشد.

پدر و مادر باید سعی کنند زمانی را که کودک به این عمل مبادرت می‌کند ((حداقل آن زمان )) زمانی دلخواه کودک بوده و کودک در آن زمان کاملاً سرگرم باشد زیرا اگر کودک تنها شد و کاری نداشت که انجام دهد شروع به این عمل خواهد کرد. بعضی از کودکان این عمل را قبل از خوابیدن انجام می‌دهند یعنی موقعی که کودک از مادر جداشده و تشویش و هیجان جدا شدن به او دست می‌دهد و چنین عملی را انجام می‌دهد.

در چنین مواردی مادر می‌تواند هنگام خوابیدن کودک مدتی نزد او بنشیند و دست‌های او را در دست خود بگیرد تا کودک به خواب برود. اگر نوزاد دیگری مدتی است به خانواده اضافه‌شده است و همه‌ی محبت‌ها و توجه‌ها که قبلاً ازآن ِ این کودک بوده قطع‌شده و مادر تمام وقتش را به پرستاری و تغذیه‌ی کودک دیگر اختصاص داده است باید مهر و محبت و توجهش را به وی برگرداند تا کودک احساس اعتماد و آرامش قبلی خود را دومرتبه به دست آورد و این عمل را که برای تسلی بخشیدن خود انجام می‌دهد متوقف و فراموش کند.

4.2/5 - (16 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
ninibanگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا