شستشو و نظافت

چگونه پشه ها را از خانه دور کنیم؟

راه‌های مقابله با پشه در خانه و محیط‌های بسته

این مزاحمان خیلی راحت از درب‌ها و پنجره‌ها وارد خانه شده و به نظر می‌رسد قصد ترک خانه را هم ندارند یا راه را گم‌کرده‌اند و آنجاست که مزاحمتشان برای ما آغاز می‌شود. برای رهایی از دست مزاحمت‌های این موجودات نکات زیر را رعایت کنید.

تبلیغات

استفاده از اسپری آب‌پاش و تمیزکننده

شما می‌توانید یک اسپری آب‌پاش تهیه کنید و سپس آن را با مایع تمیزکننده و آب مخلوط کرده و به‌راحتی مگس یا پشه‌ها را مورد هدف قرار بدهید. در این روش مایع باعث به هم چسبیدن بال‌ها و درنهایت مانع از پرواز آن‌ها می‌شود البته این روش باعث کشته شدن آن‌ها نمی‌شود.

آشپزخانه را تمیز نگه‌دارید

همهٔ مواد غذایی در دسترس اعم از کیک‌ها، میوه‌ها، غذاهای باقیمانده و … را از دسترس دور کنید هر جا این مواد غذایی حضورداشته باشند مگس‌ها هم حضور خواهند داشت.

  • ظرف‌هایی که در آن‌ها غذا میل می‌کنید را بشویید.
  • غذاها و میوه‌های فاسد شده را دور بریزید مگس‌ها در این مواد فاسد تخم‌گذاری می‌کنند و تعدادشان افزایش پیدا می‌کند.
  • درب سطل‌های آشغال را همیشه بسته نگه‌دارید.

تاریک کردن محیط برای دور کردن پشه ها

قبل از ادامه دادن مراحل این نکته را باید متذکر شویم که به‌راحتی پشه‌ها را با هدایت به سمت نور می‌توانید به سمت بیرون از خانه هدایت کنید.

  1. اول همهٔ پرده‌ها رو بکشید. درب اتاق‌ها ها را هم ببندید.
  2. حال درب یا پنجره که معمولاً به سمت بیرون و خارج از خانه است را بازکنید تا با دیدن نور کوچه و خیابان یه سمت بیرون هدایت شوند.

دور کردن پشه ها در خانه با سرکه

سرکه سفیددور کردن پشه ها با استفاده از سرکه 

  1. یک قوطی شیشه‌ای یا پلاستیکی (هر جنسی) پیدا کنید و تا نصف از سرکه سیب پرکنید.
  2. چند تا سوراخ که مگس‌ها بتوانند از آن‌ها عبور کنند روی درب آن ایجاد کنید.
  3. حالا قوطی را در مکانی که مگس‌ها هستند قرار بدهید.
  4. مگس‌ها جذب بو می‌شوند و وارد قوطی می‌شوند، ولی آنقدر باهوش نخواهند بود که درب کوچکی که از آن واردشده‌اند را پیدا کنند و پس از مدتی سرکه سیب به کار آن‌ها پایان خواهد داد.
  5. قوطی را بعد از مدتی تمیز کنید و دوباره اگر بازهم مگس‌ها پیدا شدند استفاده کنید.

ساخت تله برای از بین بردن پشه و حشرات

ابتدا یک مایع چسبناک و شیرین درست می‌کنیم به این صورت که مقداری آب و شکر را می‌جوشانیم تا غلیظ و سفت شود و تقریباً شبیه به عسل شود، حالا یک‌تکه پارچه پیدا کنید و به این مخلوط آغشته کنید و بعد این پارچه را در مکانی که مگس‌ها هستند آویزان کنید.به دلیل اینکه مخلوط شیرین است، مگس‌ها به آن جذب آن می‌شوند و چون چسبناک است به آن می‌چسبند پس از مدتی که مگس‌ها زیاد شدند پارچه را به‌طور مناسب دور بیندازید.

تبلیغات

استفاده از اسپری‌ها

همچنین شما می‌توانید از اسپری‌های مخصوص این کار هم استفاده کنید که از قدیم مورداستفاده قرار می‌گرفته است، ولی به خاطر مشکلاتی که ممکن است برای تنفس شما و یا مسمومیت مواد غذایی ایجاد کند خیلی این روش مخصوصاً در داخل منزل توصیه نمی‌شود.

استفاده از توری برای پنجره‌ها

اگر پنجره‌های شما توری ندارند به‌محض باز شدن یک شاه‌راه برای مگس‌ها و حشرات به‌حساب می‌آیند تا وارد منزل شما شوند، مقداری توری تهیه کنید و پنجره‌ها را با آن‌ها کاور کنید تا از همان مبدأ مانع از ورود این مگس‌ها به داخل منزل شوید و نیاز به کارهای دیگر نباشد.

زمان طلوع و غروب آفتاب بیرون نروید

اگر امکان دارد طوری برنامه‌ریزی کنید که مجبور نباشید زمان طلوع و غروب آفتاب بیرون باشید. فعالیت پشه‌ها در این زمان از روز بیشتر است.

برای دوری پشه ها هوا را خنک نگه‌دارید

هوای داخل خانه را با پنکه و یا کولر خنک نگه‌دارید. پشه‌ها حشرات ضعیفی هستند و قدرت حرکت خود را در برابر سیستم‌های خنک‌کننده از دست می‌دهند. هیچ فرمولی برای اینکه به شما بگوید پنکه چقدر باید بزرگ باشد یا هوا چقدر باید خنک باشد تا پشه‌ها دور شوند، وجود ندارد. تنها از طریق تجربه می‌توانید به نتیجه دلخواهتان برسید و از شر این حشرات آزاردهنده راحت شوید.

در انتخاب لباستان دقت کنید

سعی کنید لباس‌های رنگ روشن بپوشید. پشه‌ها جذب رنگ‌های تیره می‌شوند. اگر لباستان کمی گشادتر هم باشد بهتر است. لباس‌هایی که بافت ضخیم‌تری دارند مانند سپر در برابر نیش پشه‌ها عمل می‌کنند.

تبلیغات

سیر بخورید

از بین بردن بوی سیربرای دوری از پشه ها سیر بخورید

اگر مقدار زیادی سیر بخورید، یک‌لایه نامرئی از روغن سیر از منافذ پوستی شما به بیرون تراوش می‌کند که شما می‌توانید آن را لایه محافظتی در برابر پشه‌ها بنامید. مطمئناً بسیاری از ما دوست نداریم مقدار زیادی سیر بخوریم، در این صورت می‌توانید از آب سیر به‌عنوان دفع‌کننده پشه استفاده کنید. برای تهیه اسپری سیر، فقط کافی است سیر را با آب مخلوط‌کنید و در یک بطری بریزید. مقدار آب باید ۵ برابر مقدار سیر مصرفی باشد. این مخلوط را خوب به هم بزنید.

سپس این مایع را روی بخش‌هایی از بدنتان که در معرض نیش پشه است، اسپری کنید. این اسپری طبیعی پشه‌ها را به مدت ۵ تا ۶ ساعت از شما دورنگه می‌دارد. اگر بوی سیر را دوست ندارید، می‌توانید نخ‌های پنبه‌ای را در این مخلوط بدبو آغشته کنید و آن‌ها را در قسمت‌های مختلف خانه و یا فضای بیرون آویزان کنید.

برای دورکردن پشه ها از نور زرد استفاده کنید

نور سفید پشه‌ها را جذب می‌کند. نور زرد نه‌تنها باعث دور شدن پشه‌ها می‌شود، بلکه همان‌طور که می‌دانید بهترین نور برای مطالعه است. پس بهتر است نور خانه یا محیط بیرون را کمتر کنید. با این کار هم پشه‌ها را دور می‌کنید و هم مصرف برق خود را پایین می‌آورید.

گیاهان فراری دهنده حشرات

استفاده از گیاهانی که مگس‌ها و پشه‌ها را دور می‌کنند

شما می‌توانید با استفاده از یک سری از گیاهان این مهمان‌های ناخوانده را دور کنید این گیاهان را در ورودی منزل قرار دهید تا پشه‌ها با استشمام بوی این گیاهان از ورود به خانه منصرف شوند.

یکی از این گیاهان نعناست. نعنا را دم درب یا پنجره قرار دهید و مثل یک حفاظ مانع از ورود حشرات و مگس و پشه به داخل خانه شوید. همچنین می‌توانید مقداری نعنا را خردکرده و در مکان‌های نزدیک پنجره قرار دهید. علاوه بر نعنا از اسطوخودوس و پونه هم به‌صورت مشابه می‌توانید استفاده کنید.

تبلیغات

از سبزی جعفری استفاده کنید

جعفریجعفری دورکننده پشه ها

شما می‌توانید یک دفع‌کننده طبیعی که هیچ ماده شیمیایی در آن به کار نرفته تهیه کنید. مقداری جعفری خردشده را در یک شیشه سرکه سیب بریزید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید. یا دستمالی را آغشته به این مواد کنید و آن را دور گردن یا روی کلاهتان ببندید.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
namnakyjcگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا