بهداشت بانوان

راه های جلوگیری از بارداری

راه های خیلی زیادی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد و انتخاب یک راه ممکن است برای شما سخت باشد و ندانید که راهی که انتخاب می کنید بهتر از بقیه است یا خیر.

این سوالات را برای انتخاب راه بهتر از خودتان بپرسید:

۱- آیا می خواهید در برابر بیماری های جنسی محفوظ بمانید؟
۲-هزینه و راحت بودن راه جلوگیری چقدر برایتان مهم است؟
۳-تاثیر روش چقدر برایتان مهم است؟

خوب است بدانید که تنها نداشتن رابطه جنسی، برای باردار نشدن، ۱۰۰ درصد مطمئن است، ولی بقیه روش های جلوگیری از بارداری تاثیر ۱۰۰ درصد ندارند. روش های زیر را مرور کنید و با پزشکتان در مورد روشی که می خواهید انتخاب کنید مشورت کنید.

آگاهی از زمان تخمک گذاری

به این روش تنظیم خانواده ی طبیعی هم می گویند. آگاهی از زمان تخمک گذاری به این معنی است که هنگامی که خانم احتمال بارداری زیادی دارد، نزدیکی انجام نشود. برای آگاهی از زمان تخمک گذاری باید به تغییرات ترشحات رحمی و دمای بدن توجه کنید. برای اینکه این روش جلوگیری را درست انجام دهید باید از یک متخصص سلامتی کمک بگیرید.

مزایای روش: به دارو یا وسیله ای نیاز نیست، هزینه ای ندارد.

معایب: زن و شوهر نمی توانند هر وقت که می خواهند نزدیکی داشته باشند و ۲۵ درصد از افرادی که از این روش استفاده می کنند ناخواسته باردار می شوند.

اسپرم کش

کاندوم مردانه

اسپرم کش حاوی ماده ی شیمیایی ای است که اسپرم را می کشد و به صورت کف-ژل-کرم- یا پرده ی نازکی قبل از نزدیکی در داخل واژن زن قرار می گیرد. بعضی از انواع اسپرم کش ها باید نیم ساعت قبل از نزدیکی به کار برده شوند. استفاده ی مداوم از این روش باعث التهاب بافت ها می شود و خطر ابتلا به بیماری های جنسی و عفونت ها را بالا می برد. اسپرم کش اغلب به همراه روش های دیگر جلوگیری به کار می رود.

مزایا: استفاده از آن آسان است و ارزان است.

معایب: خطر ابتلا به بیماری های جنسی را افزایش می دهد و احتمال بارداری ناخواسته ۲۹ درصد است.

کاندوم مردانه

راه های جلوگیری از بارداری

استفاده از کاندوم یکی از راه های قدیمی و معمول جلوگیری از بارداری است. کاندوم از ورود اسپرم به بدن زن جلوگیری می کند و در برابر بیماری های جنسی هم از زوجین حفاظت می کند. سالانه ۱۵ درصد از زوج هایی که از کاندوم مردانه برای جلوگیری استفاده می کنند ناخواسته بچه دار می شوند.

مزایا: به راحتی می توان آن را تهیه کرد و ارزان است. در برابر بیماری های جنسی حفاظت می کند.

معایب: تنها زمانی موثر است که بدرستی استفاده شود و یکبار مصرف است.

کاندوم زنانه

راه های جلوگیری از بارداری

کاندوم زنانه یک کیسه ی پلاستیکی باریک است که داخل واژن قرار می گیرد و از ۸ ساعت قبل از نزدیکی باید قرار گیرد. کاندوم را باید از طرفی که بسته است با دست بگیرید و به داخل واژن بکشید. تأثیر این نوع کاندوم از نوع مردانه آن کمتر است.

مزایا: به راحتی می توان آن را تهیه کرد-در برابر بیماری های جنسی حفاظت می کند- حرارت بدن را بهتر از کاندوم مردانه منتقل می کند.

معایب: صدا دارد-۲۱ درصد استفاده کننده ها ناخواسته باردار می شوند-یکبار مصرف است-با کاندوم مردانه نباید استفاده شود چون باعث پارگی می شود.

دیافراگم

کلاهک رحم

دیافراگم یک کلاهک گنبدی شکل لاستیکی است که قبل از نزدیکی روی دهانه ی رحم گذاشته می شود و دهانه ی رحم را می پوشاند. این وسیله همراه با اسپرم کش استفاده می شود. کارایی آن در حد کاندوم مردانه است. ۱۶ درصد از افرادی که از این وسیله استفاده می کنند، مخصوصا آنهایی که به درستی استفاده نمی کنند ناخواسته باردار می شوند.

مزایا: ارزان است- ازیک عدد از آن دو سال میتوان استفاده کرد.

معایب: دکتر باید این وسیله را جا بندازد – در برابر بیماری های جنسی حفاظت نمی کند – در طول قاعدگی نباید از آن استفاده کرد چون خطر سندرم شوک سمی را افزایش می دهد.

کلاهک رحم

کلاهک رحم

کلاهک رحم شبیه دیافراگم است ولی کوچکتر است. این وسیله روی دهانه ی رحم قرار می گیرد و ورود اسپرم به رحم را مسدود می کند. این وسیله با اسپرم کش استفاده می شود. درصد بارداری ناخواسته با این وسیله در زنانی که تا به حال بچه نداشته اند ۱۵ درصد و برای بقیه ۳۰ درصد است.

مزایا: به مدت ۴۸ ساعت می تواند در دهانه ی رحم بماند –ارزان است.

معایب: به وسیله ی دکتر باید جا انداخته شود – در مقابل بیماری های جنسی حفاظت نمی کند-در طول پریود نباید استفاده شود.

 اسفنج ضد بارداری

 اسفنج ضد بارداری

این وسیله از کف ساخته شده است و حاوی اسپرم کش است. این اسفنج ۲۴ ساعت قبل از نزدیکی باید جلوی دهانه ی رحم قرار گیرد. تاثیر این وسیله تقریبا به اندازه ی کلاهک رحم است. خطر بارداری ناخواسته در زنانی که فرزندی نداشته اند ۱۶ درصد و در بقیه ۳۲ درصد است. خوبی این وسیله این است که برعکس دیافراگم و کلاهک رحم لازم نیست دکتر آن را جا بندازد.

مزایا: به پزشک نیازی نیست-تاثیر آن سریع است.

معایب: قرار دادن آن سخت است-از بیماری های جنسی محافظت نمی کند-در طول پریود نباید استفاده شود.

قرص ضد بارداری

قرص ضدبارداری

نوع رایج قرص ضد بارداری از هورمون های استروژن و پروژسترون برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می کند. این قرص اگر سر تاریخ مشخص استفاده شود تاثیر آن  زیاد است. فقط ۸ درصد از استفاده کنندگان این روش ناخواسته باردار می شوند و آن هم افرادی هستند که دز دارو روی آنها اثر نمی کند. این قرص هم مثل دیگر راه های جلوگیری از بارداری هورمونی به تجویز پزشک نیاز ندارد.

مزایا: قاعدگی را منظم و خونریزی را کمتر می کند یا اینکه ممکن است بسته به نوع قرص شخص پریود نشود-درد پریود را کم می کند.

معایب: هزینه دارد – از بیماری های جنسی محافظت نمی کند – ممکن است اثرات جانبی ای مثل احساس سفتی در سینه ها-لک صورت-لخته شدن خون و فشار خون بالا داشته باشد- بعضی از خانم ها هم اصلا نباید از قرص های ضد بارداری استفاده کنند.

چسب جلوگیری از بارداری

چسب جلوگیری از بارداری

خانم هایی که در بیاد آوردن تاریخ قرص های جلوگیری مشکل دارند می توانند از چسب جلوگیری از بارداری استفاده کنند. چسب جلوگیری از بارداری به پوست می چسبد و یکبار در هفته عوض می شود. ۳ هفته باید از چسب استفاده شود و هفته ی چهارم چسب را نمی چسبانیم. این چسب همان هورمون هایی که قرص های جلوگیری از بارداری داشتند را آزاد می کنند  و تاثیر آن به همان اندازه است.

مزایا: عادت ماهانه را منظم و خونریزی را کمتر می کند و فرد احساس درد کمتری می کند-نیازی به یاد آوری تاریخ دقیق نیست

معایب: هزینه دارد –ممکن است مشکلات پوستی ایجاد کند یا عوارض جانبی قرص های جلوگیری از بارداری را داشته باشد –در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.

حلقه ی مهبلی

حلقه ی مهبلی

حلقه ی مهبلی یک حلقه ی پلاستیکی نرم است که داخل واژن گذاشته می شود. این حلقه همان هورمون های قرص های جلوگیری از بارداری را آزاد می کند و تاثیر آن به اندازه ی چسب و قرص است. لازم است این حلقه ماهی یکبار گذاشته شود.

مزایا: عادت ماهانه را منظم تر و خونریزی را کمتر میکند – فقط ماهی یکبار نیاز به تعویض دارد.

معایب: هزینه دارد-ممکن است باعث التهاب واژن شود یا عوارض جانبی ای مثل قرص های جلوگیری از بارداری داشته باشد – در برابر بیماری های جنسی محافظت نمی کند.

 آمپول جلوگیری از بارداری

 آمپول جلوگیری از بارداری

این آمپول با نام دپوپروورا شناخته می شود و یک آمپول هورمونی است که به مدت ۳ ماه از بارداری جلوگیری می کند. تأثیر این آمپول از قرص جلوگیری از بارداری بیشتر است. فقط ۳ درصد خانم ها در سال با این روش بارداری ناخواسته دارند.

مزایا: فقط ۴ بار در سال نیاز به تزریق است-تاثیر بالا

معایب: هزینه-باعث لک پوستی و دیگر عوارض جانبی می شود –در برابر بیماری های جنسی هم حفاظت نمی کند.

روش کاشتنی جلوگیری از بارداری

روش کاشتنی جلوگیری از بارداری

ایمپلمنت جلوگیری از بارداری که به آن نکس پلانون هم می گویند یک میله ی اندازه ی چوب کبریت است که آن را زیر پوست بازو قرار می دهند و همان هورمون های قرص های جلوگیری از بارداری را آزاد می کند. ایمپلمنت به مدت ۳ سال از بارداری جلوگیری می کند و احتمال بارداری با آن کمتر از ۱ درصد است.

مزایا: ۳ سال از بارداری جلوگیری می کند-تاثیر بالا

معایب: گران است (بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار) – ممکن است اثرات جانبی ای مثل خونریزی غیر عادی داشته باشد – در برابر بیماری های جنسی حفاظت نمی کند.

آی یو دی

آی یو دی

IUD مخفف intrauterine device  به معنی تلقیح داخل رحمی اسپرم است. یک وسیله ی T شکل پلاستیکی است که توسط پزشک داخل رحم گذاشته می شود. آی یو دی که از جنس مس می باشد تا ۱۰ سال کار می کند. ولی نوع هورمونی آن هر ۵ سال یکبار باید عوض شود و درد قاعدگی را کاهش و خونریزی را کم می کند. این وسیله لقاح اسپرم و تخمک را دشوار می کند. کمتر از ۸ هزارم خانم هایی که از این روش استفاده می کنند ناخواسته باردار می شوند.

مزایا: مدت زیادی می ماند-امکان جا به جایی آی یو دی به سمت پایین و داخل واژن است و مشکلی برای فرد به وجود نمی آورد.

معایب: در نوع مسی آن ممکن است پریود شدید و نامنظم شود – گران است-ممکن است خارج شود و سر بخورد- ممکن است عوارض جانبی داشته باشید.

توبکتومی

توبکتومی

اگر مطمئن هستید که نمی خواهید در آینده باردار شوید این روش برای همیشه امکان بارداری را از بین می برد. در این روش لوله های رحمی بسته می شوند. جراح لوله های فالوپ را می بندد و با این کار تخمک از تخمدان حرکت نمی کند.

مزایا: برای همیشه است و تقریبا ۱۰۰ درصد موثر است

معایب: به جراحی نیاز دارد  – ممکن است برگشت پذیر نباشد-گران است-در برابر بیماری های جنسی حفاظت نمی کند.

ایمپلنت لوله های رحم

یک راه جدید برای بستن لوله های فالوپ بدون جراحی وجود دارد. ایمپلمنت های کوچک فلزی یا سیلیکنی داخل رحم قرار می گیرد. بافت همبند جای زخم روی ایمپلمنت ها رشد می کند و لوله ها را مسدود می کند. اگر اشعه ی ایکس مشخص کند که لوله ها بسته شده اند به روش جلوگیری دیگری نیاز نیست.

مزایا: دائمی است-به جراحی نیاز نیست –تقریبا ۱۰۰ درصد موثر است.

معایب: تقریبا چند ماه طول می کشد تا اثر کند – ممکن است خطر عفونت های رحمی را افزایش دهد – برگشت ناپذیر است-گران است.

وازکتومی

وازکتومی

در کنار کاندوم وازکتومی هم روشی است که روی مردان انجام می شود. در این عمل جراحی لوله های منی که اسپرم را از بیضه ها به سیستم تولید مثل می برند بسته می شوند. این کار از خروج اسپرم جلوگیری می کند ولی برای انزال مشکلی ایجاد نمی کند.

مزایا: دائمی است- ارزان تر از توبکتومی است-تقریبا ۱۰۰ درصد موثر است.

معایب: به جراحی نیاز دارد-تاثیر آن بعد از عمل سریع نیست- ممکن است قابل برگشت نباشد.

جلوگیری از بارداری اورژانسی

روش جلوگیری از بارداری اورژانسی بعد از نزدیکی، برای جلوگیری از بارداری بکار می رود. در صورتی که از هیچ یک از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نشود یا خانمی شک کند که روش جلوگیری از بارداری درست کار نمی کند، این روش استفاده می شود. قرص های پلن بی- پلن بی یک مرحله ای و یک نوع کلی پلن بی که به آن صبح روز بعد می گویند  حاوی دز بالای هورمون های قرص های جلوگیری هستند. این قرص ها تا ۷۲ ساعت بعد از نزدیکی باید مصرف شوند. قرص Ella یک داروی جلوگیری غیر هورمونی است و به تجویز پزشک نیاز دارد و تا ۵ روز بعد نزدیکی می تواند مصرف شود.

راه های جلوگیری از بارداری در خانم های مسن

سن و سبک زندگی فاکتورهای مهمی در انتخاب روش جلوگیری هستند. اگر بالای ۳۵ سال سن دارید و سیگار می کشید یا چاق هستید، استفاده از قرص های ضد بارداری و چسب و حلقه ی مهبلی توصیه نمی شود. بهتر است با پزشکتان در مورد یک راه ایمن مشورت کنید. اگر نزدیک سن یائسگی هستید آمپول های جلوگیری یک مزیت خوب برایتان دارد و آن هم این است که علائم پیش یائسگی را کمتر می کند.

روش بیرون کشیدن آلت

در آمریکا تقریبا ۶ دهم زنان گفته اند که همسر آنها از روش بیرون کشیدن آلت قبل از انزال برای جلوگیری از بارداری استفاده می کند. اگر این کار به موقع و به درستی انجام شود احتمال بارداری ۴ درصد در سال است و در کل ۱۸ درصد ناخواسته باردار می شوند.

روش های با تاثیر کمتر

بدون استفاده از هیچ روش جلوگیری، ۸۵ درصد از زوج های سالم در سال بچه دار می شوند. حتی اگر از یک روشی که تاثیرش کم است استفاده شود شانس بارداری از این کمتر می شود.

روش های با تاثیر بالا

با وجود اینکه راه هایی که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می شوند مثل کاندوم یا دیافراگم اگر درست استفاده شوند موثر هستند، راه های هورمونی تاثیر بیشتری دارند. برای زوج هایی که راه های موثرتر را ترجیح می دهند که برگشت پذیر باشند، آی یو دی و ایمپلمنت های هورمونی توصیه می شود. ولی توجه داشته باشید که تنها راهی که ۱۰۰ درصد موثر است نداشتن نزدیکی است.

4.3/5 - (6 امتیاز)
منبع
shafajoo

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا