فناوری

نحوه انتخاب سرور رندرینگ

فرآیند پردازش تصاویر گرافیکی و ویدیوها کاری پیچیده و سنگین است که به سخت‌افزارهای سطح بالا برای پردازش تصاویر نیاز دارد. افرادی که در زمینه ساخت جلوه‌های ویژه و خلق انیمیشن‌های حرفه‌ای یا ویرایش فایل‌های ویدیویی فعالیت دارند به خوبی می‌دانند، اگر سرور قابلیت‌های فنی مناسب را نداشته باشد، مجبور هستند فرآیند رندرینگ را با کیفیت پایین‌تری انجام دهند تا سیستم توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای آن‌ها را داشته باشد. بدیهی است در این حالت، خروجی فایل یا تصویر کیفیت پایینی خواهد بود که چنگی به دل نمی‌زند.

گاهی فرآیند پردازش به گونه‌ای است که حتی اگر کیفیت را کاهش دهید، بازهم سیستم توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای نرم‌افزاری را نخواهد داشت و فرآیند پردازش در میان راه متوقف شده یا در اصطلاح تخصصی فریز می‌شود. بهترین راهکار برای غلبه بر این مشکل خرید یک سرور رندرینگ است با توانایی پردازش تصاویر گرافیکی همراه جزییات زیاد است. در این مطلب می‌خواهیم روش انتخاب سرور رندرینگ را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

سرور رندرینگ فیزیکی

هنگامی که صحبت از نحوه انتخاب سرور رندرینگ  فیزیکی به میان می‌آید، سه نکته کلیدی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید. شما باید به دنبال خرید سروری باشید که

 • توانایی پشتیبانی از پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی قدرتمند را داشته باشد.
 • اجازه دهد حافظه‌هایی در مقیاس ترابایت را روی آن نصب کنید.
 • ظرفیت ذخیره‌سازی بالا در زمینه نصب دیسک‌ها در اختیارتان قرار دهد.

پیشنهاد می‌شود از حافظه‌های SSD استفاده کنید که کمترین تاخیر در خواندن و نوشتن اطلاعات را ارائه می‌دهند. به طور معمول، سرورهای رک مونت اچ پی مثل dl380 gen10 یا dl580 gen10 به شرکت‌ها اجازه می‌دهند پردازنده‌های مقیاس‌پذیر زئون اینتل را روی سرور نصب کنند که هسته‌های پردازشی موردنیاز را در اختیارشان قرار می‌دهند. همچنین، سرورهای سری dl385 که توانایی پشتیبانی از پردازنده‌های سری EPYC ای‌ام‌دی را دارند هسته‌های پردازشی با فرکانس بالا را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهند. اصل مهمی که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید، خریداری کارت‌های گرافیکی پیشرفته‌ای است که هسته‌های پردازشی و حافظه‌ کافی برای انجام عملیات گرافیکی را در اختیارتان قرار می‌دهند.

مزایا و معایب سرور رندرینگ فیزیکی

سرور رندرینگ فیزیکی مزایا و معایب خاص خود را دارند. مزایا و معایب این سرورها به شرح زیر است:

مزایا:

 • عملکرد بالا

عملکرد بالا را باید یکی از مزایای شاخص سرورهای فوق توصیف کنیم، زیرا هنگام استفاده از آن‌ها تنها یک برنامه کاربردی روی آن اجرا خواهد بود. رویکردی که باعث می‌شود برنامه‌های گرافیکی منابع موردنیاز برای پردازش را در اختیار داشته باشند.

 • سفارشی‌سازی بالا

سرورهای فیزیکی را می‌توانید براساس نیازهای خاص سفارشی‌سازی کنید و متناسب با کارتان، رم‌‌های بیشتر یا پردازنده‌های قدرتمندتری را مورد استفاده قرار دهید.

 • نظارت و کنترل متمرکز

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌ها سرورهای فیزیکی کنترل کامل بر آن‌هاست. هنگامی که سرور فیزیکی خریداری می‌کنید، کنترل کاملی بر آنچه روی آن اجرا می‌شود، خواهید داشت. بنابراین، نه تنها امنیت و عملکرد افزایش پیدا می‌کند، بلکه فرآیند مدیریت نیز به شکل بهتری انجام می‌شود.

معایب:

در شرایطی که رندرینگ فیزیکی مزایای شاخصی دارند، اما معایب خاص خود را نیز دارند.

 • هزینه بالا

اولین مورد هزینه است. سرورهای فیزیکی رندیرینگ می‌توانند گران‌تر از نوع مجازی باشند که دلیل این امر هزینه خرید سخت‌افزار، تعمیر و نگهداری نگهداری است.

 • انعطاف پذیری کمتر

این سرورها انعطاف‌پذیری کمتری در مقایسه با سرورهای مجازی دارند، به طوری که شما در همان لحظه‌ای که نیاز دارید، قادر به تخصیص منابع به شکل پویا نخواهید بود.

 • نیاز به فضای فیزیکی

سرورهای فیزیکی به فضای خاصی برای نصب نیاز دارند که این مسئله می‌تواند یک محدودیت بزرگ برای کسب‌وکارهای کوچک یا متوسط باشد.

سرور رندرینگ مجازی

سرور رندرینگ مجازی، نسخه مجازی‌سازی شده از سرور فیزیکی است که برای رندرینگ صحنه‌های سه‌بعدی طراحی شده‌است. سرورهای رندرینگ مجازی هسته‌های پردازشی گرافیکی موردنیاز را برای پردازش صحنه‌های گرافیکی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند که روند انجام محاسبات را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهند، زیرا پردازنده‌های گرافیکی در مقایسه با پردازنده‌های مرکزی هسته‌های بیشتری در اختیار دارند.

مزایا و معایب سرور رندرینگ مجازی

هنگامی که صحبت از سرور رندرینگ مجازی به میان می‌آید، یکسری مزایا و معایب وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید.

مزایا:

 • کاهش هزینه‌ها

اصلی‌ترین مزیت سرور رندرینگ مجازی، کاهش چشم‌گیر هزینه‌هاست، به طوری که شما به خرید سرورهای فیزیکی نیازی ندارید و در نتیجه خبری از هزینه‌های تعمیر و نگهداری به میان نخواهد آمد. همچنین سرورهای رندرینگ مجازی ارزان‌تر از سرورهای رندرینگ فیزیکی هستند، زیرا هر زمان که نیاز داشتید، سرور را به مدت یک یا چند ماه کرایه می‌کنید و هرزمان که دیگر نیازی نداشتید از آن استفاده نمی‌کنید.

 • انعطاف پذیری و مقیاس پذیری بالا

همچنین، بالاترین سطح از انعطاف‌پذیری را ارائه می‌کند. در این زمینه فرآیند تخصیص منابع به شکل پویا انجام می‌شود. مقیاس‌پذیری را باید یکی دیگر از ویژگی‌های شاخص این سرورها توصیف کنیم که آسان و سریع است.

معایب:

با این‌حال، سرورهای فوق معایبی نیز دارند که از مهم‌ترین آن‌ها باید به عملکرد پایین‌تر، کنترل محدودتر بر سرور و وابستگی به ارائه‌دهنده خدمات ابری اشاره کرد.

کدام سرور رندرینگ مناسب من است؟

سرورهای رندرینگ مجازی مزایای زیادی نسبت به سرورهای رندرینگ فیزیکی دارند. با این حال، آنها برخی معایب خاص خود را دارند. از این‌رو انتخاب بین سرور رندرینگ فیزیکی و سرور رندرینگ مجازی به نیازهای خاص کسب‌وکار بستگی دارد. اگر نیاز به عملکرد بالا دارید و دوست دارید کنترل کاملی بر سرور داشته باشید، سرور رندرینگ فیزیکی انتخاب مناسبی است. با این حال، اگر نیاز به انعطاف‌پذیری بیشتری دارید یا بودجه محدودی دارید، سرور رندرینگ مجازی گزینه بهتری است. برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر پیشنهاد می‌کنیم راهنمای کامل خرید سرور رندرینگ را از طریق لینک https://falnic.com/blog/guide-buying-rendering-server.html بخوانید.

در پایان به این پرسش مهم می‌رسیم که چگونه سرور رندرینگ انتخاب کنیم؟ مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید نوع پروژه‌های رندرینگ است که قصد کار روی آن‌ها را دارید. نوع پروژه‌های رندرینگ تاثیر مستقیمی بر انتخاب نوع سرور دارد. به طور مثال، اگر پروژه‌های رندرینگ سه‌بعدی سنگینی دارید، بدیهی است به سروری با پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند نیاز دارید.

مورد مهم دیگر زمان رندرینگ است. هرچه منابع کافی روی سرور وجود داشته باشد، زمان رندرینگ کوتاه‌تر می‌شود. در نهایت مورد بعد، بودجه‌ای است که در اختیار دارید. سرورهای رندرینگ فیزیکی گران‌تر از سرورهای رندرینگ مجازی هستند و خرید مولفه‌های سخت‌افزاری آن‌ها نیز هزینه‌بر است. از این‌رو، در برخی موارد بهتر است به سراغ سرورهای رندرینگ مجازی بروید. به طور کلی، روش انتخاب سرور رندرینگ به این صورت است که باید نیازهای خود را ارزیابی کنید، مقایسه کنید و بازخورد متخصصان دیگر را بررسی کنید. با در نظر گرفتن این عوامل، می‌توانید سرور رندرینگ مناسبی را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا