کسب و کار

هر آنچه باید از مارکت پلیس بدانید! +معرفی سایت های مطرح

ما در دنیای امروز، با پدیده ای به نام مدرن شدن، دست و پنجه نرم می کنیم.  این مدرن شدن را در هر حوزه ای می توان به تماشا نشست. یکی از عرصه هایی که آن نیز از نتوانسته از تاثیرات مدرنیته در امان بماند، فروش است. امروزه، فضاهایی تحت عنوان مارکت پلیس (market place) رواج پیدا کرده است. اگر در این باره اطلاعات زیادی ندارید، توصیه می کنیم در ادامه ما را همراه کنید.

مارکت پلیس چیست؟ در این باره چه میدانید؟

اگر بخواهیم خیلی واضح، شفاف و مستقیم در مورد مارکت پِلِیس ها صحبت کنیم، باید بگوییم که آنها در واقع فروشگاه های آنلاینی هستند که فروشندگان می توانند در آن، محصولات و کالاهای خود را در معرض فروش قرار دهند. کسانی که مدیریت کلی این مارکت ها را به عهده دارند، فضای خوبی فراهم کرده اند برای آنهایی که می خواهند به صورت آنلاین فروش داشته باشند.

نکته ای که خوب است در مورد این مارکت ها بدانید، این است که مدیران آنها با دریافت مبلغی مشخص به شما اجازه می دهند تا در مارکت شان محصول خود را بفروشید. اگر از بحث پرداخت هزینه بگذریم، این مارکت ها مسیر راحت و بدون دردسری را برای خریداران و فروشندگان آماده می کنند تا هر کس به سهم خود به هدفش از حضور در مارکت پلیس دست پیدا کند. خیلی از مراجع فروش معتبر در دنیا هستند که به این شکل فعالیت می کنند؛ در ادامه نام آنها را خواهیم برد و در موردشان توضیحاتی را به شما ارائه خواهیم کرد.

ویژگی های یک مارکت پلیس حرفه ای چیست؟

یک مارکت پلیس برای آنکه در حوزه کاری خود به یک حرفه ای تبدیل شود، می بایست ویژگی های بارز و مشخصی داشته باشد؛ این ویژگی ها به شرح زیرند:

1- ارائه طیف وسیعی از کالاها؛

یکی از ویژگی ها و مشخصه هایی که یک مارکت پلیس باید داشته باشد، ارائه همه کالاها در یک بستر امن است. به این شکل، تعداد کسانی که به این پلتفرم مراجعه می کنند، افزایش پیدا کرده و سوددهی نیز به میزان قابل توجهی بالا می رود.

2- تخصیص سود مناسب؛

از دیگر ویژگی هایی که باعث شده مارکت پلیس ها به یک پلتفرم جذاب، هم از نظر فروشندگان و هم از نظرخریداران، تبدیل شوند تخصیص پیدا کردن سود مناسب برای کالا است.

3- وجود تعداد زیادی فروشنده؛

از دیگر ویژگی هایی که یک مارکت پلیس حرفه ای باید داشته باشد، همکاری با تعداد زیادی فروشنده است. وقتی فروشندگان زیادی یک محصول را ارائه می کنند، بر سر قیمت، رقابت به وجود آمده و مشتری ها خیلی راحت تر می توانند خرید کنند.

با انواع مارکت پلیس آشنا شوید!؟

در ادامه مطلب مارکت پلیس چیست میخواهیم با انواع مارکت پلیس آشنا شویم، مارکت پلیس ها، پل ارتباطی بین خریداران و فروشندگان هستند. نکته ای که در مورد این مارکت های آنلاین باید اطلاع داشته باشید، این است که مارکت پلیس ها انواع و اقسام متفاوتی به شرح زیر دارند:

1- مارکت پلیس عمودی؛

یکی از انواع مارکت پلیس، مارکت پلیس عمودی است. در این نوع مارکت پلیس، همه محصولات و کالاهایی که در یک گروه قرار می گیرد، به فروش می رود. از جمله این مارکت پلیس ها می توان به مارکت هایی اشاره داشت که مثلا در حال فروش جواهر آلات هستند؛ یا مثلا مارکت هایی را در نظر بگیرید که در حوزه فروش لوازم آرایشی فعالیت می کنند.

2- مارکت های افقی؛

نوع دیگری از مارکت پلیس ها که آن نیز طرفداران خاص خود را دارد، مارکت پلیس های افقی هستند. این مارکت ها، انواع متفاوتی از محصولات و کالاهایی را به فروش می رسانند که یک ویژگی و خصوصیت مشترک بین آنها به چشم می خورد. بازار هدف این نوع مارکت، کاملا مشخص است و از جمله مثال هایی که می توان برای آن عنوان کرد، مارکت هایی هستند که لوازم و مایحتاج مربوط به خانم ها را به فروش می رسانند؛ مانند مانتوی زنانه؛ کیف زنانه؛ کفش زنانه و غیره.

3- مارکت پلیس های جهانی؛

از دیگر مارکت پلیس ها می توان به مارکت های جهانی اشاره داشت. این مارکت ها تقریبا همه چیز می فروشند و نگران مساله دیگری هم نیستند.

مزیت های یک مارکت پلیس چیست؟

حال که با انواع و اقسام مارکت ها در مطلب “مارکت پلیس چیست” آشنا شدیم، خوب است در مورد مزیت هایی که دارند نیز نکاتی را بیان کنیم. مزیت یک مارکت پلیس از نگاه خریدار، فروشنده و صاحب مارکت پلیس به شرح زیر است:

1- مزیت های داشتن یک مارکت پلیس برای خریدار:

 • یکی از مواردی که باعث شده مارکت پلیس ها به یکی از پلتفرم های بسیار محبوب نزد خانم ها و اقایان تبدیل شوند، تنوعی است که در کالاهای آنها به چشم می خورد.
 • یکی از چیزهایی که خریداران عاشق آن هستند، این است که بتوانند قیمت ها را با هم مقایسه کرده و سپس خرید کنند. این، یکی از بهترین امکاناتی است که در مارکت پلیس به چشم می خورد. افراد می توانند قیمت ارائه شده توسط فروشندگان مختلف را مقایسه کرده و سپس دست به خرید بزنند.
 • برخی مارکت پلیس ها به خریداران خود امکان می دهند که قیمت کالا را درب منزل پرداخت کنند. این موضوع برای کسانی که می خواهند خریدی راحت و سریع داشته باشند، امکان بسیار خوبی است و خیلی هم جذاب به نظر می رسد.

2- مزیت های مارکت پلیس برای فروشندگان؛

 • فروشندگانی که در مارکت پلیس ها کار می کنند نیز می توانند به سود خوبی دست پیدا کنند. معمولا، فروش از این طریق، راحت تر است و به همین دلیل افراد خیلی سریع تر می توانند محصول خود را بفروشند.
 • کسانی که در مارکت پلیس ها فعالیت می کنند در مقایسه با کسانی که کسب و کار خود را به صورت سنتی پیش می برند، فروش بیشتری دارند، می توانند به مشتری های بیشتری محصول بفروشند و سود بالاتری کسب کنند.
 • از دیگر مزیت هایی که می توان برای فعالان مارکت پلیس ها اشاره کرد، فروش در یک بستر مطمئن و امن است. کسانی که می خواهند به صورت آنلاین بفروشند، اول از همه باید یک سایت داشته باشند و روی آن کار کنند؛ اما با وجود مارکت پلیس ها، نیازی به راه اندازی یک سایت و افزایش اعتبار آن نیست و می توان در یک بستر آماده، کار کرد و محصول فروخت.
 • از بین رفتن محدودیت های فروش از دیگر مزیت هایی است که می توان برای فروشندگان مارکت پلیس ها عنوان کرد. وقتی پلتفرمی داشته باشید که به صورت بین المللی فعالیت می کند، می توانید حتی خارج از مرزها نیز محصولات و کالاهای خود را بفروشید.
 • فعالیت در یک مارکت پلیس، کم هزینه تر از راه اندازی سایت است. برای راه اندازی سایت های مستقل نیاز است که برای خرید هاست، دامنه، سئو و سایر مسائل مرتبط هزینه ای پرداخت شود، اما با فعالیت در مارکت پلیس ها بسیاری از این هزینه ها از میان برداشته می شود و افراد با مناسب ترین قیمت می توانند به فعالیت در دنیای مجازی ادامه دهند.

3- مزیت های مارکت پلیس برای مالکان مارکت پلیس:

 • با حضور فعال و پر رنگ فروشندگان و ارائه کنندگان کالا، نیازی نیست که مالکان مارکت پلیس ها به فکر جایی برای انباری داری محصولات باشند.
 • کسانی که یک مارکت پلیس را راه اندازی کرده و آن را اداره می کنند، هیچ نگرانی از بابت فروش نرفتن و یا فروش رفتن محصولات خود ندارند؛ زیرا به صورت واسطه ای کار می کنند.
 • افزایش کیفیت کالاهایی که در یک مارکت پلیس ارائه می شود، از دیگر مزیت هایی است که این فضا دارد. وقتی در یک بازار، رقابت ایجاد می شود همه فروشندگان سعی می کنند کالای خود را با کیفیت بهتر و قیمت مناسب تر ارائه کنند و به این شکل، سود بیشتری نصب دارندگان مارکت پلیس ها می شود.
 • در مقایسه با سایر فروشگاه هایی که به صورت آنلاین فعالیت می کنند، داشتن یک مارکت پلیس با ریسک کمتری همراه است.
 • دارندگان مارکت پلیس، علاوه بر صحبت و مذاکره با فروشندگان داخلی می توانند با فروشندگان خارجی نیز صحبت کرده و محصولات آنها را نیز ارائه کنند.

معایب مارکت پلیس ها که خوب است بدانید!؟

با وجود مزیت های زیادی که مارکت پلیس ها دارند، فعالیت در آنها خالی از عیب نیز نخواهد بود. برخی از معایب این فضاهای مختص فروش به شرح زیر است:

 • کم شدن درصد سود از جمله معایب فعالیت در یک مارکت پلیس است. فروشندگانی که مشغول فروش محصول خود هستند می بایست درصدی را به مارکت پلیس پرداخت کنند. این نرخ بین10 تا 20 درصد است.
 • دستکاری کردن قیمت از دیگر مشکلاتی است که برای فروشندگان و فعالان این حوزه وجود دارد. از آنجایی که تعداد فروشندگان یک محصول، زیاد است، آنها برای آنکه بتوانند محصول خود را بفروشند دائما مجبورند قیمت را تغییر دهند.
 • کسانی که تصمیم می گیرند همکاری خود را با مارکت پلیس ها قطع کنند، همه چیز را از دست می دهند. وقتی یک فروشنده می خواهد مارکت پلیس را ترک کند، باید همه اطلاعات از جمله توصیه ها، آمارها، اطلاعات مشتری و غیره را در اختیار مارکت پلیس قرار دهد.
 • نارضایتی خریداران از فروشندگانی که در مارکت پلیس ها کار می کنند از دیگر معایبی است که می توان در مورد این مارکت ها اشاره کرد. برخی فروشندگانی که در این فضا کار می کنند تعهدی به مشتری نداشته و سعی نمی کنند کار خود را به خوبی انجام دهند.

با چند تا از مارکت پلیس ها معروف دنیا آشنا شوید!؟

تا جایی که وقت به ما اجازه داد سعی کردیم همه چیز را در مورد مارکت پلیس ها به شما بگوییم. بعد از این آشنایی مفصل و جامع، در ادامه مطلب مارکت پلیس (market place) چیست، با چند وبسایت مطرح آشنا میشویم.

1- علی بابا

یکی از بزرگ ترین مارکت هایی که در حال فعالیت در دنیاست، علی بابا نام دارد. برخی آمارها نشان می دهد که این مارکت پلیس، بیش از 500 میلیون مشتری در کل دنیا دارد که به صورت فعال از آن خرید می کنند. البته، گفته می شود حجم خرید از این فروشگاه چیزی بیش از این است.

2- faire

Faire نیز یک مارکت پلیس است و در حوزه عمده فروشی فعالیت می کند. کسانی که می خواهند به صورت عمده خرید کنند و یا کسانی که می خواهند با بهترین و مناسب ترین شرایط، دست به خرید بزنند می توانند از این سایت خرید کنند.

3- باباعمده

یکی از سایت هایی که برخی ها فکر می کنند آن نیز یک مارکت پلیس است، باباعمده نام دارد. این سایت در واقع یک مارکت پلیس نیست و در آن، خرید و فروشی به صورت مستقیم صورت نمی گیرد. این سایت از جمله بهترین سایت ها برای گشتن و پیدا کردن محصولاتی است که به دنبال آن می گردید.

با رفتن به باباعمده می توانید با فروشندگانی صحبت کنید که محصولی را می فروشند. این یکی از بهترین و مطمئن ترین راه ها برای دریافت یک کالا و یا خدمات به شمار می رود. خرید به این شکل با مزیت های زیادی همراه است و می تواند فواید زیادی برای خریداران داشته باشد.

علاوه بر خریداران، فروشندگان نیز می توانند از فعالیت در سایت باباعمده، هم مشتری های هدف خود را افزایش دهند و هم بدون آنکه سود خود را با این مجموعه تقسیم کنند، محصول خود را بفروشند.

4- دیجی کالا

یکی از بزرگ ترین مارکت پلیس های کشور، دیجی کالا است. این مارکت پلیس در حال حاضر، به عنوان بزرگ ترین مارکت پلیس در کشور شناخته می شود و حدود 30 میلیون نفر در ماه از این سایت خرید می کنند. نکته جالبی که خوب است در مورد این مارکت پلیس بدانید این است که این سایت، فروشگاه های آنلاین دیگری که مانند دیجی پی و فیدیبو را نیز مدیریت کرده و از این طریق توانسته به سود خوبی دست پیدا کند.

5- ایسام

دیگر مارکت پلیس هایی که می خواهیم از آن نام ببریم، ایسام است. این مارکت پلیس در قالب یک حراجی فعالیت کرده و بستری را به وجود آورده است که در آن کاربرها می توانند به کمک روش هایی مانند مزایده، محصولاتی را که دارند بفروشند.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا