رپورتاژ آگهی

اردوی نوروزی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اردوی نوروزی نام یک برنامه و شیوه مطالعاتی مخصوص ایام نوروز است که فعالیت‌های آن شامل استفاده از جزوات مخصوص جمع‌بندی، رفع اشکال، مطالعه و تمرین ، آزمون‌های روزانه و جمع‌بندی، بازی و ورزش ، تغذیه مناسب ، خواب ، مشارکت اولیا و… است. تمام این فعالیت‌ها به نوعی طراحی شده‌اند که بتوانند در پایان اردو به اهداف مورد نظر رسیده باشند.

تبلیغات

رسیدن به اهداف، ملزم به اجرایی بی نقص توسط یک تیم آموزش دیده و با تجربه است که نیاز به دانش و تجربه کافی در برگزاری اردوی نوروزی داشته باشند. (اگر دانش آموز پایه دهم و یا یازدهم هستید، توصیه میکنم درباره اردوی نوروزی دهم و یازدهم این مقاله را بخوانید)

اهمیت اردوی نوروزی

هرچه سال رو به پایان می‌رود و نزدیک به سال جدید می‌شویم اضطراب و استرس در داوطلبان کنکور افزایش پیدا می‌کند، چرا که آموزش و درس آن‌ها تمام شده است و با کوهی از اطلاعات و مطالب علمی در ذهن خود دست و پنجه نرم می‌کنند و از جهتی چندین ماه را به یادگیری و مطالعه گذرانده‌اند و خسته شده‌اند، در همین حین به ایام نوروز می‌رسیم، روزهایی که می‌تواند سکوی پرتابی باشد برای قوی‌تر ادامه دادن و یا ترمزی باشد برای هر آنچه که تا الان به دست آورده‌ایم و از طرفی تاثیر بسیاری در فرایند انتخاب رشته و آینده ما دارد.

لازم به ذکر است که اردوی نوروزی هرساله از پراهمیت‌ترین ایام برای داوطلب کنکوری محسوب می‌شود اما امسال با توجه به برگزاری کنکور در اردیبهشت ماه این اهمیت و ضرورت بیش از پیش نمود پیدا کرده است و اهمیتش را چند برابر کرده است. اردوی نوروزی در بین انواع اردوی مطالعاتی، جایگاه ویژه ای دارد.

تبلیغات

اردوی مطالعاتی نوروز مانند یک درخت هزار میوه است که هرکس باتوجه به ظرفیت‌های خود می‌تواند از آن استفاده کند چون تجربه نشان داده است اگر فرد در اردوی نوروزی شیوه و روش جمع‌بندی مناسب را یاد گرفته باشد می‌تواند از آن در تمامی مراحل تحصیل خود استفاده کند.

اهداف اردو عید

اما اردوی نوروزی خوب باید چه اهدافی را دنبال کند:

  • اولین هدف اردو نوروزی آموزش روش‌های صحیح مطالعاتی است چرا که بسیاری از دانش‌آموزان نحوه صحیح و درست مطالعه برای یادگیری عمیق را یاد نگرفته‌اند چرا که این الگوها هرگز به آن‌ها آموزش داده نشده است. پس اردوی مناسب به شما روش خوب و نیک مطالعه مناسب را یاد می‌دهد.
  • دسته‌بندی و کم حجم کردن درس‌ها(جمع‌ بندی) و تمام آنچه را که آموزش دیده‌اند. این موضوع به قدری مهم است که اگر دانش‌آموزی این کار را انجام ندهد ممکن است تمامی زحمات او و تیم آموزشی به باد برود. زیرا که اگر مطالب دسته‌بندی و کم حجم نشوند امکان استفاده از آنها را پیدا نمی‌کند چرا که قرار نیست یک فصل یا یک کتاب را آزمون بدهد بلکه می‌خواهد تمام دروس در سه پایه تحصیلی را با هم در عرض حدود 3 ساعت ارائه کند پس نیاز به یادگیری مهارت دسته‌بندی مطالب و کم حجم کردن اطلاعات را دارد که در اردوی نوروز با درنظر گرفتن جزوه‌های جمع‌بندی اختصاصی و روش‌های ویژه برایش انجام می‌شود.

جمع‌بندی دروس باید توسط یک تیم حرفه‌ای وهمراهی یک مشاور مجرب صورت بگیرد ، پیشنهاد ما برای اردوی مطالعاتی عید، تیم یاوران دانش است.

  • نوروز دقیقا زمانی است که خستگی ذهنی دانش‌آموزان به اوج خود رسیده اما زمانی برای استراحت فکری نیست. بنا به تجربه سالیان متعدد، اردوی نوروزی باید طوری طراحی شده است که بتواند انگیزه و انرژی لازم برای قوی ادامه دادن مسیر تا کنکور را ایجاد کند، چرا که بسیاری از دانش‌آموزان فقط ایام عید را خوب عمل می‌کنند و بعد ازعید خالی از انگیزه ، پر از خستگی و سطح انرژی پایین می‌شوند که بسیار موضوع خطرناکی است.

پیشنهاد ما شرکت در اردوهای حضوری است چرا اردوی حضوری و گروهی تاثیر بسیار زیادی روی بالا بردن انگیزه و انرژی دارد.

  • افزایش توان ارائه مطلب یکی از اهداف اردوی مطالعاتی عید است . موفقیت در کنکور فقط درس خواندن نیست و داوطلب باید در کنار یادگیری مطالب علمی بتواند همان مطالب را در جلسه آزمون ارائه دهد. در واقع باید آموزش‌های دیده شده را در بازه زمانی مشخص و طبق استانداردهای کنکور ارائه کند که خود این موضوع نیر نیازمند یادگیری و تمرین است چرا که اگر مهارت ارائه مطلب را فرانگرفته باشد نمی‌تواند از اندوخته‌های خود استفاده کند.

ما معتقد هستیم نوروز بسیار حساس است چون این ایام مصادف شده است با عید باستانی ما ایرانیان ، زمان به پایان رسید آموزش دروس و همچنین نزدیک شده به کنکور که اگر در نوروز خوب عمل شود می‌تواند جبران کم کاری‌های گذشته صورت بگیرید . (توصیه میکنم درباره پانسیون مطالعاتی را بخوانید)

تبلیغات

این جبران به این شکل است که فرد می‌تواند با شرکت در اردوی نوروزی و استفاده بهینه از آن خود را در زمانی که بسیاری از رقیبان در حال استراحت هستند پیشی بگیرد . از سوی دیگر با جمع بندی دروس و تمرین تست زنی می‌تواند از مطالبی که قبلا آموزش دیده به شکل کاملی استفاده کند که در بالا بردن روحیه و تقویت کردن انگیزه خود نقش بسزایی دارد.

یکی از بهترین اردوهای نوروزی موجود در کشور ، اردوی نوروزی گروه یاوران دانش است که تحت نظر معلم‌مشاور ایران داود یاوری برگزار می‌شود و با تجربه فراوان در برگزاری اردوهای مختلف توانسته‌اند بهترین نتایج را از اردوهای مختلف بگیرند. (جهت آشنایی بیشتر با مشاوره تحصیلی این مقاله را بخوانید)

جمع بندی اردوی نوروزی

در پایان اردوی نوروزی دانش‌آموز باید بتواند جمع‌بندی مفیدی داشته باشد، الگو صحیح مطالعاتی بیاموزد و حتی توان مهارت تست زنیش بالاتر برودکه باعث می‌شود بسیار خشنود و با انگیزه شود و بتواند ادامه مسیر را با انرژی بالا طی کند چرا که راه و مسیر برایش فراهم شده و او فقط در این مسیر قدم می‌گذارد و استرس و اضطراب چگونه برنامه‌ریزی کردن برایش از بین می‌رود.

تبلیغات
4.5/5 - (4 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا