اینترنت و وب

UI چیست؟ UX چیست؟ تفاوت UI و UX

آنچه در این مقاله میخوانید:

UI چیست؟

رابط کاربری (User Interface) (به اختصار UI) فضایی است که تعامل بین انسان و ماشین در آن رخ می‌دهد. واسط کاربر، بخش دیدنی و قابل لمس یک ابزار است که کاربر مستقیماً با آن سر و کار دارد.

تبلیغات

این می تواند شامل صفحه نمایش ، صفحه کلید ، یک ماوس و ظاهر دسکتاپ باشد. رابط کاربری راهی است که کاربر بتواند با برنامه یا یک وبسایت ارتباط بهتری برقرار کند.

وابستگی رو به رشد بسیاری از شرکت ها در برنامه های کاربردی وب و برنامه های کاربردی تلفن همراه موجب شده است که شرکت های زیادی به منظور افزایش تجربه کلی کاربر، اولویت بیشتری در رابط کاربری یا UI ایجاد کنند.

ui vs ux

UX چیست؟

تجربهٔ کاربری (User Experience) به اختصار UX شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر دربارهٔ استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است.

تبلیغات

تجربهٔ کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزش‌مند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد.

علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گسترهٔ تجربهٔ کاربری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تجربهٔ کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن کاربر نقش می‌بندد.

از آن جایی که تجربهٔ کاربری دربارهٔ ادراک‌های فردی و تفکراتی در رابطه با سامانه است، می‌تواند ماهیتاً تا حدی به عنوان یک امر ذهنی، نظری و درونی در نظر گرفته شود.

هم‌چنین تجربهٔ کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم در طول زمان با توجه به تغییرات در شرایط استفاده و نیز گسترش یافتن زمینه‌های کاربرد آن، تغییر می‌کند.

هم چنین SEO و UX وجه مشترک های بسیار بیشتر از آن چیزی که تصور می کنید، باهم دارند. به عنوان مثال، خوانا و روشن بودن، اطلاعات مفید و کاربردی با کلمات کلیدی و متن با کیفیت، کاربر پذیری و ساده بودن و … از جمله اهداف اصلی SEO و UX هستند.

تبلیغات

به عنوان مثال تصاویر همیشه باعث جذب مخاطب نمی شود. اگر تصاویر باکیفیت استفاده کنید ( خیلی برای سایت سنگین می شود) هم چنین برای سرعت لود سایت شما مضر است. و این موضوع باعث آسیب به هم بخش SEO میشود و هم UX.

ui vs ux

تفاوت UI و UX

طراحی رابط کاربری (UI) و همچنین طراحی تجربه (UX) هر دو باید با یکدیگر همکاری داشته باشند تا به محصول موردنظر دست یافت.

طراحی تجربه کاربری(UX) موضوعی به صورت تحلیلی و تکنیکالی می باشد در صورتی که طراحی رابطه کاربری(UX) بیشتر به طراحی گرافیک شباهت دارد با این تفاوت که وظایف پیچیده تری را به عهده دارد. برای طراحی کردن نرم افزار تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) با همکاری یکدیگر وقت خود را برای حذف کردن موانع راه جهت یک تجربه خوب متمرکز می شوند.

طراحان تجربه کاربری به طور فعالانه بر روی جنبه های تعامل کاربر با شرکت ، خدمات و محصولات متمرکز می شوند. تجربه کاربری تنها در کسب و کارهای آنلاین وجود ندارد.

تبلیغات

یکی از نمونه های بسیار ملموس از تجربه کاربری و تفاوت آن با رابطه کاربری، مثال طراحی سس های هاینز و سایر سس ها است. به طراحی سس هاینز دقت کرده باشید، آنها طوری طراحی شده اند که شما هنگام استفاده، دیگر نیازی ندارید چندبار آن را تکان داده، سپس مصرف کنید.

UX یا همان تجربه کاربری، بیش از این که به ظاهر و زیبایی یک محصول یا یک وب سایت اهمیت دهد، نگاهی به نحوه مصرف آن توسط مشتری یا کاربر دارد.

ui vs ux

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا