بارداری و اطفال

بهترین زمان از شیر گرفتن کودک

فواید شیر مادر و زمان از شیر گرفتن نوزاد

شیر مادر شامل ترکیبی منحصر به فرد از اسیدهای چرب، لاکتوز، آمینو اسید، ویتامین، مواد معدنی، آنزیم‌ها و دیگر عوامل مهم، می‌باشد. شیر مادر هر چیزی که کودک برای هضم آسان، رشد مغز و حفاظت از بیماری‌ها و عفونت‌ها را نیاز است، دارا می‌باشد.

تبلیغات

شیردهی نیز برای مادر مفید است و کاهش خطر سرطان تخمدان، سرطان پستان و پوکی استخوان را به همراه دارد. در 6 ماه اول، شیر مادر تمام نیازهای غذایی کودک را برآورده می‌کند.

اگر کودک خود را پیش از 12 ماهگی از شیر بگیرید، حتماً یک فرمول قوی آهن به او بدهید. شیردهی باید تا زمانی که نوزادتان 12 ماهه شود، ادامه یابد و شیر گاو را تا زمانی که حداقل 12 ماه ندارد، به او ندهید، زیرا این شیر مواد مناسب مغذی را برای او فراهم نمی‌کند.

در زمان تغذیه با شیر مادر، کودکتان همچنین به مکمل ویتامین D نیاز دارد، کودکان دچار کمبود ویتامین D می‌شوند، به خصوص در زمستان که در معرض آفتاب کمی قرار می‌گیرند. ویتامین D برای سلامت استخوان مهم است و نوزاد شما باید روزانه 400 واحد ویتامین D بگیرد.

کودک شیرخوار من چقدر باید بخورد؟

اغلب نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، بیشتر از آن‌هایی که شیرخشک می‌خورند، می‌خورند. آن‌ها تمایل دارند هر 1-3 ساعت یک بار شیر بخورند. برنامه برای شیردهی از نوزادتان با تقاضای او تغییر می‌کند، که در آغاز حدود 8-12 بار در روز است.

تبلیغات

به دنبال نشانه‌هایی از گرسنگی مثل بیدار شدن، گذاشتن دست‌ها در داخل و اطراف دهان، چرخاندن سر از یک طرف به سمت، گرفتن لب‌ها، بیرون دادن زبان باشید این موارد نشانه‌هایی هستند که نوزادتان گرسنه است.

نکاتی مهم:

  • گریه کردن آخرین نشانه از گرسنگی است و کودکان ایراد گیر در زمان غذا خوردن بسیار عصبانی هستند، بنابراین سعی کنید قبل از اینکه گریه‌شان شروع شود، به او غذا بدهید.
  • سعی کنید هر 10-20 دقیقه شیردهیتان را با سینه‌هایتان تعویض کنید. اجازه ندهید کودک بیش از 20 دقیقه را از یک سینه بخورد.

ذخیره و نگهداری شیر مادر

نگهداری ایمن شیر مادر می‌تواند شیرتان را افزایش داده و به سیر نگه داشتن کودکتان کمک کند. شیر می‌تواند به طور ایمن در دمای اتاق به مدت چند ساعت و در یخچال برای چند روز ذخیره شود.

چگونگی گرم کردن شیر

از حالت یخی: در طول یک شب در یخچال بگذارید یا زیر آب سرد قرار دهید.

شیر یخچالی یا شیر آب شده: زیر آب جاری گرم و یا در یک ماهی تابه آب گرم قرار دهید شیر را روی مچ خود تست کنید، تا مطمئن شوید که خیلی داغ نیست.

تبلیغات

هرگز شیرخشک یا شیر خودتان را در مایکروویو قرار ندهید: مایکروویو می‌تواند گرمایش غیر یکنواختی داشته باشد و باعث شود برخی مناطق شیشه و شیر آنقدر داغ شوند که نوزادتان را بسوزاند هم چنین می‌تواند باعث از دست دادن ویژگی‌های مفید شیر مادر شود.

چه مدت باید برای دریافتن بهترین فواید، شیرمادر داد؟

هر مقدار شیری که می‌توانید به کودک خود بدهید، مفید است. حتی آغوز که اولین شیر از سینه است، برای کودک شما ارزشمند است. اولین شیر مادر پر از مواد مغذی است.

هم چنین حاوی آنتی بادی و دیگر خواص سیستم ایمنی است. بنابراین، حتی اگر شما فقط برای مدت کوتاهی از سینه خود شیر بدهید، این شیر می‌تواند به حفاظت از نوزاد از بیماری‌هایی مثل اسهال، عفونت گوش و عفونت‌های تنفسی کمک کند. اگر به شیر دادن به نوزادتان ادامه دهید، این اتفاق خوب بهتر هم می‌شود.

شیر از سینه می‌تواند خطر ابتلا به آسم، آلرژی‌ها، دیابت و انواع خاصی از سرطان‌ها را کاهش دهد. هم چنین شیردهی به شما کمک می‌کند تا وزن بارداری خود را سریع‌تر کاهش دهید.

شکی نیست که فواید شیردهی برای مادران و نوزادان فراوان است و هر چه بیشتر شیردهی انجام دهید، اثرات طولانی مدت بیشتری خواهد داشت.

تبلیغات

چه مدت طولانی، زمان زیاد محسوب می‌شود؟

سن خاصی وجود ندارد که چه زمانی باید شیردادن از سینه پایان یابد. بسته به این که شما و فرزندتان چه احساسی می‌کنید، کارشناسان بر این باورند که شما باید تا مدت زمانی این کار را انجام دهید که فکر می‌کنید مؤثر است.

وقتی شروع به افزودن غذاهای مکمل به رژیم غذایی او می‌کنید، شیردادن از سینه می‌تواند به مدت 2-3 سال، یا حتی بیشتر ادامه یابد. شیر مادر هنوز مواد مغذی برای یک رژیم غذایی سالم را فراهم می‌کند.

هم چنین آنتی بادی و ویژگی‌های ایمنی را نیز فراهم می‌کند که به کودکان بزرگ‌تر کمک می‌کند تا با عفونت، بیماری‌ها مبارزه کنند. بنابراین، در نهایت به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید چقدر طول می‌کشد تا کودکتان رشد کند.

آیا تغذیه با شیر سینه مادر می‌تواند باعث مشکلات روانی در یک کودک بزرگ‌تر شود؟

برخی از مادران نگرانند که تغذیه با شیر سینه می‌تواند باعث مشکلات روانی در کودکشان شود. هیچ محدوده‌ای برای دوران شیردهی وجود ندارد و همچنین هیچ نشانه‌ای از ایجاد مشکل روانی با شیردهی مادر تا سن سه سالگی وجود ندارد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، هرچه شیردهی طولانی‌تر باشد، مزایای بهتر و بیشتری خواهد داشت.

تبلیغات

به علاوه شیردهی در بلندمدت با تاثیرات مثبتی همراه است. برخی از چیزهایی که مادران فرزندان خود را بعد از شیردهی در طولانی مدت با آن توصیف می‌کنند، سالم، شاد، دوست داشتنی، ایمن و مستقل بودن است.

تا چه زمانی باید شیردهی را انجام و ادامه داد؟!

با این همه توصیه در مورد شیر در برابر بطری و شیشه, تصمیم گیری درباره اینکه تا چه زمانی باید شیر دادن را ادامه داد، دشوار است. کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید برای شما و نوزادتان درست است.

تغذیه کودک با شیر مادر تا چه زمانی؟

شیر مادر نقش بسیار مهمی در تکامل جسمی و روحی کودک دارد بنابراین باید کودک تا زمانی که به این مایع نیاز دارد، از شیر مادر تغذیه کند. همه ما مزایای شیر مادر را می دانیم بنابراین هرچه کودک از شیر مادر به مدت بیشتری استفاده نماید به همان اندازه از مواد مغذی موجود در شیر مادر بهره مند می‌شود به همین خاطر بسیاری از افراد بر این باورند که کودک تا پایان دو سالگی باید شیر بخورد.

تغذیه کودک تا 6 ماهگی با شیر مادر الزامی است و سبب تقویت دستگاه ایمنی او می‌گردد، در بعضی از کشورها مرسوم است که مادر بعد از 6 ماهگی دیگر به بچه خود شیر نمی‌دهد و شیردهی به او را به همین 6 ماه بسنده می‌کند.

اغلب پزشکان، دادن حداقل یک سال شیر مادر به فرزند را لازم می‌دانند و بر این باورند که بعد از یک سال مادران می‌توانند کودک خود را آهسته از شیر بگیرند.

تبلیغات

بعد از 12 ماهگی، کودک می‌تواند مواد مغذی را از طریق غذاهای جامد دریافت کند اما قبل از آن کودکان قادر به دریافت بسیاری از مواد مغذی نیستند و نمی‌توانند برخی از غذاها را بخورند بنابراین تغذیه با شیر مادر باید تا پایان یک سالگی ادامه پیدا کند.

بهترین زمان برای از شیر گرفتن فرزند زمانی است که کودک می‌تواند چیزهای مختلف مانند اشیای اطراف را به دهان بگیرد و این رفتار کودک حدوداً از 6 ماهگی به بعد آغاز می‌شود.

مزایا و فواید جسمی و روحی شیر دادن به کودک از 1 روزگی تا 2 سالگی

روز 1:

مزایا: آغوز فواید زیادی برای کودکتان دارد و حاوی مواد مغذی زیادی است. به او کمک می‌کند احساس امنیت کند. به رحم شما کمک می‌کند تا سریعاً خطر خونریزی بعد از زایمان را کاهش دهد.

می‌تواند استرس زا، دردآور باشد و شیردهی تا زمانی که نوزادتان یاد بگیرد که چه کاری باید بکند، می‌تواند دردناک باشد.

تا جایی که امکان دارد با کودک خود تماس پوستی داشته باشید، تا به او اجازه دهید که غرایز ذاتی خود را در شیر خوردنش قرار دهد.

تبلیغات

هفته 1:

مزایا: معده نوزاد شما برای تغذیه مکرر در حال آماده شدن است.

کودک شما ممکن است بیش از 90% وزن خود را از دست بدهد.

سینه‌ها (سینه‌های پر) می‌توانند بسیار دردناک باشند. سینه‌ها را با کیسه‌ای یخ زده تسکین دهید و اگر نیاز دارید بیشتر شیر بدهید.

ماه 1:

مزایا: شیردهی باعث می‌شود تا آلرژی به غذا، یا اسهال و یا عفونت گوش و سینه در آنها کاهش یابد. شیردهی‌های شبانه آسان هستند و نیازی به شستن و استرلیزه کردن بطری و شیشه نیست.

ممکن است احساس کنید که شیردهی مدت زمان زیادی طول می‌کشد و سخت‌تر از غذا خوردن با بطری یا شیشه است.

خودتان را با افرادی احاطه کنید که شما را حمایت می‌کنند، نه اینکه درباره تصمیم شما برای شیردهی با شینه یا شیرخشک نظر بدهند و سؤال کنند.

ماه 3:

مزایا: باعث کاهش 27% خطر ابتلا به دیابت در کودکتان می‌شود. اگر خانواده‌تان سابقه آسم دارد، او 40% بیشتر امکان دارد که آسم بگیرد. اگر شیردهید این ریسک را کاهش می‌دهد.

او ممکن است در زمان شیر خوردن به اطراف نگاه کند تا محیط اطراف را بررسی کند تا بیشتر اجتماعی شود.

ماه 6:

مزایا: کودکتان در این زمان با آلرژی شیر گاو کنار آمده و قوی‌تر شده است و الان بهتر می‌توان او را از شیرمادر گرفت. همچنین احتمال ابتلا به لوسمی کم‌تر است. در شما هم همچنین احتمال سرطان سینه نیز کاهش می‌یابد.

کودک ممکن است فقط برای 10 دقیقه غذا بخورد و شما را نگران می‌کند که شیر کافی ندارد. به او این اطمینان را بدهید که هر اندازه که می‌خواهد شیر هست. او حالا آهسته‌تر رشد می‌کند، پس رهبری او را دنبال کنید.

خواص بی نظیر شیر مادر برای کودک زیر 2 سال

ماه 12:

مزایا: ماهیچه‌هایی که نوزاد برای شیرخوردن استفاده می‌کند نیز برای صحبت کردن مهم هستند، و او همچنان مزایا تقویتی برای سیستم بدنی‌اش را دریافت می‌کند. همانطور که قبلاً ذکر شد، هرچه شیردهی طولانی‌تر باشد، مزایای بهتر و بیشتری خواهد داشت.

به علاوه شیردهی در بلندمدت با تاثیرات مثبتی همراه است. برخی از چیزهایی که مادران فرزندان خود را بعد از شیردهی در طولانی مدت با آن توصیف می‌کنند، سالم، شاد، دوست داشتنی، ایمن و مستقل بودن است.

ماه 18:

فواید لمس پوست: لمس پوست میزان هورمون استرس کودک شما را کاهش می‌دهد و مصونیت او به رشد را تقویت می‌کند. زمانی که فرزند شما بزرگ‌تر می‌شود، باید بنشینید و در زمان‌های تغذیه استراحت کنید، حتی زمانی که یک میلیون کار در لیست خود دارید.

یک کودک 18 ماهه ممکن است از شیردهی برای کنترل کسالت و جلب توجه شما استفاده کند (معمولاً به محض اینکه به تلفن جواب می‌دهید!).

2 سال و بیشتر:

مزایا: شما احتمالاً تنها در اول صبح و آخر شب به او شیر می‌دهید. فرزند شما به افزایش ایمنی بدنش ادامه می‌دهد و به او کمک می‌کند تا با حشرات مبارزه کند که در طی روزه‌ای پر مشغله خود با او مواجه می‌شود. وقتی یک کودک نوپا اعلام می‌کند که شیر می‌خواهد شاید خجالت آور باشد. یک کلمه پیدا کنید که هر دوی شما درکش کنید و به تغذیه مربوط شود، و بتوان در مکان‌های عمومی استفاده کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع
namnak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا