بهداشت بانوان

علت و درمان سوزش و خارش واژن بعد از نزديكی

در این مطلب به علت و درمان سوزش و خارش واژن بعد از نزديكی خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید 😉

تبلیغات

سوزش و خارش بعد از نزدیکی طبیعی است یا نشانه یک بیماری خطرناک زنانه است؟ در این رابطه پاسخ به فاکتورهای اصلی و دلایل مهم این مشکل بعد از رابطه زناشویی تقسیم می‌شود.

سوزش واژینال می‌تواند نگران‌کننده و ناراحت‌کننده باشد، اما به‌ندرت بیماری شدیدی را نشان می‌دهد. افرادی که سوزش واژینال دارند، اغلب فرض می‌کنند که عفونت قارچی دارند، اما این تنها یکی از احتمالات متعدد است.

سوزش واژینال می‌تواند ناشی از آلرژی ها، عفونت‌های مقاربتی (STIs)، کیست و یا روابط خشن باشد و درمان به این دلایل بستگی دارد اما در کل هرکسی که سوزش واژینال را تجربه کند، باید به دنبال علائم عفونت و مشورت با پزشک برای تشخیص و درمان باشد.

علل سوزش بعد از نزدیکی:

در این مطلب 17 دلیل ممکن برای سوزش واژینال، همراه با گزینه‌های احتمالی درمان بیان‌شده است:

تبلیغات

1- آلرژی

یک واکنش آلرژیک ممکن است باعث سوزش واژن شود. واژن بخش حساسی از بدن است و ممکن است به تعدادی از ترکیبات موجود در محصولات مراقبت شخصی مانند:

 • صابون
 • چرب کننده‌ها
 • شستشوی واژینال و تمیز کردن با دوش
 • نوار بهداشتی و پد
 • داروهای ضد بارداری
 • لوسیون بدن و کرم‌ها
 • کاندوم لاتکس

مربوط باشد.

سوزش ممکن است در واکنش به یک محصول جدید ظاهر شود، اما محصولی که بدن با آن آشنا است نیز می‌تواند منجر به یک واکنش آلرژیک شود. اگر فرد شک دارد که به یک محصول خاص آلرژی دارد، قطع استفاده از آن و مشورت با یک متخصص پوست ایده‌ی بهتری می‌باشد.

2- سوزش:

حتی اگر آلرژی وجود نداشته باشد، ممکن است بدن در هنگام تماس با محصولات خاص واکنش منفی نشان دهد. حتی معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین عناصر شیمیایی ممکن است باعث سوزش واژینال شوند. عطرهای شیمیایی اغلب مقصر تلقی می‌شوند.

آن‌ها می‌توانند در بسیاری از محصولات پیدا شوند که با واژن ارتباط برقرار می‌کنند، ازجمله:

تبلیغات
 • مواد شوینده
 • خوش‌بوکننده‌ها
 • دستمال توالت
 • شامپو بدن
 • صابون

هم‌چنین برخی از لباس‌ها ممکن است باعث سوزش واژینال و سوزش شود. به‌ویژه لباس‌زیرهای پلی‌استر که ممکن است باعث سوزش پوست شود.

گاهی اوقات شکاف لباس‌زیر علت سوزش است. بندهای نازک یا بند G ممکن است واژن را کاملاً ً پوشش ندهند و باعث سایش بیش‌ازحد این ناحیه در طول روز شود که منجر به سوزش می‌شود.

تشخیص و اجتناب از محرک‌ها مهم است. اگر فرد استفاده از محصول خاصی را متوقف کند و سوزش کاهش یابد، ممکن است علت را پیداکرده باشد. هرکسی که نتواند علت سوزش واژینال را تشخیص دهد، باید یک پزشک یا متخصص پوست مراجعه کند.

علت و درمان سوزش و خارش واژن بعد از نزديكی 1سوزش واژن بدلیل داشتن رابطه جنسی خشن

3- روابط خشن:

رابطه جنسی می‌تواند باعث سوزش واژن شود. اگر واژن به‌اندازه کافی چرب نشده باشد، سایش زیاد ممکن است منجر به ناراحتی و یا درد در طول رابطه جنسی و تورم بعدازآن شود.

هم‌چنین این نوع رابطه می‌تواند بافت‌های واژن را پاره کند و فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دهد.

تبلیغات

اگر فردی مشکوک شود که روابط خشن باعث سوزش واژینال می‌شود، ممکن است بخواهند وقت بیشتری صرف شرکت در پیش نوازی کنند و یا از چرب کننده‌ها برای کاهش سایش استفاده کنند.

یک داروی تسکین‌دهنده درد و یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) در صورتی می‌تواند مفید باشد که این تورم باعث درد شود. مسکن‌ها، مانند ایبوپروفن، برای خرید آنلاین موجود هستند.

4- کیست‌های مجرای گارتنر:

مجرایی که هنگام ایجاد اندام‌های جنسی و اداری در جنین شکل می‌گیرد، معمولاً ً بعد از تولد ناپدید می‌شود. اگر بخشی از این مجرا باقی بماند، به‌عنوان مجرای گارتنر شناخته می‌شود. بافت باقی‌مانده ممکن است به دیواره واژن بچسبد و کیست ایجاد شود.

کیست‌های مجرای گارتنر ممکن است بی‌ضرر باشند، اما وقتی بزرگ شوند، می‌توانند مشکل‌ساز شوند. کیست مجرای گارتنر ممکن است آلوده‌شده و یا موجب درد و سوزش واژن شود.

در برخی موارد کیست به صورت زائدی در خارج از واژن ظاهر خواهد شد. جراحی اغلب برای از بین بردن کیست مجرای گارتنر مزاحم ضروری است. هنگامی‌که کیست از بین برود، علائم بیماری کاهش می‌یابد.

تبلیغات

5- کیست‌های بارتولین:

غدد بارتولین در دو طرف دهانه واژن قرار دارند. آن‌ها رطوبت را ترشح می‌کنند و به تأمین روانکاری کمک می‌کنند.

کیست که در یکی از این غدد وجود دارد، ممکن است تا زمانی که آلوده شود، بدون توجه باقی بماند. هم‌چنین پوست اطراف واژن ممکن است ملتهب و دردناک شود. در برخی موارد ممکن است یک احساس سوزش یا خونریزی وجود داشته باشد.

اگر کیست یا آبسه کوچک باشد، ممکن است خودش خالی شود. یک حمام گرم و کم‌عمق می‌تواند به تسکین درد کمک کند و داروهای بدون تجویز می‌توانند درد و تورم را کاهش دهند.

در موارد جدی‌تر، پزشک می‌تواند آنتی‌بیوتیک , تخلیه و یا حذف کیست را توصیه کند.

علت و درمان سوزش و خارش واژن بعد از نزديكی 2تمام علل سوزش واژن بعد از نزدیکی

6- سلولیت:

سلولیت یک عفونت باکتریایی از لایه‌های درونی پوست است که ممکن است باعث سوزش , قرمزی و حساسیت پوست شود. در فرد زمانی سلولیت ایجاد می‌شود که باکتری وارد بریدگی شود، مثلاً فرد در هنگام اصلاح ناحیه شرمگاهی دچار می‌شود.

تبلیغات

تمیز کردن بریدگی به‌طور منظم می‌تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند. در برخی موارد، پزشکی آنتی‌بیوتیک را توصیه می‌کند.

7- واژینوز باکتریال:

رشد بیش‌ازحد باکتری‌های مضر در واژن ممکن است منجر به واژینوز باکتریال شود. علائم ممکن است شامل تورم و ترشح خاکستری‌رنگ با بوی ناخوشایند باشد.

بسیاری از موارد به‌خودی‌خود حل می‌شوند، اما یک پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک را برای سرعت بخشیدن به بهبودی توصیه کند.

تمیز کردن ناحیه واژینال به‌طور منظم و اجتناب از محرک‌های بالقوه می‌تواند به پیش‌گیری از واژینوز باکتریال کمک کند. هم‌چنین ممکن است ایده خوبی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی وجود داشته باشد.

8- عفونت‌های قارچی:

عفونت قارچی با رشد بیش‌ازحد گونه‌های قارچی کاندیدا ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند موجب سوزش واژینال و سایر علائم شود ازجمله:

تبلیغات
 • سوزش
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • ادرار کردن
 • قرمزی،
 • ترشح تیره و سفت
 • سوزش پوست

عفونت‌های قارچی با داروهای ضد قارچی درمان می‌شوند. بااین‌حال، ایده بهتر آن است که به پزشک مراجعه کنید، زیرا شرایط دیگر علائم مشابهی دارند.

9- عفونت‌های مقاربتی و سوزش گردن رحم:

برخی از این عفونت‌ها می‌توانند منجر به التهاب دهانه رحم شوند که به آن تورم گردن رحم می‌گویند. علائم آن می‌تواند شامل درد حین آمیزش، خونریزی بین دوره‌ها و ترشح غیرعادی باشد.

در زیر برخی عوامل ایجاد سوزش واژینال وجود دارد.

کلامیدیا: می‌تواند به‌طورجدی به سیستم تناسلی زنان صدمه بزند و همچنین باعث دفع ادرار دردناک و تخلیه غیرعادی شود.

سوزاک: علائم در زنان اغلب خفیف و به‌راحتی با عفونت دستگاه ادراری یا مثانه اشتباه می‌شود. علائم دیگر شامل خونریزی بین دوره‌ها و افزایش ترشح است

تریکومونیازیس: این بیماری توسط یک انگل ایجاد می‌شود و ممکن است هیچ نشانه‌ای از بیماری وجود نداشته باشد. وقتی آن‌ها ظاهر می‌شوند، علائم می‌تواند شامل خارش، درد، درد حین ادرار و تغییر در ترشح باشد. هرکسی که به داشتن عفونت مقاربتی مشکوک باشد، باید با پزشک متخصص ملاقات داشته باشد.

10- تب‌خال تناسلی:

ویروس تب‌خال اغلب باعث ایجاد خوشه‌هایی از تاول کوچک و دردناک در نزدیکی واژن می‌شود. این‌ها می‌توانند به زخم‌های دردناکی تبدیل شوند.

درحالی‌که برخی از افراد علائم بیماری را تشخیص نمی‌دهند، برخی دیگر متوجه تورم، سوزش و درد زخم‌های بدن می‌شوند. در حال حاضر هیچ درمانی برای تب‌خال تناسلی وجود ندارد، اما داروهای تجویزی ممکن است باعث کوتاه‌تر شدن یا جلوگیری از شیوع آن شوند.

11- ورم:

اصطلاح ورم مجموعه‌ای از آب یا مایع را در بدن توصیف می‌کند. ورم در واژن معمولاً ً توسط گره‌های لنفاوی و یا رگ‌ها ایجاد می‌شود. شرایطی که رحم را بزرگ‌تر یا رگ‌های لگن را تحت‌فشار قرار می‌دهند، مانند فیبروم رحمی یا بارداری , می‌تواند باعث ایجاد ورم شود.

یک پزشک باید علت ورم را برای درمان آن مشخص کند. آرام ماساژ دادن این ناحیه ممکن است در برخی موارد به کاهش تورم کمک کند، اما این کار باید تحت راهنمایی یک پزشک انجام شود.

12- دوران بارداری:

باردریسوزش واژن بعد از رابطه بدلیل بارداری

بارداری ممکن است باعث سوزش واژن شود. با رشد جنین , فشار بر روی لگن و ماهیچه‌های مجاور و رگ‌های خونی ایجاد می‌شود. این فشار می‌تواند باعث التهاب و درنتیجه بازگشت خون و مایع از سیستم لنفاوی باشد که ممکن است منجر به تورم شود.

اگر فرد مظنون به بارداری هستند، می‌توانند یک آزمایش بارداری انجام دهند. تست‌های بارداری برای خرید آنلاین در دسترس هستند. هرکسی که دچار ناراحتی شدید واژینال در دوران بارداری شود، باید در مورد داروهای بی‌خطر با پزشک مشورت کند.

13- کافی نبودن روان‌کاری و خشکی واژن:

از علل شایع درد حین یا بعد از مقاربت، روان کاری ناکافی است. بدن مقادیر مختلفی از روان کاری طبیعی تولید می‌کند و دلایل فراوانی برای آن وجود دارد – سن، کنترل تولد و برخی داروها تعداد کمی از این دلایل است. زمانی که واژن به‌درستی روان کاری نشود، اصطکاک می‌تواند باعث ریزش زخم‌های ریز پوست شما شود.

این زخم‌ها می‌تواند شما را بیشتر مستعد عفونت کند و هم‌چنین به‌خوبی احساس نمی‌شوند؛ و به این معنی که گاهی اوقات می‌توانند بسیار ناراحت‌کننده باشند.

حال چگونه احساس بهتری داشته باشید:
حتی بعد از رابطه جنسی کمی واژن خود را چرب و مرطوب کنید این کار مانند گذاشتن لوسیون بر روی پوستتان است هنگامی‌که احساس خشکی می‌کنید.

برای مرطوب کردن پوست شما خیلی دیر نیست و در واقع می‌تواند اثر تسکین‌دهنده داشته باشد. شما می‌خواهید از هر روان کننده که حاوی الکل است، دور بمانید. مواد اولیه را به‌دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که تلاش‌های شما برای آرام کردن باعث سوزش اشک در پوست شما نخواهد شد.

چگونه از درد در آینده جلوگیری کنید:
برای شروع، اطمینان حاصل کنید که وقت کافی برای پیش نوازی و استفاده از مقدار کافی از روان کننده دارید. این‌ها گام‌های ساده‌ای برای دادن فرصتی به واژن شما برای ایجاد روان کننده بیشتر و مکمل کردن روان کننده طبیعی است.

باید با متخصص بیماری‌های زنان خود در مورد اینکه چه اتفاقی دارد می‌افتد صحبت کنید. دلایل زیادی وجود دارد که چرا شما ممکن است مقدار زیادی روان کننده طبیعی تولید نکنید و متخصص زنان می‌توانند به شما در تشخیص انتخاب‌هایتان کمک کند.

14. شما به لاتکس حساسیت دارید:

کاندوم زنانهسوزش واژن بدلیل استفاده از کاندوم

برخی از افراد نسبت به لاتکس حساسیت دارند. اگر شما یکی از این افراد هستید و از کاندوم لاتکس استفاده می‌کنید، ممکن است باعث آزار واژن خود شوید.

حالا چطور احساس بهتری داشته باشید:
گذاشتن یک بسته یخ خارج از لباس‌زیر برای آرام کردن واژن خود برای چند دقیقه بهترین کاری است که شما می‌توانید انجام دهید.

چگونه از درد در آینده جلوگیری کنید:
با متخصص زنان خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که نسبت به لاتکس آلرژی یا حساسیت دارید (و اینکه چیز دیگری وجود ندارد). اگر حساس هستید بعدها از کاندوم استفاده نکنید. این به معنای قطع استفاده کاندوم است جایگزین‌های زیادی وجود دارند مانند کاندوم پلی یورتان که می‌توانید از آن برای پیش‌گیری از بیماری و بارداری استفاده کنید.

نکته قابل‌توجه:
باوجوداینکه پلی یورتان بدون لاستیک است و به جلوگیری از بیماری و بارداری کمک می‌کند، آن‌ها دارای لغزش و شکست بالاتری نسبت به کاندوم‌های لاتکس هستند. کاندوم زنانه رایگان است، اما در پیش‌گیری از بارداری تأثیر کمتری نسبت به کاندوم لاتکس دارد. شما می‌توانید با متخصص زنان خود صحبت کنید تا چیزی پیدا کنید که برای شما و همسرتان مؤثر باشد.

16- شما عفونت دارید:

اگر ناراحتی را تجربه می‌کنید که فراتر از درد جزئی است مثل خارش، سوزش، یا تخلیه غیرعادی – ممکن است عفونت داشته باشید. این بیماری می‌تواند یک عفونت قارچی، واژینوز باکتریال، عفونت مقاربتی یا چیز دیگری باشد و بهترین راه‌حل صحبت با متخصص زنان است.

چگونه احساس بهتری داشته باشید:
خودتان را تشخیص دهید خوددرمانی نکنید. با توجه به نوع عفونت ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشید؛ بنابراین هرچه زودتر نزد متخصص زنان خود بروید، بهتر است.

چگونه در آینده از آن پیش‌گیری کنید:
روش‌های پیشگیرانه بسته به نوع عفونت بسیار متفاوت هستند و شما می‌توانید با زنان متخصص زنان خود در مورد کارهایی که می‌توانید در آینده انجام دهید، صحبت کنید. چند راه‌حل خوب وجود دارد.

نکته اول: از کاندوم استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید کاندوم می‌تواند در محافظت شما از عفونت‌های مقاربتی مفید باشد.

نکته دوم: ادرار بعد از رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش دهد.

و درنهایت تمیز کردن با دوش اجتناب کنید. دوش گرفتن می‌تواند تعادل ph واژینال شما را مختل کند که شما را مستعد ابتلا به عفونت می‌سازد؛ و اگر واقعاً ً احساس درد می‌کنید، سعی کنید یک کیسه آب سرد روی واژن خود قرار دهید تا کمی تسکین پیدا کنید.

17- شما شرایط پزشکی خاصی دارید:

اگر در طول یا بعد از مقاربت درد دائمی داشته باشید، ممکن است یک بیماری پزشکی مانند اندومتریوز یا فیبروئید رحمی داشته باشید؛ و اگر چنین اتفاقی بیفتد، مطمئناً می‌خواهید آن را حدس بزنید – با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

اکنون چگونه بهتر می‌شوید:
قرار ملاقات با پزشک متخصص خود را تنظیم کنید.

چگونگی جلوگیری از آن در آینده:
با متخصص زنان خود در مورد بهترین راه برای کم کردن درد در هنگام مقاربت صحبت کنید. بسته به شرایط شما، بعضی از موقعیت‌ها ممکن است راحت‌تر از سایر آن‌ها باشند و تأمین‌کننده مراقبت شما می‌تواند به شما کمک کند بفهمید چه چیزی برای شما بهتر عمل می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع
namnakگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا