بهداشت زنان

علت کم شدن خونریزی پریود چیست؟

هنگامی که بسیاری از ما در مورد دوره های قاعدگی خود شکایت می کنیم، شکایت مان در مورد خونریزی زیاد و نفخ، گرفتگی و خستگی همراه آن است بنابراین اگر دوره شما به طور ناگهانی سبک تر شد، ممکن است به نظر خوب باشد.

در حالی که خونریزی کمتر ممکن است شما را راحت تر کند، اما شاید نشانه چیز دیگری باشد. در این بخش دلایلی مطرح شده است که علت سبکی دوره قاعدگی و کم شدن خون پریود را توضیح میدهد.

دلایل کم شدن خونریزی پریود چیست؟

کم شدن خون پریود به این علت که شما باردار هستید

چگونه می شود یک کودک 9 ماهه را بدون داشتن علائم، باردار بود؟ در حالی که ما نمیتوانیم توضیح دهیم که چرا افراد متوجه بزرگی شکم خود نمی شوند، اما برخی به علت ادامه یافتن دوران قاعدگی فکر نمی کنند که حامله باشند، زیرا به آنها یاد داده شده است که تا زمانی که پریود میشوید، هیچ راهی برای باردار شدن وجود ندارد.

دکتر جانت چو، متخصص تغذیه، مدیر پزشکی CCRM در نیویورک می گوید: “گرچه بسیاری از زنان پس از باردار شدن، پریود نمیشوند، اما برخی از آنها همچنان خونریزی را تجربه می کنند.”

دوره های سبک غیرمعمول یا لکه بینی همچنین می تواند حاملگی خارج از رحم را نشان دهد (زمانی که یک تخمک در جایی دیگر از رحم بکار می رود) که می تواند بسیار خطرناک باشد، در صورت تردید، آزمایش بارداری را انجام دهید.

همچنین بخوانید: اولین علائم بارداری چه زمانی مشخص میشود؟

باردریبارداری یکی از علل کم شدن خونریزی قاعدگی

کم شدن خون پریود به این دلیل که شما وزن اضافه یا کم کرده اید

اضافه وزن یا کم کردن وزن ناگهانی، موجب تغییر در دوران قاعدگی می شود “بدن شما نیاز به یک تعادل سالم بین پروتئین، کربوهیدرات ها، چربی ها و ویتامین ها ” دارد، اگر می خواهید به طور نرمال عمل کند.

کم شدن خون پریود به علت استرس خیلی زیاد

در حالی که ناراحتی های روزمره مانند جر و بحث با همسر و یا درگیری در محل کار، به اندازه کافی برای از کار انداختن هورمون ها کافی است، Choi می گوید که عوامل استرس زای زندگی – به عنوان مثال، از دست دادن پدر و مادر می تواند یکی از دلایل سبکی دوران قاعدگی باشد.

مقاله پیشنهادی:  علت ترشحات زیاد واژن چیست؟

او اشاره می کند که ورزش بیش از حد نیز می تواند دوره قاعدگی را دچار تغییر کند، به دلیل استرسی که از نظر جسمی به بدن وارد میشود.

همچنین بخوانید: علت و درمان استرس و اضطراب؟ چگونه استرس را از بین ببریم؟

ماری جواناکم شدن خونریزی قاعدگی به دلیل استرس

تیروئید بیش از حد فعال از علل کم شدن خون پریود

غده تیروئید در گلو درست زیر جعبه صدای شما قرار دارد و هورمون هایی را که کنترل های مختلف بدن، مانند؛ دما و هضم را کنترل می کنند، آزاد می کند. یک تیروئید بیش از حد فعال – همچنین به عنوان hyperthyroidism شناخته شده – شروع به تولید بیش از حد بسیاری از هورمون های تیروئید که می تواند مسائل جدی برای قلب، فشار خون، عضلات داشته باشد، میکند.

دوره های غیرمعمول قاعدگی نیز نشانه ای از هیپرتیروئیدیسم هستند که موجب از دست دادن دوران قاعدگی می شود اگر در معرض برخی از علائم تیروئید بیش از حد فعال هستید، به پزشک مراجعه کنید.

کم شدن خون پریود به دلیل استفاده از داروهای ضد بارداری

یکی از رایج ترین دلایل برای یک دوره سبک قاعدگی، استفاده از قرص کنترل تولد است؛ بعضی از پزشکان حتی برای افرادی که دوران قاعدگی سختی دارند، این داروها را تجویز می کنند. اگر اخیرا قرص ها را شروع کرده اید یا IUD هورمونی مانند میرنا دریافت کرده اید و دوره هایتان را سبک تر کرده اید، فقط از آن لذت ببرید.

همچنین بخوانید: عوارض قرص اورژانسی (ضدبارداری)

قرص ضدبارداریقرص اورژانسی از دلایل کم شدن خون پریود

کم شدن خون پریود به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

پلی کیستیک، یک بیماری است که در آن تخمدان ها مقدار غیر طبیعی زیادی از آندروژن ها را تولید می کنند که هورمون های جنسی مردانه هستند بعضی (اما نه همه) زنان مبتلا به PCOS، دچار کیست تخمدان میشوند.

مقاله پیشنهادی:  دلایل پریود نشدن زنان و تاخیر در قاعدگی

همچنین بخوانید: علائم تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

این تغییرات هورمونی می تواند مانع از تخمک گذاری به طور معمول شود که می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی، مانند؛ آکنه یا چرب شدن پوست، افزایش وزن بدن شود.

یکی دیگر از نشانه های رایج در PCOS، دوره ای قاعدگی است که بسیار سبک تر از حد معمول است، از دست دادن یک دوره قاعدگی نیز رایج است پس اگر این نوع علائم را تجربه کرده اید، با پزشک خود صحبت کنید؛ معمولا درمان، بعضی از داروها را شامل می شود.

کم شدن خون پریود به علت بالا رفتن سن

نگران نباشید، این به این معنی نیست که شما پیر هستید، بلکه با بالا رفتن سن زنان، دچار یائسگی می شوند. “گاهی اوقات با پیری، چرخه تغییر می کند و لزوما نشانه ای از ناباروری نیست. “کسی که نیاز به استفاده از سوپر پد در اوایل 20 تا 30 سالگی خود دارد بعد از 30 سالگی نیاز کمتری به آن پیدا میکند “.

همچنین بخوانید: یائسگی زودرس | عوامل، علائم، تشخیص و درمان آن

علت کم شدن خون پریودیعلت های اصلی کم شدن خونریزی قاعدگی

کم شدن خون پریود به علت تنگی گردن رحم

یک مشکل نادر اما ناراحت کننده، این زمانی که رحم باریک یا به طور کامل بسته است، اتفاق می افتد در نتیجه خون در رحم به دام افتاده یا تنها می تواند به آرامی عبور کند. اگر علیرغم جریان سبک، گرفتگی بدی داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

کم شدن و کاهش خونریزی پریود به علت بافت اسکار در رحم

اکثر زنانی که از کورتاژ (D & C) استفاده کرده اند، به طور معمول بدون مشکل بهبود میابند، اما بعضی اوقات زخم های شدید باعث می شود که دیواره های رحم به یکدیگر متصل شوند و باعث ایجاد سندرم آشرمن (Asherman) می شوند. اگر دوره شما پس از D & C تغییر کرده است، ممکن است این موضوع مشکل شما باشد. برای برداشتن بافت اسکار، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

مقاله پیشنهادی:  علل، علائم و درمان عفونت مخمری واژن با سرکه، سیر و ماست

همچنین بخوانید: چسبندگی رحم (سندرم آشرمن)؛ علل، علائم، تشخیص و روش های درمان آن

پریودبافت اسکار در رحم از علل کم شدن خون پریود

از دست دادن خون زیاد در زمان زایمان

“این شرایط بسیار نادر است.” از دست دادن مقدار زیادی خون، بدن شما را از اکسیژن محروم می کند که می تواند منجر به آسیب رساندن به غده هیپوفیز شود و باعث ایجاد چیزی به نام سندرم شیخ میشود. این، به نوبه خود، به شدت باعث کاهش تولید هورمون میشود، از جمله آنهایی که چرخه قاعدگی را کنترل میکنند. احتمالا شما نیاز به درمان جایگزینی هورمون دارید.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

داشتن خونریزی کم، موضوعی نیست که باعث نگرانی شود. با این حال، اگر کسی به طور مرتب، کم شدن خونریزی قاعدگی و یا نامنظم شدن آن را تجریه می کند، باید با پزشک خود صحبت کند. در صورتی که خونریزی کم با سایر نشانه ها در یک زمان اتفاق بیفتد، مانند درد در ناحیه لگن، باعث نگرانی است و فرد باید با پزشک خود در این مورد صحبت کند.

نتیجه گیری

در بیشتر موارد، خونریزی کم، جای نگرانی ندارد. عوامل مختلفی در بروز خونریزی کم نقش دارند از جمله رژیم غذایی، ورزش، قرص های ضد بارداری و یا شرایط بهداشتی فرد. مهمترین نکته این است که افراد به صدای بدنشان گوش دهند. چنانچه فردی درباره طول مدت پریود خود، احساس نگرانی می کند، باید با پزشک خود برای روشن شدن موضوع و اطمینان خاطر بیشتر، صحبت کند. 

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
namnakhidoctorگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا