پوست و مو

خواص سنگ‌پا بر روی سلامتی بدن و پوست

همیشه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سنگ‌پا کشیدن در حمام را به ما توصیه می‌کردند اما ما نمی‌دانستیم این کار چه فواید شگفت‌انگیزی برای بدنمان دارد.

سنگ‌پا کشیدن یکی از قدیمی‌ترین اصول حمام کردن ایرانی‌هاست. در سال‌های اخیر متخصصان طب سنتی کشف کرده‌اند که سنگ‌پا کشیدن خواص بسیار زیادی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها دارد. سنگ‌پا کشیدن نوعی ماساژ عالی برای پاها است و درعین‌حال سبب لایه‌برداری کف پا نیز می‌شود. در این مطلب فواید فوق‌العاده سنگ‌پا برای بدن را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

سنگ‌پا چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

به‌سادگی، سنگ پومیس نوعی سنگ آتشفشانی است که از ماگما خنک‌کننده تشکیل‌شده است. اما، اینجا کمی اطلاعات بیشتری وجود دارد که می‌توانید در مورد شکل‌گیری این سنگ ویژه مطلع شوید. اول‌ازهمه، تفاوت جزئی بین ماگما و گدازه وجود دارد. درحالی‌که این دو کلمه بسیار شبیه به هم هستند، تفاوت در این است که ماگما در زیرزمین گیرکرده و گدازه‌ها از روی زمین جریان می‌یابد. بعضی‌اوقات ماگما بعد از فوران آتشفشان تبدیل به گدازه می‌شود. سایر اوقات، ماگما قبل از اینکه این شانس را پیدا کند تا به سطح زمین برسد، به زیرزمین می‌رود. در هردوی این موارد، پتانسیلی برای شکل‌گیری سنگ‌پا وجود دارد. اما، سنگی که از ماگما تشکیل می‌شود و به‌سرعت در زیرزمین خنک می‌شود، برای مصارف صنعتی متداول‌تر است.

بااین‌حال، سنگ‌پا فقط از هر نوعی ماگما تشکیل نشده است. این سنگ‌های آرایشی از ماگما ساخته‌شده که پر از گاز است و به‌سرعت خنک می‌شوند. گازها سوراخ‌های کوچکی را که در سنگ‌پا مشاهده می‌کنیم، تشکیل می‌دهند. هنگامی‌که مایعات اطراف گاز؛ جامد شود، بسته‌های هوا را که در سنگ سخت شده می‌بینیم، سنگ را ترک می‌کنند. اگر سنگ‌پای زیرزمینی شکل نگیرد، یک‌راه دیگر وجود دارد که می‌تواند ایجاد شود. بعد از فوران آتشفشان می‌توانید سنگ‌پا داشته باشید. هنگامی‌که آتشفشان فوران اتفاق می‌افتد هر یک از ماگماهایی که بیرون زده است؛ این پتانسیل را دارد که به‌سرعت در حالت سنگ‌پا خنک شود و دوباره به زمین می‌افتد.

خواص سنگ‌پا بر روی پوست

پوست پای زیبا

کشیدن این وسیله یک ماساژ عالی برای پاهاست که باعث لایه‌برداری از کف پا هم می‌شود.

پوستی که ضخیم می‌شود، مستعد ترک خوردن است و امکان ایجاد عفونت و درد در آن‌ها زیاد است. به همین علت زمانی که پوست ضخیم می‌شود بهتر است از سنگ‌پا برای بهبود ترک‌خوردگی پایتان استفاده کنید.

استفاده کرم مخصوص پا پس از حمام، باعث سلامت و زیبایی پوست پاشنه و کف پا می‌شود.

رفع میخچه و پینه پا

اصطکاک و فشار وارد آمده بر پوست پا موجب پیدایش میخچه یا پینه در پا می‌شود که معمولاً در بالا و کناره‌های انگشتان مچ پا به وجود می‌آید و از دلایل رایج آن می‌توان به آرتریت و یا کفش نامطلوب اشاره کرد.

میخچه و پینه پا گاهی با زگیل اشتباه گرفته می‌شوند. ولی زگیل کف پا دارای نقاط سیاه‌رنگی است و معمولاً با فشاری که به طرفین آن وارد می‌شود احساس درد ایجاد می‌کند.

برای رفع میخچه یا پینه، محل آن را به مدت پنج‌تا ده دقیقه در آب گرم بگذارید تا پوست نرم شود. آنگاه با سنگ‌پا بر روی آن حرکات دایره‌ای بکشید تا پوست اضافی آن برداشته شود. البته پوست محل میخچه یا پینه نباید بی‌اندازه برداشته شود زیرا منجر به عفونت و خونریزی می‌شود.

 سنگ‌پاسنگ پا

رنگ پوست خود را بهبود دهید

اگر پوست عالی به نظر برسد باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید بنابراین مراقبت از پوست مهم‌ترین بخش زندگی روزمره ما است. این پوست ما برای همه افراد قابل‌رؤیت است و اگر پوست کمرنگ و کسل‌کننده به نظر می‌رسد، بی‌روح به نظرخواهید رسید که به‌راحتی باعث می‌شود احساس اعتمادبه‌نفس خود را پایین و پایین‌تر بیاورید. سلامتی پوست بسیار مهم است؛ اما به معنای پوست مناسب نیست، به این معنی که وضعیت پوست خوب و سالم است. اگر می‌خواهید اعتمادبه‌نفس داشته باشید و می‌توانید با استفاده از سنگ‌پا، پوست خود را بهبود ببخشید. ماساژ دادن بدن با سنگ‌پا به تقویت گردش خون بدن کمک می‌کند و باعث تقویت بیشتر و تمیز طبیعی پوست شما و براق و درخشان‌تر شدن آن می‌شود.

از بین بردن موهای زائد

سنگ‌پا یکی از مؤثرترین شیوه‌های بدون درد برای از بین بردن موهای زائد بدن است برای انجام این شیوه کافی است با استفاده از فشار ملایم، سنگ‌پا را روی موها با حرکتی دایره‌ای بکشید تا موها از بین بروند. برای نابود کردن دائمی موهای زائد کافی است به مدت چند روز این کار را تکرار کنید.

سنگ‌پا برای پاشنه‌های ترک‌خورده

پاشنه‌های ترک‌خورده مانند کابوس است، اگرچه دردناک نیست، اما بسیار آزاردهنده به نظر می‌رسد و به پاهای شما جلوه‌ای زشت می‌بخشد. اگر ترک پاشنه پادارید و از پنهان کردن آن از همه خسته شده‌اید، پس ببینید! زمان پنهان از بین رفته است. برای اینکه پاشنه‌های خود را نرم کنید در ابتدا پاهای خود را در آب‌صابون خیس کنید. پس از تقریباً 10 الی 15 دقیقه پس از استفاده از سنگ‌پا، به‌آرامی ماساژ دهید که پاشنه ترک برداشته پوست شما بهبود می‌یابد. پای ترک‌خورده در بین هندی‌ها بسیار رایج است. ترک‌های پا ممکن است در تابستان‌ها بسیار زیاد اتفاق بیفتند. این ترک‌ها در ابتدا درد ایجاد نمی‌کنند، اما درنهایت، در صورت عمیق‌تر شدن شکاف، ممکن است باعث درد و دردسر شدید شوند. در صورت عدم درمان طولانی‌مدت نیز می‌توانند آلوده و باعث عفونت شوند. بهترین راه برای درمان طبیعی و مؤثر آن‌ها، استفاده از سنگ‌پا است.

سنگ‌پا برای جوش‌های سرسیاه

هنگامی‌که من در سالن صورت خودم را در سالن اصلاح می‌کردم، بدترین قسمت اعصاب جوش‌های سرسیاه بود. آن‌ها این کار را با چسب بلند انجام می‌دهند و آن‌قدر فشار می‌آورند که باعث می‌شود گاهی اوقات گریه کنم. زنان می‌دانند که من درباره چه چیزی صحبت می‌کنم. حتی کرم‌های حذف جوش‌های سیاه با زغال فعال‌شده دردناک هستند. سپس سنگ‌پا را پیدا کردم. سنگ‌پا حتی برای جوش‌های سرسیاه روی بدن مؤثر است. فقط توجه داشته باشید که هنگام ماساژ و از بین بردن جوش سرسیاه، پوست شما نرم و مرطوب باشد.

سنگ‌پا برای روزنه‌های پوست

منافذ دردسر بزرگی برای پوست هستند. زیرا این‌ها همان چیزهایی هستند که چربی را حفظ کرده و بعداً به آکنه تبدیل می‌شود. برای تمیز کردن منافذ کمک گرفتن از سنگ‌پا بسیار مفید است. اگر منافذ بزرگی دارید، هفته‌ای یک‌بار پوست خود را با سنگ‌پا که طبیعی و ارزان است تمیز کنید، که این اقدام به داشتن پوستی خوب، سالم و تمیز کمک می‌کند.

نحوه استفاده از سنگ‌پا

مرحله نخست: آماده‌سازی

تمام مواد خود را در یک مکان از قبل آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که سنگ و آب تمیز است.

به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه پوست خشک را بدون تماس در آب گرم خیس کنید. این به نرم شدن پوست سخت شده شما کمک می‌کند. صابون یا روغن را برای نرم شدن بیشتر و افزایش رطوبت به آب خود اضافه کنید. درصورتی‌که از سنگ‌پا برای آرنج، زانو یا صورت خویش استفاده می‌کنید، این مرحله را در حمام یا دوش گرم انجام دهید.

 سنگ‌پااستفاده از سنگ پا

مرحله دوم: استفاده از سنگ‌پا

۱- درحالی‌که پوست خود را خیس می‌کنید، سنگ خود را هم در آب گرم خیس کنید. هیچ‌وقت از یک سنگ خشک بر روی پوست استفاده نکنید. سنگ مرطوب به‌آسانی روی پوست شما می‌چرخد و خطر آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد.

۲- ناحیه موردنظر را از ظرف آب و صابون بیرون آورده و با حوله خشک‌کنید. چنانچه هنوز پوست شما خشن است، پیش از خشک شدن پوست، چند دقیقه دیگر آن را خیس کنید.

۳- سنگ را از آب گرم جدا کرده و آن را روی پوست خویش بمالید.

۴- قسمت ساینده سنگ را با حرکت دایره‌ای با فشار سبک بر روی پوست خویش مالش دهید. دو یا سه دقیقه پوست خویش را ماساژ دهید. اگر پوست شما حساس یا حس درد می‌کند، فوری متوقف شوید برای این‌که به‌احتمال‌زیاد از فشار بیش‌ازحد استفاده می‌کنید.

۵- برای پاهای خود، توجه خویش را روی پاشنه‌های پا، بخش‌های انگشتان پا و دیگر منطقه‌های خشک که می‌شناسید متمرکز کنید.

۶- تا زمانی که پوست مرده را از بین نبردید و پوست نرم‌تر از زیر آن نازل نکردید، به ماساژ سنگ روی پوست خود ادامه دهید.

۷- پس از دو تا سه دقیقه از مالش سبک، پوست خود را بشویید. چنانچه هنوز تکه‌هایی از پوست مرده را مشاهده می‌کنید، این روند را تکرار کنید. همچنین برای تمیز نگه‌داشتن سطح، سنگ خود را برای هر جلسه بشویید.

۸- شما می‌توانید این روند را روزانه یا چند بار در هفته تکرار کنید تا پوست نرم شده و نرم باقی بماند.

مرحله آخر: پایان کار

پس از پایان کار، یک مرطوب‌کننده یا روغن را روی پوست خود بمالید تا رطوبت پوست خود را حفظ نموده و آن را نرم نگه دارد. برای تقویت، جوراب‌های مرطوب‌کننده را پس از مرطوب کردن پوست خود، بپوشید.

خواص سنگ پا بر روی سلامتی

تأثیر بر بیماری‌های مغز

از دیدگاه طب ایرانی در بیماری‌های مربوط به مغز به‌خصوص سردردها، کشیدن سنگ‌پا مفید است، برای این منظور باید سنگ‌پا خشن بوده و با مالش قوی و مدت طولانی‌تری استفاده شود. مگر آنکه فرد پوست نازکی داشته باشد که سنگ‌پای خشن را تحمل نکند، اما در افرادی که پوست ضخیمی دارند، بهتر است از زمان ورود به حمام تا انتها، مالش پاها صورت گیرد.

کشیدن سنگ‌پا موجب کاهش غلظت خون در اندام‌های بالایی بدن می‌شود و باعث کشاندن خون به اندام‌های انتهایی می‌شود به همین دلیل است که موجب کاهش سردرد و بیماری‌های مربوط به مغز می‌شود. سنگ‌پا کشیدن می‌تواند بسیاری از مشکلات روانی مانند افسردگی، بی‌خوابی، فکر و خیال زیاد و… را بهبود بخشد، البته اگر به‌طور مداوم صورت پذیرد.

 

سنگ پاخواص سنگ پا بر روی سلامتی

برطرف کردن کوفتگی بدن و سردرد

از دیگر فواید استفاده از سنگ‌پا می‌توان به این مورداشاره داشت که چرک پا را تمیز می‌کند و درنتیجه خستگی و کوفتگی پا برطرف می‌شود همچنین برای برخی از انواع سردرد و اکثر بیماری‌های مغزی بسیار سودمند است به خاطر اینکه ماده را از قسمت‌های بالاتر به سمت قسمت‌های پایین بدن می‌کشاند و اگر سنگ‌پا، خشن‌تر باشد جذب ماده زیادتر است؛ سنگ‌پا باید خشن و متخلخل باشد و کف پا و پاشنه پا را با آن بمالند.

اگر می‌خواهید پاهای زیبایی داشته باشید توصیه می‌شود حداقل دومرتبه در هفته و بهتر است شب‌هنگام از سنگ‌پا استفاده کنید تا بعد از سنگ‌پا کشیدن، پوست پا بتواند استراحت کند.

حتماً از سنگ‌پای مخصوص و تمیز استفاده کنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید زیرا ممکن است خراش‌هایی در کف پا ایجادشده و باعث انتقال میکروب شود.

در بعضی از موارد مانند بیماری پسوریازیس، استفاده از سنگ‌پا می‌تواند موجب تشدید بیماری شود بنابراین توصیه می‌شود افراد قبل از استفاده به یک پزشک متخصص مراجعه کنند، این دسته از افراد می‌توانند از ترکیبات کراتولیتیک که باعث نرم شدن لایه‌های کلفت شاخی کف پا می‌شود، استفاده کنند.

کمک به تنظیم قند خون

اینکه جدیداً در فضای مجازی اعلام می‌کنند که بیشترین مقدار انسولین در پاشنه پاست، هیچ سندیت علمی ندارد اما کسانی که دچار دیابت نوع 2 هستند، اگر روزانه به مدت 10 دقیقه سنگ‌پا بزنند، باعث تنظیم انسولین خونشان خواهد شد. همچنین این عمل باعث چربی سوزی بیشتر و تناسب‌اندام خواهد شد.

در بیماران دیابتی در نیمه تحتانی بدن پاها خون‌رسانی به طرز صحیح انجام نمی‌شود و ممکن است که فرد دچار مشکلاتی نظیر ترک کف پا و … شوند. درواقع استفاده از سنگ‌پا موجب بهبود سیستم خون‌رسانی شده و به این طریق به دیابتی‌ها کمک می‌کند.

کمک به افزایش قد

کاربرد دیگر سنگ‌پا این است که استفاده از آن در افرادی که در سن رشد قرار دارند، با تحریک هیپوفیز مغز و تولید هورمون رشد، به افزایش قدشان کمک شایانی می‌کند. برای این کار بهتر است برای سنگ‌پا کشیدن، پاها را به مدت 15 دقیقه در آب‌نمک گرم نگهداری کرده و سپس به انجام این کار بپردازید.

تمیز و خشک‌کردن سنگ‌پا

بعد از استفاده از سنگ‌پا لازم است تا با برس آن را شست‌وشو دهید تا سوراخ‌های روی آن تمیز شود و آن را در محیط خشک مراقبت شود، چراکه محیط مرطوب باعث جمع شدن مخمرها و قارچ‌ها روی آن شده و آلودگی و بیماری را به کف پای انسان منتقل می‌کند.

بسیاری از بیماری‌های قارچی، میکروبی و به‌ویژه زگیل با سنگ‌پا منتقل می‌شوند، بنابراین از سنگ‌پای مخصوص و تمیز شخصی استفاده کنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید زیرا ممکن است خراش‌هایی در کف پا ایجادشده و سبب انتقال میکروب شود.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع
bornabeytootenamnak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا