سلامت جنسی

مهم ترین دلایل کاهش میل جنسی زن و مرد

کاهش میل جنسی و رسیدن به مرحله سردی رابطه زناشویی از مشکلات رایج برخی زوجین است. طلاق به امری عادی تبدیل شده و زوجین با بروز کوچک‌ترین مشکل، جدایی را بهترین راهکار می‌دانند. برای پی بردن به عمق فاجعه کافی است به دادگاه‌های خانواده مراجعه کنید تا زوج‌هایی را ببینید که به علت مشکلات جنسی، فقر مهارت‌های ارتباطی و… جدا می‌شوند. در کشوری که به گفته یک، آسیب شناس اجتماعی، عامل اصلی 60 درصد جدایی‌ها مسائل جنسی است، افزایش دانش و اطلاعات افراد در این زمینه اهمیت زیادی دارد. در این نوشتار مهم‌ترین قاتلان میل جنسی معرفی می‌شوند.

عوامل مؤثر در کاهش میل جنسی و سردی رابطه

مشکلات زناشویی

مشکلات زناشویی در زمره مهم‌ترین قاتلان میل جنسی قرار دارند. برای زنان، احساس نزدیکی و صمیمیت مهم‌ترین بخش میل جنسی است. عواقب نزاع، ارتباط اندک، خیانت کردن یا… برای زن و مرد از میان رفتن میل جنسی است. اگر با مشکلات زناشویی دست و پنجه نرم می‌کنید باید به متخصص مشاور مراجعه کنید.

بچه دار شدن

از وقتی پدر یا مادر شده‌اید میل جنسی‌تان از بین رفته است؟ بخش زیادی از زمانتان را صرف فرزندتان می‌کنید؟ استخدام پرستار برای نگهداری از بچه مفید است. هنگامی که فرزند تازه به دنیا آمده‌تان خواب است می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید.

استرس

برخی از افراد تعدادی از کارها را هنگامی که مضطرب هستند به نحو احسن انجام می‌دهند. میل جنسی، معمولاً جزو این کارها نیست. استرس در محل کار، خانه یا روابط میان فردی را همه تجربه کرده‌اند. روش‌های کنترل و مدیریت استرس می‌تواند کمک زیادی به افراد بکند. شما می‌توانید برای کنترل و مدیریت استرس از متخصص مشاور یا روانپزشک کمک بگیرید.

بی خوابی

میل جنسی‌تان از بین رفته است؟ شاید علت اش این باشد که به اندازه کافی در رختخواب نمی‌مانید. دیروقت می‌خوابید یا صبح زود از خواب بیدار می‌شوید؟ با بی خوابی یا بیماری مثل آپنه (نوعی اختلال خواب است که سبب مکث یا توقف تنفس بیمار می‌شود.) دست و پنجه نرم می‌کنید؟ خستگی، میل جنسی را از بین می‌برد. برای اصلاح عادات خوابیدن از پزشک کمک بگیرید.

داروها

داروهایی که میل جنسی را از بین می‌برند:

  • داروهای ضدافسردگی
  • داروهای فشار خون
  • داروهای ضدبارداری
  • شیمی درمانی
  • داروهای درمان بیماری ایدز

تغیر دوز یا نوع دارو ممکن است تاثیرگذار باشد. برای تغییر دوز یا نوع دارو باید با پزشک مشورت کنید.

 چاقی

وقتی اضافه وزن دارید یا چاق هستید میل جنسی‌تان کم می‌شود، از رابطه جنسی لذت نخواهید برد و اعتماد به نفستان از میان خواهدرفت. با کاهش وزن و کمک گرفتن از متخصص مشاور می‌توانید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید.

نارضایتی از تصویر بدن

اگر از اندامتان راضی باشید میل جنسی‌تان بیشتر خواهدشد. ورزش کنید و از پزشک کمک بگیرید. داشتن احساس خوب نسبت به خود اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. اگر همسرتان اعتماد به نفس پایینی دارد، به او اطمینان دهید اندام متناسبی دارد.

مشکلات نعوظ

مردانی که از اختلال عملکرد نعوظ رنج می‌برند مضطرب هستند و میل جنسی‌شان را از دست می‌دهند. اختلال عملکرد نعوظ قابل درمان است، اما زوجین می‌توانند با کمک متخصص مشاور از تأثیر سوء این اختلال بر روابطشان بکاهند.

کاهش هورمون تستوسترون

هورمون تستوسترون، عامل ایجاد میل جنسی است. وقتی مردان به سالمندی قدم می‌گذارند میزان هورمون تستوسترون بدنشان به شدت کاهش می‌یابد. کاهش هورمون تستوسترون، افزایش وزن ارتباط میان فردی ضعیف و… از عوامل اصلی از بین رفتن میل جنسی است.

افسردگی

افسرده بودن می‌تواند توان لذت بردن از برقراری رابطه جنسی، مطالعه کردن، تماشای فیلم، شرکت کردن در میهمانی‌ها، خوش گذرانی با دوستان و… را از میان ببرد. برای درمان افسردگی باید از متخصص مشاور و روان پزشک کمک گرفت. اگر داروی ضدافسردگی که پزشک تجویز کرده تأثیر منفی بر میل جنسی‌تان گذاشته به پزشک اطلاع دهید. او با تغییر دوز یا نوع دارو این مشکل را حل خواهد کرد.

یائسگی

میل جنسی برخی از زنان در دوران یائسگی به شدت کاهش می‌یابد. برخی از علائم کاهش میل جنسی خشک شدن واژن و داشتن درد در حین رابطه جنسی است. اما زنان تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. میل جنسی تعدادی از زنان پس از آغاز یائسگی به شدت افزایش می‌یابد که رابطه مستقیمی با میزان تندرستی اعتماد به نفس و روابط میان فردی‌شان دارد.

فقدان صمیمیت

برقرار ارتباط جنسی بدون عشق و علاقه کاری عبث است. صمیمیت چیزی بیشتر از رابطه جنسی صرف است. اگر زندگی جنسی‌تان کسل کننده است، تلاش کنید ساعت‌هایی که با هم هستید را افزایش دهید و از در کنار یکدیگر بودن لذت ببرید. راه‌هایی را بیابید تا به وسیله آن بتوانید بدون برقراری رابطه جنسی به یکدیگر عشق بورزید. ایجاد صمیمیت و علاقه میل جنسی‌تان را افزایش خواهدداد.

سویا

سویا سرشار از کلسیم و فیبر است و به راحتی می‌توان آن را جایگزین پروتئین‌های حیوانی کرد. دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه کپنهاک اعلام کردند، گیاه خوارانی که سویا را تنها ماده غذایی تأمین پروتئین می‌دانند، به علت افزایش میزان هورمون فیتواستروژن بدنشان، انرژی و میل جنسی‌شان به شدت کم می‌شود.

علت کم شدن رابطه زناشویی

شیرین کننده‌های مصنوعی

شیرین کننده‌های مصنوعی (آسپارتام و…) که در تولید نوشابه‌های رژیمی، شیرینی و شکلات‌ها استفاده می‌شوند، موادی شیمیایی هستند که مانع تولید و تشریح هورمون‌های دوپامین و سروتونین می‌شوند که نتیجه‌اش کاهش شدید میل جنسی، افسردگی، تحریک پذیری و… است.

نوشابه‌های گازدار

نتایج مطالعات متعدد نشان داده‌اند، نوشیدن بیش از اندازه نوشابه‌های گازدار که سرشار از شکر هستند عوارض متعددی مانند افزایش وزن، دیابت، پوسیدگی دندان‌ها، بروز بیماری‌های دهان و لثه و افسردگی است. دکتر پاشا چانریز، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه هاوایی می‌گوید: متاسفانه افرادی که دست کم روزانه یک لیوان نوشابه گازدار می‌نوشند به افسردگی مبتلا می‌شوند که در درازمدت علاوه بر از میان رفتن حس خود نسبت به خوب قوه جنسی‌شان را نیز تا اندازه زیاد از دست می‌دهند.

قهوه

یافته‌های دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه جنوا در ایتالیا نشان می‌دهند، فعالیت شدید غدد فوق کلیوی بدن معتادان به قهوه باعث افزایش میزان هورمون استرس در بدن آنها شده که در درازمدت باعث کاهش میل جنسی آن‌ها می‌شود. برخی از پزشکان معتقدند، نباید بیش از دو فنجان قهوه در روز نوشید.

پنیر

عاشقان پنیر به گوش باشند. آن‌هایی که در هر وعده غذایی مقادیر قابل توجهی پنیر مصرف می‌کنند باید تاکنون متوجه کاهش میل جنسی‌شان شده باشند. حقیقت این است که اکثر قریب به اتفاق پنیرها از شیر گاوهایی که آنتی بیوتیک مصرف کرده و هورمون رشد دریافت کرده‌اند تولید می‌شود. این مواد در تولید هورمون‌های استروژن، پروژسترون و تستوسترون اخلال ایجاد کرده و باعث کاهش تحریک پذیری جنسی می‌شوند.

مواد غذایی کنسروشده

نمک بیش از اندازه‌ای که در تولید غذاهای کنسرو شده استفاده می‌شود، علاوه بر ترشح بیش از اندازه هورمون‌های مینرالو کورتیکوئید که وظیفه‌اش تنظیم میل جنسی است به انتقال خون به آلت تناسلی که باعث نعوظ می‌شود نیز آسیب می زند.

روغن کانولا

روغن‌های گیاهی- روغن کانولا، روغن زیتون، روغن نارگیل و…- که حاوی چربی‌های اشباع نشده هستند و نقش اساسی در از میان بردن رادیکال‌های آزاد ایفاء می‌کنند، با آسیب زدن به پروسه ترشح هورمون‌ها، میل جنسی را کم می‌کنند.ش

چیپس سیب زمینی

مصرف بیش از اندازه چربی‌های ترانس- بدترین نوع چربی‌ها که در تولید چیپس سیب زمینی و سایر تنقلات استفاده می‌شود- علاوه بر مختل کردن پروسه ترشح هورمون، وزن بدن را افزایش داده و میل جنسی را کم می‌کند.

5/5 - (4 امتیاز)
منبع
namnak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا