سلامت جنسی

سردرد جنسی؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

سردرد جنسی در حین رابطه یا نزدیکی و بعد از انزال یا ارضا شدن زن یا مرد رخ می‌دهد.

ممکن است با بالا رفتن هیجان جنسی متوجه دردی ناخوشایند در ناحیه سر و گردن شوید. یا به‌طورمعمول ممکن است دچار سردرد شدید و ناگهانی درست قبل از ارگاسم یا در حین ارگاسم شوید.

سردرد جنسی با فعالیت جنسی همراه است به‌خصوص ارگاسم. ممکن است با بالا رفتن هیجان جنسی متوجه دردی ناخوشایند در ناحیه سر و گردن شوید. یا به‌طورمعمول ممکن است دچار سردرد شدید و ناگهانی درست قبل از ارگاسم یا در حین ارگاسم شوید.

اغلب سردردهای جنسی چیز مهمی نبوده و نیاز به نگرانی ندارند. ولی در مواردی ممکن است نشان از مشکلاتی جدی از قبیل تنگی عروق خونی تغذیه‌کننده مغز باشند.

علائم سردرد جنسی 

دو نوع سردرد جنسی وجود دارد:

 1. درد خفیف در سر و گردن که با افزایش هیجان جنسی افزایش پیدا می‌کند.
 2. سردرد ناگهانی شدید و تند و تیز که قبل را در لحظه ارگاسم اتفاق می‌افتد.

در برخی افراد ترکیبی از دو حالت فوق ایجاد می‌شود.

اغلب سردردهای جنسی حداقل چند دقیقه طول می‌کشد و برخی دیگر چند ساعت یا حتی 2 تا 3 روز ادامه دارد.

بسیاری از افراد مبتلابه سردرد جنسی به‌صورت خوشه‌ای در طی چند ماه آن را تجربه می‌کنند و پس‌ازآن ممکن است تا یک سالی بیشتر بدون سردرد زندگی کنند. حدود نیمی از افراد مبتلابه سردرد جنسی شش ماه پشت سر هم آن را تجربه می‌کنند. برخی افراد ممکن است در طول زندگی تنها یک‌بار این حمله را تجربه کنند.

علل ایجاد سردرد جنسی 

هر نوع فعالیت جنسی که منجر به ارگاسم شود می‌تواند منجر به سردرد جنسی شود.

سردردهای هرازگاهی یا سردردهایی که آرام‌آرام زیاد می‌شوند ممکن است جزو اختلالات اولیه سردرد باشد و ربطی به بیماری‌های زیر نداشته باشند ولی سردردهای جنسی که ناگهانی به وجود می‌آیند ممکن است به دلایل زیر ایجادشده باشند:

 • انبساط یا حباب در دیواره شریان داخل سر یا آنوریسم داخل جمجمه intracranial aneurysm
 • اختلال در ارتباط بین شریان‌ها و رگ‌های مغز یا ناهنجاری شریان arteriovenous malformation که به فضای پرشده با مایع اسپینال و اطراف مغز خونریزی می‌کند.
 • خونریزی دیواره عروق منتهی به مغز
 • سکته مغزی
 • بیماری عروق کرونر
 • مصرف برخی داروها مانند قرص‌های ضدبارداری
 • التهاب از عفونت‌های خاص

سردردهای جنسی همراه با از دست دادن هوشیاری، استفراغ، سفت شدن گردن بیش از 24 ساعت معمولاً نشان از علائمی خطرناک دارند.

سردرد جنسیهمه چیز درباره سردرد جنسی

عوامل افزایش‌دهنده خطر سردردهای جنسی 

هرکسی ممکن است سردرد جنسی را تجربه کند ولی عواملی که خطر آن را بیشتر می‌کنند عبارت‌اند از:

 • مرد بودن: مردها بیشتر مستعد ابتلا به سردرد جنسی هستند.
 • سابقه میگرن: مبتلایان به میگرن احتمال بیشتری دارد به سردرد جنسی مبتلا شوند.

پیشگیری از سردرد جنسی 

گاهی اوقات با متوقف کردن فعالیت جنسی قبل از ارگاسم می‌توان از سردرد جنسی پیشگیری کرد. غیرفعال بودن در طول رابطه جنسی هم می‌تواند به پیشگیری از سردرد جنسی کمک کند.

روش‌های تشخیص سردرد در رابطه جنسی 

تصویربرداری مغزی

پزشک شما احتمالاً برای تشخیص از تصویربرداری مغزی استفاده می‌کند.

انجام MRI می‌تواند به شناسایی هرگونه علت زمینه‌ای برای سردرد کمک کند.

در برخی موارد به‌خصوص اگر سردرد شما کمتر از 48 تا 72 ساعت قبل رخ‌داده باشد ممکن است پزشک برای تشخیص از سی‌تی‌اسکن استفاده کند.

آنژیوگرافی برای تشخیص علت سردرد هنگام ارگاسم

پزشک با کمک آنژیوگرافی یا MRA عروق خونی مغز و گردن را بررسی می‌کند.

در این روش با استفاده از یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر که معمولاً از کشاله ران وارد بدن شده و به عروق گردن می‌رسد و مواد کنتراست را به داخل عروق تزریق می‌کند تا دستگاه اشعه ایکس بتواند تصویری مناسب از شریان‌های گردن و مغز تهیه کند.

آزمایش مایع مغزی نخاعی

اگر سردرد ناگهانی شروع‌شده باشد و تصویربرداری طبیعی باشد پزشک با گرفتن مقداری از مایع مغزی نخاعی و آزمایش آن می‌تواند خونریزی یا عفونت را تشخیص دهید.

درمان سردردهای جنسی

 1. 1. داروهای پیشگیری‌کننده: اگر سابقه سردرد جنسی دارید و با بررسی پزشکی علت زمینه‌ساز خاصی در شما پیدا نشد، پزشکتان ممکن است برای شما داروهای پیشگیری‌کننده‌ای را تجویز کند تا مرتب آن‌ها را مصرف کنید. این داروها ممکن است برایتان تجویز شوند:

  داروهای روزانه: داروهای مسدودکننده بتا (مانند پروپرانولول) که برای درمان فشارخون بالا، گلوکوم (آب سیاه) و میگرن استفاده می‌شوند، ممکن است روزانه برای پیشگیری از سردرد جنسی تجویز شوند. این داروها فقط در مواردی که حملات سردرد مکرر یا درازمدت است توصیه می‌شوند.

  3. داروهای گه گاهی: ایندومتاسین (داروی ضدالتهاب) یا تریپتان ها (گروهی از داروهای ضد میگرن) نیز ممکن است حدود یک ساعت پیش از فعالیت جنسی مصرف شوند، تا از بروز سردرد جنسی پیشگیری کنند.

  به‌غیراز این درمان‌های دارویی، گاهی می‌توان با متوقف کردن فعالیت جنسی پیش از ارگاسم از بروز سردرد جلوگیری کرد. قرار گرفتن در نقش منفعل در حین فعالیت جنسی هم ممکن است کمک‌کننده باشد.

داروهایی که احتمال سردردهای جنسی رو افزایش می‌دهند شامل:

 • حشیش
 • داروهای جلوگیری از بارداری
 • آمیودارون (داروی درمان ضربان قلب نامنظم)
 • پزودوافدرین (داروی گرفتگی بینی )
 • داروهای درمان و یا کاهش اختلال نعوظ مانند ویآگرا

تأثیر سردرد بر روابط جنسی

معمولاً زمانی که بدن از هر نوع دردی در رنج است، هیچ‌گونه تمایلی به ایجاد رابطه ندارد. دکتر Stephen F. Grinstead مشاور خانواده و مدیر مرکز ترک اعتیاد در ساکرامانتو کلیف، می‌گوید: اکثر بیماران من که از سردردهای مزمن و میگرنی رنج می‌برند، در زندگی زناشویی خود دچار سردمزاجی هستند. بیماران میگرنی می‌گویند: رابطه جنسی به‌خودی‌خود باعث شدت سردردهای آن‌ها می‌شود. در تحقیقی دیگر گفته‌شده است که در عده کمی از افراد، یک نفر از هر صد نفر، در زمان ارگاسم یا اندکی بعدازآن، دچار سردرد می‌شوند. معمولاً سردردهای ناشی از روابط جنسی برای مدت چند دقیقه بعد از رابطه، اتفاق می‌افتد، اما به‌ندرت افرادی هستند که تا ساعت‌ها بعد از نزدیکی از سردرد رنج می‌برند.

به نظر برخی از افراد مبتلابه میگرن، انجام رابطه جنسی باعث شدت سردرد آن‌ها می‌شود. خوشبختانه این موضوع فقط برای گروه اندکی از جمعیت مبتلابه میگرن، صحت دارد. او می‌گوید در حقیقت شواهدی نیز وجود دارد که برخی اوقات انجام رابطه جنسی باعث جلوگیری از بروز سردردهای میگرنی می‌شود. ازآنجایی‌که رابطه جنسی باعث آزاد شدن اندورفین (کاهش‌دهنده درد) در بدن می‌شود، برای برخی افراد انجام آن باعث کاهش سردردهای آن‌ها می‌شود.

سردرد جنسیزمان مراجعه به پزشک برای سردردهای جنسی

چه زمانی برای سردرد جنسی باید به پزشک مراجعه نمایید ؟

سردردهای جنسی اغلب نگران‌کننده نیستند ولی اگر در طول فعالیت جنسی دچار سردرد می‌شوید به‌خصوص اگر اولین سردرد شما باشد یا ناگهانی شروع شود بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

توصیه‌هایی درباره سردردهای جنسی

 1. قبل از هر کاری شریک جنسی خود را از این قضیه مطلع کنید. در غیر این صورت ممکن است سوءتفاهم پیش بیاید. شما بعد از به ارگاسم رسیدن با سردرد مواجه می‌شوید و به‌صورت ناگهانی حالتان تغییر می‌کند و دیگر تمایلی به ادامه رابطه نخواهید داشت. اگر شریک جنسی شما دلیل این قضیه را نداند ممکن است برداشت اشتباهی از قضیه داشته و دچار سوءتفاهم شود.
 2. بعد از مصرف داروی مسکن، سعی کنید برای یک تا دو ساعت آرام دراز بکشید.
 3. پس اگر با سردرد مقاربتیِ شدید مواجه شُدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر این سردرد واقعاً شدید باشد و یا اگر بیش از چند مرتبه رخ بدهد، ممکن پزشکتان شمارا به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد. معمولاً این‌گونه سردردها به کمک آزمایش CTscan و آنژیوگرافیموردبررسی قرار می‌گیرند.
 4. ممکن است پزشک برای شما مسکن‌های رایج و بدون نسخه را تجویز کند که باید دو ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف شوند.
 5. برخی پزشکان نیز ممکن است داروهای دیگری را برای کاهش اضطراب، فشارخون و ضربان قلب تجویز کنند.
 6. نگران نباشید و به قسمت خوب قضیه نگاه کنید که سردرد مقاربتی معمولاً بعد از یک دوره که چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد بهبود می‌یابد و دیگر هرگز عود نمی‌کند.
5/5 - (2 امتیاز)
منبع
beytootenamnakگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا