سلامت جنسی

تبخال ناحیه تناسلی؛ علل، علائم و درمان تبخال تناسلی در خانه

تب‌خال ناحیه تناسلی عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی که از راه آمیزشی انتقال می‌یابد.

این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. ازجمله نواحی که امکان درگیری آن‌ها وجود دارد عبارت‌اند از مجرای تناسلی، گردن رحم، ران‌ها و آلت تناسلی.

تب‌خال تناسلی معمولاً همراه با سایر بیماری‌های آمیزشی رخ می‌دهد.

علائم تبخال ناحیه تناسلی

 • تاول‌های دردناک که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه تناسلی وجود دارد.
 • در زنان، تاول‌ها ممکن است با درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و نیز پیشاب‌راه گسترش یابند.
 • پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آن‌ها زخم‌هایی کم‌عمق و دردناک بر جای می‌ماند که ۳-۱ هفته به طول می‌انجامند.
 • سوزش و مشکل در دفع ادرار.
 • بزرگ شدن گره‌های لنفاوی.
 • تب و احساس کسالت.

عوامل ابتلا به تب‌خال ناحیه تناسلی

تب‌خال ناحیه تناسلی از راه آمیزش و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد. ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز ظاهر شوند.

همچنین بخوانید: انواع بیماری های مقاربتی و علائم آن

تبلیغات

از زمان تماس با ویروس ۷-۲ روز طول می‌کشد تا علائم ظاهر شوند گاهی عفونت بدون هیچ‌گونه علائم اولیه‌ای انتقال می‌یابد ولی بعداً خود را نشان می‌دهد.

عوامل افزایش‌دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب‌کننده ایمنی یا داروهای سرطان.
 • استرس (افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت). استرس ممکن است باعث کاهش کارایی پاسخ ایمنی که معمولاً رشد ویروس را متوقف می‌کند، شود.
 • سیگار کشیدن.
 • سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند عبارت‌اند از آسیب به ناحیه تناسلی، عادت ماهانه، آفتاب گرفتن و وجود یک عفونت دیگر.

راه‌های پیشگیری از تبخال ناحیه تناسلی

 • در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)، باید از آمیزش خودداری شود.
 • در صورت وجود عفونت غیرفعال، خصوصاً اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.
 • اگر حامله هستید، حتماً سابقه تب‌خال تناسلی یا هرگونه ضایعه ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شوند.
 • حتی‌المقدور از استرس پرهیز کنید.
 • تا بهبودی کامل از رفتن به استخر خودداری شود.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی‌توان تب‌خال ناحیه تناسلی را معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد.

در هنگامی‌که علائم وجود ندارد، ویروس به حالت خفته درآمده است. وقتی‌که ویروس دوباره فعال شود علائم بازمی‌گردند. بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست.

میزان ناراحتی از فردبه‌فرد و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین میزان ناراحتی در اولین بار عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

تبخال دستگاه تناسلیعلل، علائم و عوارض تبخال تناسلی

عوارض احتمالی تبخال ناحیه تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

اصول کلی

 • تشخیص معمولاً با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه موردبررسی قرار گیرد.
 • درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد.
 • لباس ‌زیر باید نخی باشد.
 • برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌توان از آب گرم در ناحیه استفاده کرد.
 • نشستن در وان آب گرم که در آن‌یک قاشق چای‌خوری نمک ریخته شده باشد می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد.
 • حتی‌المقدور شیوه زندگی خود را طوری تغییر دهید که استرس کمتری در زندگی داشته باشید
 • خانم‌ها باید سالانه تحت بررسی پاپ اسمیر و معاینه قرار گیرند تا از نبودن هرگونه عارضه‌ای اطمینان حاصل شود.

درمان خانگی و گیاهی تبخال تناسلی

آیا شما می‌توانید تب‌خال را در خانه درمان کنید؟ بله! در اینجا برخی از درمان‌های طبیعی، آسان و سریع برای تب‌خال تناسلی را مشاهده می‌کنید:

درمان تبخال ناحیه تناسلی با وان آب گرم

حمام آب گرم می‌تواند درد یا ناراحتی زخم و تب‌خال را کاهش دهد. آب گرم پوست تحریک‌شده را تسکین داده و آن را تمیز می‌کند. همچنین می‌توانید از کمی نمک در آب وان استفاده کنید چراکه این کار به تسکین خارش و بهبود تاول‌ها کمک می‌کند. این کار همچنین به خشک‌تر شدن تاول‌ها بعد از حمام کمک بیشتری می‌کند.

روغن‌زیتون برای درمان تبخال ناحیه تناسلی

روغن‌زیتون به‌عنوان مرطوب‌کننده پوست شناخته‌شده است. این ماده سرشار از آنتی‌اکسیدان است و یکی از بهترین داروهای خانگی برای زخم تب‌خال است. یک فنجان روغن‌زیتون به‌اضافه‌ی روغن اسطوخودوس و موم زنبورعسل را در یک قابلمه ریخته و روی حرارت گرم‌کنید. اجازه دهید مخلوط خنک شود. پس از خنک شدن روی موضع موردنظر بمالید.

اکیناسه

اکیناسه یک گیاه دارویی است و دارای خواص ضدویروسی است که برای افزایش سیستم ایمنی بدن شناخته‌شده است. تمام قطعات اکیناسه، یعنی گل، برگ و ریشه می‌تواند برای درمان تب‌خال استفاده شود. می‌تواند آن را به شکل چای، آب‌میوه و یا قرص مصرف کرد.

یخ برای درمان تبخال تناسلی

ساده‌ترین روش در خانه برای درمان تب‌خال یخ است.
قراردادن یخ روی تب‌خال‌ها از درد آن‌ها کم خواهد کرد. بسته‌های یخ را با حوله بپوشانید تا خیلی سرد نباشد سپس آن را در ناحیه تب‌خال و زخم به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار دهید. مطمئن شوید که هر بار از حوله تمیزی استفاده کرده و حوله استفاده‌شده را با آب داغ بشویید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

تبصره: قرار گرفتن طولانی‌مدت ناحیه تناسلی در معرض قطعات یخ می‌تواند به بافت آسیب برساند.

درمان تبخال تناسلی با جوش شیرین

جوش‌شیرین یک درمان مؤثر برای خلاص شدن سریع از شر تب‌خال است؛ که امدادی مؤثر در خارش زخم و درد آن است. توپ پنبه خیس را در جوش‌شیرین فروبرده و به‌طور مستقیم روی ناحیه موردنظر قرار دهید. این کار کمک می‌کند به خشک‌کردن تاول  و تراوش‌ها آن.

تبصره: به‌منظور جلوگیری از آلودگی، توپ پنبه را دوباره در جوش‌شیرین فرونبرید.

روغن درخت چای

برای شیوع بیماری زخم تب‌خال، روغن درخت چای یک درمان مفید است. مقداری آب در یک استکان ریخته و چند قطره از روغن درخت چای را به آن اضافه کنید، سپس محلول را قرقره کنید. این روش به حذف زخم از دهان کمک می‌کند. برای تب‌خال تناسلی، از یک قطره‌چکان چشم استفاده کنید و چند قطره از محلول را روی منطقه آلوده بچکانید.

درمان تبخال ناحیه تناسلی با بادرنجبویه

بادرنجبویه یکی از داروهای گیاهی مؤثر برای تب‌خال است. فلاونوئیدها، اسید فنولیک و رزمارینیک اسید، به بهبود زخم‌ها و یا تاول کمک می‌کند. استفاده به‌صورت چای بادرنجبویه یا استفاده‌ی مستقیم بر روی زخم.
2-3 میلی‌لیتر از شربت بادرنجبویه را به آب اضافه کنید. به‌خوبی هم بزنید و بنوشید. این عصاره مایع و با پایه‌ی الکل برای زخم مؤثر است. نوشیدن سه بار در روز توصیه می‌شود.
بادرنجبویه به شکل کرم و پماد نیز در دسترس است. کرم را به‌طور مستقیم روی تب‌خال استعمال کنید.

ریشه شیرین‌بیان

ریشه شیرین‌بیان از خواص درمانی که برای درمان عفونت کمک می‌کنند تشکیل ‌شده است. شیرین‌بیان حاوی اسید glycyrrhizic است که با ویروس تب‌خال مبارزه می‌کند. برای درمان تب‌خال، 2 کپسول از عصاره ریشه شیرین ‌بیان می‌تواند مؤثر باشد.

تبصره: استفاده بیش‌ازحد شیرین‌بیان ممکن است منجر به فشارخون بالا و کاهش پتاسیم شود؛ بنابراین، افراد مبتلابه مشکلات قلبی و زنان باردار باید از مصرف شیرین‌بیان، اجتناب کنند.

تبخال دستگاه تناسلیدرمان تبخال تناسلی در طب سنتی

کیسه چای برای درمان تبخال ناحیه تناسلی

چای سیاه‌ بسیار غنی از تانن هستند و برای خواص ضد ویروسی و ضدالتهابی شناخته‌شده است. یک فنجان چای سیاه‌  با کمک چای کیسه‌ای آماده کنید. اجازه دهید تا خنک شود. پس از خنک شدن، چای کیسه‌ای را  به مدت 5 دقیقه بر روی زخم منطقه آلوده قرار دهید. برای گرفتن بهترین نتایج، دو یا سه بار در روز تکرار شود.

درمان تبخال ناحیه تناسلی با آرد ذرت

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای تب‌خال، نشاسته ذرت است. آرد ذرت به جذب رطوبت بیش‌ازحد از پوست و کاهش سایش و خارش کمک می‌کند. نشاسته ذرت را می‌تواند به‌طور مستقیم روی زخم خشک تب‌خال قرارداد؛ و یا می‌تواند پنبه خیس را به آرد ذرت آغشته کرد و به‌آرامی بر روی زخم قرارداد.

توجه: برای جلوگیری از آلودگی، توپ پنبه را دوباره در آرد ذرت تمیز فرو نبرید.

ژل آلوئه ورا برای درمان تبخال ناحیه تناسلی

آلوئه ورا بهترین خواص درمانی طبیعی را داراست که می‌تواند برای تاول مؤثر باشد. برای تسکین خارش و قرمزی، ژل آلوئه ورا خالص را باید روی زخم قرارداد.
برای این کار برگ تازه از آلوئه ورا را به دو نیمه برش داده. یکی از قطعات ژل را به‌ طور مستقیم در منطقه آلوده قرار می‌دهیم.

نمک فرنگی اصل

حمام کردن با آب سولفات منیزیم بهترین درمان برای تسکین خارش و درد تب‌خال است. اضافه کردن کمی سولفات منیزیم در آب حمام گرم باعث خشک شدن زخم، در نتیجه کاهش خارش می‌شود.
شما همچنین می‌توانید مقداری نمک در وان حمام اضافه کنید. منطقه آلوده تب‌خال را در آب فروبرده و اجازه دهید تا زخم خشک شود سپس دوش بگیرید.

پودر Domeboro

پودر Domeboro را می‌تواند برای درمان عفونت هرپس استفاده کرد. از آن به‌صورت فشرده و یا پانسمان مرطوب بر روی زخم استفاده می‌شود. پودر به تسکین پوست تحریک‌شده و خارش آن کمک می‌کند. مخلوط یک بسته از پودر domeboro  را در آب، طبق دستور داده‌شده بر روی بسته حل می‌کنید. سپس آن را روی یک‌تکه پارچه تمیز ریخته و به‌طور مستقیم روی منطقه آلوده قرار می‌دهیم.

لیزین برای درمان تبخال ناحیه تناسلی

یکی دیگر از درمان‌های طبیعی برای تب‌خال لیزین است که یکی از انواع اسیدهای آمینه است که در غذاها از جمله شیر، مخمر آبجو، پنیر، مرغ و غیره یافت می‌شود که برای کاهش تب‌خال شناخته‌شده است. کرم لیزین نیز در بازار در دسترس است. می‌تواند آن را بر روی مناطق آلوده استفاده کرد.

درمان تبخال ناحیه تناسلی با قهوه سیاه

ویروس هرپس نه‌تنها بخش تناسلی، بلکه لب‌ها، دهان و غیره را نیز آلوده می‌کند. قهوه سیاه یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای درمان آن‌ها است. تاول دردهان باعث درد شدید می‌شود. برای درمان سریع آن‌ها قهوه سیاه‌ را آماده کنید. بگذارید خنک شود و یک جرعه از آن را چند دقیقه در دهان نگه ‌دارید و روی لب‌ها هم بزنید. برای بهترین نتایج، دو بار در روز تکرار کنید.

صابون و آب گرم

غوطه‌ور شدن زخم تب‌خال در آب گرم مطمئناً درد و خارش را تسکین می‌دهد. برای تمیز و عاری از عفونت نگه ‌داشتن منطقه آسیب‌دیده از صابون استفاده کنید.

تبصره: فراموش نکنید که ناحیه تناسلی خود را با یک حوله تمیز خشک‌کنید؛ و صابون حمام را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید.

چای گیاهی برای درمان تبخال ناحیه تناسلی

چای گیاهی یک‌ راه حل مؤثر برای جلوگیری از هر نوع بیماری‌های پوست است. برای درمان درد و خارش ناشی از تب‌خال، چای‌های گیاهی، مانند لیمو، زنجبیل، دارچین و بابونه بسیار مؤثر است.

درمان تبخال ناحیه تناسلی با عسل

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضدویروسی است؛ که به درمان سریع تاول‌ها و زخم‌های سرد کمک می‌کند. کافی است مقداری عسل را مستقیماً روی منطقه‌ی آلوده قرار دهید.

داروهای پرفروش

بیشتر ضد دردهای مرسوم در تسکین درد و فوران تب‌خال مفید هستند. بعضی از داروهای OTC شامل ایبوپروفن، استامینوفن، آسپیرین و… برای درمان زخم تب‌خال و برخی از پمادها، مانند پروپولیس را می‌توانید بر روی منطقه آلوده استفاده کنید.

همچنین بخوانید: راههای پیشگیری از بیماری های مقاربتی

روغن‌های طبیعی

روغن‌های طبیعی در تسکین درد و خارش تب‌خال مؤثر است. زیتون، جوجوبا، درخت چای، ویتامین E، کاملیا و روغن کالاندولا برای مبارزه در برابر ویروس شناخته‌شده‌اند. شما فقط نیاز به اعمال هر یک از روغن‌های طبیعی و یا مخلوط چند روغن در منطقه آلوده، به‌ آرامی دارید تا پوست آلوده را التیام بخشد.

گلدن

گلدن یکی دیگر از درمان طبیعی برای تب‌خال است. مقداری از پودر پوست گردو به ‌اضافه اکیناسه و goldenseal را به ‌خوبی هم بزنید تا خمیر درست شود و آن را روی منطقه آلوده قرار دهید. گلدن همچنین به‌صورت قرص، شربت، پماد و پودرموجود است.

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی، با خواص ضدویروسی آن، به بازیابی سریع تاول کمک می‌کند. کافی است مقداری روغن پونه کوهی را به‌طور مستقیم روی منطقه آلوده قرار دهید.

تبخال دستگاه تناسلیچگونه تبخال تناسلی را از بین ببریم

فعالیت

تا زمان برطرف نشدن علائم، باید از آمیزش خودداری شود.

رژیم غذایی

رژیم خاصی توصیه نمی‌شود.

در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان علائم تب‌خال ناحیه تناسلی رادارید.
 • اگر علی‌رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی‌رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب بازگردد یا این‌که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
4.5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
parsitebalodoctorگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا