سلامت جنسی

گرایشات جنسی؛ انواع گرایشات جنسی را بشناسید!

گرایش جنسی به چه معناست و انواع گرایشات جنسی کدام اند؟ گرایش جنسی به الگوی پایدار تمایلات جنسی فرد اشاره دارد. برای مثال این تمایلات اکثراً نسبت به افراد جنس مخالف سوق پیدا می‌کند. اما برخی دیگر از افراد نیز هستند که تمایلات جنسی متفاوتی دارند. بسیاری از افرادی که مشکلاتی در هویت جنسی پیدا می‌کنند در حقیقت ممکن است اطلاع دقیقی از تمایلات و گرایش جنسی خود نداشته باشند. یا تمایل جنسی آن‌ها به گونه‌ای باشد که در تعارض با ارزش‌های جامعه باشد. همه این مسائل آسیب‌های روحی و روانی زیادی را برای افراد به بار می‌آورد. ما در ادامه این مقاله به توضیحاتی درباره انواع گرایشات جنسی پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما جالب توجه باشد.

انواع گرایشات جنسی

در بیشتر کشورها گرایش به جنس مخالف و همجنس‌گرایی شناخته شده‌ترین نوع گرایشات جنسی هستند؛ در حالی که گرایشات جنسی متعدد و گوناگونی در دنیا وجود دارند. نکته مهم این است که گرایشات جنسی با انحرافات یا اختلالات جنسی تفاوت دارد و نباید به علت عدم آگاهی اینها را یکی گرفت. با افزایش اطلاعات نسبت به انواع گرایشات جنسی، می توانید در مورد گرایش جنسی خود اطلاعات بیشتری به دست آورید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا در صورت تشخیص هرنوع مشکل از جمله ملال جنسیتی و یا دیگر کژکاری های جنسی و اختلالات جنسی خود هرچه زودتر برای رفع آن اقدام کنید. مراجعه به روانشناس و دریافت مشاوره جنسی در این زمینه کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

1- همجنس‌گرایی (Homosexual)

نماد همجنس گرایینماد همجنس گرایی

شما احتمالاً درباره گرایش هم‌جنس گرایی شنیده‌اید. هم‌جنس گرایی به وضعیتی اشاره دارد که در آن فرد فقط به افراد هم‌جنس خود علاقه دارد. این نوع گرایش می‌تواند ناشی از مشکلات جنسی و هورمونی باشد درحالی‌که برخی افراد نیز هستند که بدون اینکه مشکل فیزیولوژیکی خاصی داشته باشد در سطح روانی احساس می‌کنند که به جنس مخالف خود تمایلی ندارند و گرایش جنسی آن‌ها تنها به سمت جنس موافق است.

2- دگرجنس‌گرایی (Heterosexual)

نماد دگرجنس‌گرایینماد نماد دگرجنس‌گرایی

دگر جنس‌گرایی گرایشی رایج در بین اکثر افراد است و به وضعیتی اشاره دارد که در آن فرد فقط به جنس مخالف خود تمایلات جنسی دارد.

3- هر دو جنس‌گرایی (Bisexual)

نماد هر دو جنس‌گرایینماد هر دو جنس‌گرایی

افرادی که گرایش جنسی آن‌ها تحت عنوان دو جنس گرایی مشخص می‌شوند، تمایلات جنسی‌شان تنها به یک جنس محدود نیست. آن‌ها هم با زنان و هم با مردان می‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند. البته معنی این موضوع این نیست که آن‌ها علاقمند هستند با هرکسی که می‌بینند ارتباط برقرار کنند.

4- هر جنس‌گرایی (Pansexual)

نماد هر جنس‌گرایینماد هر جنس‌گرایی

افراد هر جنس گرا تنها به دنبال کیفیت رابطه جنسی هستند، آن‌ها به رابطه جنسی با هر نوع جنسیت و هر نوع گرایشی تمایل دارند. یعنی آن‌ها فقط به رضایت جنسی اهمیت می‌دهند و مسائلی مانند جنسیت، مسائل عاطفی، اندام تناسلی و … برای آن‌ها مهم نیست. البته این مورد نیز مانند مورد قبل به معنای تمایل جنسی نسبت به همه کس نیست.

5- هیچ جنس‌گرایی (Asexual)

نماد هیچ جنس‌گرایینماد هیچ جنس‌گرایی

هیچ جنس گراها افرادی هستند که هیچ نوع گرایش جنسی را کلاً تجربه نمی‌کنند. در حالی که قابلیت برقراری روابط سالم را دارند.

6- گرایش جنسی نسبت به خود (Autosexual)

نماد گرایش جنسی نسبت به خودنماد گرایش جنسی نسبت به خود

افراد خودجنس‌گرا (اتوسکچوال) کسانی هستند که داشتن رابطه جنسی با خود را نسبت به هر نوع رابطه دیگری ترجیح می‌دهند. اگر همه آنچه که شما از سکس می‌خواهید از طریق خودارضایی برآورده می‌شود در حالی که روابط دیگر برای شما اصلاً ارضا کننده نیست شما خودجنس‌گرا هستید.

البته این گرایش جنسی می‌تواند تحت تأثیر داشتن خود ارضایی زیاد به وجود بیاید و باعث شود که فرد نتواند از سایر روابط به جز از طریق خودارضایی لذت ببرد.

علل تفاوت گرایش جنسی بین افراد

بسیاری از جوامع معتقدند که گرایشات جنسی تنها یک انتخاب شخصی است و ربط زیادی به عوامل زیستی و جسمانی ندارد. در همه گرایشات جنسی بازهم عملکرد جنسی طبیعی زنان و مردان در نظر گرفته می‌شود. با این حال متخصصان یکسری احتمالات را در مورد انواع گرایشات جنسی مطرح می‌کنند که شامل موارد زیر است:

– تأثیرات ژنتیک: بسیاری از متخصصان حوزه بهداشت روان معتقدند که جهت‌گیری جنسی یک فرد قبل از تولد توسط ژن‌ها در یک DNA فرد یا توسط اپی ژنتیک تعیین می‌شود.

– تأثیرات ترتیب تولد: تحقیقات نشان می‌دهند احتمال همجنس‌گرا بودن مردانی که مادرانشان پیش از آن‌ها پسران فراوانی به دنیا آورده‌اند بسیار بیشتر است.

– تأثیرات هورمونی: بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند قرار گرفتن جنین در برابر برخی از هورمون‌ها، جنسیت و گرایش جنسی او را پس از تولد تا حد زیادی تعیین خواهد کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
honarehzendegi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا