شستشو و نظافت

نحوه شستشوی پتو برقی چگونه است؟

معمولاً برای شستشوی پتو همه به خشک‌شویی مراجعه می‌کنند، اما برای شستشوی پتوی برقی این راه عملی نیست. هرچند این کار کمی پیچیدگی داره، ولی ما آسان‌ترین روش را برای شما پیداکرده‌ایم.

تبلیغات

پتوهای برقی از انواع پتوهای مدرن طبی هستند که خوشبختانه می‌توان آن‌ها را با استفاده از ماشین لباسشویی‌های معمولی و خانگی شسته و خشک کرد. کما اینکه قبل از اولین استفاده نیز باید یک‌بار در ماشین لباسشویی شسته شوند. برای آشنایی با این کار در ادامه با ما همراه باشید.

اصول شستن پتوهای برقی

۱- پتو را خاموش کرده و سیم برق را جدا کنید. سیم برق پتو هرگز نباید با آب تماس پیدا کند. قبل از تمیز کردن پتو آن را چک کرده تا همه‌ی المنت‌های گرمایشی داخل پتو به حالت طبیعی مثل روز اول سر جای خود قرار داشته باشند.

اگر برای سیم‌های المنت‌های گرمایشی مشکلی پیش‌آمده باشد و آسیب دیده باشند، دیگر نمی‌توانید از پتو استفاده کنید. دقت داشته باشید که اگر پتوی شما از انواع قدیمی است که سیم برق آن جدا نمی‌شود، پتو را به‌هیچ‌عنوان با ماشین لباسشویی نشویید و تنها با دست و با دقت که سیم در آب فرو نرود پتو را تمیز کنید.

۲- لیبل یا اتیکت دستورالعمل شستشوی پتو برقی یا دفترچه‌ی راهنمای آن را چک کنید. دستورالعمل شستشو روی لیبل محصول کاملاً مشخص است. معمولاً برای اکثر پتوهای برقی توصیه می‌شود ابتدا پتو خیسانده شود.

تبلیغات

سپس در چرخه‌ی بسیار ملایم لباسشویی به مدت بسیار کوتاه شسته شده و آبکشی شود. برای خشک‌کردن نیز ممکن است استفاده از یک چرخه‌ی خشک‌کن کوتاه توصیه شده باشد.

شستشوی پتو برقیپتوی برقی را چگونه بشوییم؟

۳- پتو را در آب بخیسانید. اگر در موارد گفته شده روی اتیکت پتو، توصیه شده بود که پتو را به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه در آب سرد یا آب گرم بخیسانید، حتماً طبق دستور عمل کنید. درصورتی‌که دستورالعملی در دفترچه‌ی پتو نیافتید، به مدت ۱۵ دقیقه آن را در آب سرد بخیسانید.

۴- با چرخه‌ی کوتاه و ملایم ماشین لباسشویی (که معمولاً با عنوان ظریف “delicate” یا ملایم “gentle” در ماشین لباسشویی نام‌گذاری شده است) برای چند دقیقه‌ی کوتاه پتو را بشویید. به مقدار بسیار کم از شوینده‌ای ملایم استفاده کنید.
هرگز از وایتکس، سفیدکننده‌ها و مواد شیمیایی این‌چنینی برای شستشوی پتوهای برقی استفاده نکنید.

۵- آبکشی پتو باید تنها یک دقیقه با آب ولرم یا سرد باشد.

۶- درصورتی‌که به هر دلیلی مثلاً قدیمی بودن مدل پتو قصد داشتید آن را با دست بشویید، دقت داشته باشید که المنت‌های گرمایشی داخل پتو تا جای ممکن از جای خود تکان نخورند؛ بنابراین پتو را به همراه شوینده‌ای ملایم در لگنی با آب سرد غوطه‌ور کنید و آن را ۱ تا ۲ دقیقه در آب زیر و رو کرده و بچرخانید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه خیس بخورد؛ سپس آب صابونی آن را گرفته و با آب سرد آبکشی کنید.

تبلیغات

طرز خشک‌کردن پتوهای برقی

طبق دستور پتو را خشک کنید. با اینکه توصیه می‌شود پتو در هوای آزاد خشک شود، ولی درصورتی‌که روی لیبل پتو اجازه‌ی استفاده از خشک‌کن جهت خشک‌کردن پتو داده شده بود، طبق دستور با همان میزان دما و چرخه‌ی توصیه شده پتو را با خشک‌کن لباسشویی خشک کنید.

تنها نکته‌ای که باید دقت داشته باشید، این است که خشک‌کن باید به‌اندازه‌ای برای پتو بزرگ باشد که پتو بتواند آزادانه در آن غلت بخورد؛ در غیر این صورت حتماً اجازه دهید پتو در دمای آزاد روی بند رخت خشک شود.

نکات مهم جهت مراقبت، نگهداری و افزایش عمر و ماندگاری پتوی برقی

  1. هرگز برای تمیز کردن پتوی برقی از روش خشک‌شویی استفاده نکنید. مواد شیمیایی مورداستفاده در این روش باعث آسیب به روکش عایق المنت‌های گرمایشی پتو می‌شود.
  2. هرگز پتو را اتو نکنید، زیرا همان آسیب مورد قبل را ایجاد خواهد کرد.
  3. بعد از شستشوی پتوهای برقی حتماً سیم‌های آن را چک کنید.

اگر هر یک از سیم‌ها جابه‌جاشده یا آسیب‌دیده‌اند، دیگر از پتو استفاده نکنید. با نگه‌داشتن پتو جلوی منبع نور روشن می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سیم‌ها همه سر جای خود قرار دارند. همه سیم‌ها باید به‌طور مساوی از هم فاصله داشته و هرگز باهم همپوشانی نداشته باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

تبلیغات

منبع
yjcگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1